Κατάρ Μπαχρέιν Χώρες των δύο ημερών (Μπαχρέιν- Κατάρ)

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...

Το μόνο που θυμάμαι από το αεροδρόμιο του Κατάρ ήταν η απορία για τον λόγο κατασκευής του καινούριου καθώς τούτο εδώ είναι αξιοπρεπέστατο. Ας είναι, έξω με περιμένει ο Ahmed ο οποίος θα με πάει στο καράβι, ο χώρος παραμονής μου για τις προσεχείς 5 ημέρες. Φτάνουμε στην αρχή του νούμερο 1 αξιοθέατου της Ντόχα, την Al Corniche,

ο δρόμος δηλαδή του παραλιακού μετώπου. Από εκεί παίρνουμε την λάντζα. Το καράβι πηγαινοερχόταν κοντά στα παράλια άρα θέα προς την πόλη υπήρχε μόνο όταν το επέτρεπε η άθλια ατμόσφαιρα της ερήμου. Στην ουσία το μόνο που σου μένει εκτός από την πνιχτή ζέστη ήταν η αίσθηση ότι ο ήλιος βρίσκεται παντού. Με τούτη την ατμόσφαιρα, όλα φαντάζουν άσπρα και λουσμένα με ένα εκτυφλωτικό φως. Βρίσκεσαι μόνιμα μέσα σε μια φωτογραφία καμένη από την πολύ έκθεση. Τις επόμενες 3 ημέρες, μόνο αυτό. Την τέταρτη μέρα απομακρυνόμαστε από την παλιά πόλη, την περιοχή του souq, του μνημείου του μαργαριταριού, του ισλαμικού μουσείου και του λιμανιού και πλησιάζουμε την Al Corniche για την οποία όλοι μιλάνε και είναι περήφανοι στο Κατάρ. Την περιοχή των ουρανοξυστών. Κάθε βράδυ τους χάζευα από το κατάστρωμα, τούτη την φορά όμως ήταν δίπλα μας. Όλη η ζωή στον δρόμο καταγραφόταν ξεκάθαρα από αυτή την απόσταση και ακόμα και ο πιτσιρικάς ευρυγώνιός μου κωλυόταν στο να συμπεριλάβει ολόκληρα κτίρια. Όπως ανέφερα και παραπάνω, η θέα είναι εκπληκτική, τα κτίρια πανέμορφα, οι συστοιχίες led πολλές φορές πέρα από τα όρια του κιτς αλλά και πάλι eye-popping. Δυο Έλληνες και ένας Ιταλός στην πλώρη του καραβιού δεν μπορούσαμε να πάρουμε τα μάτια μας από τα παιχνιδίσματα και τις εκπλήξεις που επιφύλασσαν οι φωτισμοί των κτιρίων.

Φτάνουμε στην τελευταία μέρα. Κατεβαίνω στο κατάστρωμα και εντελώς τυχαίως παίρνει το μάτι μου τον Ahmed που ετοιμαζόταν για ψώνια στην πόλη. Αύριο πρωί φεύγω άρα δεν παραλείπω να αδράξω την ευκαιρία για να βγω μαζί του. Κατά την πορεία με την λάντζα με ενημερώνει ότι πρέπει να πάμε στο παλιό κέντρο, στην κεντρική λαχαναγορά και στο καινούριο κέντρο….. όπως καταλαβαίνετε μετά βίας κατάφερα να συγκρατήσω τον ενθουσιασμό καθώς εγώ: «έρχομαι μαζί σας για να σας βοηθήσω και να αντιληφθώ επαρκώς τον τρόπο λειτουργίας του καραβιού» Τρελά φούμαρα δηλαδή!

Προσγιάλωση στο μνημείο του μαργαριταριού

και από εκεί ατέρμονοι κύκλοι γύρω από το souq αλλά δυστυχώς καμία εν τω έσω επισκόπηση. Κρίμα. Το Waqif souq πρέπει να είναι θαυμάσιο. Παραδοσιακά κτίρια το ζώνουν, με εμφανή κορμούς δέντρων για δοκάρια στις πλάκες και με όμορφα μπαλκόνια ενώ ακόμα και τα κλιματιστικά βρίσκονται κρυμμένα σε καλαίσθητα καλύμματα. Τα στενά που οδηγούν εντός δεν πρέπει να έχουν αλλάξει εδώ και πολλά χρόνια. Μην παραλείψετε λοιπόν να το επισκεφτείτε. Στην συνέχεια κατευθυνόμαστε προς λαχαναγορά (μια ιδιαίτερη εμπειρία!) και κατόπιν, βόλτα στο νέο κέντρο.. Προσεχώς ντε!




 

Attachments

Last edited by a moderator:
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
αχ αγαπημενες αραβικες μου χωρες... ποσο θα μου λειψετε......
Δηλαδη σκας απο τη ζεστη εκει περα παιδι μου??
Η γνωριμια του ταξιδιου σου ηταν γενους θηλυκου??:D
ΝΟμιζω οτι εκανες την ωραιοτερη περιγραφη ξοφλοχοτελ..
Ελπιζω να μην μεινεις μονο σε αυτο το ποστ , θα ηθελα να μαθω περισσοτερα για το Μπαχρειν:roll:

ΥΓ (καλα εισαι ο 2ος ανθρωπος που γνωριζω που ειναι αλλεργικος στο περδικακι.. ο 1ος ειναι η αδερφη μου!)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.785
Likes
18.176
Στου Μπαχρέιν τα ξενοδοχεία κυκλοφορούν συνέχεια ξανθιές δίμετρες ανατολικού τύπου τροτέζες.....το βρήκα Σπύρο μου?
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Στου Μπαχρέιν τα ξενοδοχεία κυκλοφορούν συνέχεια ξανθιές δίμετρες ανατολικού τύπου τροτέζες.....το βρήκα Σπύρο μου?
εσυ τελικά εκτός απο πονηρός εισαι και μαρτυριάρης .....:haha:

Σπύρε μην ακούς τις σειρήνες του ανατολικού μπλόκ ...γραψτα όλα για τη Αραβία

ΥΓ (καλα εισαι ο 2ος ανθρωπος που γνωριζω που ειναι αλλεργικος στο περδικακι.. ο 1ος ειναι η αδερφη μου!)
Υπάρχει και 3η στην λίστα για το περδικάκι Λίτσα η κυρία μου και φίλη σου :haha:.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
και κανένας περίεργος (ηδονικός) ήχος δεν με ενόχλησε! Στο τριάστερο ξενοδοχείο μου, το πάμφθηνο τριάστερο ξενοδοχείο που διάλεξα στην Μανάμα, τίποτα δεν διέκοψε τον ελαφρύ μου ύπνο! Τώρα αν είχα κλείσει σε κανένα Hilton,, δεν ξέρω τι θα γινότανε (για όσους δεν το πιάσανε,…. έρχεται η απάντηση… έρχεται….)
γκούχου... γκούχου.....

υγ H απάντηση άργησε , γιατί πολύ απλά.... τώρα το είδα! οσο για το ότι δεν άκουσες τίποτα, έχει την εξήγησή του.... αλλά δεν μπορώ όπως καταλαβαίνεις να την γράψω!!!
Πονηρούλη θείο Σπύρο....
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Πολύ ωραία εισαγωγή με πολλά υποσχόμενη συνέχεια!:) Είμαστε στη Μανάμα λοιπόν...Και αναμένουμε...
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Οτι στο παζαρεμα εχεις αλλεργια το ξεραμε, απο Λιβανο μερια, αλλα για το περδικακι, χμ καινουριο φρουτο ειναι!
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Ωραία όλα αυτά αλλά δεν πάμε πάρα κάτω τώρα; πιάστηκα καθισμένη στο σκαμνάκι μου να περιμένω τόση ώρα.
Αυτά περί ύπνου πολύ με εξιτάρουν.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.748
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
:haha::haha: πρωι πρωι!!!!!:haha::haha:
 

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ταξίδι-Όνειρο
Υποσαχάρια Αφρική
τελικά όλοι με το σύνθημα "δώσε τσόντα στο λαό"...
ντροπή σας!!!
δεν είστε σαν κι εμένα... :innocent:

Υ.Γ.: για λέγε λέγε...
με όλες τις λεπτομέρειες παρακαλώ!
:haha: :haha: :haha: :haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.523
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom