Κούβα Road trip ανατολικά της Κούβας & Αβάνα

Eleni Zante

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Δε ξέρω αν θεωρείται το κλασικό ταξιδι αλλά ναι! Αναχωρηση Σαββατο 30 Ιουλιου και επιστροφή νομιζω 7 Αυγούστου. Πανοραμα Κουβας με επισκεψη σε διάφορες πόλεις! Ωστοσο το μονο σχεδον που με τρομοκρατει ειναι η σκεψη των "δυσκολων" ημερων κατα το ταξιδι (μια γυναικα καταλαβαινει....) και ηδη ψαχνω να δω τι θα κανω, γιατι μια τετοια περιπτωση μπορει να μου καταστρεψει το ταξιδι....:mad: :(
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
πάρε μαζι σου τα απαραίτητα γιατι εκει θα δυσκολευτεις να βρεις
και τυχον παυσιπονα αν παιρνεις ....
αληθεια πόσο σου κοστισε το ταξίδι ; και με ποιά εταιρεία πετας ;
 

Eleni Zante

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Φρόντισα ήδη να πάρω καποια χαπια που "καθυστερουν" την ολη "διαδικασια" ακριβως για να μη ρισκαρω το ταξιδι μου, γιατι υπαρχει προβλημα "εκεινες" τις μερες! Ωστοσο εννοειται οτι θα παρω και παυσιπονα και ολα σε καθε περιπτωση! Να σε ρωτησω παρεπιπτοντως τα φαρμακα θα τα εχουμε στις βαλιτσες, δε θα μας δημιουργησουν προβλημα στο αεροδρομιο ετσι δεν ειναι; Δε θα παρω στη χειραποσκευη μαζι μου για να αποφυγω μπελαδες!
Το κοστος του πακετου αυτη την περιοδο μαζι με φορους αεροδρομιου, ολα, βγαινει στα 1900? το ατομο!! :shock: Παμε με το Versus Travel , μεσω Γαλλιας, αεροπορικη δεν εχω ρωτησει να πω την αληθεια!
Κατι αλλο που θα μπορουσες να με συμβουλεψεις γενικα μιας και εχεις ηδη εμπειρια;;!!! :roll: ;)
Ευχαριστω για το χρονο σου!!!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Σταυρο και Ελενη τωρα που γυρισατε , δεν μας γραφετε δυο λογακια πως σας φανηκε
το ταξιδι στη Κουβα ;
 

Eleni Zante

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Καλησπέρα!! Επέστρεψα κι εγώ στην Αθήνα και πάλι, με ανάμεικτα συναισθήματα.......
Ευχαρίστως να γράψω κι εγώ δυο λόγια για το ταξίδι μου στην Κούβα, ωστόσο θα το κάνω αυτό μόλις θα έχω λίγο χρόνο!!! ;)
Αξίζει να αναφέρω ωστόσο ότι ηδη ονειρεύομαι να μπορέσω να ξαναπάω στην Κούβα....με άλλους όρους, με περισσότερο χρόνο!!Αισθάνομαι ότι δεν πρόλαβα να δω όλα αυτά που ήθελα να δω!!! Προφανώς, αφού ο χρόνος τελικά ήταν πολύ λίγος για έναν τέτοιο προορισμό!!!
Όπως και να'χει, μόλις μπορέσω κι εγώ, θα γράψω "δυο" λογάκια!!!
Καλό βράδυ!!
 

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
Υπέροχο το οδοιπορικό σου, Κική! Εύχομαι και σε άλλα!!!
 

ifigeneiaki

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Gracias....

Επιστρέφοντας απο ένα πραγματικά υπέροχο ταξίδι στην Κούβα, θα ήθελα να σε ευχαριστήσω πολύ Κική για τις 2 σχετικες ιστορίες σου. Με κατατόπισαν πριν το ταξίδι και με έκαναν να αναπολήσω κουβανεζικες στιγμες μετα το ταξίδι μιας και τις ξαναδιαβασα γιατι δεν τις χορτασα την 1 φορά...ίσως να καταλαβα περισσότερα με τη 2η αναγνωση...
Ακόμα περισσότερο όμως θέλω να σε ευχαριστήσω για τη βοήθεια σου στην οργανωση του ταξιδιού (είμαι η συνοδοιπόρος του John Xalara).
Οι συμβουλες σου μας φανηκαν πολυ χρησιμες.
Ο Ραούλ πραγματικά μας υποδέκτηκε σαν να είμαστε οικογενειακοί του φίλοι (γεγονος που μας εκανε να νιωθουμε πολυ ανετα), η Σαιδα μας περιποιήθηκε με τους εκλεκτούς μεζέδες της (σπανιοι στην Κουβα) και η κόρη τους χαμογελαστα μας είπε φεύγοντας να ξανάρθουμε να τους δουμε. Μακαρι να καταφερουμε να ξαναεπισκεφτουμε αυτο το ομορφο μερος.
Να'σαι καλα για την πολυτιμη βοηθεια σου. Σε ευχαριστούμε πάρα πολύ.
Καλά ταξίδια :)
 

fou

Member
Μηνύματα
79
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
ifigeniaki,
και γω επέστρεψα από την Κούβα πριν από τρεις μήνες και γνώρισα αυτούς τους υπέροχους ανθρώπους. Να μας ξεναγήσουν, να μας ενημερώσουν και να μας βοηθήσουν και να μας εξηγήσουν το κάθε τι, πραγματικά σαν να είμαστε παλιοί τους φίλοι. Άσε εκείνο το φαγητό στην αυλή τους. Μακάρι πραγματικά να καταφέρουμε να τους ξανασυναντήσουμε. Θα το επέκτεινα και λιγάκι παραπέρα, μακάρι να μπορούμε να ταξιδεύουμε.......................
Αλήθεια και γω θα ήθελα να ευχαριστήσω την Κική και τον Γιώργο που με βοήθησαν στην οργάνωση του ταξιδιού μου. Ήταν μάλιστα μεγάλη παράληψή μου τόσο καιρό που δεν το έκανα. Mouchas gracias και στους δυο σας. Κική μου, σου εύχομαι πραγματικά να μπορέσεις να τους ξανασυναντήσεις αυτού τους υπέροχους ανθρώπους.
Αλήθεια Ιφιγένεια τελετή είδατε? Άσε τώρα μου ξύπνησες θύμησες..............
Λοιπόν σας εύχομαι να συνεχίζετε τα ταξίδια σας και να μην το βάλετε κάτω. Εγώ πάντως ξεκίνησα Ισπανικά (ευτυχώς που ο Ραούλ μιλούσε αγγλικά...............)
GRACIAS....................
 

ifigeneiaki

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Τελετή δυστυχώς όχι, δεν έτυχε να παρακολουθήσουμε.
Αφορμή βέβαια να ξαναπάμε!! Άλλο που δε θέλουμε!
Όσο για τα Ισπάνικα, είναι αλήθεια πολύ πιο ενδιαφέρον το ταξίδι στην Κούβα αν μπορείς να επικοινωνήσεις με τους ντόπιους στη γλώσσα τους.
Αναμφίβολα είναι πολύ καλοί στην παντομίμα και τα βασικά μπορεί κανείς έτσι και αλλιώς να τα πιάσει, ωστόσο αν θέλει να προχωρήσει σε πιο βαθιές συζητήσεις, τότε θα συναντήσει δυσκολίες. Υποσχέθηκα στον εαυτό μου όταν ξαναεπισκεφτώ αυτό το μαγευτικό μέρος να έχω μάθει Ισπάνικα....
Για να δούμε!! :)
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ιφιγένεια και Φουλα χαιρομαι που περασατε τοσο ωραία στο αγαπημενο μου νησι ....
σας ευχαριστω πολυ για τα καλά σας λόγια ...
με το καλό να ξαναπαμε συντομα ......
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.809
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom