Αίγυπτος Αίγυπτος

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
εχοντας φιλους Αιγυπτιους σχεδον σε ολη μου την ζωη ειχα κατι σαν αποθημενο ενα ταξιδι στην Αιγυπτο.τελικα το πραγματοποιησα με την παρεα μου το Πασχα του 2005.Πηγαμε με ταξιδιωτικο γραφειο(γκρουπ)ακριβως επειδη εχει τεραστια ιστορια σαν χωρα και θα θελαμε να υπαρχει καποιος που θα μας εξηγει καποια πραγματα.
για μενα αυτο το ταξιδι ηταν το ταξιδι της ζωης μου αν και επισκιαστηκε στην πορεια απο μια βομβιστικη ενεργεια κοντα στο σημειο που βρισκομασταν αλλα δεν ηταν τιποτα το ανησυχητικο.ενιωσα εντελως ασφαλης και αυτο το οφειλουμε στον αρχηγο και ξεναγο του γκρουπ τον Μωχαμεντ,ενα παιδι που ειχε σπουδασει φιλοσοφια στην Ελλαδα και μιλουσε την ελληνικη καλυτερα απο εμας...τι να πρωτοθυμηθω ...το δεος που ενιωσα οταν βρεθηκα μπροστα στις πυραμιδες,στο αιγυπτιακο μουσειο του Καιρου οταν αντικρυσα τις μουμιες(ειδικα ενος μωρου),την απιστευτη χλιδη και δυναμη των φαραω,τα προπυλαια της πολης της Αλεξανδρειας που μας καλωσοριζε με το ονομα της πολης γραμμενο στα ελληνικα, το σπιτι του Καβαφη και του Τσιρκα οπου ακουγονταν τα ποιηματα τους με την φωνη της Λαμπετη....
δεν θα ξεχασω επισης και τον ηθοποιο Λυκουργο Καλεργη που ετυχε να ειναι μαζι μας στο γκρουπ οπου μας εξομολογηθηκε οτι την πρωτη φορα που ειχε παει στην Αιγυπτο και δη στην Αλεξανδρεια ηταν το 1953 με την Ελλη Λαμπετη οπου γυριζαν μια ταινια!!!! στην διαδρομη προς την πολη μας απηγγειλε ποιηματα του Καβαφη και δακρυζε......δεν θα το ξεχασω ποτε αυτο οσο ζω...
φευγοντας μου εδωσε μια ευχη και την κρατω....εμενα αυτη ειναι η Ιθακη μου,μου ειπε σου ευχομαι να βρεις και εσυ καποτε την δικη σου...θα το καταλαβεις ποια ειναι οταν ερθει και σε βρει στα ονειρα σου...
κλεινοντας λοιπον θα ηθελα να προσθεσω οτι δεν πρεπει να ξεχναμε οτι αυτος ο λαος εχει περασει παρα πολλα και περναει ακομα με το καθεστως που επικρατει και λογικο ειναι να υπαρχουν καποιες αντιθεσεις που απο την μερια μου σε καμια περιπτωση δεν ειναι παρεξηγησιμες...εξαλλου αυτη ειναι η γοητεια της
τελος θα ηθελα να ευχαριστησω τον ξεναγο μας που μας εκανε το ταξιδι μας ονειρεμενο και δεν αρκεστηκε μονο στην τουριστικη περιγραφη της χωρας του αλλα και σε αλλες λεπτομερεις ο οποιος οπως μας ειπε τοτε μαλλον σε λιγα χρονια θα βρισκοταν στην φυλακη λογω της αντιθεσης του ιδιου αλλα και αλλων χιλιαδων επειδη δεν αντεχουν στο καθεστως του Μουμπαρακ γιατι τους σκοτωνει την σκεψη.....
γεια σου σε Μωχαμεντ οπου και να εισαι...:clap:
 

menou

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Καιρο,Κούβα ΕΡΧΟΜΑΙ
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Αγαπητή Ευαγγελία,

με καθήλωσες και πάλι να χαζεύω την περιγραφή σου...αν θες να βοηθήσεις πιο πολύ μιας και σύντομα θα πάω Κάιρο δώσε σε παρακαλώ πληροφορίες πως θα μπορούσαμε να βρούμε τον Μοχάμεντ(αν τελικα σωμα και πνευμα έμεινε ελέυθερο ) σαν ξεναγό ή φίλο για έναν καφέ έστω στην διαμονή μας στην Αίγυπτο. Πιστεύω θα ήταν κι αυτός ευχαριστημένος αν έστελνες και άλλους φίλους Έλληνες στα μέρη του...αν είναι και προσωπικά δεδομένα στην μέση στείλε ένα προσωπικό μήνυμα αν δύναται...

Απο Ιpanag

Λοιπόν, θες μιση - μια μέρα να αφιερώσεις για τις πυραμίδες στη Γκίζα.
Αρχαιολογικό μουσείο, Citadel, γειτονιά των Κοπτών ...
Στην αγορά του Χαν Αλ Χαλίλι, ενδεχομένως να πας αρκετές φορές. Μια ποτέ δεν είναι αρκετή. Πήγενε αν θέλεις και στο βόρειο και στο νότιο τμήμα (τα χωρίζει ένα κεντρικός δρόμος (εκεί όπου συνήθως σε αφήνουν τα ταξί).
Ταξί πάρε, αλλά να συμφωνείς από την αρχή την τιμή και να κάνεις πολύ παζάρι.
Πρόσεχε οποιονδήποτε σου πιάσει τη κουβέντα (όχι από φόβο, αλλά γιατί πάντα θέλουν να πουλήσουν κάτι και είναι κουραστικοί).
Μέσα στην αγορά του Χαν Αλ Χαλίλι θα βρεις ένα πολύ όμορφο καφενείο, το Fishawi.
Μπορείς να κάνεις βόλτα στο Νείλο και στο νησάκι που έχει εκεί κοντά στο κέντρο.
Γενικά όσες αποστάσεις βλέπεις εφικτές στο χάρτη, κάντες με τα πόδια για να βλέπεις γειτονιές. Κάποιο μυστικό δεν έχω ... μαγευτικό το παζάρι, εντυπωσιακά τα μνημεία, αλλά να ξέρεις ότι θα βρεις μια πολύ βρώμικη χώρα.

Αν σ'ενδιαφέρουν τα αξιοθέατα, μπορείς να πας στο Λούξορ με τρένο (πχ βραδυνό), για το ναό του Καρνάκ και την κοιλάδα των Βασιλεων. Α και το Abu Simbel ακόμη πιο νότια. Μόνο στο Aswan συνάντησα πιο φιλικούς ανθρώπους.

Θα μπορουσες να προσθέσεις τι άλλο θα συμβούλευες έναν φίλο σου να πραγματοποιησει κατα την παραμονή του στην ιστορική και όχι μονο Αίγυπτο συμφωνα και με την δική σου εμπειρία?

Υστερόγραφο:Με ποιο πρακτορειο ήσουνα?

Ο θαυμαστής του ωραίου ελληνικού λόγου

Μενέλαος
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
παρουσιαζεις την αιγυπτο σαν μια ωραια χωρα..
ισως γιατι μιλας απο θεση ισχυος ως αντρας!θες να σου πω για την"δικη"μου αιγυπτο?να σου πω πως ειναι να σε κοιτανε σα να θελουν να σου επιτεθουν στα βρωμοπαζαρα τους?[να σημειωθει στα πρακτικα οτι φοραγα φουσταρα,μακρυμανικο,φοραω γυαλια και γενικα εχω φατσα φυτου..]
να σου πω οτι μας κανανε χαμο για μια παλιολιρα στα ελεεινα ξενοδοχεια?
να σου πω για τους αηδιαστικους αιγυπτιους που γελαγανε με τα σαπια δοντια τους και το παμπονηρο βλεμμα τους?
φυσικα και δεν θα αναφερω οτι δεν επαθα απλα δηλητηριασεις αλλα γυρνωντας εκανα εβδομαδες να συνελθω..η μονη που "γλιτωσε"ηταν μια τυπισσα που ετρωγε μ ο ν ο ψωμι!και βαζω εισαγωγικα γιατι στο τελος ειχε"σβησει"απ'την αδυναμια..
να σου πω για την δικη μου αναβαση στο σινα οπου πηγα να πεθανω απ'την κουραση γιατι ειχαν την φαεινη ιδεα να ξεκινησουμε απ'την αγια αικατερινη στις 3 τα ξημερωματα κι εγω μην εχοντας κοιμηθει σχεδον καθολου,φτανοντας πανω κοιμομουν στα βρωμοκιλιμια των βεδουινων..αα,μεσα σ'ολα επαθα και μια επιπεφυκιτιδα,σιγα βρε αδερφε..
να σου πω για την"υπεροχη"διωρυγα του σουεζ οπου εκανα το λαθος να θελησω να παω τουαλετα..μεγα λαθος αυτο στην αιγυπτο..φορεστε πανες,δεν ξερω τι θα κανετε αλλα..οχι τουαλετα..
να σου πω για το σαρμ-ελ-σειχ που λιγι καιρο μετα βαλανε μπομπες επειδη εκει παραθεριζουν πολλοι εβραιοι?
να σου πω για τους δερβισηδες στα πλοια?υπεροχα..γιουσουφακια!
να τελειωσω με τις υπεροχες και κλειστοφοβικες πυραμιδες?
αφηνω το καλυτερο για το τελος:οι μυγες,η βρωμια τους,η αισθηση επαπειλουμενου κινδυνου,οι αιγυπτιοι,η απαισια αιγυ-φτος..
μπηκα τυχαια σ'αυτο το σαιτ για να ψαξω για κατι εισιτηρια και βλεποντας πρωτο-πρωτο το θεμα για την αιγυφτο μου αναψε το αιμα και γραφτηκα για να διαδωσω το μηνυμα:steer clear of egypt..
και να σκεφτει κανεις οτι πανε αισιως 3,5χρονια[ηταν απριλιος του 04..]
νταξει,εχω απελευθερωθει καπως αλλα οχι και να λενε οτι ειναι ωραια η αιγυπτος,συγχυζομαι.
υγ:η αλεξανδρεια σχεδον μου αρεσε!μαλλον επειδη ηταν ελληνικη αποικια!η μηπως επιδη την αλλη μερα εφτανα ελλαδαρα?δεν θα μαθω ποτε..
φιλικα[ειλικρινα!]
φωτεινη!

πες τα χρυσοστομη.....πες τα....:lol::lol::lol:επιτελους συμφωνω απολυτα με καποια...σαν αρχαιος πολιτισμος και σαν τοπια η αιγυπτος δεν πεζεται αλλα πιος μπορει να αντεξει τα παραπανω...εγραψα και εγω τη δικη μου ιστορια (ταξιδιωτικες ιστοριες σε εξελιξη) και μονο στο αναμορφωτηριο που δεν με στειλανε....
 

nefertiti

Member
Μηνύματα
25
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη 29/12
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ-ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Ακριβώς γι αυτό το λόγο υπάρχει και η Ευρώπη, η Βόρεια Αμερική,......το σπίτι μας!!!
Δεν είναι όλες οι χώρες για όλους τους ανθρώπους .......πως να το κάνουμε τώρα ;

Βάζεις τα ωραία σου ρουχαλάκια και πας διακοπές στο Παρίσι ή στο Ντουμπάι.
Δεν πας ούτε στην Αίγυπτο, ούτε στην Ινδία ούτε στην Αφρική. Καθαρά θέμα επιλογών είναι και αντίληψης της κάθε χώρας.
 

alia

Member
Μηνύματα
32
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικο
Πηγα στο Κάιρο πολυ προσφατα και ενω δυσαρεστηθηκα κι εγω με καποια πραγματα, θεωρω οτι η Φωτεινη ειναι λιγο υπερβολικη. Η αληθεια ειναι οτι η βρωμια δεν περιγραφεται, αλλα απο ομορφια υπαρχει αφθονη. Οι πυραμιδες απιστευτες, ακομη κι εγω που ειμαι κλειστοφοβικη μπηκα μεσα και ενιωσα τον υπερτατο θαυμασμο. Ο δερβισης στο πλοιο ηταν εξαιρετικος, η ακροπολη τελεια και γενικα ολα ηταν πολυ καλα. Το μουσειο μονο που το περιμενα πιο πλουσιο αλλα και παλι ηταν ενδιαφερον.
Εμενα περισσοτερο με πειραξε η εκμεταλλευση οχι τοσο απο τον κοσμο αλλα απο την κυβερνηση. Εν πασει περιπτωσει οσα αρνητικα και να εχει και οσο εκνευρισμενη και να γυρισα δεν παυει να ειναι η ΑΙΓΥΠΤΟΣ και αξιζει τον κοπο να την επισκεφτουν ολοι. Οσο για τη φτωχεια το πιο αντιπροσωπευτικο το ειπε ο Σαντατ (πρωην προεδρος της Αιγυπτου) σε μια συναντηση του με τον Αραφατ. Ο Αραφατ του ειπε "εγω εχω δυο εκατομυρια προσφυγες" και ο Σαντατ του απαντησε "εσυ εχεις δυο, αλλα εγω εχω ογδοντα εκατομυρια προσφυγες".
 

gps vagelis

Member
Μηνύματα
160
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ-NO MONEY
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΡΑΖΙΛΙΑ
Εμενα δεν με πειραξε τιποτα γιατι απλα ηξερα τι θα εβλεπα(φτωχεια βρωμια εξαθλιωση φυσικη ομορφια).Αυτο που μαλλον με πειραξε περισσοτερο ηταν η εκμεταλλευση και η απατεωνια του ξεναγου του πρακτορειου που τηνδιαπιστωσαμε προς το τελος του ταξιδιου(μας πηγαινε οπου αυτος εβγαζε την περισσοτερη μιζα) αλλα εβαλα μυαλο και πλεον οταν θα ξαναπαω καπου με πρακτορειο θα παω πιο ψαγμενος και δεν θα ξαναπεσω θυμα(ας ειναι καλα και το site μας με της πληροφοριες του που μας ανοιγει τα ματια)
 

nefertiti

Member
Μηνύματα
25
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη 29/12
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ-ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Ακριβώς αυτό εννοώ. Όταν αποφασίσεις να επισκεφτείς τέτοια μέρη δεν είναι δυνατόν να περιμένεις πολυτέλειες και χορτασμένα πρόσωπα. Πηγαίνεις -παραβλέποντας αναγκαστικά όλα τα υπόλοιπα- για να γνωρίσεις κάποιο άλλο πολιτισμό, εικόνες ασύλληπτες πιστεύω και γενικά κάτι διαφορετικό από τα συνηθισμένα. Όμως πηγαίνεις προετοιμασμένος για το τι θα ακολουθήσει. Δηλαδή οι άνθρωποι από τέτοιες χώρες θέλουν να πεινάνε και να είναι βρώμικοι; Πολιτισμό αιώνων σου προσφέρουν, όχι χλιδή !!!
 

zaniko

Member
Μηνύματα
117
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπρόβνικ
Ταξίδι-Όνειρο
Νοτια Αμερικη-Ανδεις
Σας ευχαριστώ Ipanag, VZ, Ευαγγελία, Νεφερτίτη και λοιπούς. :reading:
Φεύγω στις 16/12 και κυριολεκτικά
δεν κρατιέμαι!! :3483:
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
:3476:περιμενουμε νεα σου.... μην προσπαθησεις να μπεις στο ιντερνετ απο το κρουαζιεροπλοιο... κριμα τα λεφτα που θα δωσεις... ειναι αργες οι συνδεσεις και καλυτερα να τα πιεις σε καρκαντε!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom