Μαρόκο Mαρόκο: Ένας γλυκός φιλόξενος τόπος

PAPI_9

Member
Μηνύματα
138
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Είμαστε στην έρευνα....
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΛΑΚΕΡΟΣ!!!

Εκείνες τις μέρες μια γνωστή φαρμακευτική εταιρεία είχε ένα διήμερο συνέδριο (υποτίθεται), και παρουσίαση νέου φαρμάκου και φιλοξενούσαν πάνω από 70 γιατρούς (από Μαρόκο και Ευρώπη παρακαλώ…), για προώθηση του προϊόντος τους , με όλο το πακέτο πληρωμένο (διανυκτερεύσεις στο Palais Jamai, ξαναγήσεις, δείπνα σε πανάκριβα εστιατόρια κ.λ.π.). Μας ενημέρωσε ιατρός νεφρολόγος από το Rabat, την οποία γνωρίσαμε κατά την διάρκεια του πρωϊνού , εξ? αιτίας του κοινού μας πάθους για το τσιγάρο…. Μου έκανε εντύπωση γιατί ήταν το δεύτερο ξενοδοχείο (απ'αυτά που μείναμε) στο οποίο φιλοξενούσαν συνέδριο φαρμακευτικής εταιρίας παντού τα ίδια γίνονται… οι φαρμακευτικές εταιρείες διευρύνουν τον κύκλο πωλήσεών τους… ε...και πληρώνουν κάτι παραπάνω...:shock:
Για το επόμενο πρωί, ζητήσαμε να μας κανονίσει το ξενοδοχείο έναν ξεναγό για τη Medina (το σενάριο, θα γυρίσω τη Medina μόνος το ξεχνάμε, αν δεν έχουμε τουλάχιστον μια βδομάδα μπροστά μας για να βρούμε καμιά έξοδο) :haha:,ο οποίος στις 4 περίπου ώρες ξενάγησης, μας πήγε στα κυριότερα αξιοθέατα (Καραουίγ = τζαμί και ένα από τα πρώτα πανεπιστήμια του κόσμου, 2-3 παλάτια απίστευτης ομορφιάς στα οποία διάφοροι «φίλοι» του είχαν φτιάξει γκαλερί με αντίκες , κοσμήματα, κ.λπ..), στα γνωστά βυρσοδεψεία της Fes στα οποία είχαμε καταπληκτική θέα από την ταράτσα «άλλου φίλου», που βέβαια πουλούσε δερμάτινα, κ.λ.π., κ.λ.π. Επίσης ανακαλύψαμε και με ποιο Palais…. είχαμε συνεννοηθεί το προηγούμενο βράδυ (το βρήκαμε στο δρόμο μας. ένα riad πολύ κοντά στο ξενοδοχείο το Palais Amani…, αλλά η κυρία στο τηλέφωνο μου έλεγε… συνέχεια..direction Palais Jamai…, ε μ?έστειλε τελικά στο Palais Jamai και ησυχάσαμε όλοι..).
Το εντυπωσιακό με τον τύπο -για να συνεχίσω με τον ξεναγό μας- ήταν ότι δήλωνε αντίθετος με τον βασιλιά (δεν γίνονται αυτά τα πράγματα δημοσίως στο Μαρόκο, όλοι έχουν κρεμασμένη τη φωτογραφία του βασιλιά ακόμη και πάνω από το κρεβάτι τους..), αντίθετος μ?όλη αυτή την υπερβολική λατρεία και προσευχή (επίσης αυτά δεν γίνονται) και πάνω που σκεφτόμασταν ότι μάλλον είναι «αριστερός» και τσαμπουκάς, εντόπισε σε μια γωνία δύο κοριτσάκια περίπου 14-15 χρόνων, που μακιγιάριζε το ένα τα μάτια του άλλου με μολύβι, και οργισμένος πήγε άμεσα και τα κάρφωσε σε δύο αστυνομικούς που ήταν στημένοι λίγο παρά κάτω απαιτώντας να πάνε να επιληφθούν της υπόθεσης. Προσπάθησε να με πείσει μετά, ότι αυτή δεν είναι συμπεριφορά γυναικών που αύριο θα μεγαλώσουν την επόμενη γενιά, και αν κάνουν αυτό σήμερα, αύριο θα είναι ικανές να γδυθούν μέσα στο δρόμο.. Οι πιο μυημένοι που είπαν ότι το στυλάκι μάλλον θύμιζε «ρουφιάνο-κατάσκοπο» παρά επαναστάτη αριστερό.
Η Medina της Fes είναι επίσης ανακηρυγμένη «μνημείο παγκόσμιας κληρονομιάς από την Unesco» και δίνονται χρήματα για την αναπαλαίωσή της (ο ανεκδιήγητος ξεναγός μας δεν το πίστευε ότι δίνονται λεφτά από την Unesco – είναι προπαγανδιστικό ψέμα), είναι η παλαιότερη αυτοκρατορική πόλη του Μαρόκου, πανέμορφη και δαιδαλώδης. Στα χιλιάδες souks αυτής της κούκλας πόλης μπορείς να βρείς κάθε λογής τεχνίτη και εμπόρευμα. Μείναμε δυστυχώς λιγότερο από 2 μέρες.
Από ένα λόφο που ήταν 3 λεπτά με το αυτοκίνητο από το ξενοδοχείο έχει καταπληκτική θέα στη πόλη. Πήγαμε για καφέ στη «νέα πόλη» Βιβ Νουβέλ, περπατήσαμε κάμποσο και γυρίσαμε για λίγο στο ξενοδοχείο που φάγαμε και μια pastilla (επειδή μας κατενθουσίασε το προηγούμενο βράδυ). Το απόγευμα πήραμε έναν κεντρικό δρόμο της Medina?s (την Τalla Kebira), γεμάτο μικρομάγαζα, ήπιαμε τσάι σε μία από τις μικρές ταράτσες ενός πολύ όμορφου μαγαζιού ( σ'ένα καφέ που η είσοδός του βρίσκεται σε μια μικρή στοά και έχει σε 3 ορόφους σκεπαστούς χώρους που εναλλάσονται με μικρές ταράτσες), γνωρίσαμε 2 πιτσιρίκες από την Casablanca που μιλούσαν πολύ καλά Αγγλικά, προχωρήσαμε και συναντήσαμε την οδό Ταlaa Segira, κάναμε και ?κει μια μικρή βόλτα, γυρίσαμε πίσω και βγήκαμε από την Βab El Mahrouk (μια από τις πύλες της Μεδίνας). Αυτοί οι δύο δρόμοι είναι οι βασικοί άξονες της παλιάς πόλης στους οποίους βρίσκονται κάποια από τα σημαντικότερα κτίρια.
Το βράδυ φάγαμε σ?ένα μαγαζί που είχε ανακαλύψει ο καλός μου…., εγώ δηλαδή ...για καφτάνια μπήκα στην είσοδό του νωρίτερα, ήταν δίπλα στο ξενοδοχείο μας, και ο ιδιοκτήτης μας οδήγησε στο πίσω μέρος του μαγαζιού στο οποίο στεγαζόταν παραδοσιακό εστιατόριο υπερπαραγωγή (μάλλον το καλοκαίρι ή σε πιο τουριστικές περιόδους πρέπει να φιλοξενεί γκρουπ), και υποθέτω ότι κάποτε άνηκε στο γενικότερο οικοδόμημα του παλατιού Jamai, που ανήκει και το ξενοδοχείο.
Εκεί λοιπόν ξεκοιλιαστήκαμε :bleh:, υπό το φως των κεριών πάντα ,μόνοι μας σ?ένα τεράστιο μαγαζί (στην αρχή με τρόμαξε, μετά το διασκέδασα), φάγαμε νοστιμότατο τανζίν κιοφτέ (το έκανα παραγγελία από το μεσημέρι),διάφορα μαροκινά ορεκτικά και τα γνωστά κρασιά, γλυκά.. και βεβαίως συνοδεία τετραμελούς ορχήστρας παραδοσιακής μουσικής και τετραμελούς επίσης χορευτικού συγκροτήματος (4 άντρες χόρεψαν έναν παραδοσιακό βερβέρικο χορό, , όπως μας εξήγησε ο ιδιοκτήτης ο οποίος ήταν επίσης Βέρβερος, στα χέρια κρατούσαν τεράστια ψαλίδια και άλλα επικίνδυνα αντικείμενα, έκαναν θόρυβο και έβγαζαν κραυγές – κάτι σε πολεμικό χορό μου έκανε αλλά δεν το καλοκατάλαβα, κάτι επίσης σε ποντιακό έφερνε…αλλά θα σας κοροϊδέψω και δεν το θέλω).
Και μετά βαθύς, πολύ βαθύς..ύπνος.

 

Attachments

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Τι υπέροχη έναρξη ιστορίας είναι αυτή! Νιώθω πως σας ακολουθώ στο ταξίδι σας!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Είμαστε όλο μάτια!!!!!
 

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ταξίδι-Όνειρο
Υποσαχάρια Αφρική
papi μου.. δυναμική εκκίνηση! Αδημονώ για τη συνέχεια!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Τζαμα Ελ Φνααα !!!
Εκανα την πρωτη γνωριμια της απο το παλιο βιβλιο των Αγγλικων της ΣΤ΄
Ειδατε και πλανοδιους οδοντιατρους μεσα σ' ολα τ' αλλα?
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Εντάξει τα μάτια χόρτασαν,το εμπεδώσαμε απ την περιγραφή,
με το στομάχι δε μας είπες τι έγινε.
Ή μήπως μ όλα αυτά που αντικρίσατε ?ξεχάσατε την πείνα σας.:haha:
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Από την είσοδο, μας παραλαμβάνει ταξί με τρελό ταξιτζή, που μπήκε μέσα στη medina με τις «πάντες», μας άφησε στην πιο κοντινή είσοδο για το riad, εννοείται μας ρίχνει και το σχετικό κλεψιματάκι στο ποσό, (αλλά δεν είχε καμία σημασία, ήταν όλα τέλεια), και από ‘κει μας παραλαμβάνει (εν’αγνοία μας), bodyguard (2χ2, περίπου 4 τετραγωνικά άνθρωπος), ο οποίος μ’ ένα λοστό στο χέρι μας συνοδεύει ευγενικά από απόσταση λίγων μέτρων έως την είσοδο του riad..(στην αρχή δεν κατάλαβα τις προθέσεις του και ψιλοφοβήθηκα, την επομένη μάθαμε από τον ιδιοκτήτη του riad ότι πληρωνόταν γι’αυτό).
Μωρέ δεν λες και ευχαριστώ που σας είχε το ριάντ και bodyguard?
Εμείς είχαμε πέσει το πρώτο βράδυ σε έναν μεθύστακα ταρίφα, τελείως ντίρλα, που τράκαρε ένα αυτοκίνητο, μας παράτησε στις 2 το πρωί στην μεδίνα, χαθήκαμε, ο Γκιούλι πήγε να βρει το ριάντ, τον έχασα, έμεινα μόνη μου στον λαβύρινθο με τα μπαγάζια στα μαύρα σκοτάδια, πήγα να τον βρω βλέπω ένα σκυλί, φοβάμαι, γυρίζω πίσω, συναντώ μια ομάδα απο γυναίκες, δεν μιλάγαν αγγλικά....... τι να λέμε τώρα.... καταπληκτικό ταξίδι!!!
Για πες παρακάτω. Τι έγινε?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.539
Likes
8.140
Πολύ ζωντανή περιγραφή!
Στο “Αrgane” μάλλον έχω κάτσει κι εγώ... ευτυχώς μόνο τσάϊ ήπια...
Για συνέχισε...;)
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Υπέροχα ξεκινάμε :clap:
Και επειδή γιορτάζεις σήμερα, πάρε άδεια...:haha:
Από αύριο δουλειά εεε...:bleh:
(μέχρι το μεσημέρι τα μεθεόρτια, παραπάνω δεν θα αντέξω...;))
 

PAPI_9

Member
Μηνύματα
138
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Είμαστε στην έρευνα....
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΛΑΚΕΡΟΣ!!!
Τζαμα Ελ Φνααα !!!
Εκανα την πρωτη γνωριμια της απο το παλιο βιβλιο των Αγγλικων της ΣΤ΄
Ειδατε και πλανοδιους οδοντιατρους μεσα σ' ολα τ' αλλα?
Δεν θυμάμαι τι Δεν είδαμε εκει μέσα.. Αλήθεια γιατί έχει παντού οδοντιατρεία στη Μαρόκο..., ενω οι μισοι δεν έχουν δόντια??:haha:
 

PAPI_9

Member
Μηνύματα
138
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Είμαστε στην έρευνα....
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΛΑΚΕΡΟΣ!!!
Εντάξει τα μάτια χόρτασαν,το εμπεδώσαμε απ την περιγραφή,
με το στομάχι δε μας είπες τι έγινε.
Ή μήπως μ όλα αυτά που αντικρίσατε ?ξεχάσατε την πείνα σας.:haha:
Φάγαμε στο Comptoir.., μια χαρά ευρωπαϊκά :bleh: , δεν τον ξανάκανα το πείραμα για Μαροκινό φαγητό με διαφορά 1 ώρας....Δυστυχώς.. έχω θέμα, δεν ξεχνάω την πείνα μου ότι και να δω.
Μετά το χάσαμε το φως μας...:cool:
 

PAPI_9

Member
Μηνύματα
138
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Είμαστε στην έρευνα....
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΟΛΑΚΕΡΟΣ!!!
Μωρέ δεν λες και ευχαριστώ που σας είχε το ριάντ και bodyguard?
Εμείς είχαμε πέσει το πρώτο βράδυ σε έναν μεθύστακα ταρίφα, τελείως ντίρλα, που τράκαρε ένα αυτοκίνητο, μας παράτησε στις 2 το πρωί στην μεδίνα, χαθήκαμε, ο Γκιούλι πήγε να βρει το ριάντ, τον έχασα, έμεινα μόνη μου στον λαβύρινθο με τα μπαγάζια στα μαύρα σκοτάδια, πήγα να τον βρω βλέπω ένα σκυλί, φοβάμαι, γυρίζω πίσω, συναντώ μια ομάδα απο γυναίκες, δεν μιλάγαν αγγλικά....... τι να λέμε τώρα.... καταπληκτικό ταξίδι!!!
Για πες παρακάτω. Τι έγινε?
:haha: Την έχω διαβάσει την περιγραφή σου.. και γέλασα μέχρι δακρύων...ήταν και ένας λόγος που δεν πλακωθήκαμε στα ξύδια από νωρίτερα..:D
Δεν ήταν μόνο το δικό μας riad, ήταν και αυτοί με τα κοντινά μαγαζιά απ'ότι μας είπε ο riadατορας....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.266
Μηνύματα
885.692
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom