Νορβηγία Όσλο για Μπέργκεν με τρένο

tou dromou

Member
Μηνύματα
141
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΩΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
και εγω σας ευχομαι ,παντα καλα ταξιδια να κανετε. Μηπως μπορεις να μας πεις ποσες μερες εμεινες και που και αν ηταν οκ?
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
και εγω σας ευχομαι ,παντα καλα ταξιδια να κανετε. Μηπως μπορεις να μας πεις ποσες μερες εμεινες και που και αν ηταν οκ?

σ'ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου.
είχαμε 3 διαν/σεις στη Στοκχόλμη
2 διαν/σεις στο Μπέργκεν και 3 διαν/σεις στο Όσλο,παντού ήταν υπέροχα.
 

michalis87

Member
Μηνύματα
87
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Γειά σας και από μένα,
Θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει τον κόπο να ταξιδέψω στο μπεργκεν και να το συνδυάσω με κρουαζιέρα στα μέσα Νοέμβρη.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
καλημέρα σε όλη τη παρέα,
το ταξίδι μου στις πόλεις Στοκχόλμη-Μπέργκεν-Όσλο ολοκληρώθηκε και οι εντυπώσεις και οι εικόνες που αποκομίσαμε,η σύζυγός μου και εγώ,είναι απερίγραπτες.
το μεγαλύτερο μέρος της επιτυχίας του ταξιδιού μας όμως οφείλεται στις πληροφορίες που συνέλεξα μεσα απο εδώ και γι'αυτό δεν θα μπορούσα να μήν αναφερθώ σε όλους αυτούς που με βοήθησαν με τις πληροφορίες που μου έδωσαν απαντώντας στις απορίες και ερωτήσεις μου.
θα ήθελα λοιπόν να ευχαριστήσω έναν-έναν προσωπικά τους ANEL,anny,fenia42,ELGEO2,Zephyrous,adiaforos,rumi,North66,marquis,nena,tinkerbell24,gantemosaura
λοιπόν τώρα όσον αφορά το ταξίδι και εκφράζοντας πάντα προσωπική άποψη το Μπέργκεν ήταν μακράν η καλύτερη πόλη απο τις τρείς που επισκεύθηκα.ίσως επειδή ήταν η πιό μικρή και πιό γραφική απο τις τρείς και επειδή δεν μας αρέσουν οι μεγάλες πόλεις αλλα προτιμάμε τις μικρές,ίσως επειδή η επίσκεψή μας εκεί συνοδεύτηκε απο υπέροχο καιρό και είχε και κρουαζιέρα στα φιόρδ,με εικόνες ανεπανάληπτες,είχε διαδρομές με τρένο σε τοπία που μόνο στη τηλεόραση εγώ έχω δεί κ.λ.π.
παραθέτω μερικές φωτό απο το ταξίδι μας.
θέα απο το αεροπλάνο πλησιάζοντας στο Μπέργκεν.

ακόμη μια απο το αεροπλάνο

βάζω και μερικές πανοραμικές του Μπέργκεν τραβηγμένες απο το βουναλάκι που ανεβήκαμε με το τελεφερίκ.








εκεί πάνω κάτσαμε 5 ώρες,ο καιρός ήταν υπέροχος η ορατότητα θαυμάσια και θα μπορούσαμε να κάτσουμε όλη τη μέρα αν δεν είχαμε πρόβλημα χρόνου.
θα επανέλθω.(τώρα που έμαθα να ανεβάζω φωτό ποιός με πιάνει):clap::clap:
Μάκη Καλή Χρονιά,

Επειδή θα ταξιδέψω το καλοκαίρι από Μπέργκεν προς Όσλο με το τρένο (μάλλον κομφορτ για περισσότερη ησυχία) εσύ ποιές θέσεις προτείνεις να επιλέξω; Στη δεξιά πλευρά ή αριστερά; Πρώτες ή τελευταίες; Υπάρχει διαφορά;
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Dina Καλή Χρονιά και σε σένα.
αν θυμάμαι καλά ακολούθησα την συμβουλή κάποιου μέλους και επέλεξα θέση δεξιά όπως θα κινήται το τρένο. ήταν μια υπέροχη διαδρομή που θα μου μείνει αξέχαστη.
σου εύχομαι να περάσεις υπέροχα.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Dina Καλή Χρονιά και σε σένα.
αν θυμάμαι καλά ακολούθησα την συμβουλή κάποιου μέλους και επέλεξα θέση δεξιά όπως θα κινήται το τρένο. ήταν μια υπέροχη διαδρομή που θα μου μείνει αξέχαστη.
σου εύχομαι να περάσεις υπέροχα.
Σε ευχαριστώ πολυ για την άμμεση απάντηση
 

maria sar

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Το κλείνεις από την ιστοσελίδα των Νορβηγικών Σιδηροδρόμων και το χρέωνεις στην πιστωτική σου... κλείνεις εισιτήριο Minpris με 199NOK μόνο... τζάμπα...
θα ηθελα να κλεισω εισητηρια με τρενο απο οσλο για μπεργκεν.μηπως γνωριζετε πως μπορω να βρω οικονομικα εισητηρια για τελη αυγουστου??
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Εισιτήρια μπορείς να κλείσεις από τον ιστότοπο των νορβηγικών σιδηροδρόμων:
https://www.nsb.no/en/frontpage
Για οικονομικά εισιτήρια θα έπρεπε να το είχες ψάξει νωρίτερα, αμφιβάλλω αν θα βρεις τώρα για τέλη Αυγούστου για την ημέρα και την ώρα που σε βολεύει, θα έχουν μείνει ελάχιστα, δες τις τιμές στο link παραπάνω...
 

maria sar

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
σας ευχαριστω παρα πολυ!! βρηκα εισητηρια και σε καλη τιμη ..οχι αρκετα οικονομικα αλλα οχι κ τοσο ακριβα. Θα ηθελα αλλη μια συμβουλη απο ποια μερια του τρενου ειναι καλυτερα να κατσω???
 

Evidimi

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα.. Θα ήθελα να σας ρωτήσω. Θα πάω τον Αύγουστο Νορβηγία και θέλω να κλείσω το τρένο από οσλο προς Μπέργκεν, αυτό πιυ λένε πως βλέπεις φουλ φύση στο δρόμο και πάει αργά αργα.. Που μπορώ να μπω για να το κλείσω? Έχετε κάποιο λινκ? Γιατί έχω χαθει
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Καλησπέρα.. Θα ήθελα να σας ρωτήσω. Θα πάω τον Αύγουστο Νορβηγία και θέλω να κλείσω το τρένο από οσλο προς Μπέργκεν, αυτό πιυ λένε πως βλέπεις φουλ φύση στο δρόμο και πάει αργά αργα.. Που μπορώ να μπω για να το κλείσω? Έχετε κάποιο λινκ? Γιατί έχω χαθει
Vy | Train | Bus | Vybil | Taxi | buy tickets | vy.no

See travel suggestions | vy.no
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Καλησπέρα.. Θα ήθελα να σας ρωτήσω. Θα πάω τον Αύγουστο Νορβηγία και θέλω να κλείσω το τρένο από οσλο προς Μπέργκεν, αυτό πιυ λένε πως βλέπεις φουλ φύση στο δρόμο και πάει αργά αργα.. Που μπορώ να μπω για να το κλείσω? Έχετε κάποιο λινκ? Γιατί έχω χαθει
Κάνει περίπου 7 ώρες. Εξαιρετική επιλογή. Μην το χάσεις! Όσες φωτογραφίες και να δεις οι προσδοκίες σου θα είναι λίγες μπροστά στη πραγματικότητα :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom