Φαγητό στην χειραποσκευή

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Όλα γίνονται για να αγοράζουμε υποχρεωτικά 2,5 και 3 ευρώ ένα μικρό νερό μετά τον έλεγχο αναγκαστικά από τα μαγαζάκια-καφέ ή duty free για να μην κορακιάσουμε στο αεροπλάνο ειδικά αν ταξιδεύουμε με κάποια low cost που δεν προσφέρουν ούτε καραμέλα! Μέχρι και στο αεροδρόμιο της Σόφιας πουλάνε το νερό για χρυσάφι....
Στο αεροδρόμιο του Δουβλίνου δωρεάν μπουκάλια νερού αμέσως μετά τον έλεγχο, για να αντιδράσουν στα υπερτιμολογημένα νερά των αεροδρομίων, και μπράβο τους.
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
Βεβαιότατα γίνεται εκμετάλευση αλλά οι περιορισμοί βασίστηκαν σε facts και όχι σε θεωρίες εμπορικής συνομωσίας. Τα λουκουμάκια δεν είχαν μπει στα απαγορευμένα επειδή ήθελαν-ποιοί αλήθεια?- να τα υπερτιμολογήσουν τα ελάχιστα, εντος αεροδρομίου, μαγαζιά, αλλά λόγω των πιθανά ύποπτων φυσικών χαρακτηριστικών τους ως υλικού. Το αυτό για κάθε τρόφιμο, υγρό ή άλλο είδος. Πολλές οι μελέτες βασισμένες σε δεδομένα, παρατηρήσεις, προδιαγραφές και θεωρητικά μοντέλα και υποθέτω γνωρίζετε την ύπαρξη σχετικών ανεξάρτητων οργανισμών και αρχών.
Δεν μπορώ να καταλάβω όμως γιατί εξαφανίστηκαν οι ψύκτες νερού που πριν υπήρχαν παντού στο Ελ. Βενιζέλος.
 

ka8y

Member
Μηνύματα
66
Likes
311
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Πάντως και τα μπουκαλάκια νερό στα gate του Ελ Βενιζέλος 50 λεπτά έχουν
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Τελικά επιτρέπεται να πάρουμε στη χειραποσκευή κάτι φαγώσιμο; πχ τυπου τσουρέκια 7days κλπ?
Η αυστηροτητα του ελέγχου της χειραποσκευης εξαρτάται από το αεροδρόμιο και τον εκάστοτε υπάλληλο του αεροδρομίου. Πέρα από τους γενικούς κανονισμούς που ισχύουν παντού η μεταφορά των στερεών τροφίμων δεν είναι πάντα επιτρεπτή, από ότι διαπιστώνω.
Πέρσι σε ταξίδι με Ryanair από Μποβε κράτησαν όλα τα συσκευασμένα σκληρά τυριά που μετέφερε η φίλη μου, παρόλο που το συνολικό τους βάρος δεν ξεπερνούσε το 1 κιλό και ήταν σε μικρές αεροστεγείς συσκευασίες.
Οπότε, καλύτερα μην πάρεις πολλά κρουασάν μαζί σου.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Τελικά επιτρέπεται να πάρουμε στη χειραποσκευή κάτι φαγώσιμο; πχ τυπου τσουρέκια 7days κλπ?
Το αν επιτρεπεται εξαρταται απο το ποσο αυστηρος ειναι ο ελεγχος στο αεροδρόμιο μάλλον. Ενώ απο πολλες ευρωπαικες χωρες φερνω φαγώσιμα, από Λονδίνο Gatwick μου τα κράτησαν φέτος.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Συνηθως φερνω περιεργα τυρια. Αυτη τη φορα ο γιος μου ηθελε ενα περιεργο φυστικοβουτυρο που ειχε ξετρελαθει. Το κρατησαν θεωρωντας οτι η ημιρρευστη κατασταση το εβαζε στην κατηγορια των περιορισμων. Τωρα τι ημιρρευστη ειναι αυτη δεν ξερω , ελεος.
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Καλησπέρα το Σάββατο θα ταξιδέψω για Κύπρο και πρέπει να μεταφέρω 5-6 τσουρέκια τα οποία θα είναι μοιρασμένα σε 3 άτομα μέσα σε σακούλες.Επειδή μέσα στην χειραποσκευή μπορεί να πατηθούν υπάρχει πρόβλημα εαν εκτός από την χειραποσκευή έχω στα χέρια μου και μια σακούλα;Πετάω με blueair από Θεσσαλονίκη και το εισιτήριο περιλαμβάνει μόνο μια μεγάλη χειραποσκευή με ροδάκια.Λέτε καλύτερα να αγοράσω κάτι από τα duty free και να τα βάλω στις σακούλες που θα μου δώσουν;Έχει συμβεί σε κανέναν κάτι αντίστοιχο;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Καλησπέρα το Σάββατο θα ταξιδέψω για Κύπρο και πρέπει να μεταφέρω 5-6 τσουρέκια τα οποία θα είναι μοιρασμένα σε 3 άτομα μέσα σε σακούλες.Επειδή μέσα στην χειραποσκευή μπορεί να πατηθούν υπάρχει πρόβλημα εαν εκτός από την χειραποσκευή έχω στα χέρια μου και μια σακούλα;Πετάω με blueair από Θεσσαλονίκη και το εισιτήριο περιλαμβάνει μόνο μια μεγάλη χειραποσκευή με ροδάκια.Λέτε καλύτερα να αγοράσω κάτι από τα duty free και να τα βάλω στις σακούλες που θα μου δώσουν;Έχει συμβεί σε κανέναν κάτι αντίστοιχο;
Ποσο κοστιζει η προσθηκη ενος σακιδιου one way πια και τι θα αναγκαστεις να παρεις απο τα duty free (3 μεγαλες σακουλες, παρακαλω) ωστε να βγει φτηνοτερα και να φατε και και την αγωνια μη σας συλλαβουν με 6 τσουρεκια και φατε 3 προστιμα?
Δεν εχω λογια μερικες φορες...
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Εμένα πάντως στη χειραποσκευή ήθελαν να μου πάρουν τα λουκάνικα γιατί τα πέρασαν μασούρια δυναμίτη , μου είπαν αν μπορούν να τα ανοίξουν από την αεροστεγή συσκευασία, τελικά τη γλίτωσα, αλλά μου πήραν τη λίμα που είχα στα καλλυντικά μου γιατί ήταν 15 εκατοστά...και αυτές που φοράνε 20ποντα παπούτσια στιλέτα ???
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ποσο κοστιζει η προσθηκη ενος σακιδιου one way πια και τι θα αναγκαστεις να παρεις απο τα duty free (3 μεγαλες σακουλες, παρακαλω) ωστε να βγει φτηνοτερα και να φατε και και την αγωνια μη σας συλλαβουν με 6 τσουρεκια και φατε 3 προστιμα?
Δεν εχω λογια μερικες φορες...
Μπορει να προστεθει εκ των υστερων σακιδιο, δηλ priority,premium οπως τη λενε? Ισως να κοστιζει πανω απο 50€ η μια, αν γινεται...
Οταν μεταφερω γλυκα, δηλ συχνοτατα, ειτε με low cost ειτε με regular εταιρεια, φροντιζω απλα να μεταφερονται σε διαφανη σακουλα κ να μην ειναι πληρης η χειραποσκευη, να φαινεται δηλ οτι χωρος επιπλεον υπαρχει αλλα δεν μπηκαν μεσα για να μην καταστραφουν. Δουλευει. Ουδεποτε μου ειπε κανεις τπτ κ μιλαμε παντα για 2kg κ ανω γλυκων. Να κρατησουν 2 μερες δηλ.. Αλλιως δεν θα υπηρχε λογος να τα μεταφερω...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.447
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom