Ιρλανδία Έλληνες ταχυδρόμοι στην Ιρλανδία.

XrisAround

Member
Μηνύματα
59
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
.....Κρήτη.....
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ - ΓΡΟΙΛΑΝΔΙΑ
χαχα..... είμαι περίεργος να δω μπλεξίματα κ αναποδιές στα καταπράσινα λιβάδια!!
Προσοχή στις αγελάδες!!!!
Ωραία ξεκινήσαμε!!
:clap:
 

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ταξίδι-Όνειρο
Υποσαχάρια Αφρική
Άντε και την συνέχεια της ιστορίας σύντομα.
Το νεκροταφείο τ-έ-λ-ε-ι-ο!!!!
:clap::clap::clap:
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Πρώτες ώρες στο Naas

Ο οδηγός μας ήταν αρκετά ευγενής. Μας προσέφερε να πιούμε από το φλασκί του σας πληροφορώ ουίσκι (θεωρείται εξαιρετική τιμή για τους Ιρλανδούς να σου προσφέρει κάποιος από το δικό του φλασκί να πιείς). Για να μας κάνει και λίγο τον τουριστικό μας οδηγό, καθ οδών προς το Naas μας πέρασε από το Barretstown Castle Που στέκει εκεί από τον 12ο αιώνα και το είχαν φτιάξει Αγγλονορμανδοί.



Η μόνιμη απορία του Αχιλλέα ήταν «τι στο καλό, μόνο αγελάδες έχουν σε αυτό εδώ το μέρος;» πραγματικά τις έβλεπες παντού να πηγαίνουν και να έρχονται, πολλές φορές η μία πίσω από την άλλη.



Φτάνουμε στο Naas μετά από την σύντομη μας στάση. Το Naas (Nás na Ríogh στα Ιρλανδικά),είναι μία μικρή πόλη με πληθυσμό γύρω στις είκοσι χιλιάδες. Εκεί και αφού παρκάρουμε στο κεντρικό ταχυδρομείο της πόλης για ανεφοδιασμό βλέπουμε και άλλα παιδιά που έχουν διαλέξει αυτόν τον τρόπο για να γυρίσουν την χώρα. Ο ενθουσιασμός κάτι Κροατών ειδικά ήταν κάτι παραπάνω από έκδηλος, ρωτώντας μας που έχουμε πάει μέχρι τώρα και τι έχουμε δει. Ανταλλάσουμε αριθμούς τηλεφώνων και κανονίζουμε μιας και θα μέναμε όλοι το βράδυ στην πόλη να πηγαίναμε καμιά βόλτα.

Αφήνουμε τα πράγματα μας σε ένα μέρος του κτηρίου και μ άλλο van και με τον νέο μας οδηγό φεύγουμε για το τμήμα της πόλης που ήμασταν υπεύθυνοι. Στο Naas υπάρχουν κάτι ξεχασμένοι σαν ποταμάκια βάλτοι ένα πολύ κλασσικό θέαμα για την Ιρλανδία γεμάτοι πολλές φορές με πάπιες κύκνους και χήνες. Ο καιρός ήταν κάπως μουντός και υπήρχε μία αίσθηση υψηλής υγρασίας στον αέρα. Τουλάχιστον δεν έβρεχε κάτι είναι και αυτό. Από τα διάφορα σπίτια που πήγαμε αυτά που ξεχώρισαν ήταν τα εξής.

Σε ένα σπίτι που έμοιαζε σχεδόν έτοιμο να καταρρεύσει από έξω μέσα ήταν πολύ καλά ανακαινισμένο. Ζούσε ένα ζευγάρι ηλικιωμένων (σίγουρα πάνω από 80) και η Αγγλική τους προφορά ήταν κάπως περίεργη). Αμέσως τους καλημέρισα στα Ιρλανδικά και ο παππούς κοίταζε έκπληκτος λέγοντας που ούτε τα εγγόνια μου έχουν όρεξη να μάθουν την γλώσσα και τώρα βλέπω κάποιον ξένο με μαύρα μαλλιά να έχει και καλή προφορά μάλιστα. Δεν του είπα καν για την καταγωγή μου και τον άφησα να πιστεύει πως κάποιος πωρωμένος ξένος προς τον κέλτικο πολιτισμό έκατσε και έμαθε με κάποιον τρόπο Ιρλανδικά.

Είχαμε ένα γράμμα στα χέρια μας που ήταν από κάποιο πανεπιστήμιο της Αμερικής. Χτυπάμε το κουδούνι και μας ανοίγει μια κυρία όπου μας καλημέρισε ευγενέστατα και χαμογελαστά. Λέγοντας της πως έχουμε ένα γράμμα για αυτούς από τον τάδε πανεπιστήμιο γουρλώνει τα μάτι και φωνάζει (John, John…it’s hereeeeeee the letter is hereeee…O dear sweet mother of Jesus please please) και πριν προλάβει να πει κάτι άλλο σχεδόν πανικόβλητος εμφανίζεται ένας 25άρης (λογικά ο John) ο οποίος αρπάζει το γράμμα από τα χέρια του Αχιλλέα το ανοίγει σαν τρελός και φωνάζει (Υesssss I got accepted….mom they said I can goooooooooo) Και αρχίζουν να χοροπηδάνε σαν τρελοί και το πιο θεϊκό της υπόθεσης είναι ότι βουτάνε και μας και αρχίζουμε να χοροπηδάμε μαζί τους. Μετά από μια στιγμή αμηχανίας από την μεριά τους και ενώ εγώ μπορεί και να είχα πεθάνει από τα γέλια μας εξηγούν πως το παλικάρι το δέχθηκαν για μεταπτυχιακό στην Αμερική και πως αφού εμείς είχαμε φέρει τα καλά τα νέα με κάποιον τρόπο θα έπρεπε να μας το ξεχρεώσουν. Μας ρώτησε αν πεινάμε της είπαμε όχι αφού είχαμε ακόμα αρκετά γράμματα να μοιράσουμε. Τους εξηγήσαμε από πού είμαστε και τι κάνουμε και απλά σαν χάρη τους ρωτήσαμε αν ξέρουν κάποιο μέρος φτηνό για να περάσουμε το βράδυ. Η ενθουσιασμένη μαμά χαμογέλασε έτρεξε μέσα και γύρισε πίσω κρατώντας μια κάρτα. Η κάρτα ήταν μια πανσιόν της οποίας ήταν και ιδιοκτήτρια όπως μας είπε. Σας περιμένω εκεί το απόγευμα εκεί λέει…όσο για την τιμή μην έχετε σκέψεις, θα τα βρούμε. Εντωμεταξύ ο John μίλαγε στο τηλέφωνο και ούρλιαζε από χαρά. Ενώ πηγαίναμε να φύγουμε έρχεται και μας λέει πως το βράδυ κάνει bachelor πάρτυ σε μια pub της πόλης ένας ξάδερφος του που παντρεύεται και θέλει να πάμε να περάσουμε καλά και να μοιραστούμε τη χαρά τους. Φυσικά και λέμε ναι και φεύγουμε με ένα χαμόγελο όσο δεν πάει.

Μα καλά λέει ο Αχιλλέας δεν θα βγαίναμε το βράδυ με εκείνους τους Κροάτες…τι θες του λέω βόλτα σαν τουρίστες με άκυρους Κροάτες ή bachelor με ντόπιους μεθυσμένους Ιρλανδούς; Εννοείται το δεύτερο!!!

Αφού τελειώσαμε τη δουλειά που είχαμε να κάνουμε επιστρέφουμε στο κεντρικό ταχυδρομείο της πόλης για να πάρουμε και τα πράγματά μας. Επίσης ενημερώσαμε πως θα παίρναμε το αυριανό πρωινό van για να συνεχίσουμε το ταξίδι μας στη χώρα. Πριν πάμε στην πανσιόν που θα μέναμε αποφασίσαμε να βγούμε για μια γρήγορη βόλτα στην πόλη μήπως και φάμε και τίποτα γιατί πεινάγαμε ελεεινά όμως!!!
 

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ταξίδι-Όνειρο
Υποσαχάρια Αφρική
Φυσικά, bachelor με ντόπιους μεθυσμένους Ιρλανδούς! Απορώ και που ρώτησε ο Αχιλλέας!
Συνέχισε έτσι. Καθηλωτικός για άλλη μία φορά :clap:
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Έκανα εικόνα τη σκηνή με τη μαμά και το γιό να ουρλιάζουν και να χοροπηδάτε μετά όλοι μαζί! χαχαχαχαχαχα.... Πάμε για το bachelor τώρα :clap:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
ωχ ωχ ωχ ωχ απο το love στις Ταυλανδες τρεχω στα bachelor στις Ιρλανδιες.
Πολυ hot το αποψινο βραδυ!
Και με εχετε κοψει και οι 2 πανω στο καλυτερο....γκρρρρρρρρ
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Μια χαρά τα πάτε συνεχίστε έτσι μην χάνεις τον ρυθμό σου. Έλα λοιπόν η ώρα της πανσιόν και του πάρτι. Περιμένω με την μπύρα στο χέρι.
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
ωχ ωχ ωχ ωχ απο το love στις Ταυλανδες τρεχω στα bachelor στις Ιρλανδιες.
Πολυ hot το αποψινο βραδυ!
Και με εχετε κοψει και οι 2 πανω στο καλυτερο....γκρρρρρρρρ
:lol:


Glosolaki περιμένω κι εγώ την μπατσελορσυνέχεια.. Κάτι μου λέει πως θα χουμε θέμα!! Είμαι σίγουρη πως τίποτα δεν ήπιες πάλι....
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Έλα η συνέχεια που είναι? Θα ζεσταθεί η μπύρα της Ιωάννας!
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Έλα η συνέχεια που είναι? Θα ζεσταθεί η μπύρα της Ιωάννας!
Με τον ρυθμό που γράφει το παλικάρι μας, προλαβαίνω να παράγω την δικιά μου μπύρα μέχρι να ξαναγράψει. Αν τον περιμένω με το ποτήρι στο χέρι παίζει να πάθω και τενοντίτιδα
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ψάχνοντας πληροφοριες για την Ιρλανδία, "έπεσα" πάνω στους ταχυδρόμους.
Μέχρι να τελειώσει όμως η αφήγηση, σίγουρα θαχω επιστρέψει απ την Ιρλανδία.
Το κρίμα στο λαιμό σου αν μ αφήσεις με λειψή ενημέρωση. Βιάσου ταχυδρόμε...
 

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ταξίδι-Όνειρο
Υποσαχάρια Αφρική
Νικολάκη.... κανόνισε. 2 Αυγούστου ταξιδεύω για Ιρλανδία. Μην πάω αδιάβαστη....
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.377
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom