Άραξος με ΜΜΜ;

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Έκανα το ταξίδι Άραξος- Stansted με σφετηρία τη Αθήνα με ΜΜΜ. Πήρα τον προαστιακό από Αθήνα στις 5.50, μετεπιβίβαση στο Κιάτο και άφιξη στην Πάτρα στις 8.45. Στις 9.15 πήρα το λεωφορείο του ΚΤΕΛ για Άραξο και σε 45 λεπτά ακριβώς ήμου στο αεροδρόμιο. Το δρομολόγιο ήταν εξπρές και δε σταματήσαμε πουθενά. Η υπάλληλος του ΚΤΕΛ Πάτρας είπε ότι ενδεχωμένως να έμπαινε δρομολόγιο και στις 10.30 αν υπήρχε αρκετός κόσμος, αλλά δεν το ρίσκαρα μήπως και δε γινόταν. Το λεωφορείο ήταν φίσκα και υπήρχαν και μερικοί όρθιοι.
Στην επιστροφή περίμεναν έξω από το αεροδρόμιο 2 λεωφορεία, αλλά δεν γέμισε ούτε το πρώτο. Φτάσαμε Πάτρα σε 50 λεπτά και σε μισή ώρα ακολούθησα την αντίστροφη διαδρομή: λεωφορείο του ΟΣΕ για Κιάτο και προαστιακός, άφιξη στην Αθήνα στις 5.45. Αν και βρήκαμε μποτιλιάρισμα στα διόδια, ο οδηγός του λεωφορείου σταματούσε για πολύ λίγο στις στάσεις για να καλύψει το χαμένο χρόνο και να προλάβουμε τον προαστιακό.
Συνολικό κόστος ταξιδιού από Αθήνα- Πάτρα με επιστροφή 23 ε + 8 Πάτρα- Άραξος με επιστροφή = 31 ευρώ.
Θα το ξανάκανα αν ταξίδευα πάλι μόνο με χειραποσκευή, ανα το εισιτήριο Άραξος- Stansted στοίχιζε πάλι γύρω στα 30 ευρώ και αν πήγαινα πάλι για αναψυχή κι όχι για δουλειά. Αλλιώς, δεν θα το πρότεινα, είναι πολύ κουραστικό. Πάντως, προτιμότερο από το να μείνω σπίτι μου ;).
να σε ρωτησω κατι που δεν καταλαβα? Το κτελ για αραξο ηταν προγραμματισμενο λογω πτησεων ή υπάρχει γενικά συγκεκριμένος πίνακας? Σε ρωταω γιατι οταν ταξιδευω εχω την ταση να πηγαινω πολυ νωριτερα στο αεροδρομιο, αλλιως πεθαινω απο άγχος!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
MΜήπως επείδή το θέμα είναι "Άρξος με ΜΜΜ" και όχι "Πάρκινγκ στον Άραξο";;)
Το θέμα δεν είναι "Άραξος με ΜΜΜ" αλλά "Άραξος με ΜΜΜ;". Όταν ανοίγεις θέμα με τίτλο-ερώτηση σε φόρουμ, συνήθως ακολουθεί και συζήτηση των εναλλακτικών της ερώτησης.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
να σε ρωτησω κατι που δεν καταλαβα? Το κτελ για αραξο ηταν προγραμματισμενο λογω πτησεων ή υπάρχει γενικά συγκεκριμένος πίνακας? Σε ρωταω γιατι οταν ταξιδευω εχω την ταση να πηγαινω πολυ νωριτερα στο αεροδρομιο, αλλιως πεθαινω απο άγχος!
Απ' ό,τι κατάλαβα βάζουν λεωφορείο υποτίθεται πριν την πτήση. Παρόλα αυτά, προσωπικά είχα προγραμματίσει να μετακινηθώ με ταξί και τυχαία έμαθα το πρωί στο ΚΤΕΛ ότι υπήρχε δρομολόγιο στις 9.15 (δεν έχω δει σε ποια πτήση αντιστοιχούσε) , ενώ το δρομολόγιο στις 10.30 που είναι το ιδανικότερο για τη δική μου στις 12.45 δεν ήταν σίγουροι αν θα μαζευόταν κόσμος για να γίνει.
Αν το ξανάκανα θα πήγαινα πάλι πολύ νωρίς μήπως βρω συγκοινωνία και θα είχα προϋπολογίσει και το ποσό για το ταξί. Μου φάνηκε ότι οργανώνουν δρομολόγια με βάση τη ζήτηση. Πάρε κι ένα τηλέφωνο, μήπως τελικά το έχουν οργανώσει καλύτερα. Στην επιστροφή, πάντως η συγκοινωνία είναι εξασφαλισμένη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Το θέμα δεν είναι "Άραξος με ΜΜΜ" αλλά "Άραξος με ΜΜΜ;". Όταν ανοίγεις θέμα με τίτλο-ερώτηση σε φόρουμ, συνήθως ακολουθεί και συζήτηση των εναλλακτικών της ερώτησης.
Και αυτό, σωστό. Μια εξήγηση για την αργοπορία στις σελίδες πρότεινα.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Απ' ό,τι κατάλαβα βάζουν λεωφορείο υποτίθεται πριν την πτήση. Παρόλα αυτά, προσωπικά είχα προγραμματίσει να μετακινηθώ με ταξί και τυχαία έμαθα το πρωί στο ΚΤΕΛ ότι υπήρχε δρομολόγιο στις 9.15 (δεν έχω δει σε ποια πτήση αντιστοιχούσε) , ενώ το δρομολόγιο στις 10.30 που είναι το ιδανικότερο για τη δική μου στις 12.45 δεν ήταν σίγουροι αν θα μαζευόταν κόσμος για να γίνει.
Αν το ξανάκανα θα πήγαινα πάλι πολύ νωρίς μήπως βρω συγκοινωνία και θα είχα προϋπολογίσει και το ποσό για το ταξί. Μου φάνηκε ότι οργανώνουν δρομολόγια με βάση τη ζήτηση. Πάρε κι ένα τηλέφωνο, μήπως τελικά το έχουν οργανώσει καλύτερα. Στην επιστροφή, πάντως η συγκοινωνία είναι εξασφαλισμένη.
πηραμε τηλ και μας ειπαν οτι οταν εχει δρομολογια βαζουν κτελ με 8 ευρω, πηγαινε - ελα από τα κτελ πάτρας! Για να δούμε.....
 

rebellos

Member
Μηνύματα
163
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
Σήμερα που γύρισα από Μιλάνο περίμενε λεωφορείο του ΚΤΕΛ για πάτρα. Υιοθετώ ότι αυτό είτε φτάσει Άραξο έγκαιρα για την πτήση. Και είχε πινακίδα αεροδρόμιο
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Και μια φιλη μου που ταξιδεψε Πασχα μου ειπε οτι βαζουν λεωφορειο και τους περιμενε μετα την πτηση! Τους βολεψε πολυ! 4 ευρω ανα διαδρομη το ατομο!
 

psnet

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Γνωρίζει κάποιος πόση ώρα πριν την πτήση φεύγει το λεωφορείο του ΚΤΕΛ από Πάτρα. Είχα ρωτήσει κάποια στιγμή και στο ΚΤΕΛ αλλά δεν μου είπαν συγκεκριμένες ώρες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom