Χανιά... ολιγοημερες διακοπές

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Εδώ έχουν δοθεί πολλές συμβουλές για χοτέλια.
τι θα κάνεις να μείνεις στο λιμάνι; εκτός και μελετήσεις την βενετσιάνικη αρχιτεκτονική. ΙΧ στα σοκάκια; βαλίτσες θα τραβάς.
κι εγώ συμφωνώ με Καλύβες. η ανατολική πλαζ τα έχει όλα. χωριό με χαμηλούς τόνους. και με τραβελστορίτικη.... σπιτική ταβέρνα.
 

Maria Lamprou

Member
Μηνύματα
41
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
NEW YORK ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ - ΑΝΔΕΙΣ - ΑΜΑΖΟΝΙΟ
Γεια σας παιδιά...Λοιπόν επιτέλους θα έρθουμε Κρήτη και λέμε να μείνουμε στα Χανιά 27/08 - 04/09. Επειδή είναι λίγο χάσιμο όμως θα ήθελα αν μπορείτε να μου δώσετε καμιά καλή συμβουλή. Καταρχήν λέμε να μείνουμε Χανιά στο παλιό λιμάνι γιατι γενικά είμαστε γραφικοί και ρομαντικοί :D Έχετε υπόψη σας κανένα καλό ξενοδοχείο? Βρήκα διάφορα πάνω στο λιμάνι αλλά μου φαίνεται οτι μόνο θέα πληρώνεις και μέσα δεν αξίζουν και πολύ :roll: Με το παρκινγκ τι λέει επίσης? Το τρώμε που το τρώμε στη μάπα όλο το χρόνο στην Αθήνα..βρίσκεις εύκολα? Μπορούμε να πάμε εύκολα σε γραμβούσα ελαφοννήσι φαλάσσαρνα απο εκει ή είναι ταλαιπωρία? Η Αγία Μαρίνα είναι γραφική και έχει μαγαζάκια να δεις το βράδυ ή καλά θα κάνουμε που πάμε Χανιά? Ουφ πολλές ερωτήσεις ελπίζω να μη σας κούρασα...Ανυπομονώ να έρθουμε γιατί έχω πάει σε τόσα νησιά και στην Κρήτη δεν έχω έρθει ποτέ...;) Α και τέλος αν μείνουμε στο παλιό λιμάνι..η πιο κοντινή καλή παραλία πια είναι?

* θα έχουμε πάρει και αμάξι
Εμείς μέναμε στο Δώμα (Doma hotel) και είμασταν πολύ ευχαριστημένοι από την τοποθεσία, δηλαδή ενώ δεν είσαι μέσα στο λιμάνι είσαι με τα πόδια 10-15 λεπτά από το κέντρο και πας παραλιακά από τις καφετέριες και τα ταβερνάκια. Το αυτοκίνητο το αφήναμε απ'έξω που έχει λίγες θέσεις και το παίρναμε μόνο το πρωί που πηγαίναμε για μπάνιο. Είναι πολύ συμπαθητικό ξενοδοχείο (και ρομαντικό γιατί έχει έναν αέρα παλιάς εποχής με φωτογραφίες και αντίκες παντού!), το μόνο πρόβλημα αν έχετε δωμάτιο προς τη μεριά του δρόμου, ενώ θα βλέπετε θάλασσα, αν θέλετε να κοιμάστε με ανοιχτά τα παράθυρα θα έχει λίγη φασαρία (εμείς βάζαμε τον ανεμιστήρα και μια χαρά).
Φαλάσαρνα να πάτε οπωσδήποτε, είναι 45-60 λεπτά αλλά αξίζει, ρωτήστε τους ντόπιους για τον αέρα. Εμείς πετύχαμε και ηλιοβασίλεμα εκεί και ήταν εκπληκτικό! Και ελαφονήσι αξίζει, ροζ άμμος αλλά ρηχά νερά για μπάνιο.
Εννοείται ότι τα Χανιά είναι το καλύτερο μέρος να μείνεις.. Στην Αγία Μαρίνα πας για μπάνιο, το έχουν κάνει σαν τη Μύκονο της Κρήτης, με μαξιλαρωτές ξαπλώστρες, μουσικούλα, και όλα τα συναφή! Να πηγαίνετε νωρίς γιατί μαζεύει πολύ κόσμο. Να σου πω την αλήθεια καλυτερα να πηγαίνετε παραέξω για μπάνιο, πιστεύω οι εκδρομές που λες αξίζουν την ταλαιπωρία...
Φαγητό έχει εκπληκτικό παντού, πάντως αν θες να δοκιμάσεις την χανιώτικη μπουγάτσα στο γνωστό μαγαζί κλείνει στη 1 το μεσημέρι! Εμείς δεν τα καταφέραμε :)
 

Jiovanna

Member
Μηνύματα
18
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
I am working on it...
Γεια σας παιδιά...Λοιπόν επιτέλους θα έρθουμε Κρήτη και λέμε να μείνουμε στα Χανιά 27/08 - 04/09. Επειδή είναι λίγο χάσιμο όμως θα ήθελα αν μπορείτε να μου δώσετε καμιά καλή συμβουλή. Καταρχήν λέμε να μείνουμε Χανιά στο παλιό λιμάνι γιατι γενικά είμαστε γραφικοί και ρομαντικοί :D Έχετε υπόψη σας κανένα καλό ξενοδοχείο? Βρήκα διάφορα πάνω στο λιμάνι αλλά μου φαίνεται οτι μόνο θέα πληρώνεις και μέσα δεν αξίζουν και πολύ :roll: Με το παρκινγκ τι λέει επίσης? Το τρώμε που το τρώμε στη μάπα όλο το χρόνο στην Αθήνα..βρίσκεις εύκολα? Μπορούμε να πάμε εύκολα σε γραμβούσα ελαφοννήσι φαλάσσαρνα απο εκει ή είναι ταλαιπωρία? Η Αγία Μαρίνα είναι γραφική και έχει μαγαζάκια να δεις το βράδυ ή καλά θα κάνουμε που πάμε Χανιά? Ουφ πολλές ερωτήσεις ελπίζω να μη σας κούρασα...Ανυπομονώ να έρθουμε γιατί έχω πάει σε τόσα νησιά και στην Κρήτη δεν έχω έρθει ποτέ...;) Α και τέλος αν μείνουμε στο παλιό λιμάνι..η πιο κοντινή καλή παραλία πια είναι?

* θα έχουμε πάρει και αμάξι
Καλημέρα!
Πριν από λίγες μέρες επιστρέψαμε από τα πανέμορφα Χανιά. Εγώ θα σου έλεγα να μείνεις μέσα στην παλιά πόλη γιατί είναι πολύ όμορφα.Εμείς πάντως δεν το μετανιώσαμε στιγμή. Το πρωί κάναμε εκδρομές και το βράδυ γυρίζαμε μέσα στα σοκάκια για ποτό. Μείναμε στο Mama Nena, στο παλιό λιμάνι και αν και είχε πολύ βαβούρα, το βράδυ με κλειστά παράθυρα και κλιματιστικό δεν είχαμε κανένα πρόβλημα. Το ξενοδοχείο είναι απλά υπέροχο, ένα πραγματικό στολίδι (από τα καλύτερα που έχω μείνει ποτέ), και σου το συνιστώ ανεπιφύλακτα!!! Κοντά είναι η Πλατεία Τάλω, όπου υπάρχει ελεύθερο parking.ok, μπορεί να μην βρεις αμέσως θέση αλλά περιμένοντας 5' όλο και κάποιος θα φύγει. Κατά τα άλλα ημερήσιες εκδρομές σε Φαλάσαρνα, Ελαφονήσι, Μπάλο αξίζουν!!!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
ΠΑΡΑΛΙΑ ΣΤΕΦΑΝΟΥ ΣΤΟ ΑΚΡΩΤΗΡΙ​
Μια θάλασσα με άρωμα και χρώμα Ιονίου

Του Αλέξανδρου Ρονιώτη

Πάντα ζήλευα τα βαθυγάλανα χρώματα των παραλιών της Ζακύνθου, όπως το γνωστό σε όλους ναυάγιο, που γαληνεύουν τη ψυχή και του πιο απαιτητικού επισκέπτη της. Έτσι, ανέκαθεν αποζητούσα να βρεθώ στο μακρινό για μας, τους Κρητικούς, Ιόνιο Πέλαγος και να γεμίσει το βλέμμα μου με το βαθύ μπλε της θάλασσας και του ουρανού.
Ωστόσο, ακόμη δεν είχα ενασχοληθεί με τις παραλίες της Κρήτης και δεν γνώριζα ότι τέτοιες παραλίες υπάρχουν και στο νησί μας, απλά πρέπει κάποιος να ψάξει λίγο για να τις ανακαλύψει. Πράγματι, μια τέτοια παραλία είναι η παραλία του Στεφάνου, κοντά στο Χωρδάκι Χανίων, την οποία προτείνουμε σήμερα μέσω του Cretan Beaches | Guide for beaches of Crete, Greece

awww.patris.gr_img_images_1312031937.jpg

Η παραλία «Του Στεφάνου» ανήκει στην ευρύτερη περιοχή των Σεϊτάν Λιμανιών, δηλαδή των Καταραμένων Λιμανιών, στις ανατολικές απότομες ακτές του Ακρωτηρίου Χανίων και 22km από τη πόλη.
Λες σαν χαρακιά από σπαθί του Διγενή πάνω στο βράχο, το στενό φαράγγι Διπλοχάχαλο ελίσσεται μέσα στο πετρώδες έδαφος για να καταλήξει στη θάλασσα. Τα χαλίκια που μεταφέρει το χειμώνα ο χείμαρρος από τα γειτονικά νταμάρια έχουν δημιουργήσει μια πανέμορφη βοτσαλωτή παραλία, που όμοια της δεν υπάρχει στην Κρήτη.
Δύο είναι τα κύρια χαρακτηριστικά της παραλίας. Αφενός, το ασύλληπτο βαθύ μπλε χρώμα της θάλασσας που, όπως προείπαμε, θυμίζει τα νησιά του Ιονίου. Αφετέρου, οι κάθετοι βράχοι εκατέρωθεν της παραλίας που εισχωρούν βαθειά μέσα στη θάλασσα, δημιουργώντας ένα φυσικό λιμάνι και μια καλά προστατευμένη «λωρίδα» νερού.
Η παραλία έχει γίνει πλέον αρκετά γνωστή στους Χανιώτες, ειδικά μετά την προσπάθεια κατασκευής μονοπατιού ως τη παραλία. Οι αξιέπαινοι κάτοικοι του Χωρδακίου προσπαθούν να την κρατήσουν καθαρή και όμορφη, καθώς πολλοί από τους επισκέπτες «λησμονούν» να περιμαζέψουν τα σκουπίδια τους. Έτσι, επί τη ευκαιρία, ας θυμίσουμε ότι το μόνο που αφήνουμε σε οποιαδήποτε παραλία είναι πατημασιές και το μόνο που παίρνουμε από αυτή είναι φωτογραφίες.

Περισσότερα στο Cretan Beaches | Guide for beaches of Crete, Greece
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Χαίρομαι που έχει γίνει βούκινο η παραλία. :) Οι μέρες που την ήξεραν ελάχιστοι έχουν περάσει ανεπιστρεπί...
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Ε καλύτερα να χει σπάσει κι ο κόσμος...
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Πας προς χωρδάκιο (το χωριό που είναι κάτω από την κεραία)
Μπαίνεις σε ένα χωματόδρομο και συναντάς ένα πορτόνι.
Στο βάθος φαίνεται μια εκκλησία ενώ θα καταλάβεις ότι είσαι στο σωστό μέρος από την τυρίλα/γαλατίλα που σου έρχεται.
Ανοίγεις το πορτόνι και το ξανακλείνεις με το σκοινί για να μη φύγουν τα πρόβατα.
Κατεβαίνεις τον ασφαλτένιο δρόμο με το αυτοκίνητο και παρκάρεις στο τέρμα.
Από εκεί κινήσε προς τα δεξιά και βρίσκεις κάτι σαν μονοπάτι.
Ύστερα από ένα πεντάλεπτο κατάβαση έχεις φτάσει στην παραλία.
Καλό είναι να έχετε κλειστά παπούτσια την πρώτη φορά που πάτε...

Δες και άλλες πληροφορίες και φώτο στο ακόλουθο link
Του Στεφάνου | Χανιά | Παραλίες| Κρήτη | Crete
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Α καταλαβα. Θα πρεπει να αφησω τα παιδια... καλα θα πρεπει να το οργανωσω. Ευχαριστω fitziano
 

tsitsip

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κρήτη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
καλημέρα κι απο μένα. πριν λίγες μέρες επέστρεψα κι εγώ απο χανιά. όπου πήγα είχα μαζί τις σημειώσεις απο το travel storieς. Πέρασα σουπερ, οι συμβουλές σας ήταν πολύ καλές. αξίζει να αναφέρω δύο μέρη,το ακρογιάλι στο καστελί, με φρέσκο τι φρέσκο δηλαδή, ζωντανό ψάρι, καταπληκτικό, απλά τέλειο, λίγο τσιμπημένη η τιμή αλλά για τέτοιο ψάρι αξίζει τον κόπο............πιστέψτε με........και οπωσδήποτε μία βόλτα στην αργυρούπολη και για φαγητό στην τελευταία ταβέρνα που συναντάς, αθιβολέσ νομίζω λέγεται...........προτιμήστε το "τσουμπλέκι" και θα με θυμηθείτε.....τελειοοοοοοοοοοο!!!΄το μόνο που δεν μου άρεσε και απο φαγητό και απο service ήταν η Γραμπούσα, στο δρόμο για Μπάλο, πολύ τουριστικό και το κότσι που πήραμε μαπα............. εννοείται πως αξίζει τρελά ο Μπάλοσ, παρά την ταλαιπωρία του δρόμου, 5χμ χωματόδρομοσ και 1χμ περπάτημα για να φτάσεισ, αλλά το τοπίο σε αποζημιώνει.....παρτε μαζί, ομπρέλα, ψαθα, και νερό......οπωσδήποτε.........
να είστε καλα΄και να περνατε καλυτερααααααα!!!!!!!!!!
 

stefelp

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία - Μάλγα
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα!
Γεια σας παιδια! Μεσα ιουλίου θα παω και εγω με την παρεα μου στην Κρητη, θα ηθελα λιγο ομως την βοηθεια σας για το που να μεινουμε. Ειμαστε νεαρη παρεα και χωρις αυτοκινητο πια περιοχη νομιζετε ειναι η καλητερη? προτιμουμε να μεινουμε κοντα στην νυχτερινη ζωη/ κεντρο. δεν μας πειραζει να ειμαστε μακρια απο 8αλασσα μιας και μπορουμε να περνουμε λεοφωρεια.
Ποια περιοχη ειναι η ιδανική? Εχω διαβασει για παλιο λιμανι και εχω δει αρκετα ξενοδοχεια με αρκετα καλες τιμες για 3κλινο. εχετε καποιο να μου προτείνετε? επεισης 6 μερες ειναι αρκετές για να παμε και σε αλλες πολεις π.χ ρεθυμνο ή Ηρακλειο ή να μεινουμε χανια?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.810
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom