Αγαπημενη γερμανικη πολη!

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
προτείνετέ μου καμιά πόλη/περιοχή κοντά στο Βερολίνο που αξίζει τον κόπο να πάμε!
Λέμε το άλλο σ/κ που είναι 4ήμερο εδώ, να πάμε με τους συναδέρφους καμιά μονοήμερη ή 2ήμερο κάπου κοντά στο Βερολίνο. Μέχρι στιγμής έπεσε η πρόταση της Δρέσδης και ίσως Βαλτική θάλασσα.
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
ευχαριστώ για την πρόταση! αλλά είναι πολύ κοντά αυτό, λέγαμε για κάτι πιο μακρινό...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.971
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Συμφωνω απολυτως!Φανταζομαι και η Λειψια ειναι κατι παρομοιο,ποιος εχει παει?
Δεν είναι τόσο όμορφη όσο η Δρέσδη. Λείπουν οι μεγάλες πλατείες και τα μεγαλοπρεπή παλιά κτήρια (μόνο το Rathaus και η παλιά αγορά ξεχωρίζουν).

Η Λειψία είναι:
- Η χαρά του φίλου της κλασσικής μουσικής. Εκεί βρίσκεται η εκκλησία (& η χορωδία), το Σπίτι και η τελευταία κατοικία του Bach, ήταν ή έδρα του Wagner και του Mendellson, ενώ εκεί εδρεύει σήμερα η παγκοσμίου φήμης ορχήστρα Gewandhaus.
- Το Zeitgeschichtliches forum (forum σύγχρονης ιστορίας) και το μουσείο της Stasi παρουσιάζουν με ψύχραιμη ματιά το 2ο παγκόσμιο και τον ψυχρό πόλεμο, και την πρώην Ανατολική Γερμανία.
- Μια σειρά από κλασσάτα καφέ και εστιατόρια (όπως π.χ. το Auerbachs Keller, όπου ο Γκαίτε έγραψε το Faust, και στο οποίο διαδραματίζεται κιόλας μια σκηνή).
- Η χαρά του Κομμωτηρίου. Απίστευτα υψηλή συγκέντρωση από τέτοια στο κέντρο της πόλης.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Συμφωνω απολυτως!Φανταζομαι και η Λειψια ειναι κατι παρομοιο,ποιος εχει παει?
Η Λειψία είναι ένα κλικ πιο κάτω αλλά και αυτή αρκετά όμορφη, τεράστια ανοικοδόμηση θα δώσει άλλη μορφή στην πόλη ελπίζω προς το καλύτερο.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
προτείνετέ μου καμιά πόλη/περιοχή κοντά στο Βερολίνο που αξίζει τον κόπο να πάμε!
Λέμε το άλλο σ/κ που είναι 4ήμερο εδώ, να πάμε με τους συναδέρφους καμιά μονοήμερη ή 2ήμερο κάπου κοντά στο Βερολίνο. Μέχρι στιγμής έπεσε η πρόταση της Δρέσδης και ίσως Βαλτική θάλασσα.
Γύρω στα 100 χμ Ν.Α του Βερολίνου υπάρχει μια περιοχή. Τη λένε Spreewald και είναι φυσικό πάρκο. Μια όμορφη μικρή πόλη το Luben (έχει και άλλα χωριά γύρω) και πολλά κανάλια στους βάλτους που κυριαρχούν. 2 ώρες υπέροχη βαρκάδα μέσα σε οργιαστικό πράσινο, γραφικά σπιτάκια και γεφυράκια χρεώνονταν πέρυσι το καλοκαίρι 8 ΕΥΡΩ το άτομο. Καταπληκτική εμπειρία. Και στο τέλος πρόχειρο φαΐ με τα γνωστά Γερμανικά αλλά κυρίως το ανεπανάληπτο τουρσί αγγουράκι, που παράγεται κατά κόρον εκεί. Και δεν είναι πολύ ξινό. Μάλλον στο υπόγλυκο φέρνει. Δεν ξέρω πως πάει κανείς εκεί μιας και εγώ ταξίδευα με το αυτοκίνητό μου. Νομίζω όμως πως δε θα είναι δύσκολο. Γενικά δεν είναι και πολύ άγνωστο μέρος. Το αναφέρουν όλοι οι οδηγοί.
 

Attachments

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Και άλλη μία από εκεί
 

Attachments

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Wow! Πολύ όμορφες οι φωτογραφίες σου.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Το μέρος είναι πανέμορφο. Οι φωτό απλά πιάνουν κάποιες στιγμές
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom