Ηνωμένο Βασίλειο Οδηγός: Λονδίνο

jom

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Λέγαμε για London Pass για να μπορούμε να επισκεφτούμε και κάποια από τα αξιοθέατα που παρέχονται. Νομίζω οικονομικά θα μας συμφέρει καλύτερα, έτσι δεν είναι; Να βγάλουμε διήμερη London Pass τότε και τριήμερη Travelcard? Αυτές μπορούμε να τις βγάλουμε στο αεροδρόμιο μόλις φτάσουμε;
 

bebes

Member
Μηνύματα
154
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Σεβίλλη, Λισσαβόνα, Πόρτο
Ταξίδι-Όνειρο
Νοrd Kapp οδικως
Για τα ΜΜΜ σιγουρα η travelcard.
Νομιζω ειχε 6 λιρες η ημερησια, αλλα συμφερει σιγουρα γιατι πολλες φορες παιρνεις λεοφωρειο ή μετρο ακομα και για μια σταση
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.141
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αντί για oyster θα σας πρότεινα travelcard είτε ημερήσια είτε τριών ημερών κλπ,
Η travelcard ειναι ή ημερησια ή εβδομαδιαια. Ο μονος τροπος να αγορασεις travelcard 3 ημερων ειναι να περασεις στην oyster 3 ημερησιες. Αν δεν γραφω βλακειες...
 

bebes

Member
Μηνύματα
154
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Σεβίλλη, Λισσαβόνα, Πόρτο
Ταξίδι-Όνειρο
Νοrd Kapp οδικως
Η travelcard ειναι ή ημερησια ή εβδομαδιαια. Ο μονος τροπος να αγορασεις travelcard 3 ημερων ειναι να περασεις στην oyster 3 ημερησιες. Αν δεν γραφω βλακειες...
Αυτο θυμαμαι κι εγω.
παιρνεις 2 ημερησιες και ξεμπλέκεις;)
 

jom

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Τις αγοράζω στο αεροδρόμιο; Γιατί και εγώ το έψαξα για travelcard τριών ημερών αλλά δεν βρίσκω κάτι σχετικό πουθενά.
Επίσης για το London Pass τι γνώμη έχετε; Αξίζει ή είναι καλύτερα να κλείσουμε εισιτήρια για διάφορα αξιοθέατα ή να τα αγοράσουμε εκεί;
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Nai οκ μ αυτή τη ζέστη αποσυντονίστηκα..
σωστά τα λέτε travelcard ημερήσια η εβδομαδιαία,
για λίγες μέρες δηλ 3 η 4 βγάζετε κάθε μέρα ημερήσια.
 

angelos1983

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Καλησπερα σε ολους. Εχω 4 ωρες που διαβαζω τις 90 σελιδες και εχει γινει το κεφαλι μου κουρκουτι... Θα παω με την αρραβωνιαστικια μου Λονδινο 12-16/9/2011 και εκλεισα με ryanair απο Θεσσαλονικη. Ξενοδοχειο εχω ηδη αλλαξει μια φορα και με οσα διαβασα εδω μεσα μαλλον προσανατολιζομαι να ξανααλλαξω. Ευτυχως δεν χρεωνουν στο booking...χεχε.

Το ξενοδοχειο ειναι λιγο εκτος, στην Golders Green πανω στην Northern line. Παρακαλω αν καποιος ξερει κατι για την περιοχη να μου πει. Ηταν οικονομικο και ειχε και καλες κριτικες, οπως και πρωινο στην τιμη κατι που δεν το βρισκεις στο Λονδινο και ηταν ορος απαραβατος... Διαβασα για το Tune Hotel(westminster) και για το President(russell square) και το ψιλοσκεφτομαι να αλλαξω. Αν το President ειναι οπως της Αθηνας αξιζει το πρωινο... Αν καποιος γνωριζει για αυτες τις περιοχες να μας πει. Νομιζω θα με φανε οι μετακινησεις απο τοσο μακρυα στο αλλο.

Οσον αφορα μεταφορα απο Stansted, στο golders Green το θετικο ειναι οτι σταματαει λεωφορειο απευθειας απο το αεροδρομιο και μας βγαινει τα μισα λεφτα απο οποιοδηποτε τρενο (34,5 λιρες 2 ατομα μετ' επιστροφης, ενω το τρενο ηθελε 66 λιρες+εισιτηρια μετρο).

Τωρα για το London pass, το σκεφτομουν και γω αλλα ενας φιλος που πηγε προσφατα στο Λονδινο ειπε να ελεγξω αν θα προλαβω να δω οσα αξιοθεατα θελω και αν τελικα συμφερει. Και κατεληξα να μην την παρω, με φοβισε λιγο η αληθεια ειναι οτι δεν θα προλαβω.

Οσον αφορα μετακινησεις εντος Λονδινου, δειτε εδω και επιλεξτε London Travelcard or Oyster Card ? - Identifying The Right Pass For You.

Και κατι τελευταιο, ελεγξτε την προσφορα που ισχυει με το 2for1 που δινει με αγορα travelcards απο σταθμο τρενων ή με εισιτηρια του τρενου. Αξιζει τα λεφτα πιστευω. Το concept ειναι οτι με 2 travelcards μπαινει ενα ατομο δωρεαν σε καποιο αξιοθεατο. (Γιατι να μην εκμετταλευτουμε κι αυτην την προσφορα). Διαβαστε και αν θελει καποιος ρωταει...το εχω ψαξει λιγο το θεμα.

Παντως ομολογουμενως γινεται τρομερη δουλεια εδω μεσα και εχω βοηθηθει παρα πολυ σε ολα τα ταξιδια μου!!!
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Ηταν οικονομικο και ειχε και καλες κριτικες, οπως και πρωινο στην τιμη κατι που δεν το βρισκεις στο Λονδινο και ηταν ορος απαραβατος...
Γιατι τετοιο κολλιμα με το πρωινο; Αν θελετε αγγλικο πρωινο βρισκετε πολυ ευκολα σε διαφορες pubs.

Λονδινο ειναι αυτο..... και 90 σελιδες λιγες ειναι.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.141
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν εχει καμμια σχεση το president της Αθηνας με αυτο του Λονδινου. Δεν ειναι καν ιδιας ιδιοκτησιας για να καταλαβεις. Πρωινο χαλια για να μην πω αισχος...
 

angelos1983

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Δεν εχει καμμια σχεση το president της Αθηνας με αυτο του Λονδινου. Δεν ειναι καν ιδιας ιδιοκτησιας για να καταλαβεις. Πρωινο χαλια για να μην πω αισχος...
Οκ πειστηκα νομιζω, χεχε

Γιατι τετοιο κολλιμα με το πρωινο; Αν θελετε αγγλικο πρωινο βρισκετε πολυ ευκολα σε διαφορες pubs.

Λονδινο ειναι αυτο..... και 90 σελιδες λιγες ειναι.
Οταν εκλεινα στην αρχη δεν ηξερα οτι βρισκεις τοσο ευκολα πρωινο και συνηθιζουμε οταν πηγαινουμε εξωτερικο να κλεινουμε με πρωινο. Πλεον δεν το θεωρω σημαντικο τουλαχιστον για το Λονδινο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.141
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Οκ πειστηκα νομιζω, χεχε
Δεν καταλαβες, για Λονδινο μια χαρα επιλογη ειναι το ξενοδοχειο. Ειναι πολυ απλο και σε βολικοτατη περιοχη. Μην περιμενεις πολυτελειες... αυτο ηθελα να πω. Οσο για φρυγανιες, βουτυρα και καφε της μηχανης σου τα προσφερουν. Τοσο που μετα απο 2 μερες δε θα θες να τα βλεπεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.751
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom