Αγορά βαλίτσας – χειραποσκευής

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.017
Στα κεντρικα του Bag Stories στην Καλλιθεα οι βαλιτσες Movom με 50% εκπτωση και 5 χρονια εγγυηση.

Τσιμπησαμε μια.
Η Cabin Max απαξιει να ασχοληθει με την εγγυηση 2ετιας, ουτε απαντηση.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Buy DELSEY BELMONT 55CM SLIM 4 WHEEL CABIN TROLLEY CASE LIGHT BLUE - Travel Suitcases & Bags by Samsonite and Antler

Γνώμες για Delsey?
Η συγκεκριμένη πώς σας φαίνεται; Την έχει σε προσφορά στα 71 ευρώ (σε πορτοκαλί και φωσφορούχο κίτρινο :russian_roulette:) στα corte ingles.
Με προβληματίζει που εκεί που είναι το αποσπώμενο χερούλι, δεν έχει φιξ χερούλι, αλλά το έχει στα πλάγια, άρα έξτρα κόπος αν πρέπει να τη σηκώνω πχ για να την ανεβάσω στο πεζοδρόμιο.

Να σημειώσω ότι σχεδόν ποτέ μα ποτέ δεν ταξιδεύω με βαλίτσα, πάντα με backpack, ακόμη και παραδοτέα να έχω, backpack θα είναι. Περισσότερο τη θέλω για 1 μαξ. 2 ταξίδια το χρόνο με αεροπλάνο, πχ για συνέδρια, γιατι με τις ορειβατικές είμαι δαχτυλοδεικτούμενη :haha:
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
120
Likes
1.027
Έχει βρει κανείς backpack με ροδάκια αντίστοιχο με τις κλασικές της cabin max όπως αυτή;

Lyon Cabin Trolley Backpack

Δλδ εξίσου ελαφρύ, ευρύχωρο, πρακτικό και οικονομικο; Ισως λίγο πιο ανθεκτικό;

Το συγκεκριμένο έχει εξαντληθεί στην cabin max, υπάρχει το manhattan που όμως δεν το βρισκω πια στο amazon.de ουτε κάπου που να έχω εμπιστοσύνη να παραγγείλω, αφηστε που μου φαίνεται και κάπως χοντροκομμένο.

Έλεγα μήπως βρω καμια εναλλακτική.

Ευχαριστώ!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.017
Έχει βρει κανείς backpack με ροδάκια αντίστοιχο με τις κλασικές της cabin max όπως αυτή;

Lyon Cabin Trolley Backpack

Δλδ εξίσου ελαφρύ, ευρύχωρο, πρακτικό και οικονομικο; Ισως λίγο πιο ανθεκτικό;

Το συγκεκριμένο έχει εξαντληθεί στην cabin max, υπάρχει το manhattan που όμως δεν το βρισκω πια στο amazon.de ουτε κάπου που να έχω εμπιστοσύνη να παραγγείλω, αφηστε που μου φαίνεται και κάπως χοντροκομμένο.

Έλεγα μήπως βρω καμια εναλλακτική.

Ευχαριστώ!
Ειδα παρομοιου σχεδιασμου στο στοκαδικο του Bagstories στην Καλλιθεα. Φιρμα Bric's με ο,τι κι αν σημαινει αυτο στην τιμη, ομως εγω που εχω δυο γυναικειες τσαντες αυτης της μαρκας που εχουν κανει πολλα χιλιομετρα για μια 8ετια, σου λεω οτι ειναι αθανατη επιλογη. Επισης ειχε παρομοιο και απο την Κipling. Επαναλαμβανω το σχολιο, τσαντες 10ετιας ειναι ακομη του κουτιου.
Δεν γινονται σακιδια και εχουν καλυτερο χερουλι, αλλα ειναι παναλαφρες και σκληρες στο 50% τους.
Δυστυχως η αντοχη των Cabin max ειναι αναλογη της τιμης τους.
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
950
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Χαιρετώ την ομήγυρη,
Σκεφτομαι να το γυρίσω στο backpack και θέλω την βοηθεια σας.
1) Για σακιδιο πλατης με διαστασεις χειραποσκευής (της aegean κατα προτίμηση) στα πόσα λίτρα να προσανατολιστώ γιατί εχω μπερδευτεί? Εχετε να προτείνετε κάτι που δε θα τινάξει τη μπάνκα στον αέρα?
2) Για εναν ανθρωπο 1,66 και 60 κιλά είναι σοφή επιλογή το back pack ι κάθε φορά που θα το φοράω θα βρίσκομαι ανασκελα και θα καταλήξω με μυοσκελετικά. Δεν είμαι και στην πρώτη νιότη βλέπετε...
Ευχαριστώ εκ των προτερων.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.017
Μεχρι 8 κιλα λεει η Aegean. Δεν ειναι σημαντικο το βαρος για να χανεις ισορροπια.
Αν δεν θες μυοσκελετικα, να διαλεξεις σακιδιο που δενει μπροστα στη μεση.
Το δικο μου το ειχα παρει απο ενα στο Μοναστηρακι. 12 χρονια σκυλι βγηκε. Μεζουρα να εχεις για τις διαστασεις, γιατι τα λιτρα δεν.αναγραφονται παντα σωστα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Κουβαλάς και Laptop; Αν ναι, Osprey Farpoint 40. Στα όρια του Cabin luggage, δενει μπροστά, γίνεται και τσάντα ώμου, ενώ μαζεύουν και οι ιμάντες αν θέλεις να το δώσεις στο check-in.
Υ.Γ. Εγώ έχω το αντίστροφο σωματικό πρόβλημα, με δεκάδες παραπανίσια κιλά, οπότε δε μπορώ να βοηθήσω και πάρα πολύ, αλλά το να δένει μπροστά το θεωρώ κι εγώ must, γιατί μεταφέρει βάρος στους γoφούς αντί για τους ώμους.
 
Last edited:

Nikos_F

Member
Μηνύματα
68
Likes
959
Για την ίδια χρήση, αγόρασα πριν λίγο καιρό την QUECHUA των 23 λίτρων στα 36€ και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.
Είναι ποιοτική και βολική (και ταιριάζει απολύτως στις διαστάσεις που ζητάει η Ryan. Εννοώ για τις διαστάσεις της μικρής χειραποσκευής που επιτρέπεται, όχι για cabine βαλίτσα)
 

nikos78

Member
Μηνύματα
41
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
Λυών, Σπλιτ, Βουκουρέστι
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Καλησπέρα, εγώ έχω ένα σακίδιο cat cabin cargo, ελαφρύ και ποιοτικό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.435
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom