Ρωσία Ένα μήνα μόνη στη Ρωσία

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Μάλιστα...
Και με ένα καλογραμμένο κείμενο, υπολογίζω 700 λέξεων, μετά απο τόσο καιρό, μας ''ξεπέταξες''!!!

Αλλά εγώ δεν πρέπει να μιλάω. Πρώτον, για να μην αρχίσετε να λέτε για μένα και δεύτερον, επειδή ξέρω ότι δε σου μένει χρόνος αυτόν τον καιρό λόγω πολλών και διαφόρων..!
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
παμε παμε , δωσε ινφος!!! σε 25 φευγουμε λεμε!!!!
πολυ ωραια αφηγηση παντως!:clap:
Προλαβαίνουμε-δεν προλαβαίνουμε να τελειώσουμε τη Μόσχα :D

Μάλιστα...
Και με ένα καλογραμμένο κείμενο, υπολογίζω 700 λέξεων, μετά απο τόσο καιρό, μας ''ξεπέταξες''!!!

Αλλά εγώ δεν πρέπει να μιλάω. Πρώτον, για να μην αρχίσετε να λέτε για μένα και δεύτερον, επειδή ξέρω ότι δε σου μένει χρόνος αυτόν τον καιρό λόγω πολλών και διαφόρων..!
Ξέρεις-ξέρεις αλλά το δηλητηριάκι σου το ρίχνεις! Μέχρι τον επόμενο εθελοντισμό θα έχει ολοκληρωθεί :bleh:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μπα μαλλον Μανελιον η Παναγιωτα μας πηζει για τα καλα
 

fou

Member
Μηνύματα
79
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Παναγιώτα μου, μόλις είδα την ιστορία σου στο φόρουμ. Η αφήγησή σου είναι καταπληκτική.
Ταξίδεψα και γω αυτό το καλοκαίρι για 3 βδομάδες στη Ρωσία μόνη μου (χωρίς οργανωμένο), με τον άντρα μου. Θέλαμε και μεις να δούμε την Ρωσία και όχι την "τουριστική", όπως την σερβίρουν πακέτο, γι΄ αυτό ταξιδέψαμε Αγία Πετρούπολη και Μόσχα, αλλά το μεγαλύτερο μέρος του ταξιδιού μας ήταν στην επαρχία.
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω σε ορισμένα απ΄αυτά που μέχρι τώρα αναφέρεις. "Σταλινικό νεοκλασικισμό" δεν είδα παρά ελάχιστο. Τα 7 πανομοιότυπα κτίρια σταλινικού στύλ (όπως το υπουργείο εξωτερικών) παραμένουν στην Μόσχα που θυμίζουν την εποχή, καθώς επίσης οι κουμουνιστικού στυλ πολυκατοικίες στα περίχωρα των μεγαλουπόλεων. Λίγος "Λένιν" παραμένει και ως προς αυτόν γίνονται ατελείωτες συζητήσεις να τον ξυλώσουν και αυτόν όπως και τόσα άλλα. Οι ντόπιοι μάλιστα λένε "άντε, δεν πέρνουν μια απόφαση να μην μας τα σκοτίζουν πια"
"Σύγχρονος καπιταλισμός" άκρατος, σούσι άπειρο, αυτοκινητάρες, βιτρίνες, μόδα, ντύσιμο κλπ, κλπ.
"Τα ρούχα μου δίνουν ένα μάλλον Δυτικοευρωπαικό προφίλ". Και δω θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Στην Μόσχα, γιατί σ΄αυτήν αναφέρεσαι μέχρι στιγμής, δεν υπάρχει καμία διαφορά από τις άλλες Ευρωπαικές Πρωτεύουσες. Όσον αφορά στο ντύσιμό τους, στα παπούτσια με την χοντρή σόλα, το τακούνι κλπ είναι άφταστες. Έχω μάλιστα και φωτογραφία που βγαίνοντας από το αυτοκίνητό τους αλλάζουν παπούτσια για να κυκλοφορήσουν στην πόλη (και σε μικρότερες πόλεις αυτό).
Όσον αφορά στο μετρό, για κάποιον που έχει ταξιδέψει, είναι όπως παντού, αρκεί να εξοικιωθείς λίγο με τα Κυριλικά. Στα βαγόνια υπάρχουν σχεδιαδράμματα με τους σταθμούς (αναγράφεται και με ψιλά γραμματάκια από κάτω και στα λατινικά, αν θυμάμαι καλά για την Μόσχα, μπορώ να το ψάξω). Έχει δε και ηχητικό μήνυμα στα Ρώσικα, αλλά την λέξη του επόμενου σταθμού την αναγνωρίζεις. Πρόβλημα υπάρχει στο ότι δεν φαίνονται μέσα από τα βαγόνια οι πινακίδες του σταθμού.
Σκεφτόμουν μήπως έπρεπε να γράψω και γω μερικές χρηστικές πληροφορίες για διαδρομές, τιμές κλπ. Αν τα καταφέρω θα το κάνω.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
987
Likes
2.075
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Αχ! γιατί? γιατί δε συνέχισες την τόσο ενδιαφέρουσα ιστορία σου? Κρίμα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.763
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom