Έγγραφο για παιδί που ταξιδεύει με έναν γονέα

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Για οπουδήποτε ταξιδεύει παιδί κάτω του ορίου ηλικίας που "θεωρεί" η αεροπορική ενήλικα, πρέπει να έχει:

1) Χαρτί και από τους 2 γονείς εφόσον είναι ζευγάρι.
2) Χαρτί από τον γονέα που έχει την επιμέλεια αν είναι χωρισμένοι, όπως και αντίγραφο της επιμέλειας

Αυτά στα λέω με βεβαιότητα 100% μου τα είπε αστυνομικός σε έλεγχο για τον ξάδερφό μου που είναι μικρός.

Πολλοί κάνουν τα στραβά μάτια, εγώ σου λέω απλά τι ισχύει.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Άρα στο "Χαρτί και από τους 2 γονείς εφόσον είναι ζευγάρι. " = Υπεύθυνη δήλωση και από τους 2 γονείς (όπως το γράφει η Aegean) , εξήγησε μου τι έγραψα διαφορετικό?

Αυτό για την επιμέλεια εφόσον την έχει ο ένας από τους 2, δεν χρειάζεται το χαρτί από τον άλλο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.006
Likes
40.910
Άρα στο "Χαρτί και από τους 2 γονείς εφόσον είναι ζευγάρι. " = Υπεύθυνη δήλωση και από τους 2 γονείς (όπως το γράφει η Aegean) , εξήγησε μου τι έγραψα διαφορετικό?

Αυτό για την επιμέλεια εφόσον την έχει ο ένας από τους 2, δεν χρειάζεται το χαρτί από τον άλλο.
Ισχυει ο,τι λεει η Aegean:
Ενας γονιος, μια υπογραφη αυτου που λειπει.
Κανενας γονιος μαζι, δυο υπογραφες των γονιων που λειπουν. Απλα και ξεκαθαρα.
. Ουτε ζευγαρια, ουτε διαζυγια, ουτε επιμελειες και αντιγραφα επιμελειας που εγραψες.
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ισχυει ο,τι λεει η Aegean:
Ενας γονιος, μια υπογραφη αυτου που λειπει.
Ετσι απορια το εχω: εχει ζητηθει ποτε απο κανενα τετοιο χαρτι? Πρεπει να εχω κανει πανω απο 20-30 τετοια ταξιδια μονο με ταυτοτητες κ με Aegean κ με αλλες κ ουδεποτε ζητηθηκε τετοιο χαρτι απο οποιονδηποτε. Περιττο δεν ειναι? Η εκδοση διαβατηριου, ΔΤ δεν απαιτει τη συναινεση κ των 2? Αρα εννοειται οτι μπορει να ταξιδευει με τον 1 απο τους 2. Τι σχεση εχουν επιμελειες κ τα ρεστα?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.006
Likes
40.910
Ετσι απορια το εχω: εχει ζητηθει ποτε απο κανενα τετοιο χαρτι? Πρεπει να εχω κανει πανω απο 20-30 τετοια ταξιδια μονο με ταυτοτητες κ με Aegean κ με αλλες κ ουδεποτε ζητηθηκε τετοιο χαρτι απο οποιονδηποτε. Περιττο δεν ειναι? Η εκδοση διαβατηριου, ΔΤ δεν απαιτει τη συναινεση κ των 2? Αρα εννοειται οτι μπορει να ταξιδευει με τον 1 απο τους 2. Τι σχεση εχουν επιμελειες κ τα ρεστα?
Απο τοτε που αλλαξαν τα διαβατηρια και αναγραφουν τα ονοματα και των δυο γονιων. δεν χρειαζεται. Εξ ου και η λεξη "συνίσταται"και όχι 'υποχρεουται". Κι εγω τοσα ταξιδια δεν το ζητανε, παρα μονο μπαινοντας Αγγλια.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Αρα εννοειται οτι μπορει να ταξιδευει με τον 1 απο τους 2. Τι σχεση εχουν επιμελειες κ τα ρεστα?
Ο ξάδερφος (9.5 ετών) πριν από 2 χρόνια, ταξίδεψε με Etihad μόνο με τον 1 γονέα (πήγαινε να δει τον άλλο, χωρισμένοι μεταξύ τους) για Σίδνεϊ και της είπαν (της θείας μου) από την ασφάλεια του αεροδρομίου, ότι εφόσον είναι χωρισμένοι να έχει ένα χαρτί της επιμέλειας (αντίγραφο, αν είναι εφικτό στα αγγλικά).

Ποτέ δεν της το ζήτησαν, τσάμπα το είχε.

Άλλο Αθήνα , άλλο Σίδνεϊ , άλλο Άμπου Ντάμπι, πάντως κανείς δεν το ζήτησε.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.006
Likes
40.910
Ο ξάδερφος (9.5 ετών) πριν από 2 χρόνια, ταξίδεψε με Etihad μόνο με τον 1 γονέα (πήγαινε να δει τον άλλο, χωρισμένοι μεταξύ τους) για Σίδνεϊ και της είπαν (της θείας μου) από την ασφάλεια του αεροδρομίου, ότι εφόσον είναι χωρισμένοι να έχει ένα χαρτί της επιμέλειας (αντίγραφο, αν είναι εφικτό στα αγγλικά).

Ποτέ δεν της το ζήτησαν, τσάμπα το είχε.
Της ειπαν βλακεια, γιατι τα εγγραφα που αποδεικνυουν οικογενειακη κατασταση χρειαζονται κατα την εκδοση του διαβατηριου. Προκειται για,προσωπικα δεδομενα που δεν τα κανεις φειγ βολαν στη μιση εταιρεια να τα εχει μεταφρασμενα στην τσεπη της, παρα μονο σε αρμοδιες κρατικες υπηρεσιες.
 
Last edited:

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
554
Likes
431
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ισχυει ο,τι λεει η Aegean:
Ενας γονιος, μια υπογραφη αυτου που λειπει.
Κανενας γονιος μαζι, δυο υπογραφες των γονιων που λειπουν. Απλα και ξεκαθαρα.
. Ουτε ζευγαρια, ουτε διαζυγια, ουτε επιμελειες και αντιγραφα επιμελειας που εγραψες.
Eγώ πάλι διαβάζοντας προσεκτικά και τα δύο,κατάλαβα ότι από το κείμενο της aegean λείπει η περίπτωση των χωρισμένων γονιών,την οποία κάλυψε η Ntt: Χρειάζεται χαρτί από τον γονιό που λείπει (εννοεί σε περίπτωση παντρεμένων γονιών), ΑΛΛΑ όταν οι γονείς είναι χωρισμένοι δεν χρειάζεται χαρτί από τον γονιό που λείπει, αλλά μόνο από αυτόν που ασκεί την επιμέλεια και γι αυτό θα πρέπει να μπορεί να την αποδείξει με έγγραφο.
 

gionbill

Member
Μηνύματα
14
Likes
4
Θέλω να ταξιδέψω με την ανήλικη κόρη μου στις χώρες Βαλκάνια και Γερμανία το προσεχές καλοκαίρι. Επειδή θα απουσιάζει η μητέρα της με μια υπεύθυνη δήλωση από gov.gr ως προς την συναίνεση της θα είμαι καλλυμενος σε τελωνία κλπ?????
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.805
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom