Ποιά είναι η ομορφότερη πόλη της Ελλάδος;

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Φίλε Λάζαρε όσα επιχειρήματα και να παραθέσεις δεν μπορείς να πείσεις την άλλη μεριά οτι η Αθήνα είναι όντως μια τραγικά άσχημη πόλη.

Θα διάβαζα με ενδιαφέρον τις παροχές τις Αθήνας στους κατοίκους της σε σχέση με τις ελλιπείς παροχές των κατοίκων της Θεσ/νικης.

Το θέμα είναι πως εσύ είχες κάθε καλή πρόθεση να γράψεις για τα προβλήματα της πρωτεύουσας και πως θα μπορούσε να γίνει καλύτερη και κάποιοι θέλουν να το μετατρέψουν σε war.
 
Μηνύματα
91
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Άγιοι Τόποι
Απ' το σχόλιό σου για την οικονομική δραστηριότητα της Παλιάς Ελλάδας έχω καταλάβει ότι είσαι είτε ανιστόρητος είτε Παοκτζής:D

να χαρεις οχι τετοιο πνευμα εδω,ας μεινουμε στα επιχειρηματα,μην αρχιζουμε τις σαχλαμαρες
 
Μηνύματα
91
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Άγιοι Τόποι
εξαλλου η μοιρα μας ειναι κοινη,στο ιδιο καζανι βραζουμε,το καλο για την Αθηνα σημαινει καλο για την Ελλαδα και το αντιστροφο.Δεν εχουμε τις πολυτελειες του τοπικισμου,των διχασμων κτλ.Ειμαστε ενα μικρο εθνος
 

North66

Member
Μηνύματα
4.304
Likes
5.040
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Λάζαρος said:
Δεν εχουμε τις πολυτελειες του τοπικισμου...
Κάνεις κάποιου είδους αυτοκριτική στα προηγούμενα εμπαθή σου ποστς; Έλεος τελικά...
 
Μηνύματα
91
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Άγιοι Τόποι
Κάνεις κάποιου είδους αυτοκριτική στα προηγούμενα εμπαθή σου ποστς; Έλεος τελικά...
γιατι ειναι εμπαθη τα μηνυματα μου;το μοναδικο εμπαθες μηνυμα που διακρινω ειναι το δικο σου που με βγαζει ανιστορητο ή παοκτση(!),αλλα και το τελευταιο σου.

τι θα έλεγες να ανοίξουμε άλλο νήμα,αν ενδιαφέρεσαι να συνεχιστεί η συζήτηση,για να μην χαλαμε αυτο;ή καλύτερα να βάλουμε μια τελεία.

Τοπικιστής δεν είμαι σε καμία περίπτωση,Η καταγωγή μου είναι από την Σμύρνη,την πόλη,ναι γεννηθηκα και μεγαλωσα στην θεσσαλονικη,αλλα εζησα και σε πολλες αλλες περιοχες.Δεν την αισθανομαι την θεσσαλονικη "δικια μου πολη" μου και σιγουρα εχει πολλα κουσουρια.Αλλα δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει ,οταν γραφω κατι για την Αθηνα,που αγαπω περισσοτερο απο την θεσσαλονικη,να εμπιπτουμε σε ηλιθιους διαξιφισμους του στυλ βορειοι και νοτιοι.Γιατι δεν μενουμε στην ουσια των γραπτων;γιατι να υπαρχει αυτο το κομπλεξ;Και για την θεσσαλονικη εχω σχεδια επι χαρτου στο μυαλο μου και ας ξερω πως μονος μου τα λεω μονος μου τα ακουω,μ αρεσει να σκεφτομαι πως θα επρεπε να ηταν μια πολη,απλα εστιασα στην Αθηνα,γιατι ειναι η πρωτευουσα,ο καθρεπτης της χωρας μας,γιατι εκπροσωπει το μεγαλυτερο πολιτιστικο ρευμα της ιστοριας και τα χαλια που εχει δεν περιποιουν τιμη και υπερηφανεια σε μας τους ελληνες,αφορμη ηταν ενα μηνυμα για το "ποσο ομορφη ειναι η Αθηνα" που μου εκανε μεγαλη εντυπωση
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
δηλαδη στην Θεσ/νικη(που ποσως με ενδιαφερει!) τι δεν βρισκεις ?σιγουρα δεν μπορει να θεωρηθει επαρχια μια μητροπολη ανω του ενος εκατομμυριου και μαλιστα με το ιστορικο μπακγκραουντ της....

εξαλλου δεν ειπα οσα ειπες...δεν εγινε κοσμοπολιτικη η θεσνικη επειδη ηρθαν οι προσφυγες..αλλο ειπα

βασικα θεματα ιστοριας δημοτικου..μια απο τις δυο κεντρικες οδους επι ρωμαικης αυτοκρατοριας υπηρξε η εγνατια οδος και υπηρξε επι χιλιετιες παρουσα και μετα την ρωμαικη αυτοκρατορια...με την μετατοπιση της πρωτευουσας της αυτοκρατοριας στην Πολη αναδεικνυεται ως κεντρο της αυτοκρατοριας η Πολη και η μικρα ασια,ιδιως τα πλουσια παραλια της,ο αριστερος ευρωπαικος βραγχιονας παραμενει,αλλα εξασθενει και απομονωνεται το νοτιο τμημα της ελληνικης χερσονησου,που αλλωστε συνεχως εφθινε...δεν αλλαζει τιποτα και επι οθωμανικης αυτοκρατοριας,το νοτιο τμημα της ελληνικης χερσονηνου παραμενει απομονωμενο συγκριτικα,οικονομικα και πολιτιστικα καχεκτικο,επομενως και πληθυσμιακα....
γι αυτο και με την αυγη των εθνικιστικων απελευθερωτικων αγωνων διακρινουμε αυτα τα χαρακτηριστικα...
το γεγονος πως η Αθηνα μετα απο χιλιετιες μετατρεπεται ξανα σε κεντρο του ελληνισμου,ειναι εργο της Δυσης,των βαυαρων,του ρομαντισμου και ειτε ηρθε απευθειας απο κει(βλ βαυαροκρατια,εποχη Οθωνα),ειτε μεσω του νεοελληνικου διαφωτισμου απο μεγαλωμένους σε αυτο το πνεύμα του κλασικισμου και της αγαπης για τον 5 αιωνα(π.χ κοραης),αυτο μεταλαμπαδευτηκε και στους ελληνες .Σε καθε περιπτωση ειναι και τεχνητη και αναχρονιστικη η καλυψη,απο αυτο το πνευμα απεχει παντως ο σφριγηλος ελληνισμος των παραλιων της μικρας ασιας και της Πολης.Υπηρχε ακομα μια ευκαιρια για να εδραιωθει ο κατ εξοχην ελληνικος κοσμοπολιτισμος ,αποτελεσμα χιλιετιεων,με το 1922,ο ενταφιασμος της μεγαλης ιδεας οδηγησε και σε θανατο οριστικο της αυθεντικοτητας και της ισχυς του ελληνικου κοσμοπολιτισμου και σε θριαμβο του μεταπρατισμου και του κουφιου μιμητισμου δυτικων προτυπων,αυτην την τελευταια γραμμη την εκφραζει η Αθηνα και γενικοτερα η παλαια ελλαδα(με καποιες εξαιρεσεις)... αυτο ειναι ολο!δεν ειναι θεμα αποψεων,αυτη ειναι η ιστορια...καταδικαστηκαμε ως εθνος στον επαρχιωτισμο απο μια συγκυρια δυτικων ενεσεων συνοδειας μιμητισμου(μερους τους ελληνισμου) και στρατιωτικων/διπλωματικων αποτελεσματων..Αν διασωζοταν η Πολη που ακομα και τον 19 αιωνα υπηρξε η πραγματικη πρωτευουσα του ελληνισμου,Η σμυρνη,ο ποντος ,η θεσσαλονικη με τους εβραιους και τους ελληνες της και μαλιστα εντασσονταν αυτοι οι κομβοι στο ελληνικο κρατος,η μοιρα του,μας θα ηταν πολυ διαφορετικη!Το κεντρο εξουσιας θα συναντουσε το πολιτιστικο και οικονομικο κεντρο του ελληνισμου και φρονω(για να παρακαμψω λιγο την κουβεντα) δεν θα βλεπαμε ποτε τσιμεντα στις πολεις μας,ισως οπως στην ιταλια να τα βλεπαμε εκτος ιστορικων κεντρων.
Δεν μπορει, με κοροιδευεις. Συγκρινεται το ιστορικο background της Αθηνας με την Θεσσαλονικη? Τι μνημεια εχει και τι ιστορικη σημασια εχει η μια πολη και τι η αλλη? Ορθως η Αθηνα που ειναι γνωστη σε ολο τον κοσμο εγινε πρωτευουσα του νεοσυστατου ελληνικου κρατους σε μια εποχη οπου η Θεσσαλονικη δεν αποτελουσε καν μερος του, αλλα πολη της Οθωμανικης Αυτοκρατοριας. Το αν χτιστηκε ορθα ή οχι οταν υπηρχε η δημογραφικη της εξαρση, ειναι αλλο θεμα. Τα νεοκλασικα κτηρια που εχτισαν οι Βαυαροι στο κεντρο οπως η Ακαδημια κλπ, ταιριαζουν απολυτα με το background της Αθηνας και μακαρι να ειχαν διατηρηθει κι αλλα. Το οτι εχουμε βρει παντως τροπους να ασχημαινουμε εμεις οι ιδιοι τις πολεις μας ειναι αληθεια, αλλα ειναι αλλη ιστορια.
 
Μηνύματα
91
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Άγιοι Τόποι
ειναι το δευτερο μηνυμα σου που διαβαζοντας καποιες προτασεις μου βλεπεις το θεσσαλονικη vs αθηνα story!δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν μπορειτε να ξεφυγετε απο αυτην την οπτικη!

οτι ηταν να ειπωθηκε,ειπωθηκε,οποιος θελει διαβαζει τα μηνυματα του καθενος και βγαζει συμπερασμα,δεν βλεπω πως μπορουν να παρερμηνευτουν οσα εγραψα!!
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Και οι δύο πόλεις είναι αντικειμενικά ΠΑΝΑΣΧΗΜΕΣ και αντιτουριστικές. Βέβαια potential έχουν για να γίνουν αξιοπρεπείς τουλάχιστον αλλά θέλει πολλή δουλειά, πολλά λεφτά και κυρίως αλλαγή της βλαχονοοτροπίας μας.

ΥΓ @a_nikos Κάνεις ένα λαθάκι, το ιστορικό background της Θεσσαλονίκης δεν συγκρίνεται με της Αθήνας όχι γιατί είναι λιγότερο βαρύ, αλλά επειδή είναι τελείως διαφορετικό. Η Αθήνα έζησε μια μεγάλη ακμή 2.500 χιλιάδες χρόνια πριν και μετά έγινε ένα άσημο χωριουδάκι μέχρι που αποφασίστηκε να γίνει η πρωτεύουσα ενός μικρού νεοσύστατου κράτους.

Η Θεσσαλονίκης από τότε που ιδρύθηκε ήταν μια ακμάζουσα πόλη σχεδόν σε όλη την ιστορική της διαδρομή. Το ότι ανήκε στην οθωμανική αυτοκρατορία καθόλου δεν αφαιρεί από την αίγλη της, ίσα ίσα την εποχή που η Αθήνα έγινε πρωτεύουσα του ελληνικού κράτους η Θεσσαλονίκη όντας δεύτερη πόλη της οθωμανικής αυτοκρατορίας ήταν μια απείρως μεγαλύτερη και πιο σημαντική πόλη από την Αθήνα. Και φυσικά και έχει τεράστια ιστορική σημασία η Θεσσαλονίκη, όχι μόνο για τους έλληνες αλλά και για τους οθωμανούς αλλά και για τους εβραίους. Και πολύ σημαντικά μνημεία επίσης που αποκαλύπτουν την συνεχή της ακμή σε όλους τους χρόνους.
 

hammer

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλησπέρα σ?ολους

Παιδιά έλεος, μένω Αθήνα και δεν ασχολούμε με το ποιός την έφερε στο σημερινό χάλι, ή με το ποιά πόλη έχει τα καλύτερα μνημεία, είναι εκτός θέματος.
Θέλω απάντηση και απο τους δυό σας για το πιά πόλη όχι μόνο είναι η ομορφότερη αλλά και που αξίζει να ζεις.
Το θέμα μας βέβαια είναι υποκειμενικό γιατί τα κριτήρια του καθενός διαφέρουν.
Προσωπικά τρελαίνομαι για Νάξο αλλά δεν θα μπορούσα να μείνω για μόνιμα. Το ίδια ισχύει και για το αγαπημένο Λιτόχωρο, που όμως έχει περισσότερα φόντα λόγω Θεσσαλονίκης στην 1 ώρα.
Τέλος τα φόντα για μόνιμη διαμονή, που σημαίνει την επιλέγω για να ζήσω σαν ιδανική πόλη στην Ελλάδα, δίνω τα 5μου top.
1)Χανιά
2)Γιάννενα
3)Ξάνθη
4)Καβάλα
5)Βόλος

Ευχαριστώ για την φιλοξενία
HAMMER
 
Μηνύματα
91
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Άγιοι Τόποι
Καλησπέρα σ?ολους

Παιδιά έλεος, μένω Αθήνα και δεν ασχολούμε με το ποιός την έφερε στο σημερινό χάλι, ή με το ποιά πόλη έχει τα καλύτερα μνημεία, είναι εκτός θέματος.
Θέλω απάντηση και απο τους δυό σας για το πιά πόλη όχι μόνο είναι η ομορφότερη αλλά και που αξίζει να ζεις.
Το θέμα μας βέβαια είναι υποκειμενικό γιατί τα κριτήρια του καθενός διαφέρουν.
Προσωπικά τρελαίνομαι για Νάξο αλλά δεν θα μπορούσα να μείνω για μόνιμα. Το ίδια ισχύει και για το αγαπημένο Λιτόχωρο, που όμως έχει περισσότερα φόντα λόγω Θεσσαλονίκης στην 1 ώρα.
Τέλος τα φόντα για μόνιμη διαμονή, που σημαίνει την επιλέγω για να ζήσω σαν ιδανική πόλη στην Ελλάδα, δίνω τα 5μου top.
1)Χανιά
2)Γιάννενα
3)Ξάνθη
4)Καβάλα
5)Βόλος

Ευχαριστώ για την φιλοξενία
HAMMER
το ωραιοτερο μερος της Ευρωπης για να ζεις ειναι σε νεοκλασικο κτιριο κατω απο την ακροπολη(με τον φοβο να στο κανουν οι βανδαλοι αγνωριστο απο τις μουτζουρες)...

ωραιες περιοχες ειναι της ροδου και της κερκυρας,με την ροδο να εχει το θετικο του κλιματος και της θαλασσας(κανεις μπανιο,ενω στην πολη της κερκυρας οχι)


υπαρχουν και λιγοτερο ωραιες περιοχες στην ελλαδα,παντως καλες


συμβαινει να ναι λογω κλιματος και οι ωραιοτερες περιοχες της ευρωπης,μαζι με καποιες της ισπανιας και της ιταλιας
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Φιλε ετσι πως εχει γινει σκατα οικονομικα η Ελλαδα, αν δεν εισαι με τους βολεμενους ή τους ελαχιστους τυχερους που πηγαινουν καλα οι δουλειες τους, δεν ειναι να ζεις σε καμια πολη.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Επειδή γεννήθηκα και έζησα για δεκαετίες στην Αθήνα, μπορώ να πω υπεύθυνα ότι η Αθήνα του σήμερα δεν έχει τίποτα το κοινό με την Αθήνα των 80's και των 90's. Αυτός ήταν και ένας από τους λόγους που αποφάσισα να μεταναστεύσω στη Θεσσαλονίκη. Πέρα από τα όποια κακά της πόλης, σας λέω υπεύθυνα ότι όχι μόνο δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από την - τρομάρα της - πρωτεύουσα, αλλά σήμερα είναι σε καλύτερη κατάσταση με καλύτερη ζωή και πράγματα να κάνεις. Αυτό που βλέπω καθημερινά - που δεν τα βλέπει ο κλασικός γκρινιάρης Σαλονικιός που ζει εδώ πολλά χρόνια - είναι η φοβερή δυναμική μιας πόλης που παίρνει μπρος, παρ'όλη την κρίση και την άσχημη οικονομική κατάσταση, η οποία δεν έχει φτάσει ούτε κατά διάνοια την αντίστοιχη της Αθήνας.
Και θα απαντήσω στο ερώτημα ποια είναι η ωραιότερη πόλη, αν και σε προηγούμενο ποστ αναρωτήθηκα αν πραγματικά υπάρχουν ωραίες πόλεις στην Ελλάδα:
Η ωραιότερη μεγάλη πόλη είναι αναμφισβήτητα η Θεσσαλονίκη. Πολύ ωραιότερη από την Αθήνα, Πειραιά, Πάτρα, Ηράκλειο, Βόλο, Λάρισα. Γιατί έχει μνημεία, ρυμοτομία, μουσεία, παλιά ωραία κτίρια και φοβερή γεωγραφία ανάμεσα σε θάλασσα και δάσος.
Από τις άλλες, ίσως το Ναύπλιο, ή τα Χανιά και περισσότερο η Ερμούπολη.

Υ.Γ. Προχτές παρ'όλη την ηλικία μου δεν μπορούσα να μη πάω στο zombie riot, κάτι που στην Αθήνα δεν έκανα ποτέ βέβαια!!..
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.339
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom