Περού Περού : Εκεί όπου έκλεψαν και τα διαβατήρια και την καρδιά μας

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια

Puerto Maldonado - Αμαζόνιος
24 - 27 Μαρτίου

Ξυπνάμε νωρίς για την πτηση μας . Τρωμε ωραιο πρωινο και πίνουμε καταπληκτικο καφε ,αλλά πολυ δυνατό . Αν δεν το γνωριζεις και τον πιεις σαν εσπρεσσο τη πατησες .
Πας με τα ποδια στο Κουσκο , σαν τους Ινκα ! Ο καφες συνοδεύεται απο καυτο νερό γιατι θελει πολύ αραίωμα .
Ερχεται συνοδός απο το γραφειο και μας παει στο αεροδρομιο της Λιμα που ειναι το μαναδικό για διεθνεις και τοπικες πτησεις. Αυτη τη φορά απο άλλη ωραια διαδρομή παράλληλα με την ακτη του Ειρηνικού . Εχουν γνωση οι φύλακες πλεον !
Να αναφερω οτι όλες οι μεταφορες μας ήταν μεσα στο πακετο που ειχαμε κλεισει .Ακομα και εγω που ταξιδευω αναξαρτητα το βρηκα πολυ ξεκουραστο . Ειναι ωραιο να σε περιμενει καποιος επαγγελματιας και εσυ να μην ανησυχεις , ειδικα στο Περού που οι μισοι ταξιτζηδες ειναι παρανομοι και ενίοτε κομπιναδόροι .
Ασε που πήρα το αιμα μου πισω , τοσους Λατινους εχω συνοδευσει στη ζωη μου !

Στο αεροδρομιο μας ταλαιπωρησαν αρκετά μεχρι να πεταξουμε . Επρεπε να αναγνωρισουν τα χαρτια της πρεσβειας που τους ελειπε η βιζα εισοδου .
Το αεροπλανο εκανε σταση στο Κουσκο , οι πτησεις ειναι λίγο ΚΤΕΛ . Λόγω Ανδεων και ζούγκλας η οδική προσβαση ειναι περιορισμενη και κακή για αυτό πολλοι ταξιδευουν με αεροπλάνο.
Φθασαμε στο Πουερτο Μαλντοναδο μετα απο 3 ώρες σε ενα μικρο αεροδρομιο μεσα στους τροπικους. Μας αρεσε πολυ η πρωτη εξωτική γευση.
Εκεί μας περιμενε ενα ωραιο μικρο πουλμαν χωρις τζαμια . Σε 20 λεπτα αφου διασχισαμε την πολυ φτωχική πόλη φθασαμε σε μια αποβάθρα για να παρουμε το πλοιαράκι που σε 1 ωρα και 40 λεπτα μας πηγε στο καταλυμα μας .
Ειμαστε στον ποταμό Madre de Rios παραπόταμο του Αμαζονίου και απολαμβάνουμε εικονες μεγαλης ομορφιας .
Φθανοντας στο Lodge βλεπουμε οτι εχει πολυ ομορφους και με γουστο φτειαγμένους
κοινοχρηστους χωρους . Οι καμπανες μας ειναι τελειες αλλά νοιωθουμε οτι ειμαστε
σε κατασκηνωση με πολυ αυστηρους κανονες.
Τωρα θα φάτε , τώρα θα πάτε εκδρομή , τωρα θα κοιμηθείτε γιατι σβηνουν τα φωτα.
Τα δε φωτα μιας υποτυπώδους γεννητριας αναβαν στις 6 και εσβηναν στις 10 !
Να εχετε μαζί σας φακό γιατι εγώ δεν το ήξερα και τη πρωτη νυχτα δεινοπάθησα .
Δεν μπορουσα να κοιμηθω με τη διαφορα ωρας ,ηταν πολυ σκοτεινα γιατι ειχε συννεφα
και δεν μπορουσα να βρω ουτε το μπάνιο .
Την άλλη μερα ζητησα λυση απο τον κυριο Ροδολφο , τον υπευθυνο του στρατοπεδου
και μου δανεισε με χιλια ζορια μια λαμπα φθορίου . Αφου πρώτα μου έκανε παρατηρηση γιατι δεν εφερα μαζι μου φακο . Πολλες παρατηρησεις δεχομαι σε αυτη τη χωρα !
Ευκαιρια να διορθωθώ !
Οταν τον ρωτησα απο που έλκει τη καταγωγή μου απαντησε απο γονεις Γερμανους .
Πες το καλέ μου , οτι σε λένε Ρουντολφ και εισαι Περουανος πρωτης γενιας να βαρεσουμε προσοχή με τα ωραρια και τους κανονες σου .

Καναμε πολλες εκδρομες , δηλαδή η ακουραστη Τουλα τις εκανε ολες ! Εμεις ρεμβαζαμε κοιτώντας το ποταμι και όταν γυριζε κατακοπη και ιδρωμένη ελεγε σε εμας τα τεμπελοσκυλα τα θαυμαστά της φυσης που ειχε απολαυσει !
Σε μία απο αυτες που πηγαμε και εμεις ,η Τουλα δεινή στο ψάρεμα απο χρονια επιασε σε 5 λεπτα με πεταχταρι ενα ψάρι 1,2 κιλα. Το καταχαρηκε οπως και εμεις και το βραδυ μας το εψησαν και το σερβιραν στην ιδια την ωρα που όλο το εστιατόριο χειροκροτουσε !
Οι δε αντρες ψαράδες που ειχαν πιασει κατι μικρουλια ειχαν γινει πρασινοι απο τη ζηλεια τους . Μπραβο συμπεθερα , εσχισες και στον Αμαζόνιο !

Στο κατάλυμα κουνουπια είχε οσο και στην Ελλαδα το Καλοκαιρι. Τη βγαζαμε με ενα καλό αντικουνουπικο φορώντας βερμουδες και κοντομανικα . Τωρα που το σκεφτομαι μηπως ο Ροδολφο ειχε ψεκασει ; Ακολουθω την λογικη του Λιακοπουλου γιατι οντως περιμενα μεγάλο προβλημα με τα κουνουπια !
Στις εκδρομες όμως επρεπε να εισαι καλυμένος με ρουχα , σου εδιναν γαλοτσες προς αποφυγή λασπης και φιδιών και τα κουνουπια ηταν σμήνη .

Οσο για παρεα εκει στο ερημητηριο - καταφυγιο - στρατοπεδο ειχαμε καλυφτεί πλήρως απο ενα γκρουπακι μιας ντουζινας Περουανων που η εταιρεία που δουλευαν τους ειχε κανει δώρο ενα τριημερο στην αγρια φύση . Ατυχεστατη επιλογη , οι καλοι αυτοι ανθρωποι ειχαν πάθει σοκ όταν καταλαβαν που τους εφεραν.
Περιμεναν κοσμική ζωη και καλο μπολικο φαγητο και ποτα για να παρουν μια ανάσα απο οικογενειακες και επαγγελματικες υποχρεωσεις και τους έφεραν στο Ροδολφο με το στρατιωτικο προγραμμα , υπνο απο τις 10 και εγερση απο τις 5 !!
Οποτε τρεις κυρίες εμεις , 12 κυριοι αυτοί μας ειχαν σαν βασιλισσες . Μας πηγαιναν με φακους μεχρι τα δωματια μας ( μεχρι , το τονιζω ) , μας κερνουσαν μπυρες μας εκαναν
αθωο φλερτ με λιγα λογια μια χαρά περασαμε !!

Οι τρεις νυκτες που διαλεξα για εκει ηταν πολυ , δυο ειναι αρκετες .
Αν το ηξερα θα διαλεγα να μεινω 2 νυκτες στο Puerto maldonado και να κανω απο εκει εκδρομες στα τριγυρω .

Να πω τωρα και πως γινεται το κερασμα στο Περού για να μη βρεθείτε προ εκπλήξεως οπως εμεις τη πρωτη φορά .
Στη παρεα υπαρχει μονο ενα μπουκαλι μπυρα και ενα ποτηρι .
Πινει ο πρωτος που εχει παραγγείλει και περναει μπουκαλι και ποτηρι στον διπλα του. Αυτος κανει το ιδιο κοκ για να γινω σαφης οπως καλη ωρα κανουμε εδω τα τριφυλλα.
Αν σιχαινεσαι ή εισαι υποχονδριος την εβαψες . Παντως η Τουλα και εγω αφου ξεπερασαμε την αρχικη εκπληξη το πρωτο βράδυ και ηπιαμε τον Αμαζονιο για να μην ...προσβαλουμε τους κυριους , γυρνουσαμε στη Λια που κοιμοταν μακαριως (αχ αυτα τα νεα παιδια πολυ φρονιμα ειναι ) διατελώντας εν ευθυμία .

Αυτα για το τριημερο μας εκει αντε να ξεκινησουμε για τις Ανδεις !

Οι 3 χάριτες και ο αγαπημένος μας ελαιοπαραγωγός από το Νότο...


Το "σπιτάκι μας" στον Αμαζόνιο. Ρεύμα μπορεί να μην είχε αλλά κατά τα άλλα ήταν κουκλίστικο!!!


Περήφανη κόρη!!! Δεν είναι και λίγο η μάνα σου να ψαρεύει στον Αμαζόνιο και να κατατροπώνει τους πάντες !!!!

 

Attachments

Last edited:

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Αρκετα με το προλογο , συντομα θα μπω και στην ουσια !!!
Ουσια! Αυτά είναι! Περιμένουμε
(όταν πήγαμε Λάος Καμπότζη για 15 ημέρες ΚΑΙ οι δύο μαζί με τον συνταξιδιώτη μου, είχαμε περίπου 13 κιλά. Δεν μας προτίμησες.... καλά να πάθεις.)
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ουσια! Αυτά είναι! Περιμένουμε
(όταν πήγαμε Λάος Καμπότζη για 15 ημέρες ΚΑΙ οι δύο μαζί με τον συνταξιδιώτη μου, είχαμε περίπου 13 κιλά. Δεν μας προτίμησες.... καλά να πάθεις.)

Βρε καλώς τη Δημητρα !!
να ξερεις το οδοιπορικο το ονoμασα προς τιμή σου
"ταξιδι τυπου dim kyr !!!

Φαντασου μα ησουν και μαζι !!
θα επεφτε το Ματσου Πικτσου !!!
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Ώστε έτσι η Τούλα ε;;;;Και είχα μια κρυφή ελπίδα ότι θα είχαμε μια 2η Βούλα....αυτή της Ιωάννας,της Καραγιάννη ντε!!!!!:haha::haha:
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Βρε καλώς τη Δημητρα !!
να ξερεις το οδοιπορικο το ονoμασα προς τιμή σου
"ταξιδι τυπου dim kyr !!!

Φαντασου μα ησουν και μαζι !!
θα επεφτε το Ματσου Πικτσου !!!
E! Μα είδες τι λάθη κάνεις? Ειδοποία και εσύ! ειδοποία! το φαντάζεσαι?Δεν θα ήταν ταξίδι. Θα ήταν tour στην Κόλαση με τον Μητσοτάκη ξεναγό!. (γράψε , μην ξεχνιέσαι)
 

YBONNH

Member
Μηνύματα
234
Likes
115
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
Ναιαιαιαι!:clap:
Περισσοτερο Περου! Περιμενω ,λοιπον, υπομονετικα για ολες τις λεπτομερειες,
φωτογραφιες, σχολια , κουτσομπολια ,πληροφοριες, τα παντα!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Ωραία! Η παρέα έτοιμη! Περιμένω ανυπόμονα τις περιπέτειές σας και τις εντυπώσεις σας!
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Άντε Κική... Περιμένουμε...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ναιαιαιαι!:clap:
Περισσοτερο Περου! Περιμενω ,λοιπον, υπομονετικα για ολες τις λεπτομερειες,
φωτογραφιες, σχολια , κουτσομπολια ,πληροφοριες, τα παντα!

Ερχονται !!!
Λίαν συντόμως στις οθόνες σας ....

Λιγο υπομονή , δεν εχω υπολογιστη στο σπίτι και πρέπει να γραφω στη δουλεια
οπου όλο με διακοπτουν !! (σαν δεν ντρεπονται οι πελατες , δεν ξερουν ότι το forum προηγείται , τι παραξενοι ανθρωποι υπάρχουν !!! )
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
:clap: Αγαπώ! Αγαπώ ιστορία για Περού!! :clap:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
εδω πρεπει να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στο συμφορουμιτη mavro75 γιατι οταν διαβασα την ωραια ιστορια του για το Περου , με ξεσηκωσε οτι πρεπει επιτελους να παω εκεί και να μην το αναβάλλω άλλο .

Επισης στο φιλο μου Γ. που μου βρηκε το τιτλο για την ιστορια (ψιλομελό, αλλά ωραιος και χαρακτηριστικός !! )
γιατι εγω απο φαντασια σε τιτλους , μηδεν !!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom