Νορβηγία Όσλο για Μπέργκεν με τρένο

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Καλησπέρα.. Θα ήθελα να σας ρωτήσω. Θα πάω τον Αύγουστο Νορβηγία και θέλω να κλείσω το τρένο από οσλο προς Μπέργκεν, αυτό πιυ λένε πως βλέπεις φουλ φύση στο δρόμο και πάει αργά αργα.. Που μπορώ να μπω για να το κλείσω? Έχετε κάποιο λινκ? Γιατί έχω χαθει
Oπως απαντήθηκε η διαδρομή είναι 7 ώρες,περνάς περίπου 180 τούνελ με 21 στάσεις.Το υψηλότερο σημείο της διαδρομής είναι ο σταθμός Finse στα 1220 μέτρα.Είναι πράγματι μία εξαιρετική διαδρομή.Μία πρόταση για να δεις και φιόρδ (εάν δεν έχεις προγραμματίσει κάτι παρόμοιο) είναι να κατεβείς στο σταθμό Myrdal σε υψόμετρο 870 μέτρα.Από εκεί μπορείς να πάρεις το μικρό γραφικό τραινάκι (Flamsbana) που σε κατεβάζει στο Flam στην καρδιά του Aurlandsfjord.Αυτό το τραίνο πηγαίνει σιγά και σε κάποιο σημείο μάλιστα σταματάει για φωτογράφηση ενός υπέροχου καταρράκτη.Από το Flam μπορείς να πάρεις το πλοίο για το Bergen.Μια άλλη πανέμορφη διαδρομή 5 ωρών μέσα στα φιόρδ.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Oπως απαντήθηκε η διαδρομή είναι 7 ώρες,περνάς περίπου 180 τούνελ με 21 στάσεις.Το υψηλότερο σημείο της διαδρομής είναι ο σταθμός Finse στα 1220 μέτρα.Είναι πράγματι μία εξαιρετική διαδρομή.Μία πρόταση για να δεις και φιόρδ (εάν δεν έχεις προγραμματίσει κάτι παρόμοιο) είναι να κατεβείς στο σταθμό Myrdal σε υψόμετρο 870 μέτρα.Από εκεί μπορείς να πάρεις το μικρό γραφικό τραινάκι (Flamsbana) που σε κατεβάζει στο Flam στην καρδιά του Aurlandsfjord.Αυτό το τραίνο πηγαίνει σιγά και σε κάποιο σημείο μάλιστα σταματάει για φωτογράφηση ενός υπέροχου καταρράκτη.Από το Flam μπορείς να πάρεις το πλοίο για το Bergen.Μια άλλη πανέμορφη διαδρομή 5 ωρών μέσα στα φιόρδ.

Έχω κάνει το αντίστροφο και ήταν υπέροχο.
 

andpsy

Member
Μηνύματα
268
Likes
648
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Σκέφτομαι για μέσα Οκτωβρίου να παω 4 μέρες στην Νορβηγία, να κάνω την διαδρομή με το τρένο. Το πλάνο έχει ως εξής:
1η μέρα: Αθήνα - Όσλο (άφιξη μεσημέρι), διανυκτέρευση
2η μέρα: Όσλο - Μπέργκεν (με το πρωινό τρένο των 08:00, άφιξη 15:00 στο Μπέργκεν και διανυκτέρευση
3η μέρα: Εδώ θα ήθελα και μια κρουαζιέρα στα Φιορδ (link), είτε αν δεν κάνω την κρουαζιέρα, άραγμα στο Μπέργκεν και επιστροφή στο Όσλο με βραδυνή πτήση (παραμονή στο αεροδρόμιο και αναχώρηση το επόμενο πρωί),
4η μέρα: Όσλο - Αθηνα με πρωινή πτήση

Η απορία μου, τι ώρα νυχτώνει στα μέσα Οκτώβρη και αν αξίζει να γίνει τέτοια περίοδο ή να το αφήσω για του χρόνου άνοιξη/καλοκαίρι, καθώς επίσης και απο καιρικές συνθήκες τι θα επικρατεί.
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Oπως απαντήθηκε η διαδρομή είναι 7 ώρες,περνάς περίπου 180 τούνελ με 21 στάσεις.Το υψηλότερο σημείο της διαδρομής είναι ο σταθμός Finse στα 1220 μέτρα.Είναι πράγματι μία εξαιρετική διαδρομή.Μία πρόταση για να δεις και φιόρδ (εάν δεν έχεις προγραμματίσει κάτι παρόμοιο) είναι να κατεβείς στο σταθμό Myrdal σε υψόμετρο 870 μέτρα.Από εκεί μπορείς να πάρεις το μικρό γραφικό τραινάκι (Flamsbana) που σε κατεβάζει στο Flam στην καρδιά του Aurlandsfjord.Αυτό το τραίνο πηγαίνει σιγά και σε κάποιο σημείο μάλιστα σταματάει για φωτογράφηση ενός υπέροχου καταρράκτη.Από το Flam μπορείς να πάρεις το πλοίο για το Bergen.Μια άλλη πανέμορφη διαδρομή 5 ωρών μέσα στα φιόρδ.
Σκέφτομαι να κάνω το ανάποδο, από Bergen στο Flam. Η ερώτηση μου είναι η εξής:
Μπορεί να γίνει με αποσκευές τη μέρα που θα φύγουμε από Μπέργκεν για Όσλο ή θα πρέπει να το προγραμματίσω για ξεχωριστή μονοήμερη;
Για την γραμμή Flasbana δεν γίνεται κράτηση ηλεκτρονικά όπως στους νορβηγικούς σιδηροδρόμους, σωστά;
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Μπορεί να γίνει με αποσκευές τη μέρα που θα φύγουμε από Μπέργκεν για Όσλο ή θα πρέπει να το προγραμματίσω για ξεχωριστή μονοήμερη;
Για την γραμμή Flasbana δεν γίνεται κράτηση ηλεκτρονικά όπως στους νορβηγικούς σιδηροδρόμους, σωστά;
Ναι,μπορείς να έχεις αποσκευές στο Flamsbana.
1663064719875.png

Μπορείς να κάνεις τη διαδρομή Bergen-Flam με πλοίο για να δεις τα φιορδ (περίπου 5,5 ώρες) και μετά παίρνεις το Flamsbana για Myrdal και από εκεί το τραίνο για Oslo(περίπου 5 ώρες) Αυτό γίνεται και αυθημερόν,εξαρτάται από σένα.Μπορείς να κάνεις την κράτηση για το Flamsbana ηλεκτρονικά καθώς επίσης και για την υπόλοιπη διαδρομή με το τραίνο.
Ποια εποχή σχεδιάζεις να πας?
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Ναι,μπορείς να έχεις αποσκευές στο Flamsbana.
View attachment 403707
Μπορείς να κάνεις τη διαδρομή Bergen-Flam με πλοίο για να δεις τα φιορδ (περίπου 5,5 ώρες) και μετά παίρνεις το Flamsbana για Myrdal και από εκεί το τραίνο για Oslo(περίπου 5 ώρες) Αυτό γίνεται και αυθημερόν,εξαρτάται από σένα.Μπορείς να κάνεις την κράτηση για το Flamsbana ηλεκτρονικά καθώς επίσης και για την υπόλοιπη διαδρομή με το τραίνο.
Ποια εποχή σχεδιάζεις να πας?
Σε ευχαριστώ πολύ! Έχω κλείσει αεροπορικά προς Μπεργκεν και επιστροφή από Όσλο για μια εβδομάδα την περίοδο του Πάσχα. Καλά το περιγράφεις αλλά με τις αποσκευές δεν θα είναι δύσκολο είτε με καράβι, είτε με τo τρένο;
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Σε ευχαριστώ πολύ! Έχω κλείσει αεροπορικά προς Μπεργκεν και επιστροφή από Όσλο για μια εβδομάδα την περίοδο του Πάσχα. Καλά το περιγράφεις αλλά με τις αποσκευές δεν θα είναι δύσκολο είτε με καράβι, είτε με τo τρένο;
Τι σχεδιάζεις να κάνεις 1 εβδομάδα στο Bergen ?
 

Billouk

Member
Μηνύματα
495
Likes
1.628
Τι σχεδιάζεις να κάνεις 1 εβδομάδα στο Bergen ?
Όχι, παρεξήγηση, σκοπεύω να μείνω 3 βράδια στο Μπέργκεν γιατί φτάνουμε αργά, οπότε να έχω 2 μέρες γεμάτες και τις υπόλοιπες στο Όσλο. Ενδιάμεσα, θα ήθελα να παμε και στο Flam, απλώς, ψάχνω το πως να μεταβώ εκεί και αν θα το κάνω την ημέρα που θα πάμε από Bergen στο Όσλο. Μου φαίνεται δύσκολο με αποσκευές.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Σε ευχαριστώ πολύ! Έχω κλείσει αεροπορικά προς Μπεργκεν και επιστροφή από Όσλο για μια εβδομάδα την περίοδο του Πάσχα. Καλά το περιγράφεις αλλά με τις αποσκευές δεν θα είναι δύσκολο είτε με καράβι, είτε με τo τρένο;
Το έχω κάνει (σε μια μέρα), μια χαρά βγαίνει με τις αποσκευές. Αν είχα χρόνο θα το έσπαγα σε 2 ή 3 μέρες (θα έμενα σε κάποιες ενδιάμεσες στάσεις). Δε ξέρω αν έχει αναφερθεί, εμείς τα είχαμε κλείσει από το Norway in a nutshell.
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Οπως απάντησε και ο @x7777 δεν είναι δύσκολο,κανόνισε έτσι την επιστροφή σου στο Οσλο,θα δεις και ωραία φιόρδ και δεν θα χρειαστεί να ξαναγυρίσεις στο Μπέργκεν και από εκεί την άλλη μέρα να φύγεις για το Οσλο,και χρόνο κερδίζεις και βλέπεις υπέροχη φύση
 

Nefeli Poul

New Member
Μηνύματα
3
Likes
13
Καλησπέρα σας, σχεδιάζουμε ένα ταξίδι σε Όσλο και Μπέργκεν αλλά μόλις 4 ημερών. Την πρώτη ημέρα φτάνουμε στο Όσλο 11 το πρωί και λέω να πάρουμε το τρένο (Όσλο - Μπέργκεν) στις 14:30 που διαρκεί 7 ώρες και άρα διανυκτέρευση στο Μπέργκεν. Την δεύτερη ημέρα να την αφιερώσουμε στο Μπέργκεν με κάποια κρουαζιέρα ή κάποια πολύ κοντινή δραστηριότητα (διανυκτέρευση Μπέργκεν) και τη τρίτη ημέρα να γυρίζαμε Όσλο και άρα διανυκτέρευση εκεί. Θα ήθελα να ρωτήσω :

1) Τo σωστό link για να κλείσουμε τη διαδρομή Όσλο - Μπέργκεν είναι αυτο?
https://www.vy.no/en/see-travel-sug...10357,10.753051&toPosition=60.390434,5.333511
2) Με ποιον άλλο τρόπο μπορούμε να επιστρέψουμε Όσλο εκτός από την ίδια διαδρομή με τρένο ή αεροπλάνο?
Η διαδρομή Μπέργκεν-> Flam , Flam-> Mydral και Mydral-> Oslo είναι εφικτή να την πραγματοποιήσουμε την 3η ημέρα?

** Κάθε πληροφορία και συμβουλή είναι πολύτιμη και για τροποποίηση προγράμματος. Σας ευχαριστώ πολύ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.715
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom