Χάπια για ελονοσία

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Φυσικά και θα γίνει ότι πρέπει για την ασφάλειά μας! Τα τσιμπήματα και τις βελόνες δεν τις φοβάμαι, αντιθέτως ο άντρας μου κιτρίνισε και μόνο στην ιδέα!:D Αφού μόλις φύγαμε από το πρακτορείο δεν μουρμούραγε τίποτ' άλλο παρά μόνο "Μα πρέπει να κάνω εμβόλιο?".. Ωχου...:rolleyes:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.417
Φυσικά και θα γίνει ότι πρέπει για την ασφάλειά μας! Τα τσιμπήματα και τις βελόνες δεν τις φοβάμαι, αντιθέτως ο άντρας μου κιτρίνισε και μόνο στην ιδέα!:D Αφού μόλις φύγαμε από το πρακτορείο δεν μουρμούραγε τίποτ' άλλο παρά μόνο "Μα πρέπει να κάνω εμβόλιο?".. Ωχου...:rolleyes:
Να το κάνεις το εμβόλιο Μένια, χρειάζεται για να ταξιδέψεις άλλωστε (εκτός για το προφανές, την υγεία σας), όχι? Δεν ελέγχουν σε τρίτες χώρες αν έχεις το βιβλιαράκι του κίτρινου πυρετού, αν φυσικά έχεις επισκεφτεί χώρες όπου ο κ. πυρετός ενδημεί? :roll:
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Επειδή θα παμε Τανζανία μέσω Κατάρ κι όχι μέσω Κένυας (όπου ευδοκιμεί ο κίτρινος πυρετός) δεν χρειάζεται πιστοποιητικό εμβολιασμού για τον κίτρινο πυρετό. Είναι στην κρίση μας το αν θα το κάνουμε. Εννοείται ότι δεν θα παίξουμε με την υγεία μας όμως, και χάπια θα πάρουμε και εμβόλιο θα κάνουμε.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Επειδή θα παμε Τανζανία μέσω Κατάρ κι όχι μέσω Κένυας (όπου ευδοκιμεί ο κίτρινος πυρετός) δεν χρειάζεται πιστοποιητικό εμβολιασμού για τον κίτρινο πυρετό. Είναι στην κρίση μας το αν θα το κάνουμε. Εννοείται ότι δεν θα παίξουμε με την υγεία μας όμως, και χάπια θα πάρουμε και εμβόλιο θα κάνουμε.
ρε παιδιά βγήκε κάτι καινούριο σε σταγόνες ...
αυτό να πάρετε ...εγγύηση...το λένε kounoupoxut!!!:haha::haha:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.417
Επειδή θα παμε Τανζανία μέσω Κατάρ κι όχι μέσω Κένυας (όπου ευδοκιμεί ο κίτρινος πυρετός) δεν χρειάζεται πιστοποιητικό εμβολιασμού για τον κίτρινο πυρετό. Είναι στην κρίση μας το αν θα το κάνουμε. Εννοείται ότι δεν θα παίξουμε με την υγεία μας όμως, και χάπια θα πάρουμε και εμβόλιο θα κάνουμε.
Μα και στη Τανζανία ενδημεί ο κίτρινος πυρετός! Κάνω λάθος?

Chapter 2 - Yellow Fever - 2010 Yellow Book | CDC Travelers' Health

Το χρειάζεστε το εμβόλιο οπωσδήποτε...
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Ναι βρε, εννοείτει ότι θα το κάνουμε, απλά δεν θα μας ζητήσουν πιστοποιητικό στο αεροδρόμιο! Επίσης ο πράκτορας μας πρότεινε κάποιο αντικουνουπικό με μεγάλη δόση σιτρονέλας αντί για deet και θα δοκιμάσουμε κι αυτό!:D Αντε κι ο Θεός βοηθός!
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Ναι βρε, εννοείτει ότι θα το κάνουμε, απλά δεν θα μας ζητήσουν πιστοποιητικό στο αεροδρόμιο! Επίσης ο πράκτορας μας πρότεινε κάποιο αντικουνουπικό με μεγάλη δόση σιτρονέλας αντί για deet και θα δοκιμάσουμε κι αυτό!:D Αντε κι ο Θεός βοηθός!
και μεις δοκιμασαμε κατι με μεγαλη δοση σιτρονελας και περα απο το οτι δεν εκανε τοσο καλη δουλεια,χρειαζοταν να ψεκαζεσαι ανα 1 ωρα, η βρωμα ηταν απιστευτη....:D τελικα καταληξαμε σε ενα με deet απλα μι μικρο ποσοστο γυρω στα 15-20%...Δε μας πλησιαζε κουνουπι ολο το βραδυ...:haha: βεβαια εμενα δε με πλησιαζαν ετσι και αλλιως ...επισης διαβασα μια ερευνα που εελεγε οτι οσοι τρωνε μπανανες αποκτουν μια ιδιαιτερη μυρωδια ,πολυ αγαπητη στα κουνουπια....αρα μη τρως μπανανες!!!!!!
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.521
Likes
7.773
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Ναι βρε, εννοείτει ότι θα το κάνουμε, απλά δεν θα μας ζητήσουν πιστοποιητικό στο αεροδρόμιο! Επίσης ο πράκτορας μας πρότεινε κάποιο αντικουνουπικό με μεγάλη δόση σιτρονέλας αντί για deet και θα δοκιμάσουμε κι αυτό!:D Αντε κι ο Θεός βοηθός!
...
Μπορει να μη σου ζητησουν το βιβλιαρακι στη χωρα που πας ,ετσι και αλλιως εσυ προερχεσαι απο χωρα που δεν ενδημει ο κιτρινος πυρετος...αυτοι που θα ζητησουν το βιβλιαρακι πρεπει κανονικα να ειναι οι δικοι μας στο ελληνικο στη επιστροφη σου απο χωρες που ενδημει η ασθενεια...ετσι πρεπει να γινεται κανονικα...αλλα γινεται???????
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
...
Μπορει να μη σου ζητησουν το βιβλιαρακι στη χωρα που πας ,ετσι και αλλιως εσυ προερχεσαι απο χωρα που δεν ενδημει ο κιτρινος πυρετος...αυτοι που θα ζητησουν το βιβλιαρακι πρεπει κανονικα να ειναι οι δικοι μας στο ελληνικο στη επιστροφη σου απο χωρες που ενδημει η ασθενεια...ετσι πρεπει να γινεται κανονικα...αλλα γινεται???????
Καλημέρα ειμαι νέα στην παρέα αλλα διάβασα οτι εχεις παει Βενεζουέλα και χρειάζομαι τη βοήθεια σου!! Εχω αναρτήσει μια ερωτηση στην ενοτητα "ιστοριες σε εξελιξη" Αλλα πιστυω πως κολαει και εδω! Ειχες πάρει χαπια για ελονοσια; Ευχαριστώ
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
λοιπον με αυτα που διαβασα καταλαβα οτι επρεπε να χα παρει χαπια στην καμποτζη αλλα εγω δεν πηρα τιποτα..
οπως επισης επειδη σκεφτομαι για χριστουγεννα η μαλαισια η βιρμανια η βενεζουελα...μου χουν πει απο το πρακτορειο οτι δεν χρειαζεται τιποτα...
κανουν λαθος?
εγω παλι δεν πηγαινω σε χωρες που θελει εμβολιο... περιμενω να περασει η επιδημια καποτε ... ελπιζω και τοτε να τις επισκεφτω..
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.521
Likes
7.773
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Καλημέρα ειμαι νέα στην παρέα αλλα διάβασα οτι εχεις παει Βενεζουέλα και χρειάζομαι τη βοήθεια σου!! Εχω αναρτήσει μια ερωτηση στην ενοτητα "ιστοριες σε εξελιξη" Αλλα πιστυω πως κολαει και εδω! Ειχες πάρει χαπια για ελονοσια; Ευχαριστώ
Ναι ειχα παρει χαπια για την ελονοσια , δεν χρειαζονταν εμβολιο για το κιτρινο πυρετο που δυστυχως οταν φτασαμε στα συνορα με Βραζιλια μας ζητησαν τη καρτελα εμβολιασμου και ενω ειχαμε εμβολιαστει για αλλα ταξιδια δεν την κραταγαμε ολοι με αποτελεσμα να φαμε πορτα και μειναμε μονο με τη σημαια αγκαλια σε φωτογραφηση....σου εστειλα ΠΜ οσο αφορα το ταξιδι και το προγραμα που ειχα κανει εγω..
 

gps vagelis

Member
Μηνύματα
160
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ-NO MONEY
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Πηγα διευθυνση υγιεινης μου εδωσαν μεφλοκινη,εχω προμηθευτει και το αντικουνοπικο απο τον Πετριδη(deet 40%) και παω Καμποτζη (Ανγκορ Βατ) και Ταιλανδη.Ειμαι καλυμενος ρε παιδια η να ανυσηχω?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.864
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom