Μηχανές αναζήτησης ξενοδοχείων

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
μου έχει τύχει ακριβώς το ίδιο! ακυρώσαμε την κράτηση και κάναμε νέα, με τα ίδια στοιχεία... στις παρατηρήσεις γράψαμε αυτό ακριβώς.. ό,τι βρήκαμε μια καλύτερη προσφορά ;)

αυτό βέβαια με την προϋπόθεση να μην έχεις κλείσει δωμάτιο που δε σου επιστρέφει τα χρήματα σε περίπτωση ακύρωσης!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Κάποια στιγμή είχαμε αφήσει μια συζήτηση για το otel.com στη μέση.

Δεν αντιμετώπισα, λοιπόν, κανένα πρόβλημα με το ξενοδοχείο.
Τους έδειξα το voucher και όλα ήταν εντάξει.

Όσο γι' αυτό που αναφέρει ο taver ότι συνήθως είναι τα χειρότερα δωμάτια του ξενοδοχείου δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη γιατί πρώτον δεν διαπίστωσα κάτι τέτοιο στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο και δεύτερον γιατί δεν μπορώ να κρίνω με την πρώτη φορά.
 

Markos

Member
Μηνύματα
132
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Τανζανία - Ζανζιβάρη
venere.com και agoda.com και οι δικές μου δοκιμασμένες επιλογές!

(έχω πειραματιστεί και με άλλα, χωρίς θετικά αποτελέσματα...)
ήρθε λοιπόν η ώρα να αναθεωρήσω και για το agoda.com

Με το συγκεκριμένο site, έχω κάνει κράτηση 3 φορές στο παρελθόν (σε ασιατικούς προορισμούς)και ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος.
Στις 7 Ιανουαρίου έκανα κράτηση στο Sheraton στην Στοκχόλμη για 3 νύχτες για 2 δωμάτια (30 ΙΑΝ με 2 ΦΕΒ). Στην κράτηση ανέφερε ότι μπορώ να ακυρώσω την κράτηση μέχρι τις 27 Ιανουαρίου πληρώνοντας 15 USD.
Στις 23 Ιανουαρίου μπαινω για να ακυρώσω την κράτηση (για διάφορους λόγους, κυρίως όμως γιατί το άλλο ζευγάρι που θα ερχόταν μαζί μας, δεν μπορούσε) και μου ανακοινώνουν ότι το Sheraton έχει αλλάξει πολιτική και θα πρέπει να κρατήσει ακυρωτικά για την πρώτη νύχτα (δηλαδή 305 euros).

Από τότε, μου έχουν χρεώσει στην πιστωτική 305 euros και δεν μου τα επιστρέφουν γιατί δεν τους τα επιστρέφει το Sheraton και μάλιστα μου έχουν κάνει και χάρη γιατί δεν μου κράτησαν τα δικά τους ακυρωτικά των 15 USD!!!

Φυσικά έχω μιλήσει 10 φορές στο τηλέφωνο με τους υπεύθυνους στο site, έχω στείλει και 4 e-mails (και μάλιστα με απειλές κλπ) αλλά ακόμη δεν έχω βγάλει άκρη και δεν νομίζω ότι θα βγάλω...

Μακριά λοιπόν από το εν λόγω site!!!!!

και να πω ότι είμαι και άσχετος από ταξίδια και ηλεκτρονικές κρατήσεις, να πω εντάξει την πάτησα... αλλά το συγκεκριμένο site το έχω δοκιμάσει και ήμουν και ευχαριστημένος...

άστα να πάνε...

τώρα προσπαθώ να βγάλω άκρη με την πιστωτική κάρτα μπας και το ακυρώσω από εκεί...
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.377
Likes
6.895
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Aν την ημέρα που εκλεισες τα δωμάτια ισχυε το 15 δολλάρια ακυρωτικά,
τότε η ακυρωση πρεπει να σου κοστίσει 15 δολαρια.
Ασχετο αν εν τω μεταξύ αλλαξαν τους ορους τους.
Γιατι αν ηξερες οτι θα σου κοστιζε αντι 15 ολο το ποσο της πρωτης νυχτας,
ενδεχωμένος δεν θα το εκλεινες κιολας.
θελω να πιστευω οτι ειναι αίολοι απο επιχειρήματα. Δεν μπορεί να ισχύσει η αλλαγή των ορων αναδρομικά. Και αν, θα επρεπε να σε ενημερωσουν για αυτη την αλλαγή. Κάτι που θα πρέπει να αποδειξουν κιολας οτι σε ενημέρωσαν για την αλλαγή των όρων.

Λατίνα, εσυ τι λές;:roll:
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Όταν έκλεισες το ξενοδοχείο, πρόσεξες ότι ίσχυε ακόμη η παλιά τους πολιτική;

Στο e-mail της επιβεβαίωσης τι ανέφερε;

Εάν το κάναν όπως το περιγράφεις, τότε είναι πραγματικά απαράδεκτοι!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.377
Likes
6.895
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Μου γεννηθηκε η απορία διαβάζοντας τη δυσάρεστη ιστορία του Μάρκου- ευχομαι φίλε αίσιο τέλος στην ταλαιπωρία σου- αν μια τέτοια υποθεση φτάσει στο ακροατήριο ενός δικαστηρίου, το δικαστήριο αυτό που θα γίνει;
Στην Στοκχόλμη, στην Αθήνα, στην εδρα της εταιρίας που εχει τα Σέρατον η στην εδρα που εχει η εταιρία της ιστοσελίδας που έγινε η κράτηση;:roll:
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Λογικά, εκεί που έχει την έδρα της η ιστοσελίδα. Το ξενοδοχείο δεν έχει άλλωστε κάποια ευθύνη γι' αυτό, αφού η συνεργασία του Μάρκου ήταν με την ιστοσελίδα.
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
ήρθε λοιπόν η ώρα να αναθεωρήσω και για το agoda.com
Με το συγκεκριμένο site, έχω κάνει κράτηση 3 φορές στο παρελθόν (σε ασιατικούς προορισμούς)και ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος.
Καλό είναι να λέμε πότε τα πράγματα εξελίχθηκαν ομαλά. Νομίζω όμως ότι τέτοια post είναι πολύ χρήσιμα. Πότε και πως δηλαδή καποιιο συγκεκριμένο site εχει συμπεριφερθεί σε περίπτωση που τα πράγματα πήγαν αναπάντεχα.

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ το agoda.com Σε παραπλήσια περίπτωση ακύρωσης το venere.com απλά δεν μου κράτησε τίποτα.

Η αλήθεια είναι ότι το agoda εμφανίζεται με χαμηλές τιμές, αλλά όταν τα πράγματα στραβώσουν τότε φαίνεται το πραγματικά φθηνό.

Στην παρίπτωση του Markos, φυσικά και πρέπει να του κρατήσουν μόνο το ποσό που υποσχέθηκαν ότι θα κρατήσουν. Αλλά άντε να επιβάλλεις το προφανές δίκιο σου.

Ευχαριστούμε Markos για την ενημέρωση, το είχα σκεφτεί σοβαρά πρόσφατα να κλείσω μέσω αυτού του site. Τώρα ξέρουμε ότι το agoda είναι μόνο για non-refundable τιμές.
 

Lifesparker

Member
Μηνύματα
65
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Δανια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνια
απαραδεκτο το venere. δεν λεει ποια ημερα ειναι π.χ. 23 μαρτιου, πρεπει να δεις ημερολογιο να καταλαβεις εαν ειναι σαββατοκυριακο, και μετα μικρα γραμματακια, και επιλογη για αριθμο επισκεπτων σε δωματιο.
το παιδι τι πιανεται; δεν το υπολογιζει; και εαν παω με ενα παιδι 2 χρονων και ενα 4 μηνων ποσους επισκεπτες να βαλω δηλαδη;;;
χαλια.
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
Το venere.com, στο θέμα της ημερομηνίας, βγάζει ολόκληρο ημερολόγιο με τις μέρες εβδομάδας, δίπλα στο μήνα.
Για τα μικρά γραμματάκια, δεν είναι και πολύ μικρά, πάντως το θέμα είναι υποκειμενικό.

Στο θέμα των παιδιών, δεν το χρησιμοπόίησα ποτέ, και δεν μπόρεσα να βγάλω καθόλου συμπέρασμα.

Πάντως δεν χαρακτηρίζει κανείς απαράδεκτο ένα site μόνο για το ότι δεν διευκρινίζεται η χρέωση για παιδιά. Υπάρχουν πάμπολλοι και πολύ σοβαροί λόγοι που μπορεί να χαρακτηριστεί ένα site απαράδεκτο. Αυτά για να μην πέφτουμε σε μεγάλες εκπλήξεις όταν έρχονται τα "απαράδεκτα" όταν είμαστε με τις βαλίτσες στο δρόμο.
 

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
Το venere.com, στο θέμα της ημερομηνίας, βγάζει ολόκληρο ημερολόγιο με τις μέρες εβδομάδας, δίπλα στο μήνα.
Για τα μικρά γραμματάκια, δεν είναι και πολύ μικρά, πάντως το θέμα είναι υποκειμενικό.

Στο θέμα των παιδιών, δεν το χρησιμοπόίησα ποτέ, και δεν μπόρεσα να βγάλω καθόλου συμπέρασμα.

Πάντως δεν χαρακτηρίζει κανείς απαράδεκτο ένα site μόνο για το ότι δεν διευκρινίζεται η χρέωση για παιδιά. Υπάρχουν πάμπολλοι και πολύ σοβαροί λόγοι που μπορεί να χαρακτηριστεί ένα site απαράδεκτο. Αυτά για να μην πέφτουμε σε μεγάλες εκπλήξεις όταν έρχονται τα "απαράδεκτα" όταν είμαστε με τις βαλίτσες στο δρόμο.
Καλημερα αλλα αυτο που εχω να πω και εγω ειναι πως το θεμα με τα παιδια ειναι οντως ενα προβλημα. Υπαρχουν σελιδες που βαζεις τους επισκεπτες και εννοειται πως με την προσθηκη και μονο ενα βρεφους εφοσον δεν διευκρινιζει ανεβαινει η τιμη κατακορυφα. Γιατι αν βαλεις 2 ενηλικες και δεν βαλεις το βρεφος ποιος σου λεει οτι δεν θα σου ζητησουν εξτρα χρεωση. Στο booking μπορει να μην σου δινει την επιλογη παιδιων αλλα υπαρχει στην πολιτικη του ξενοδοχειου αναλυτικα και με την ηλικια του παιδιυ τι χρεωνεσαι. Θεωρω πως ειναι ενα προβλημα γιατι και εγω ψαχνω να κλεισω ξενοδοχειο εχοντας τον μικρο μου που θα ειναι 9 μηνων στο ταξιδι και ενω μπορει να βρισκω καλες τιμες βαζοντας 2 ενηλικες(επειδη δεν υπαρχει επιλογη παιδιων), φοβαμαι να κλεισω απο τετοιες σελιδες για τους παραπανω λογους. Ασε που στην δικη μου περιπτωση το θεωρω κοροιδια να χρεωνουν βρεβος(βρεφος αν νομιζω καλα λογιζεται ως 2 χρονων).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.224
Μηνύματα
884.327
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom