Γερμανία Δανία Μόναχο-Βερολίνο-Κοπεγχαγη: cheap eats, drinks + tips

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Καλησπερα παιδια! Φευγω την τεταρτη για Μοναχο κ απο εκει Βερολινο κ Κοπεγχαγη. Εχω τρια προβληματα ομως:
1) Το μπατζετ μου, λογω εκτακτων περιστατικων, απο μικρο εγινε μικροτερο
2) Λογω πηξιματος εχω κανει ελλιπες ψαξιμο
3) Ψαχνοντας εδω βρισκω ειτε παλια tips, ειτε tips που δε με καλυπτουν λογω κοστους, ειτε απλα χανω τη μπαλα:D

Με λιγα λογια σας παρακαλω να μου προσφερετε (σχετικα) φρεσκο πραγμα γι'αυτους τους προορισμους. Κυριως για φαγητο, ποτο και ενδεχομενως καποια οχι τοσο γνωστα μερη που αξιζουν επισκεψη. Εντος των πολεων παντα και με γνωμονα τις χαμηλες τιμες, χωρις ρισκο δηλητηριασης:D

Ριξτε τα ολα μαζι και για τις 3 πολεις, οτι προτασεις εχετε και θα τη βγαλω εγω την ακρη!

Σας ευχαριστω πολυ!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
για βερολινο φθηνη λυση ειναι το ιταλικο vapiano..το εχω ξαναγραψει και σε αλλο θεμα ειδικα για εστιατορια βερολινου..
http://www.vapiano.com/

επισης, ειχα φαει σε ενα πολυ ωραιο ασιατικο μεσα στο σταθμο της alexanderplatz!ονομα δεν θυμαμαι, αλλα ειναι στο ισογειο μεσα στον σταθμο!

για ποτο, δεν μπορω να σε βοηθησω..ειχα παει χριστουγεννα, ειχε υπαιθριες αγορες και πιναμε ολο μπυρες στον δρομο!!

για tips..εν πολλοις εχουν γραφτει πολλα για βερολινο..οποτε αν θες κατι πιο συγκεκριμενο, αν εχεις καποια απορια πχ. θα ναι πιο ευκολο..

για τις αλλες 2 πολεις δεν εχω παει και δεν ξερω..ΑΛΛΑ ενδιαφερομαι για κοπεγχαγη..γι' αυτο, αν δεν βρεθει καποιος να βοηθησει μεχρι να φυγεις, οταν με το καλο επιστρεψεις περιμενω εντυπωσεις και τιπς!:clap:
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
thanx latina! θα τα τσεκαρω! Οταν λεω τιπς εννοω πχ καποια οχι τοσο γνωστη γειτονια που αξιζει να επισκεφθει κανεις, καποιος ξεχωριστος δρομος, τετοια πραγματα. Στο Βερολινο συγκεκριμενα θα μεινω Kreuzberg.

Οσο για Κοπεγχαγη, φυσικα θα σου πω ο,τι θελεις, απλα μαλλον θα ειναι λιγο της φτηνιας :D
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.223
Likes
5.764
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Το Βερολίνο είναι γενικά μια φτηνή πόλη. Για φαγητό έχει πολλές εναλλακτικές για να φας στο πόδι, οπωσδήποτε currywurst και ντόνερ. Τα ποτά είναι πολύ φτηνά σε σχέση με Ελλάδα.
Επίσης κάποια δωρεάν αξιοθέατα: east side gallery, κοινοβούλιο (ανεβαίνεις στην οροφή για την θέα), πύλη Βραδεμβούργου, μνημείο στους εβραίους (δίπλα στην πύλη του Βραδεμβούργου). Τσέκαρε ακόμη τα μουσεία γιατί κάποια απογεύματα έχουν δωρεάν είσοδο.
Τέλος ρίξε μια ματιά σ' αυτό το σάιτ αν σ' ενδιαφέρει να κάνεις μια δωρεάν ξενάγηση στην πόλη!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Οσο για Κοπεγχαγη, φυσικα θα σου πω ο,τι θελεις, απλα μαλλον θα ειναι λιγο της φτηνιας :D
ακομη καλυτερα!ειμαι ακομη φοιτητρια καλε!
να προσθεσω το tacheles..
δες..
Kunsthaus Tacheles - Wikipedia, the free encyclopedia
εγω πηγα πρωι, αλλα εχω ακουσει οτι βραδυ λειτουργει σαν μπαρακι, με φθηνα ποτα και φοιτητοκοσμο!
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
ακομη καλυτερα!ειμαι ακομη φοιτητρια καλε!
να προσθεσω το tacheles..
εχω ακουσει οτι βραδυ λειτουργει σαν μπαρακι, με φθηνα ποτα και φοιτητοκοσμο!
Μέχρι πριν λίγα χρόνια που πήγα, ήταν όντως έτσι ακριβώς...
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
λοιπον, οταν είσαι Βερολινο, στείλε μήνυμα. Θα σε πάω εγώ εδώ στη γειτονιά μου, και θα σε κεράσω και μια μπύρα:clap:. προς simon-dach straße εχεις πάει καθόλου; anyway, στειλε pm αν θελεις για τις λεπτομερειες ;)
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Τhank you ladies! Πολυ ενδιαφεροντα οσα προτεινετε!

Τιτα θα σου στειλω να το κανονισουμε;)

Dorotija ακομα περιμενω (ξερεις εσυ...:bleh:)
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Κανενας καλος ανθρωπος να δωσει τιπς για Μοναχο κ Κοπεγχαγη?:p

Και τα τιπς για Βερολινο εξακολουθουν να ειναι ευπροσδεκτα!

(τι ψαχνω τωρα παρασκευη βραδυ, ε?):roll:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.127
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Κανενας καλος ανθρωπος να δωσει τιπς για Μοναχο κ Κοπεγχαγη?:p

Και τα τιπς για Βερολινο εξακολουθουν να ειναι ευπροσδεκτα!

(τι ψαχνω τωρα παρασκευη βραδυ, ε?):roll:
Παντού στη Γερμανία, η Νο.1 οικονομική επιλογή για φαγητό είναι τα διάφορα Wurst στο δρόμο... Και καλά (σχεδόν πάντα), και φτηνά.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Παντού στη Γερμανία, η Νο.1 οικονομική επιλογή για φαγητό είναι τα διάφορα Wurst στο δρόμο... Και καλά (σχεδόν πάντα), και φτηνά.

δηλαδή αυτό τωρα ειναι tip ???
Kώστα μου φενεται οτι αυτό το ταχειφαγείο της Μαδρίτης σε έχει στιγματίσει και γράφεις οτι θέλεις...και προτείνεις το αυτονόητο τα ''βρωμικά''του βερολίνου :haha:.

πρότεινε στον φίλο Ζέφυρο που να παει τι να δει ,εγω τι να του προτείνω αφου δεν εχω πάει

εγω θα του προτείνω κανα after ξοφλομάγαζο προς Ιλλίσια μεριά !!ξερει αυτός :haha::haha:.
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Ευχαριστω taver, το εχω υπολογισει κ αυτο! Αν σου ερθει καποια αλλη ιδεα ριξε τη!

εγω θα του προτείνω κανα after ξοφλομάγαζο προς Ιλλίσια μεριά !!ξερει αυτός :haha::haha:.
Κρυβε λογια Χρησταρα!:cool::D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.113
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom