Τουρκία Με τον Πεθερό στήν Πόλη

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498

Ημερα 2η

Κατεβήκαμε για πρωινό νωρίς
Όμως θα ξεκινάγαμε για την σημερινή μέρα γυρω στις 10
Ετσι βπήκα την ευκαιρία και τον χρόνο να βρεθώ στην Μικρή Αγια Σοφιά( Kucuk ayasofia)η αλλιώς εκκλησία Σεργιου και Βακχου για μερικές φωτογραφίες και να είμαι και τυχερός μπορεί να την δω και μεσα .
Σε 15 ? ήμουν μπροστά ,πόρτα στον περίβολο κλειστή ,λεω ΟΚ δεν πειράζει θα ξαναπροσπαθήσω άλλη μερα να την δω και μεσα .
Σαν Φαντασμα βρεθηκε ξαφνικά μπροστά μου ενας γεράκος επιστάτης του Ναού που μόλις έφτασε έπιασε την σκούπα και αρχισε να καθαρίζει γύρω γυρω .
Αφού είδα πλεον τον Ναό γυρω γύρω και το μικρό κοιμητήριο στα αριστερά της πήγα κοντα του και σε άπταιστα Ελληνικά τον παρακάλεσα να μου ανοίξει να δω και μέσα τον Ναό .
Μου άνοιξε την πόρτα απλά από σεβασμό και μόνο δεν εβγαλα καν την μηχανή από την τσέπη μου .Είδα όμως και αυτό μου αρκούσε !!!!!










Τυχη βουνό , ξεκινώ για την επιστροφή κάνοντας μια σταση ακόμα στο Μουσείο Τουρκικής και Ισλαμικής τέχνης .


Από τον εξώστη βλέπει κανείς ολόκληρη την πλατεία , την Αγια Σοφιά και το Μπλέ Τζαμί .
Εσωτερικά το μουσείο έχει μερικες δεκάδες παραλλαγές βιβλίων –Κοράνι Χαλιά από τζαμιά του 7ου αιώνα ,και άπειρα χειροτεχνήματα από ολόκληρη την Τουρκία και όχι μόνο .Ιδιάιτερη εντύπωση μου εκαναν οι θήκες –έπιπλα που τοποθετούσαν μεσα το κοράνι, και ιδιαίτερα μια παο την Αγια Σοφιά οσο ηταν Τζαμί .

Επιστροφή στο ξενοδοχείο να παραλάβω τον ?Π? και κατευθυνση για Μεγάλο Παζάρι Kapali Carsi .Για βόλτα και χάζη είναι μια χαρά και αν πάς και σχετικά πρωί που δεν εχει και πολύ κόσμο είναι και ευχάριστο ,αλλά μεχρι εκεί .Όλα τα πράγματα που πωλούνται εντός τα βρίσκεις έξω και στα γυρω στενά σχεδόν στην μισή τιμή και χωρίς ιδιαίτερα παζάρια .







Ο πίσω δρόμος του παζαριού οδηγεί σε μια άλλη ανοιχτή αγορά όπου εκει βρίσκεις μαγαζιά που πωλούν κυρίως χονδρική από υφασματα και πασμίνες μεχρι κομπολόγια και ζώνες .Πίσω ακριβώς και αρκετά υπεριψωμένα είναι το τζαμί Beyazit ,το πανεπιστήμιο Κωνσταντινούπολης και το μουσείο καλλιγραφίας .
Πίσω ακριβώς είναι όμως το Τζαμί Σουλειμανιγιέ ( Suleymaniye Camii ).
To μεγαλύτερο και πιο πλούσιο τζαμί της πόλης.
Στο πίσω μερος είναι θαμμένοι τόσο ο Σουλειμάν ο Μεγαλοπρεπής οσο και η γυναίκα του και δίπλα σχεδόν και ο Ταφος του Mimar Sinan αρχιτέκτονας του Τεμένου .Οι τάφοι δεν ηταν επισκέψιμοι λόγω έργων συντήρησης που γινονται.
Το τζαμί όμως ηταν ανοικτό και μόλις είχε τελειώσει η προσευχή έτσι μπορέσαμε να το θαυμασουμε και στο εσωτερικο του .Εννοείται οτι βγαζεις παπούτσια και τα βαζεις σε ναυλον σακούλες και τα βαζεις σε ειδικούς φοριαμούς η τα γρατας στο χερι όση ωρα είσαι μέσα .










Βγαίνοντας από την μεριά που είναι το χαμάμ κάναμε δεξιά και κατηφορίσαμε μεσα από λαικές γειτονιές προς την θάλασσα .




Μεχρι να κατεβουμε προλάβαμε να δούμε τόση φτώχια όση δεν είχαμε δει σε όλη μας την ζωή .Οι ΄?ανθρωποι ζούν σε συνθήκες άθλιες για τα δικά μας δεδομένα .Βεβαια και τις επόμενες μερες κινήθηκα σε χειρότερες γειτονιές και κατάλαβα ότι μάλλον αυτό που σε μενα φενεται ακραίο για αυτούς είναι φυσιολογικό !!!
Δεν αργήσαμε να φτάσουμε στην προβλήτα του eminonu .H Ωρα είναι πλεον 12 και έιναι ότι πρέπει για μια ??τουριστική??βαρκάδα στον Βόσπορο .Ερση δεν το έψαξα καθόλου το θέμα να νοικιάσουμε δικό μας πλεούμενο . εξάλου με τον πεθερό ημουν !! όχι με την γυναίκα μου .
Πάντως όταν θα ξαναπάω με την κυρία μου πλεόν σίγουρα θα το κάνω πιο ρομαντικό .Λοιπον 10 λίρες τσαμπα πράμα για μια βόλτα 1 ½ ώρας κοντά πρός ευρωπαική πλευρά και μέχρι σχεδόν το Bebek και επιστροφή από την Ασιατική μεριά και επιστροφή στο Eminonu Για πρώτη φορά ηταν μια χαρά και μας αρεσε αρκετά ,ειδαμε με την σειρά Ντολμα Μπαχτσέ , Four season hotel ,Ciragan Saray Ciragan hotel , το τζαμί πάνω στο κύμα στο Ortakoy , ωραιότατα σπίτια ανακατασκευασμένα η ερείπια , την γεφυρα του Βοσπόρου και από απέναντι το Παλάτι Beylebeyi το Uskudar και επιστροφή πάλι πίσω .









Και πίσω το γήπεδο της Besiktas !










Ωρα για φαγητό και επιλογή δίπλα μας !!
Όχι βεβαια balik ekmek ,αλλά ωραιότατο φαγητό από Ελληνα της Πόλης.
Pandeli στόν πρώτο όροφο εντός της Αιγυπτιακής Αγοράς .Εχω φαει και στο εδώ κατάστημα στην Κηφισιά αλλά θεωρώ ότι δεν είναι το ίδιο σε γευση .Ακριβό μαγαζί αλλά σε αποζημιώνουν οι ωραίες γεύσεις και η Θέα προς τον Κεράτιο κόλπο.





Τελειώνοντας κάναμε ενα πέρασμα μεσα απο το παζάρι
Είδαμε και μυρίσαμε χρώματα και αρώματα οι περισσότερες άγνωστες σε μας






Επιστροφή στο ξενοδοχείο για τον ?Π? και ραντεβού ξανα γυρω στις 9μμ
Ξεκινώ με tram No1 για Karakoy και ανηφόραμε τα πόδια για Πύργο του Γαλατά. Ηθελα να προλάβω πρίν σκοτεινιάσει να είμαι στον 9ο όροφο να δώ το ηλιοβασίλεμα πίσω από τα τζαμιά
Ναι καλά !!!!!!!!!!!
Μόνο που μαζί με μενα το σκεφτηκαν και μερικές δεκαδες ακόμα και όταν πλεον ανέβηκα με αλμυρή είσοδο 16λίρες το μόνο που είδα ηταν φωτισμένα τα τζαμιά της πόλης .
Εδώ ηταν που παρατήρησα ότι ενώ σε όλα τα τζαμιά είχαν αναψει τα φωτα στην Αγια Σοφιά ηταν σβησμένα !!!! .Τα άναψαν όταν πλέον είχε σκοτεινιάσει για τα καλά .Πάντως και με σβησμένα φωτα ?φώτιζε ?περισσότερο από τα άλλα ,και πόσο μάλλον όταν άναβαν τα φωτα της .Απο εκείνο το βραδυ και μετα παρατηρούσα κάθε βραδυ την καθυστέρηση στο άναμα .










Από εκεί πλεόν φέυγω και ανηφορίζω την Istiklal κάνω δεξιά ένα πέρασμα από το καφέ Ara και συνεχίζω προς τα πάνω προς το γαλλικό σοκάκι .Δεν ξερω επειδή ηταν βραδυ και οι λάμπες νεον από τις ταμπέλες ηταν τόσο εντονα φωτισμένες αλλά απογοητεύτηκα .Ειχα διαβασει τόσα πού περιμενα κατι πιο κουλτουριάρικοΙσως αν πήγαινα μερα να μου φαινόταν πολύ καλύτερο .Όλα σχεδόν τα σπίτια εχουν γίνει bar που πάιζουν όλα μαζί τόσο έντονα μουσική που θές να φυγεις άρον άρον .
Επιστροφή στην Istiklal και σταση στο Inci για προφιτερόλ.Πήρα ένα μπαίνοντας και αφού το εφαγα σχεδόν όρθιος πληρώνω και φευγω να συναντηθώ με τον ΄Π΄ για Pera palace για να πιούμε τσάι σε ωραίο περιβάλλον .Κτήριο ??μαγικό?? εξωτερικά φωτισμένο υπέροχα και εσωτερικά απίστευτη πολυτελεια. Το πληρώσαμε το τσάι αλλά άξιζε και μόνο το περιβάλλον.





Η ωρα πέρασε και καναμε ενα πέρασμα απο Cicek Pasaji και δίπλα Balik Pazari .Κόσμος χαμός νεολαία κυρίως ,όλα τα μαγαζιά εντός και στα γυρω στενά γεμάτα .Κατσαμε σε ένα μικρό μαγαζί στο Rakici asmalimescit σε ένα σοκάκι πίσω από το Balik pazari .Για 6 πιατακια και 4 ρακές πληρώσαμε 110 λίρες !!!! πολλά ,τουλάχιστον άξιζε το περιβάλλον και διασκεδάσαμε με το απένατι Bar που έπαιζε Ρέμο !!!!!
Επιστροφή μεσω tunel Karakoy tram και επιστροφή για υπνο .

Στον απολογισμό των δυο πρώτων ημερών έχουμε '' σχεδόν ''ξεμπερδέψει με το TOP 10 αυτών που πρέπει να δει και να κάνει κάποιος πρώτη φορά στην Πόλη.
Από αυριο έχουμε δικαίωμα να είμαστε λίγο πιο χαλαροί και να κάνουμε και το χαμάμ .......
 

Attachments

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ωπα! Χρηστος ξαναχτυπησε!
Εφερα το σκαμνακι μου και πιανω πρωτη σειρα καλτσα!
Ελα παλικαρι μου ριξε τα οργανα!
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Δώσε δώσε Χρήστο!!!Ώστε σας περίμενε κι άνθρωπος του ξενοδοχείου με ταμπελάκι??Α ρε αυτά είναι..Εμείς ακόμα τον περιμένουμε..
Η φίλη σου είχε μεγάλο σουξέ στο καφέ ακριβώς απέναντι απ το ξενοδοχείο..Έκαψε καρδιές κι εκεί!!
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
ωραία αρχή....για να δούμε συνέχεια!!!!
 

PAPI_9

Member
Μηνύματα
138
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Είμαστε στην έρευνα....
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΛΑΚΕΡΟΣ!!!
Γαμπρέ ?
-Παρακαλώ ?
-Τι θα γίνει με αυτο που λέγαμε ??
-Ποιο απο όλα ? γιατι λεμε και πολλά ?
-Χρωστάς ενα ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη !!:shock:

Το ίδιο βραδυ τηλέφωνο εγω :
-Καλησπέρα
-Καλησπέρα
-Βγήκε προσφορά 110 ευρώ για Πόλη μεχρι τελος Μάρτη.
-Κλείσε τότε τι περιμένεις
-Τον χρηματοδότη λεω γελώντας :haha::haha:.( Το γέλιο πάντα πιάνει σε τετοιες καταστάσεις )
-Κλείσε να πάμε τότε βρέθηκε !!!!!!!!( Θεός ο Πεθερός :haha::haha::haha:).


Αυτό θα πει πέτυχα γαμπρό "λαχείο":haha:

( Στην συνέχεια της ιστορίας ομως το θέμα οδηγοί είναι μια τρελή τρελή ιστορία γεμάτη παραβιάσεις σε κόκκινα φανάρια , ανέβασμα πεζοδρομίων και προσπεράσεων στο αντίθετο ρέυμα ).

Kαι 'γω μέχρι να πατησω στην Casablanca, νόμιζα ότι ήταν το χειρότερο μέρος που οδηγήσαμε, μετά όμως μου φάνηκε παιδική χαρά...:haha:
Για συνέχισε όμως να δούμε την εξέλιξη.. (ήταν όντως ταξίδι με τον εχθρό σου?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.501
Likes
8.020
Προσπαθώ να φανταστώ κάτι αντίστοιχο για μένα.. δηλαδή ταξίδι με την πεθερά μου...:D
Περιμένω με πολύ περιέργεια να δώ την έκβαση της ιστορίας!!! :)
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Ωπα! Χρηστος ξαναχτυπησε!
Εφερα το σκαμνακι μου και πιανω πρωτη σειρα καλτσα!
Ελα παλικαρι μου ριξε τα οργανα!
και εγω και εγω!!!!!!με τον πεθερο στην πολη ....πολυ ενδιαφερον:D
ημουνα και εγω 3 μερες πριν απο εσενα.
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Προσπαθώ να φανταστώ κάτι αντίστοιχο για μένα.. δηλαδή ταξίδι με την πεθερά μου...:D
Περιμένω με πολύ περιέργεια να δώ την έκβαση της ιστορίας!!! :)
προσωπικα ,αυτο δεν μπορω καν να το φανταστω.....πολυ κακια νυφη?
 

PAPI_9

Member
Μηνύματα
138
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Είμαστε στην έρευνα....
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΛΑΚΕΡΟΣ!!!
Προσπαθώ να φανταστώ κάτι αντίστοιχο για μένα.. δηλαδή ταξίδι με την πεθερά μου...:D

Η φαντασία σου οργιάζει...:shock: θεωρώ επίσης ότι θα μπορούσε να γίνει αντικείμενο επιστημονικής μελέτης..:haha:
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
:shock: Πήγες μόνο με τον πεθερό;;;;
Α ρε, πρέπει να τη λατρεύεις τη γυναίκα σου! :haha:

Περιμένουμε την ιστορία και φυσικά υπέροχες φωτογραφίες, όπως συνηθίζεις!
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Με τέτοιο άρχοντα πεθερό,πάω κι εγώ ταξίδι μαζί του:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom