Περού Περού : Εκεί όπου έκλεψαν και τα διαβατήρια και την καρδιά μας

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια

Παράκας - Τέλος ταξιδιού

Φθάνω στο Παράκας, διασχίζοντας μέρος του Νότιου Παναμερικανικού αυτοκινητόδρομου που τέμνει την παράκτια έρημο του Περού καθιστώντας εύκολη την πρόσβαση στις παραλίες.
Οι βόρειες είναι γνωστότερες, όμως η νότια ακτή έχει τις δικές της διαφορετικές χάρες: αρχαιολογικούς χώρους, απότομους βράχους, θαλάσσια ζώα και πουλιά, σε συνδυασμό με ψάρεμα και μπάνιο.
Στα περισσότερα ψαροχώρια νοικιάζονται βάρκες ή οι ντόπιοι μεταφέρουν τους επισκέπτες, έναντι μικρής αμοιβής. Το ρεύμα Χούμπολντ περνά κοντά από την ακτή τρέφοντας τη θαλάσσια ζωή, γεγονός που προσελκύει τους Κόνδορες των Άνδεων.
Είναι 11 το πρωί και αποφασίζω να δώ ότι προλάβω, αγοράζω μια εκδρομή από το ξενοδοχείο με 12 ? και ξεκινάμε με μια πολύ συμπαθητική οικογένεια Χιλιανών να δούμε μέρος του Εθνικού Δρυμού του Παράκας.
Μου άρεσε πάρα πολύ το τοπίο, οι εκπλήξεις στο Περού δεν σταματούν ποτέ. Μετά τα βουνά, τη ζούγκλα και τη κοσμοπολίτικη Λίμα βρίσκομαι στην έρημο, που συναντά τη θάλασσα με συγκλονιστικό τρόπο, στο μεγαλύτερο παράκτιο Δρυμό του Περού, όπου πανύψηλοι βράχοι περιβάλλουν παραλίες με αποικίες αγρίων ζώων.
Υπάρχουν εδώ περισσότερα από 1800 είδη φυτών και ζώων. Βλέπουμε φλαμίνγκο, πελεκάνους, κορμοράνους και κόνδορες, οι τελευταίοι εμφανίζονται περιστασιακά.
Τρώμε στο χωριό Λαγκουνίγιας, ένα μικρό γραφικό ψαροχώρι, νόστιμα θαλασσινά και ψάρια με 10 ? το άτομο!
Επιστρέφουμε στο Παράκας το βραδάκι και πηγαίνοντας βόλτα βλέπω πολλές καταστροφές από το σεισμό του 2007. Οι κάτοικοι, οι περισσότεροι ψαράδες, προσπαθούν να ξανακτίσουν τα σπίτια τους με πολύ προσπάθεια όπως μου λένε, γιατί η οικονομική τους κατάσταση δεν είναι ιδιαίτερα καλή
Εδώ οι ντόπιοι είναι πιο σκούροι, γιατί από το 16ο έως τον 18ο αιώνα σκλάβοι από όλη τη Δυτική Αφρική εγκαταστάθηκαν στην ευρύτερη περιοχή. Η μουσική τους διαφέρει αρκετά από των υπόλοιπων Περουάνων. Συνδυάζοντας αφρικανικά, ανδεϊκά και ισπανικά στοιχεία έφτιαξαν τον αφροπερουβιάνικο ήχο, χρησιμοποιώντας παραδοσιακά όργανα όπως το καχόν, ένα ξύλινο κιβώτιο-τύμπανο.
Το άλλο πρωί η εκδρομή που ήθελα να κάνω στα νησιά Ballestas δεν έγινε, γιατί είχε γίνει μετασεισμός στην Ιαπωνία και η θάλασσα ήταν πολύ ταραγμένη.
Έτσι γύρω στης 11 έφυγα για τη Λίμα, πέρασα από το ξενοδοχείο να πάρω τη βαλίτσα μου και μετά αεροδρόμιο, για την επιστροφή στην Ελλάδα.
Η πτήση αν και πολλές ώρες κύλησε άνετα, γιατί ήταν βραδινή και με τη κούραση που είχα κοιμήθηκα αρκετές ώρες. Η KLM που πρώτη φορά ταξίδευα μου φάνηκε μια χαρά. Ευγενικό και φιλικό το προσωπικό και αρκετό φαγητό και σνακ.
Στο αεροδρόμιο του Άμστερνταμ, όπου περίμενα 5 ώρες πέρασα πολύ ευχάριστα. Είχε πολύ καλό καπνιστήριο, όπου μπορούσες να πάρεις μαζί σου και το καφέ σου ή το ποτό σου, ευγενέστατους αστυνομικούς στους ελέγχους που με ρωτούσαν αν πέρασα καλά στο Περού και πόσο θέλουν να πάνε και οι ίδιοι, εκκεντρικά γκαρσόνια, φαγητό για όλα τα γούστα και βαλάντια.
Σε 3 ώρες πτήση πίσω στα καθημερινά…
Αυτά είχα να σας πω για το ταξίδι μου στο Περού και εις άλλα με υγεία!!!
P.S 1. Κάποια στιγμή θα γράψω και για τα πρακτικά θέματα. Υπάρχει ενδιαφέρον ή καλυφθήκατε από την ιστορία ?
P.S 2. Πηγή πληροφοριών: Ταξιδιωτικός οδηγός Explorer – Οδηγοί του κόσμου

Παραλία του Ειρηνικού



Ειρηνικός- Βράχος γεμάτος με πουλιά


Μία εικόνα, χίλιες λέξεις


Το υπερπολυτελη λεωφορεία του Περού
 

Attachments

Last edited:

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Αρκετα με το προλογο , συντομα θα μπω και στην ουσια !!!
Ουσια! Αυτά είναι! Περιμένουμε
(όταν πήγαμε Λάος Καμπότζη για 15 ημέρες ΚΑΙ οι δύο μαζί με τον συνταξιδιώτη μου, είχαμε περίπου 13 κιλά. Δεν μας προτίμησες.... καλά να πάθεις.)
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ουσια! Αυτά είναι! Περιμένουμε
(όταν πήγαμε Λάος Καμπότζη για 15 ημέρες ΚΑΙ οι δύο μαζί με τον συνταξιδιώτη μου, είχαμε περίπου 13 κιλά. Δεν μας προτίμησες.... καλά να πάθεις.)

Βρε καλώς τη Δημητρα !!
να ξερεις το οδοιπορικο το ονoμασα προς τιμή σου
"ταξιδι τυπου dim kyr !!!

Φαντασου μα ησουν και μαζι !!
θα επεφτε το Ματσου Πικτσου !!!
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Ώστε έτσι η Τούλα ε;;;;Και είχα μια κρυφή ελπίδα ότι θα είχαμε μια 2η Βούλα....αυτή της Ιωάννας,της Καραγιάννη ντε!!!!!:haha::haha:
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Βρε καλώς τη Δημητρα !!
να ξερεις το οδοιπορικο το ονoμασα προς τιμή σου
"ταξιδι τυπου dim kyr !!!

Φαντασου μα ησουν και μαζι !!
θα επεφτε το Ματσου Πικτσου !!!
E! Μα είδες τι λάθη κάνεις? Ειδοποία και εσύ! ειδοποία! το φαντάζεσαι?Δεν θα ήταν ταξίδι. Θα ήταν tour στην Κόλαση με τον Μητσοτάκη ξεναγό!. (γράψε , μην ξεχνιέσαι)
 

YBONNH

Member
Μηνύματα
234
Likes
115
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
Ναιαιαιαι!:clap:
Περισσοτερο Περου! Περιμενω ,λοιπον, υπομονετικα για ολες τις λεπτομερειες,
φωτογραφιες, σχολια , κουτσομπολια ,πληροφοριες, τα παντα!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Ωραία! Η παρέα έτοιμη! Περιμένω ανυπόμονα τις περιπέτειές σας και τις εντυπώσεις σας!
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Άντε Κική... Περιμένουμε...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ναιαιαιαι!:clap:
Περισσοτερο Περου! Περιμενω ,λοιπον, υπομονετικα για ολες τις λεπτομερειες,
φωτογραφιες, σχολια , κουτσομπολια ,πληροφοριες, τα παντα!

Ερχονται !!!
Λίαν συντόμως στις οθόνες σας ....

Λιγο υπομονή , δεν εχω υπολογιστη στο σπίτι και πρέπει να γραφω στη δουλεια
οπου όλο με διακοπτουν !! (σαν δεν ντρεπονται οι πελατες , δεν ξερουν ότι το forum προηγείται , τι παραξενοι ανθρωποι υπάρχουν !!! )
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
:clap: Αγαπώ! Αγαπώ ιστορία για Περού!! :clap:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
εδω πρεπει να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στο συμφορουμιτη mavro75 γιατι οταν διαβασα την ωραια ιστορια του για το Περου , με ξεσηκωσε οτι πρεπει επιτελους να παω εκεί και να μην το αναβάλλω άλλο .

Επισης στο φιλο μου Γ. που μου βρηκε το τιτλο για την ιστορια (ψιλομελό, αλλά ωραιος και χαρακτηριστικός !! )
γιατι εγω απο φαντασια σε τιτλους , μηδεν !!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom