Νορβηγία Όσλο για Μπέργκεν με τρένο

Dr Snoopy

Member
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Καλησπέρα.. Θα ήθελα να σας ρωτήσω. Θα πάω τον Αύγουστο Νορβηγία και θέλω να κλείσω το τρένο από οσλο προς Μπέργκεν, αυτό πιυ λένε πως βλέπεις φουλ φύση στο δρόμο και πάει αργά αργα.. Που μπορώ να μπω για να το κλείσω? Έχετε κάποιο λινκ? Γιατί έχω χαθει
Oπως απαντήθηκε η διαδρομή είναι 7 ώρες,περνάς περίπου 180 τούνελ με 21 στάσεις.Το υψηλότερο σημείο της διαδρομής είναι ο σταθμός Finse στα 1220 μέτρα.Είναι πράγματι μία εξαιρετική διαδρομή.Μία πρόταση για να δεις και φιόρδ (εάν δεν έχεις προγραμματίσει κάτι παρόμοιο) είναι να κατεβείς στο σταθμό Myrdal σε υψόμετρο 870 μέτρα.Από εκεί μπορείς να πάρεις το μικρό γραφικό τραινάκι (Flamsbana) που σε κατεβάζει στο Flam στην καρδιά του Aurlandsfjord.Αυτό το τραίνο πηγαίνει σιγά και σε κάποιο σημείο μάλιστα σταματάει για φωτογράφηση ενός υπέροχου καταρράκτη.Από το Flam μπορείς να πάρεις το πλοίο για το Bergen.Μια άλλη πανέμορφη διαδρομή 5 ωρών μέσα στα φιόρδ.

makisg

Member
Επόμενο Ταξίδι
Στο σπίτι μου
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Oπως απαντήθηκε η διαδρομή είναι 7 ώρες,περνάς περίπου 180 τούνελ με 21 στάσεις.Το υψηλότερο σημείο της διαδρομής είναι ο σταθμός Finse στα 1220 μέτρα.Είναι πράγματι μία εξαιρετική διαδρομή.Μία πρόταση για να δεις και φιόρδ (εάν δεν έχεις προγραμματίσει κάτι παρόμοιο) είναι να κατεβείς στο σταθμό Myrdal σε υψόμετρο 870 μέτρα.Από εκεί μπορείς να πάρεις το μικρό γραφικό τραινάκι (Flamsbana) που σε κατεβάζει στο Flam στην καρδιά του Aurlandsfjord.Αυτό το τραίνο πηγαίνει σιγά και σε κάποιο σημείο μάλιστα σταματάει για φωτογράφηση ενός υπέροχου καταρράκτη.Από το Flam μπορείς να πάρεις το πλοίο για το Bergen.Μια άλλη πανέμορφη διαδρομή 5 ωρών μέσα στα φιόρδ.

Έχω κάνει το αντίστροφο και ήταν υπέροχο.

andpsy

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότια Αμερική
Σκέφτομαι για μέσα Οκτωβρίου να παω 4 μέρες στην Νορβηγία, να κάνω την διαδρομή με το τρένο. Το πλάνο έχει ως εξής:
1η μέρα: Αθήνα - Όσλο (άφιξη μεσημέρι), διανυκτέρευση
2η μέρα: Όσλο - Μπέργκεν (με το πρωινό τρένο των 08:00, άφιξη 15:00 στο Μπέργκεν και διανυκτέρευση
3η μέρα: Εδώ θα ήθελα και μια κρουαζιέρα στα Φιορδ (link), είτε αν δεν κάνω την κρουαζιέρα, άραγμα στο Μπέργκεν και επιστροφή στο Όσλο με βραδυνή πτήση (παραμονή στο αεροδρόμιο και αναχώρηση το επόμενο πρωί),
4η μέρα: Όσλο - Αθηνα με πρωινή πτήση

Η απορία μου, τι ώρα νυχτώνει στα μέσα Οκτώβρη και αν αξίζει να γίνει τέτοια περίοδο ή να το αφήσω για του χρόνου άνοιξη/καλοκαίρι, καθώς επίσης και απο καιρικές συνθήκες τι θα επικρατεί.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
31.802
Μέλη
36.345
Νεότερο μέλος
ΘΕΟΦΑΝΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡ

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom