Περού Περού : Εκεί όπου έκλεψαν και τα διαβατήρια και την καρδιά μας

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια

Χώρα των Ινκα - Κούσκο
27/03 - 01 Απριλίου

Ο επισκεπτης εχει πολλες εναλλακτικές στο Περού για να δει τελειως διαφορετικά πραγματα, ανάλογα με το γουστο του .Υπαρχει ομως μια πολη που πανε όλοι και καλά καταλαβατε αυτο ειναι το Κουσκο γιατι εκτος απο πολύ ομορφη πολη ειναι και η βαση για να επισκεφτείς το Ματσου Πικτσου.
Που να φανταζοταν ο Χαιραμ Μπινγκαμ όταν το ανακαλυψε το 1911 , ότι βρηκε το πιο σημαντικο μνημειο σε όλη τη Λατινική Αμερική και ότι στις ημερες μας το όνειρο πολλων ταξιδευτων ειναι μια επισκεψη εκει.
Φευγουμε πρωι γιά το αεροδρομιο του Πουερτο μαλντοναδο με προορισμο το Κούσκο.
Φθάνοντας εκεί βλεπουμε κόσμο μαζεμένο με σημαίες και συνθηματα να περιμενουν ,
τι άραγε ;
Ρωταω και μαθαίνω οτι περιμενουν εναν υποψηφιο πολιτευτή καθότι 10 Απριλιου εχουν τις καθιερωμένες πενταετείς εκλογες για ανάδειξη προεδρου .
Εκλογές στο Περού ; Μας αρέσει !
Οι σημαιες ειναι κόκκινες , μας αρεσει το χρώμα , μας αρεσει και η φάτσα του υποψηφιου , μαθαινουμε οτι λέγεται Ollanda Humala και τον χαρακτηρίζουν παιδι του
Chavez (και εγγόνι του Fidel θα ελεγα εγώ ).
Αποφασιζουμε ότι ειναι ο ανθρωπος μας για αυτες τις εκλογές γιατί με τις συνθήκες διαβιωσης των ιθαγενών που ειχαμε παρατηρησει στις καλυβες τους στις οχθες του ποταμου , αν όχι κάτι άλλο μερικοί γιατροί απο την Κουβα θα ειχαν μπολικη δουλεια εκει.
Η Τουλα παει με το κόσμο , της δινουν μία σημαια και μαθαινει να φωναζει συνθηματα.
Ωραια ήταν , θυμηθήκαμε τα παλιά γιατι τα τελευταία χρονια οι εκλογες στην Ελλαδα εχουν γινει πολυ ξενερωτες.

Στο έλεγχο διαβατηριων μας ταλαιπωρησαν πάρα πολυ, δεν δεχονταν τα χαρτιά της πρεσβειας και ζητουσαν επίμονα τη βιζα εισοδου.
Δεν την εχουμε χρυσά μου, δεν προλαβαμε στη Λιμα θα ξαναβγαλουμε στο Κουσκο που ειναι μεγαλο χωρίο και εχει Αλλοδαπων.
Το αεροπλανο μας περίμενε 15 λεπτά , μπηκαμε τρεχοντας και επιτελους χωρίς σταση αυτη τη φορά φθασαμε στο πανεμορφο και παραδοσιακό Κουσκο.

Μας πήγαν σε ενα hostal σε πολύ κεντρικο σημειο στο ιστορικο κεντρο , μιά χαρά θα ήταν για τα 40 ευρω το δικλινο , αν ο γηραιός ιδιοκτητης δεν ηταν τσιγγούνης και άναβε πιο πολυ την θερμανση. Εκανε πολυ κρυο στο δωματιο και το βραδυ που επεφτε πολυ η θερμοκρασια ειδικα οταν εβρεχε ήταν προβλημα.
Κοιμόμαστε με πολλες κουβερτες και βελέντζα !
Που εισαι μάνα να με δεις , οταν με σκεπαζες με βελεντζα και παραπονιόμουν ότι με επνιγε !!!

Ξεραμε οτι στο Κουσκο με 3400 υψομετρο θα επρεπε τις πρωτες ωρες να μην κουραστουμε
μεχρι να συνηθίσουμε.
Φθασαμε στις 2 , όντως δεν καναμε κατι , αλλά γυρω στις 6 το απογευμα το υψομετρο κτυπησε την Τούλα σε πολυ ασχημο βαθμο .
Ισχυρος πονοκεφαλος και συνεχώς εμετοί .Αφου υπέφερε όλη τη νύχτα , τα χαραματα μου ηρθε επιτελους φώτιση και καλεσαμε γιατρό γιατί εκτος τους πόνους εβλεπα οτι πηγαινε και για αφυδάτωση .
Ηρθε ενας πολυ καλος γιατρος που μιλούσε τελεια Αγγλικά και αμεσως της μετρησε το οξυγόνο , επρεπε να εχει 90-92 και είχε 80 που θεωρείται πολυ λίγο.
Αμέσως καλεσε και του εφεραν φιάλη οξυγόνου και της εδωσε για 20 λεπτά , της εγραψε χάπια για 7 μερες αφου μετά θα συνεχίζαμε για Τιτικακα με 4200 υψομετρο
και όλη την ημερα επινε υγρα με ηλεκτρολυτες γιατι οντως ειχε παθει αφυδατωση.

Με τουτα και με τα άλλα η Τουλα εγινε περδίκι , τωρα ξερει οτι εχει θεμα με το υψομετρο για άλλα μελλοντικα ταξιδια . Τις δε επομενες ημερες ετρεχε μπροστα και δεν την προλαβαίναμε γιατι εμεις μπορει να ειχαμε 92 οξυγονο , αλλά την δυσπνοια και τη ταχυκαρδια οταν ξεχνιομαστε και καναμε γρηγορες κινησεις δεν την αποφεύγαμε.
παντως αν νοιώσετε ασχημα μην περιμενετε τοσες ωρες να καλεσετε γιατρο, θα υποφερετε και θα χασετε χρονο απο το ταξιδι σας.

Χαιρετησα τον καλο γιατρό και έφυγα αμεσως για το Αλλοδαπών που ανοιγε στις 8 να παρω σειρα για το θεμα της βιζας.
Μεχρι τη μια που εκλεινε κοντευα να τρελαθώ , ειχα πέσει στους δυο Φορεστ Γκαμπ
που ζουν στο Κουσκο ,εναν αντρα και μια γυναικα στο τμήμα της βιζας.
Δεν καταλαβαιναν τιποτα και επιπλεον δεν έβρισκαν στον υπολογιστή την είσοδο της Τουλας στο Περού !! Φαινοταν μόνο η Λια , οπότε εγω πως ζητουσα βίζα για την ανυπαρκτη Τουλα ;
Αγαπημενη μου συμπεθερα σε κλεψανε , επαθες τη νοσο του υψομετρου και επιπλεον εισαι παράνομα στη χώρα ;
Ποια εισαι , η dim kyr ;

Τις επομενες 3 μερες αφου ειχαμε κλεισμενες εκδρομες ,ανελαβε το θεμα η Ροζα μια γλυκιά κοπέλα απο το πρακτορειο και τη πεμπτη μερα βρεθηκε η Τουλα στα χαρτια και μπήκε η πολυπόθητη βιζα στο χαρτί της πρεσβειας.

Τωρα γελαμε με όλα αυτά, αλλά εφαγα μεγαλο τσίτωμα με αυτη την ιστορια των διαβατηρίων . Ισως επειδή μιλαω ισπανικά και καταλαβαινα την ανικανότητα και τις απιστευτες δικαιολογιες που μου ελεγαν για να αποφυγουν να ψάξουν λίγο παραπανω.Επιπλεον δεχομουν πολλα τηλεφωνηματα απο το γραφειο που με ρωτουσαν αν ειμαστε καλά , για καλό το εκαναν οι ανθρωποι αλλά ηρθα και έγκωσα .
Αφησα τη Ρόζα να κυνηγησει το θεμα της βιζας και ειπα στο γραφειο οχι άλλα τηλεφωνα
παρακαλω ,προσπαθω να κανω διακοπες και να ηρεμησω να δουμε τι θα κανουμε με τις
ημερες της Βολιβίας κτλ .....
Ωραια , ακουσατε το πόνο μου , ξαλαφρωσα και σας ευχαριστω πολυ !!!
θα συνεχισω με τα θαυμαστά που ειδαμε τις επομενες ημερες στην ευρύτερη περιοχη ...

Το σημερινο κομμάτι το αφιερωνω στον fitziano , που με βοηθαει πολύ και μου τα ενωνει
σε ενα κεφαλαιο ( αφού τελειώσει με το κατσικακι και το κρασι !! )
 

Attachments

Last edited:

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Αρκετα με το προλογο , συντομα θα μπω και στην ουσια !!!
Ουσια! Αυτά είναι! Περιμένουμε
(όταν πήγαμε Λάος Καμπότζη για 15 ημέρες ΚΑΙ οι δύο μαζί με τον συνταξιδιώτη μου, είχαμε περίπου 13 κιλά. Δεν μας προτίμησες.... καλά να πάθεις.)
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ουσια! Αυτά είναι! Περιμένουμε
(όταν πήγαμε Λάος Καμπότζη για 15 ημέρες ΚΑΙ οι δύο μαζί με τον συνταξιδιώτη μου, είχαμε περίπου 13 κιλά. Δεν μας προτίμησες.... καλά να πάθεις.)

Βρε καλώς τη Δημητρα !!
να ξερεις το οδοιπορικο το ονoμασα προς τιμή σου
"ταξιδι τυπου dim kyr !!!

Φαντασου μα ησουν και μαζι !!
θα επεφτε το Ματσου Πικτσου !!!
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Ώστε έτσι η Τούλα ε;;;;Και είχα μια κρυφή ελπίδα ότι θα είχαμε μια 2η Βούλα....αυτή της Ιωάννας,της Καραγιάννη ντε!!!!!:haha::haha:
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Βρε καλώς τη Δημητρα !!
να ξερεις το οδοιπορικο το ονoμασα προς τιμή σου
"ταξιδι τυπου dim kyr !!!

Φαντασου μα ησουν και μαζι !!
θα επεφτε το Ματσου Πικτσου !!!
E! Μα είδες τι λάθη κάνεις? Ειδοποία και εσύ! ειδοποία! το φαντάζεσαι?Δεν θα ήταν ταξίδι. Θα ήταν tour στην Κόλαση με τον Μητσοτάκη ξεναγό!. (γράψε , μην ξεχνιέσαι)
 

YBONNH

Member
Μηνύματα
234
Likes
115
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
Ναιαιαιαι!:clap:
Περισσοτερο Περου! Περιμενω ,λοιπον, υπομονετικα για ολες τις λεπτομερειες,
φωτογραφιες, σχολια , κουτσομπολια ,πληροφοριες, τα παντα!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Ωραία! Η παρέα έτοιμη! Περιμένω ανυπόμονα τις περιπέτειές σας και τις εντυπώσεις σας!
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Άντε Κική... Περιμένουμε...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ναιαιαιαι!:clap:
Περισσοτερο Περου! Περιμενω ,λοιπον, υπομονετικα για ολες τις λεπτομερειες,
φωτογραφιες, σχολια , κουτσομπολια ,πληροφοριες, τα παντα!

Ερχονται !!!
Λίαν συντόμως στις οθόνες σας ....

Λιγο υπομονή , δεν εχω υπολογιστη στο σπίτι και πρέπει να γραφω στη δουλεια
οπου όλο με διακοπτουν !! (σαν δεν ντρεπονται οι πελατες , δεν ξερουν ότι το forum προηγείται , τι παραξενοι ανθρωποι υπάρχουν !!! )
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
:clap: Αγαπώ! Αγαπώ ιστορία για Περού!! :clap:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
εδω πρεπει να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στο συμφορουμιτη mavro75 γιατι οταν διαβασα την ωραια ιστορια του για το Περου , με ξεσηκωσε οτι πρεπει επιτελους να παω εκεί και να μην το αναβάλλω άλλο .

Επισης στο φιλο μου Γ. που μου βρηκε το τιτλο για την ιστορια (ψιλομελό, αλλά ωραιος και χαρακτηριστικός !! )
γιατι εγω απο φαντασια σε τιτλους , μηδεν !!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.498
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom