ΗΠΑ Έκδοση VISA για Αμερική

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

pantsos

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Ευχαριστώ φίλε μου.
Και κάτι άλλο.Η καινούριες φωτογραφίες διαβατηρίου ισχύουν?
Και μια λεπτομέρια.Ξέρω οτι αυτές όπως για το διαβατήριο και το νέο δίπλωμα δεν κάνει να την πιάνεις με τα χέρια γιατί τα κάνουν scan.Στην βίζα βάζουν την ίδια φώτο η και αυτή τη scanάρουν?
 

pulsar

Member
Μηνύματα
32
Likes
7
Η φωτογραφία έχει συγκεκριμένες προδιαγραφές, διαφορετικές απο του διαβατηρίου (για το δίπλωμα δε γνωρίζω, αλλά θα μου φανεί περίεργο να είναι οι ίδιες), οι οποίες περιγράφονται εδώ.

[edit: Απ' ότι βλέπω, δέχονται κ του διαβατηρίου πλέον, κάτι το οποίο δε γινόταν πριν 3 χρόνια που πήγα εγώ]

Εγώ είχα πάει σε φωτογραφείο μαζί με τις οδηγίες και μου τις ετοίμασε χωρίς να έχω πρόβλημα. Παρόλα αυτά, υπάρχει και φωτογράφος μέσα στην πρεσβεία όπως λέει στο παραπάνω λινκ.

Η φωτογραφία σκανάρεται!

Αυτά! :D
 

pope

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Γεια σας, θα ήθελα να κάνω κι εγώ μια ερώτηση σχετικά με την βίζα. Σκοπεύω να πάω τον Αύγουστο στη Νέα Υόρκη σε ιδιωτικό κολλεγιο για μαθήματα αγγλικών. Ο υπεύθυνος επικοινωνίας από εκεί μου είπε οτι μπορώ να πάω με τουριστική βίζα κι όχι απαραίτητα με φοιτητική. Όμως στη συνέντευξη πιθανότατα θα ρωτήσουν για ποιό λόγο πάω. Όταν λοιπόν θα τους πω οτι πάω για εκπαιδευτικούς σκοπούς δε θα μου πουν οτι χρειάζομαι φοιτητική βίζα? Να πω καλυτερα δηλαδή οτι απλά πάω για τουρισμο?
 

mpiskotaki

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σας, θελω να κάνω μία ερώτηση - Μπηκα στο επίσημο site να δω τις αιτήσεις για VISA και είδα ότι ρωτάνε αν έχεις ποινικο μητρώο ή αν δεν έχεις αν είχες πιο παλιά. Στην περίπτωση που παλιά είχε γίνει μήνυση και έγινε δίκη στην οποία αν και καταδικάστηκε ο κατηγορούμενος τελικά έγινε έφεση και αθωώθηκε (οπότε το ποινικό μητρώο είναι λευκό), πρέπει να το αναφέρουμε στην δήλωση ή οχι; Δεν είναι για μένα, αλλά για γνωστό μου που θέλει να έρθει μαζί για παρέα. Φοβάμαι ότι αν αναφερθεί δεν θα εκδοθεί βίζα μετά όλα αυτά που έχουν γίνει τελευταία στις ΗΠΑ και θέλω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ να πάω να παρακολουθήσω ένα σεμινάριο (να κάνω και μία βολτούλα που πάντα ήθελα :) αλλά μόνη μου δεν πάω ...
Please πείτε μου αν δεν πρέπει να το αναφέρουμε στην αίτηση. Εγώ πιστεύω πως δεν πρέπει αφού δεν υπάρχει κάτι γραμμένο στο ποινικό, έτσι δεν είναι;

Ευχαριστώ
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.953
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Please πείτε μου αν δεν πρέπει να το αναφέρουμε στην αίτηση. Εγώ πιστεύω πως δεν πρέπει αφού δεν υπάρχει κάτι γραμμένο στο ποινικό, έτσι δεν είναι;
Αν δεν υπάρχει κάτι γραμμένο (όπως λες) στο ποινικό, τότε ποιο το νόημα της ερώτησης? Αφού δεν υπάρχει, γράφεις απλώς την αλήθεια.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Στη VISA πρέπει να είσαι 100% ειλικρινής γιατί αν κάτι τσιμπήσουν χάθηκες μετά, μπορεί να σου αρνηθούν VISA για καιρό ή και επ'αόριστον.

Επομένως σαφέστατα και αναφέρεις το περιστατικό, αφού στην αίτηση δε ρωτάει αν έχεις ποινικό μητρώο αλλά αν έχεις συλληφθεί. Επομένως γράφεις YES, αλλά τους το εξηγείς στη συνέντευξη. Δε νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μια διευκρινηση: μπορει κανεις να εχει αντιμετωπισει ποινικη δικη η οποια να οδηγησε σε αθωωση η καταδικη χωρις να εχει προηγηθει σε καθε περιπτωση συλληψη. Ας ειμαστε λιγο προσεκτικοι πως τιθεται η ερωτηση.
 

mpiskotaki

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας, πάντως όχι δεν έχει γίνει σύλληψη - ήταν για μία "κουταμάρα" το όλο θέμα και κατέληξε σε δίκη λόγω ευθυξίας.. δεν έγινε κάτι συγκλονιστικό, ούτε ενεπλάκησε η αστυνομία καθόλου.
Προτείνετε να μην το αναφέρουμε;
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εξαρταται απο την ερωτηση: αν η ερωτηση ειναι αν υπαρχει ποινικο μητρωο η απαντηση ειναι οχι.
Αν η ερωτηση ειναι αν υπηρξε εστω και σε πρωτο βαθμο καταδικη σε ποινικο δικαστηριο η απαντηση ειναι ναι.
αν η ερωτηση ειναι αν υπηρξε συλληψη η απαντηση ειναι οχι.
 
M

member 4986

Guest
Τους εχω βαρεθει ολουσ αυτουσ τους ηλιθιους, καλα θα κανουνε να καταργησουν αυτη την κολοβιζα συντομα να παω να φυγω απο δω
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Μπήκα στο

Home

και στο μενού "Visas", υπάρχει επιλογή "Visa Waiver Wizard" αλλά το λινκ είναι νεκρό.

Είναι κάτι σχετικό αυτό με τη κατάργηση ή κάτι άλλο?
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.286
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom