Τρέξτε να προλάβετε!!!

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

jimp

Member
Μηνύματα
5.030
Likes
6.417
Δηλαδή εσένα σε έφτιαξε τώρα ο Λίγδης ε? Με το πενηντάρικο που δεν βρίσκεις ποτέ για Λονδίνο και με τιμές το καλοκαίρι στο εσωτερικό ακριβότερες από το Θόδωρα? Συγνώμη παιδάκια αλλά πολύ κακό για το τίποτε... και ναι με χαλάει να ταξιδεύω στο Λονδίνο σε άκαιρες ώρες και μέρες με τα δουλεμπορικά του Λίγδη... το πότε ταξιδεύω το κανονίζω μόνος μου και όχι οι τιμές του Λίγδη...
50 ευρώ δεν νομίζω να χαλάνε κανέναν, φυσικά ούτε εμένα χαλάσανε, για Λονδίνο. Οπότε πετάω μία με τα 50 ευρώ και ξαναπετάω όποτε κανονίσω ανεξαρτήτως τιμών για να το ευχαριστηθώ. Δεν νομίζω να χαλάνε κανένα οι προσφορές για όπου και να είναι.

Το πως θα πετάει ο καθένας, το πότε θα πετάει, με ποια εταιρεία θα πετάει ούτε εσύ ούτε εγώ θα το κρίνουμε. Οπότε μη γίνεσαι παιδάκι και κρίνεις τα πάντα και όλους.

Τώρα για το εσωτερικό, δεν νομίζω να μίλησα και να έγραψα κάτι διαφορετικό. Η τιμές της Aegean είναι μια χαρά για το εσωτερικό και δύσκολα θα μπορέσει να τις κοντράρει η Ryanair. Αλλά με μία μικρή αναζήτηση το ίδιο πράγμα κάνει και η aegean. Οι πρωινές ή γενικά οι άβολες ώρες έχουν καλή τιμή και οι υπόλοιπες είναι ανεβασμένες. Εταιρείες είναι και όχι φιλανθρωπικά ιδρύματα.

Γενικά οι ώρες μια χαρά είναι,ας μην είμαστε και υπερβολικοί στην κριτική με την πρώτη προσπάθεια της (κάθε) εταιρείας. Ας δούμε τη συνέχεια της, τις προοπτικές και το πόσο θα στηρίξει το άνοιγμά της στην Αθήνα και μετά να κρίνουμε.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.030
Likes
6.417
Καλά εσύ σκεπάσου μην κρυώσεις και ξεσκεπάζεσαι το καλοκαίρι που θα βρεις τα 50€ να πας στο Λονδίνο...
Με 50 φυσικά και δεν θα βρει για τον Αύγουστο. Αλλά δεν νομίζω να το είπε και κανένας αυτό, ούτε κάποιος μπορεί να το φανταστεί.

Μπορεί όμως να βρει και πάλι πολύ φθηνότερες, τουλάχιστον από αυτές που πετάει η aegean, από 25 μέχρι 93 ευρώ φθηνότερες τον αύγουστο, από 60 μέχρι 115 ευρώ φθηνότερες τον Ιούλιο, εώς 100 ευρώ φθηνότερες τον Ιούνιο, τον Μάιο μέχρι και 140 ευρώ διαφορά, ακόμα και τον Σεπτέμβριο μέχρι και 164 ευρώ διαφορά.

Και όλα αυτά για να μη λέμε πως πετάμε όποιες μέρες να' ναι έβαλα αναχώρηση τετάρτες και επιστροφή κυριακές, μόνο με χειραποσκευή. Άσχετα αν η μία έχει 10 κιλά και η άλλη 8.

Φυσικά αυτό δεν σημαίνει και τίποτα. Εγω μπορεί να συνεχίσω να προτιμώ την aegean για χιλιάδες λόγους και άλλος επειδή υπάρχει αυτή η μεγάλη διαφορά τιμών να προτιμά την ryanair. Αλλά δεν θα χαρακτηρίσω κανέναν γιατί ο καθένας έχει τα κριτήρια του.

Φυσικά αν ρίξει και η αιγαίου τις τιμές θα είναι ακόμα καλύτερα και μακάρι να το κάνει αυτό γιατί μιλάμε για τρομερές διαφορές.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
προσωπικα από τοτε που βγηκε το go light της Aegean δεν εχω ξανακοιταξει αλλον αντρα!τον απατησα τον ιρλανδο.εξαλλου τα λεφτουδάκια μου τα εκανε γκινες κ γκομεν*^#@# ενώ ο θοδωρας τα κανει ουζο κ γκομεν^@#$ ε οσο να πεις ζητω το ελληνικο προιον:haha:
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
190
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Καλά εσύ σκεπάσου μην κρυώσεις και ξεσκεπάζεσαι το καλοκαίρι που θα βρεις τα 50€ να πας στο Λονδίνο...
Τσιμπησε το τυρακι το ποντικακι.Εμ ποιος θα απαντουσε.Ποσο σιγουρος ημουν Αυτος που εχει ΘΕΜΑΤΑ.Περαστικα σου
 
Last edited:

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Τσιμπησε το τυρακι το ποντικακι.Εμ ποιος θα απαντουσε.Ποσο σιγουρος ημουν Αυτος που εχει ΘΕΜΑΤΑ.Περαστικα σου
Υποθέτω ότι αντί να προσπαθήσεις να βρεις το Λονδίνο στα 50€ άκουσες την συμβουλή μου σκεπάστηκες καλά και κοιμάσαι ακόμα... καλά κάνεις... αλλά επειδή δεν είναι πονηροί όλοι εδώ μέσα σαν κι εσένα καλό είναι να λέγονται ορισμένα πράγματα...

Όπως έγραφα και παραπάνω οι φόροι μόνο του Βενιζέλος είναι περίπου 30€ και ο φόρος των υπόλοιπων Ελληνικών αεροδρομίων 12€ το σύνολο 42€... δηλαδή ξεκινάμε από 42€ και ανεβαίνουμε, συνεπώς είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ μια εταιρία να πουλάει κάτω από 50€... πως όμως η Ryan εμφανίζεται να πουλάει μερικά εισιτήρια 25€ και σε άλλα αεροδρόμια μέχρι και 1€? Μα φυσικά μέσω των επιδοτήσεων και μέσω των ατελείωτων παζαριών που κάνει με τα αεροδρόμια... είναι γνωστό το κόλπο να καρπώνεται τις επιχορηγήσεις και συνεχώς να ζητάει περισσότερα υποσχόμενη λαγούς με πετραχείλια... όταν πάψουν οι επιχορηγήσεις αφήνει όλους στα κρύα του λουτρού και φεύγει... στην περίπτωση του Βενιζέλος όμως είναι κουκιά μετρημένα... η διοίκηση του αεροδρομίου έχει συγκεκριμένη οικονομική πολιτική και έχει κατηγορηματικά δηλώσει ότι δεν πρόκειται να δώσει έξτρα μπόνους στην Ryan... επίσης δεν υπάρχει καμία περίπτωση η Ryan να λάβει καμία επιδότηση από κανέναν για να πετάει στην Αθήνα... συνεπώς οι έστω και ελάχιστες τιμές που βλέπετε να δίνει, τύπου 25€ για εσωτερικό ή 50€ για εξωτερικό, είναι τιμές που την βάζουν μέσα με τα τσαρούχια... γιατί της δίνει? Για διαφημιστικούς λόγους και για λόγους ανταγωνισμού... είναι μια εταιρία που έχει τις δυνάμεις να λιώσει τις τιμές για να διαλύσει τον όποιο ανταγωνισμό... τα εξαιρετικά λίγα όμως εικοσιπεντάρια και πενηντάρικα που έβγαλε ήταν για μένα έκπληξη... περίμενα σαφώς ποιο φτηνά ναύλα, του στυλ 1+1€ για εσωτερικό και 10+10€ για εξωτερικό και σαφώς περισσότερες θέσεις... αντί για πανηγυρισμούς λοιπόν αυτή η πολιτική δίνει τροφή για σκέψη σε όποιον έχει κουκούτσι μυαλό... η Ryan καταλαβαίνει πολύ καλά ότι δεν μπορεί να ρισκάρει να μπαίνει συνέχεια μέσα σε μια αγορά που όλο και φθίνει και πιθανολογώ ότι αν δεν ανοίξει η αγορά της Ελλάδας σε εύλογο χρονικό διάστημα θα φύγει έτσι ξαφνικά όπως ήρθε... σαφώς και θα το παλέψει, σίγουρα θα ξαναβγάλει σε άκαιρες ημερομηνίες φυσικά, προσφορές, γιατί το στοίχημα της εταιρίας είναι να λάβει θέση στην Ελληνική αγορά τώρα ώστε όταν μεγαλώσει η πίτα να είναι ένας από τους σημαντικότερους παίκτες... όσοι βέβαια φίλοι μας δεν βλέπουν πέρα από την μύτη τους θα πανηγυρίζουν για την έλευση του Λίγδη και κάθε Λίγδη μην βλέποντας ότι τα ναύλα του για το καλοκαίρι ,ειδικά στο εσωτερικό, πλην ελαχιστότατων εξαιρέσεων, είναι μεγαλύτερα από τον ανταγωνισμό και αγνοώντας όλες τις κακές συνήθειες της συγκεκριμένης εταιρίας... περαστικά τους...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.030
Likes
6.417
Το χειρότερο πάντως για τον κόσμο είναι η aegean λόγω του ανταγωνισμού να μην μπορεσει να κρατησει καποια δρομολογια πρωινα που βολευουν τις ανταποκρισεις.

Τώρα μόνο πανηγυρισμό μπορεί να προκαλέσει η διαφορα 265 ευρω για την περίοδο του Πάσχα πηγαινέλα Λονδίνο για 2 ατομα με μια αποσκευη.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
600
Likes
879
Λοιπόν έκατσα κι έκανα μια σύγκριση τιμών για ένα δρομολόγιο που κάνουν αρκετοί, Θεσσαλονίκη Αθήνα με αναχώρηση απόγευμα Παρασκευής και επιστροφή Κυριακή απόγευμα. Έβαλα ώρες παραπλήσιες (στην επιστροφή της Κυριακής προτίμησα τον φτηνότερο ναύλο της Aegean - 8:30 - για λίγη αβάντα στον Θόδωρα).

Και οι δύο εταιρείες προσφέρουν τη δυνατότητα για μία μόνο χειραποσκευή, η Ryanair μέχρι 10 kg, η Aegean μέχρι 8 kg.

Πλήρη στοιχεία στο textάκι που επισυνάπτω. Αποτελέσματα σύγκρισης με πληρωμή χρεωστική Piraeus Bank. Συμπέρασμα:
Σε όλα τα σ/κ πλην των δύο τελευταίων του Μαΐου η Raynair είναι 33,26 € φθηνότερη. Στα δύο τελευταία του Μαΐου η Ryanair είναι 15,18 € φθηνότερη.

4-6/04/14
A3: 123,64
FR: 90,38

11-13/04/14
A3: 123,64
FR: 90,38

18-21/04/14 M.Παρασκευή πρωί με Δευτέρα του Πάσχα βράδυ
A3: 123,64
FR: 90,38

25-27/04/14
A3: 123,64
FR: 90,38

2-4/05/14
A3: 123,64
FR: 90,38

9-11/05/14
A3: 123,64
FR: 90,38

16-18/05/14
A3: 123,64
FR: 90,38

23-25/05/14
A3: 123,64
FR: 108,46

30/5-1/06/14
A3: 123,64
FR: 108,46
 

Attachments

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Με το καλό τώρα αν δεν βαριέσαι κάνε το ίδιο για Ρόδο και Χανιά από Ιούνιο και μετά και πες μας τα αποτελέσματα...

Τώρα μόνο πανηγυρισμό μπορεί να προκαλέσει η διαφορα 265 ευρω για την περίοδο του Πάσχα πηγαινέλα Λονδίνο για 2 ατομα με μια αποσκευη.
Προφανώς φέτος το Πάσχα πέφτει Ιούλιο ή Αύγουστο γιατί εγώ ομίλησα για καλοκαίρι...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.030
Likes
6.417
Με το καλό τώρα αν δεν βαριέσαι κάνε το ίδιο για Ρόδο και Χανιά από Ιούνιο και μετά και πες μας τα αποτελέσματα...



Προφανώς φέτος το Πάσχα πέφτει Ιούλιο ή Αύγουστο γιατί εγώ ομίλησα για καλοκαίρι...

Μα δεν απάντησα σε εσένα αλλά και πάλι μήπως θεωρείς πως το πάσχα δεν είναι περίοδος με ακριβά εισιτήρια; Μήπως η διαφορά είναι μικρή και αμελητέα;
Ίδιες τιμές με το καλοκαίρι παίζουν. Για το οποίο τα έγραψα παραπάνω στη σύγκριση μεταξύ των δύο εταιρειών.

Επίσης μην μας θεωρείς χαζούς. Κανένας δεν μίλησε για 50 ευρώ τον Αύγουστο. Μόνος σου μίλησες και μόνος σου εξακολουθείς να το λες και χτυπιέσαι λες και είσαι μέτοχος στην εταιρεία.

Δύο προορισμούς σου δείξαμε τα αποτελέσματα και συ συνεχίζεις και λες να να συγκρίνουμε και τις υπόλοιπες! Ε μακάρι στις υπόλοιπες να είναι φθηνότερη η αιγαίου και να την προτιμήσει ο κόσμος. Και αν ρίξει τις τιμές στις υπόλοιπες και μειωθεί η διαφορά σίγουρα ο κόσμος θα την προτιμήσει σε σχέση με την ryanair.
Βέβαια δεν ξέρω τι έχει να γίνει μόλις αρχίσει να ζυγίζει τις χειραποσκευες...
 

thessaris

Member
Μηνύματα
600
Likes
879
Συνεχίζω το test drive (για τη Θεσσαλονίκη που με αφορά, ο traveller μου ζήτησε να δω το Αθήνα-Χανιά/Αθήνα-Ρόδος, σόρι δεν με αφορά).

Ένα κλασικό δρομολόγιο. Ο θεσσαλονικιός που πρέπει να κατέβει Αθήνα το πρωί και να γυρίσει το βράδυ αυθημερόν για δουλειά. Πρώτη και τελευταία πτήση. (σχεδόν ίδιες ώρες). Αναλύω τις τιμές μιας τυχαίας εβδομάδας πχ. 14-19/4/2014. Πληρώνουμε πάντα με χρεωστική κάρτα Πειραιώς.

Υπενθυμίζω ότι και στις δύο εταιρείες δικαιούμαστε μία μόνο χειραποσκευή δωρεάν, 8kg για την Aegean και 10 kg για τη Ryanair.

14/1/14

Α3: 100,64
FR: 49,70

15/1/14

Α3: 89,64
FR: 23,98

16/1/14

Α3: 100,64
FR: 23,98

17/1/14

Α3: 112,64
FR: 61,00

18/1/14

Α3: 100,64
FR: 61,00

Συμπέρασμα: Και σε αυτή τη σύγκριση η Ryanair είναι φθηνότερη και μάλιστα κάποιες μέρες συντριπτικά. Η μεγαλύτερη διαφορά είναι 76,66 € την Τετάρτη και η μικρότερη 39,64 € την Παρασκευή.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.314
Μηνύματα
887.624
Μέλη
38.978
Νεότερο μέλος
roadster

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom