Ρακέτες Θαλάσσης

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Γης
Καλησπέρα σας..ή μάλλον καλημέρα! Σε μια κρίση αϋπνιας αποφάσισα ν ανοιξω το θέμα περι ρακετών. Είμαι λάτρης του αθλήματος (αν κ για πολλούς είναι τρομερά ενοχλητικός αυτός ο θόρυβος "τακα-τουκα")...κ παιζω φανατικά κάθε καλοκαιρι στην παραλία.
Εσεις επιδίδεστε στο άθλημα; Σας αρέσει;
Τι ρακέτες έχετε; Οι δικές μας είναι κάτι παμπάλαιες ξύλινες απ την εποχή του χαλκού και θεόβαριες. Λέω φέτος να τις αποσύρω και να πάρω καποιες με την επωνυμία το αγόρι. Αν κ μου φάνηκαν σχετικα υπερτιμημένες... 33 ευρουλάκια η μια.
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Αγαπώ ρακέτες!! Το σπαστικό είναι να σου ρχεται στο κεφάλι το μπαλάκι όχι τόσο το τάκα τούκα!
Υπερτιμημένες ή όχι να πας να πάρεις ρακέτες αγόρι, θα δεις μεγάλη διαφορά!!! Κι εγώ τέτοιες έχω.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Φυσικά και παίζουμε!
Πόσα βιβλία να διαβάσω στην παραλία πια;

Αγόρι racing εγώ, στα 370 γρμ να μην κουράζεται ο καρπός (δηλαδή να παίζω κανένα 2ωρο...) 48 ευρώ η μία, και μπαλάκια tretorn plus.

Και μένα μου τη δίνει ο ήχος απο το τάβλι όταν παίζουν στην καφετέρια, ο ήχος απο το κομπολόι που δεν βρίσκω λόγο να παίζει κανείς, αλλά δεν το κάνω και θέμα.
Στο κάτω κάτω εγώ αθλούμαι, πιο σημαντικό απο το να κουνάω τα δάκτυλά μου πάνω κάτω - πέρα δώθε... :bleh:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Ρακέτες αλλά όχι φανατικά έπαιζα στα νιάτα μου.

Το "αγόρι" ήταν δίπλα στο παλιό μου σπίτι και οι ρακέτες του ήταν πάρα πολύ καλές. Το πραγματικό αγόρι έχει πεθάνει εδώ και πολλά χρόνια. Την επιχείρηση κράτησε η γυναίκα του, η οποία είχε μάθει τη δουλειά στο πλευρό του. Ακόμα θεωρούνται οι καλύτερες. Για όσους δε γνωρίζουν, το μαγαζί βρίσκεται στην οδό Φραγκούδη στην Καλλιθέα, κοντά στο Πάντειο Πανεπιστήμιο.

Κάπου είχα ένα αυθεντικό κανονικό ζευγάρι και ένα πιο ελαφρύ παιδικό (φτιαγμένες από το ίδιο το αγόρι. Το παιδικό ήταν το πρώτο που μου έφτιαξε για να μπορώ να τις χειρίζομαι πιο εύκολα). Στην τελευταία μετακόμιση είχα πει να τις κρατήσω ως ενθύμιο, αλλά δε θυμάμαι αν τελικά το έκανα..:roll:
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Φυσικά και παίζουμε!
Πόσα βιβλία να διαβάσω στην παραλία πια;

Αγόρι racing εγώ, στα 370 γρμ να μην κουράζεται ο καρπός (δηλαδή να παίζω κανένα 2ωρο...) 48 ευρώ η μία, και μπαλάκια tretorn plus.

Και μένα μου τη δίνει ο ήχος απο το τάβλι όταν παίζουν στην καφετέρια, ο ήχος απο το κομπολόι που δεν βρίσκω λόγο να παίζει κανείς, αλλά δεν το κάνω και θέμα.
Στο κάτω κάτω εγώ αθλούμαι, πιο σημαντικό απο το να κουνάω τα δάκτυλά μου πάνω κάτω - πέρα δώθε... :bleh:
Κι εμένα racing είναι, τώρα για πόσα γρμ δεν ξέρω αλλά αν παίξω δυο ώρες ο καρπός μου πονάει και πάλι. Με τις πιο βαριές πονάει από την αρχή!

Καλά για το κομπολόι συμφωνούμε, αν και μάλλον βοηθάει αυτόν που κόβει το τσιγάρο. Αλλά γιατί στην δίνει ο ήχος από το τάβλι? Δεν παίζεις?? Ε όχι!!!!!
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Πωπω παιδιά ξύνετε πληγές...πόσο εκνευριστικές είναι οι ρακέτες!! Έχω φάει ουκ ολίγες φορές μπαλάκι στο κεφάλι ενώ χαλαρώνω στη ξαπλώστρα και νερά/άμμο από "σωσίματα" που κάνουν οι αθλητές μέσα στη θάλασσα αλλά σε απόσταση αναπνοής από τις ξαπλώστρες...
Και φυσικά έχω κοντέψει να οδηγηθώ στην παράνοια από το τάκααα τούυυκα τάααακα τούκαααα τόσο απελπιστικά κοντά στο αυτί σου!

Μια που είναι θέμα για ρακέτες -lovers, λύστε μου μια απορία: γιατί οι περισσότεροι θέλουν να παίζουν ακριβώς στη μέση της παραλίας και όχι σε κάποια άκρη της για να μην ενοχλούν; Αχ πείτε μου ότι εσείς είστε λίγο ευαίσθητοι και παίζετε διακριτικά τουλάχιστον...
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Πωπω παιδιά ξύνετε πληγές...πόσο εκνευριστικές είναι οι ρακέτες!! Έχω φάει ουκ ολίγες φορές μπαλάκι στο κεφάλι ενώ χαλαρώνω στη ξαπλώστρα και νερά/άμμο από "σωσίματα" που κάνουν οι αθλητές μέσα στη θάλασσα αλλά σε απόσταση αναπνοής από τις ξαπλώστρες...
Και φυσικά έχω κοντέψει να οδηγηθώ στην παράνοια από το τάκααα τούυυκα τάααακα τούκαααα τόσο απελπιστικά κοντά στο αυτί σου!

Μια που είναι θέμα για ρακέτες -lovers, λύστε μου μια απορία: γιατί οι περισσότεροι θέλουν να παίζουν ακριβώς στη μέση της παραλίας και όχι σε κάποια άκρη της για να μην ενοχλούν; Αχ πείτε μου ότι εσείς είστε λίγο ευαίσθητοι και παίζετε διακριτικά τουλάχιστον...
Παίζουν συνήθως μπροστά από όπου κάθονται για να μην απομακρύνονται και στην άκρη της θάλασσας για να μπορούν να δροσίζονται. Άντε να καίει ο ήλιος, φαντάσου πόσο θα καίει και η άμμος. Οπότε παίζεις δίπλα στην θάλασσα και όποτε καίγεσαι κάνεις και καπάκι την βουτιά σου. Εγώ στο μόνο σημείο που είμαι ευαίσθητη όπως λες είναι όπου παίζουν παιδιά, δεν θέλω να ενοχλώ και περισσότερο για να μην τα χτυπήσω καταλάθος. Εκτός αν παίζω ήδη οπότε εφιστώ απλά περισσότερο την προσοχή μου. Κατά τα άλλα δεν βρισκόμαστε σε ιδιωτική παραλία οπότε οι αθλοπαιδιές πρέπει να είναι ελεύθερες..

Παρόλο που παίζω σχεδόν κάθε φορά που πάω στην θάλασσα καταλαβαίνω πολύ καλά πόσο σπαστικό είναι να τρως μπαλάκια στο κεφάλι, ειδικά μερικοί παίζουν λες και πάνε στον πόλεμο! Και μην πω για τους άσχετους που παίζουν απλά για τον χαβαλέ στέλνοντας τα μπαλάκια όπου να ναι. Καλά κάνουν αλλά όταν βλέπουν ότι έχουν σκοτώσει την μισή παραλία, μπορούν κάποια στιγμή να σταματήσουν! Κατά τα άλλα σε όλους έχει τύχει να ρίξουν την μπάλα καταλάθος πάνω σε κάποιον. Οκ δεν είναι και το τέλος του κόσμου. Καλή διάθεση, ειλικρινές σόρι και χαμόγελο να υπάρχει. :p
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.107
Οι ρακέτες μαζί με τις γαϊδουροφωνάρες "Σούυυυλα, όχι στα βαθιά, δεν θα βγείς? Θα σε τασακίσω..." και τις γόπες είναι ο χειρότερός μου εφιάλτης στην παραλία!!!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Λέω φέτος να τις αποσύρω και να πάρω καποιες με την επωνυμία το αγόρι.
Υπερτιμημένες ή όχι να πας να πάρεις ρακέτες αγόρι, θα δεις μεγάλη διαφορά!!! Κι εγώ τέτοιες έχω.
Αγόρι racing εγώ, στα 370 γρμ να μην κουράζεται ο καρπός (δηλαδή να παίζω κανένα 2ωρο...) 48 ευρώ η μία, και μπαλάκια tretorn plus.
Το "αγόρι" ήταν δίπλα στο παλιό μου σπίτι και οι ρακέτες του ήταν πάρα πολύ καλές.
| | | | | |
καλά.. ιδέα δεν είχα.... στην αρχή νόμιζα πως μιλάγατε για κανά πραγματικό αγόρι αλλά μου το χάλασε ο Αντώνης.. δε μου κολλούσε...
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Επειδή η παραλία δεν είναι ιδιωτική αλλά δημόσια,
πρέπει να ενοχλούμε το διπλανό μας?
Επειδή δηλαδή ζεσταινόμαστε εμείς, πρέπει με το έτσι θέλω να βρέχουμε και τον κόσμο που δε γουστάρει?Γιατί αυτό συμβαίνει με τους ρακετάκηδες που παίζουν στο μπροστά στο κύμα.
Εκεί φυσικά που δεν υπάρχει περίπτωση ,να μη βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής παιδάκια και μάλιστα τόσο μικρά που τις περισσότερες φορές αυτός που αθλείται δεν τα παίρνει χαμπάρι.
Δεν έχω φυσικά να πω τίποτα γι αυτούς που καταλαβαίνουν και παίζουν χωρίς να ενοχλούν.
Συγνώμη αγαπητή zmaria αν στη χάλασα, αλλά έχω πικρά πείρα από ρακέτα που έφυγε κατά λάθος και χτύπησε το παιδάκι μου.Και φυσικά κατά λάθος έγινε της αθλοπαιδείας στη συνέχεια.
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Δεν έχω φυσικά να πω τίποτα γι αυτούς που καταλαβαίνουν και παίζουν χωρίς να ενοχλούν.
.
Eυελπιστώ ότι ανήκω σε αυτούς και ειλικρινά το προσπαθώ.
Κατά κανόνα σέβομαι τους υπόλοιπους παραθεριστές, θα ήταν ψέμα να πω όμως πως δεν μου έχει φύγει ΠΟΤΕ το μπαλάκι και να πάει κάπου που δεν πρέπει. Αλλά αυτό είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας. Η ίδια επίσης έχω φάει άπειρα μπαλάκια και στο πρόσωπο και παντού. Και δεν μου την χάλασες καθόλου, αν μου πειράζαν και μένα το παιδί... θα είχα την ίδια αντίδραση.

Όσο για τις γόπες vario συμφωνώ πως δεν υπάρχει μεγαλύτερη γαϊδουριά, με όποιον τρόπο κι αν λερώνουμε τις παραλίες μας. Δεν συγκρίνεται με τις ρακέτες.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
| | | | | |
καλά.. ιδέα δεν είχα.... στην αρχή νόμιζα πως μιλάγατε για κανά πραγματικό αγόρι αλλά μου το χάλασε ο Αντώνης.. δε μου κολλούσε...

Όταν ο τύπος ξεκίνησε την επιχείρηση, ήταν νέος. Μάλλον το όνομα "αγόρι" το εμπνεύστηκε από τον ίδιο του τον εαυτό. 'Ηταν ο ίδιος ρακετίστας και έκανε και μαθήματα στην πλαζ της Βουλιαγμένης τη δεκαετία του '70. Ταυτόχρονα έφτιαχνε τις ρακέτες και τις πουλούσε. 'Ηταν και εμφανίσιμος και έτσι σιγά σιγά απέκτησε "όνομα" κα εξελίχθηκε και σε play-boy των παραλιών. Πέθανε ξαφνικά και σχετικά νέος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.252
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom