Αγορά βαλίτσας – χειραποσκευής

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Κουβαλάς και Laptop; Αν ναι, Osprey Farpoint 40. Στα όρια του Cabin luggage, δενει μπροστά, γίνεται και τσάντα ώμου, ενώ μαζεύουν και οι ιμάντες αν θέλεις να το δώσεις στο check-in.
Υ.Γ. Εγώ έχω το αντίστροφο σωματικό πρόβλημα, με δεκάδες παραπανίσια κιλά, οπότε δε μπορώ να βοηθήσω και πάρα πολύ, αλλά το να δένει μπροστά το θεωρώ κι εγώ must, γιατί μεταφέρει βάρος στους γoφούς αντί για τους ώμους.
Μιας και τώρα είμαι από κανονικό υπολογιστή και έχω ευχέρεια πληκτρολογίου:
- Ότι backpack και να διαλέξεις, δεν πρέπει ποτέ να ζυγίζει πάνω από το 20% του σωματικού σου βάρους, γιατί δε θα μπορείς να το μεταφέρεις χωρίς θέματα. Αν είσαι εντελώς αγύμναστος, το 20% κατεβαίνει αρκετά παρακάτω. Οπότε μην υπολογίζεις μεγάλα backpacks, η κατηγορία 60-70 λίτρων δεν είναι για σένα, εκτός πια κι αν μεταφέρεις πάρα πολύ ελαφρά και ογκώδη πράγματα (πιό ελαφρά από τα ρούχα). Επίσης καλά θα κάνεις να διαλέξεις κάτι από ελαφρύ υλικό, που όμως υποστηρίζει την πλάτη και τη μέση σου.
- Μην αγοράσεις backpack χωρίς να το δοκιμάσεις πάνω σου. Σοβαρά τωρα. Ακόμα κι αν στο κατάστημα που το βλέπεις είναι ακριβό, πήγαινε κάνε μια δοκιμή και μετά παράγγειλέ το από όπου θες. Είναι πάρα πολύ σημαντικό να ταιριάζει στο σώμα σου καλά.
- Είναι βολικό ένα backpack ταξιδιού να ανοίγει από μπροστά σα βαλίτσα, και να έχεις έτσι άμεση πρόσβαση σε όλα τα περιεχόμενα. Τα περισσότερα ανοίγουν μόνο από πάνω, σαν το "λουκάνικο" του στρατού.
- Οι τσέπες στη ζώνη του backpack είναι μεγάλη ανακάλυψη. Πιάνεις πράγματα εύκολα και γρήγορα χωρίς να ξεφορτώσεις το backpack (κάτι που συνήθως είναι μειονέκτημα του backpack σε σύγκριση με τις τροχήλατες βαλίτσες). Δυστυχώς πλέον το βλέπω μόνο σε "αθλητικά" backpacks.

Ξεκίνα λοιπόν, αποφασίζοντας το μέγεθος που χρειάζεσαι. Εγώ με ένα backpack 20 λίτρων βγάζω ταξίδι 3-4 ημερών, μπορεί και περισσότερες το καλοκαίρι (με απλά ρούχα που τα αλλάζω μια φορά τη μέρα και χωρίς να βάλω μπουγάδες). Πρόσφατα έβγαλα και ταξίδι ΠΣΚ στη Βαρκελώνη (καύσωνα) με σακίδιο 11 λίτρων. Με 40 λίτρα βγάζεις βδομάδα το καλοκαίρι, ή 4-5 μέρες το χειμώνα (π.χ. τετραήμερο στο Εδιμβούργο των 10-15 βαθμών Κελσίου με σακίδιο 36 λίτρων). Αν τώρα θες να έχεις και ειδικό ρούχο για κάθε περίσταση, να αλλάζεις φούτερ κάθε μέρα, να έχεις μαζί σου και δεύτερα παπούτσια, πετσέτες, σεντόνια, ταξιδιωτικούς οδηγούς και να ψωνίζεις και σουβενίρ, τότε πάς σε μεγαλύτερη κατηγορία, ή σε βαλίτσα. Αν θες να βγάλεις παραπάνω μέρες, καλύτερα υπολόγισε πως θα βάλεις μπουγάδες στο ταξίδι σου παρά να φορτώνεσαι πράγματα. Αν ταξιδεύεις με αυτοκίνητο, μπορείς να έχεις ένα μικρό backpack που θα παίρνεις μαζί σου στα ξενοδοχεία, και να έχεις τη βαλίτσα με περισσότερα πράγματα μόνιμα στο πορτ-μπαγκάζ.
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
144
Likes
538
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική!
Αγοράσα πριν από ένα εξάμηνο το osprey farpoint 40 μετά από αρκετές θετικές αξιολογήσεις travel nomads και backpackers και έχω να πω ότι ενθουσιάστηκα.
Πολύ καλη ποιότητα κατασκευής σε ιμάντες και πλάτης (τα πιο σημαντικά για έμενα).
Άνετο σακίδιο που ανοίγει σαν βαλίτσα(πολύ θετικό ) ώστε να ταξινομήσεις καλά τα πράγματα.
Χωράει εύκολα πράγματα για ταξίδι εβδομάδας αλλά και περισσότερων ημερών αν πεις ότι θα πλένεις τα ρούχα στην εκαστοτε χώρα.
Αγοράστηκε από Λονδίνο σε προσφορά 90€ από 120.
Τσέκαρε το σάιτ bergfreunde.com έχει ορειβατικά και ταξιδιωτικά είδη με μεγάλη ποικιλία και καλες τιμές.
Αν δεν θες να ξεφύγεις σε χρηματα εννλακτικες για εμενα είναι Eastpak-Polo-quechua στα λίτρα που ψάχνεις. (Το back system μπορεί να μην είναι το καλύτερο αλλά είναι σκυλιά)
Ότι και αν επιλέξεις να φροντίσεις να το δοκιμάσεις πρώτα.

Επίσης επειδή είναι μεγαλο backpack με έχει σώσει αρκετες φορες χρήματα σε low cost εταιρείες ώστε να μην πληρώσω έξτρα βαλίτσα καμπίνας.
(Εννοειται πως έπαιρνα ρίσκο αλλά ποτέ δεν μου έγινε παρατήρηση.)
 
Last edited by a moderator:

DimiBiri

Member
Μηνύματα
292
Likes
921
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Μιας και τώρα είμαι από κανονικό υπολογιστή και έχω ευχέρεια πληκτρολογίου:
- Ότι backpack και να διαλέξεις, δεν πρέπει ποτέ να ζυγίζει πάνω από το 20% του σωματικού σου βάρους, γιατί δε θα μπορείς να το μεταφέρεις χωρίς θέματα. Αν είσαι εντελώς αγύμναστος, το 20% κατεβαίνει αρκετά παρακάτω. Οπότε μην υπολογίζεις μεγάλα backpacks, η κατηγορία 60-70 λίτρων δεν είναι για σένα, εκτός πια κι αν μεταφέρεις πάρα πολύ ελαφρά και ογκώδη πράγματα (πιό ελαφρά από τα ρούχα). Επίσης καλά θα κάνεις να διαλέξεις κάτι από ελαφρύ υλικό, που όμως υποστηρίζει την πλάτη και τη μέση σου.
- Μην αγοράσεις backpack χωρίς να το δοκιμάσεις πάνω σου. Σοβαρά τωρα. Ακόμα κι αν στο κατάστημα που το βλέπεις είναι ακριβό, πήγαινε κάνε μια δοκιμή και μετά παράγγειλέ το από όπου θες. Είναι πάρα πολύ σημαντικό να ταιριάζει στο σώμα σου καλά.
- Είναι βολικό ένα backpack ταξιδιού να ανοίγει από μπροστά σα βαλίτσα, και να έχεις έτσι άμεση πρόσβαση σε όλα τα περιεχόμενα. Τα περισσότερα ανοίγουν μόνο από πάνω, σαν το "λουκάνικο" του στρατού.
- Οι τσέπες στη ζώνη του backpack είναι μεγάλη ανακάλυψη. Πιάνεις πράγματα εύκολα και γρήγορα χωρίς να ξεφορτώσεις το backpack (κάτι που συνήθως είναι μειονέκτημα του backpack σε σύγκριση με τις τροχήλατες βαλίτσες). Δυστυχώς πλέον το βλέπω μόνο σε "αθλητικά" backpacks.

Ξεκίνα λοιπόν, αποφασίζοντας το μέγεθος που χρειάζεσαι. Εγώ με ένα backpack 20 λίτρων βγάζω ταξίδι 3-4 ημερών, μπορεί και περισσότερες το καλοκαίρι (με απλά ρούχα που τα αλλάζω μια φορά τη μέρα και χωρίς να βάλω μπουγάδες). Πρόσφατα έβγαλα και ταξίδι ΠΣΚ στη Βαρκελώνη (καύσωνα) με σακίδιο 11 λίτρων. Με 40 λίτρα βγάζεις βδομάδα το καλοκαίρι, ή 4-5 μέρες το χειμώνα (π.χ. τετραήμερο στο Εδιμβούργο των 10-15 βαθμών Κελσίου με σακίδιο 36 λίτρων). Αν τώρα θες να έχεις και ειδικό ρούχο για κάθε περίσταση, να αλλάζεις φούτερ κάθε μέρα, να έχεις μαζί σου και δεύτερα παπούτσια, πετσέτες, σεντόνια, ταξιδιωτικούς οδηγούς και να ψωνίζεις και σουβενίρ, τότε πάς σε μεγαλύτερη κατηγορία, ή σε βαλίτσα. Αν θες να βγάλεις παραπάνω μέρες, καλύτερα υπολόγισε πως θα βάλεις μπουγάδες στο ταξίδι σου παρά να φορτώνεσαι πράγματα. Αν ταξιδεύεις με αυτοκίνητο, μπορείς να έχεις ένα μικρό backpack που θα παίρνεις μαζί σου στα ξενοδοχεία, και να έχεις τη βαλίτσα με περισσότερα πράγματα μόνιμα στο πορτ-μπαγκάζ.
Άκρως κατατοπιστικος! Ευχαριστώ πολύ!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.775
Μιας και τώρα είμαι από κανονικό υπολογιστή και έχω ευχέρεια πληκτρολογίου:
- Ότι backpack και να διαλέξεις, δεν πρέπει ποτέ να ζυγίζει πάνω από το 20% του σωματικού σου βάρους, γιατί δε θα μπορείς να το μεταφέρεις χωρίς θέματα. Αν είσαι εντελώς αγύμναστος, το 20% κατεβαίνει αρκετά παρακάτω. Οπότε μην υπολογίζεις μεγάλα backpacks, η κατηγορία 60-70 λίτρων δεν είναι για σένα, εκτός πια κι αν μεταφέρεις πάρα πολύ ελαφρά και ογκώδη πράγματα (πιό ελαφρά από τα ρούχα). Επίσης καλά θα κάνεις να διαλέξεις κάτι από ελαφρύ υλικό, που όμως υποστηρίζει την πλάτη και τη μέση σου.
- Μην αγοράσεις backpack χωρίς να το δοκιμάσεις πάνω σου. Σοβαρά τωρα. Ακόμα κι αν στο κατάστημα που το βλέπεις είναι ακριβό, πήγαινε κάνε μια δοκιμή και μετά παράγγειλέ το από όπου θες. Είναι πάρα πολύ σημαντικό να ταιριάζει στο σώμα σου καλά.
- Είναι βολικό ένα backpack ταξιδιού να ανοίγει από μπροστά σα βαλίτσα, και να έχεις έτσι άμεση πρόσβαση σε όλα τα περιεχόμενα. Τα περισσότερα ανοίγουν μόνο από πάνω, σαν το "λουκάνικο" του στρατού.
- Οι τσέπες στη ζώνη του backpack είναι μεγάλη ανακάλυψη. Πιάνεις πράγματα εύκολα και γρήγορα χωρίς να ξεφορτώσεις το backpack (κάτι που συνήθως είναι μειονέκτημα του backpack σε σύγκριση με τις τροχήλατες βαλίτσες). Δυστυχώς πλέον το βλέπω μόνο σε "αθλητικά" backpacks.

Ξεκίνα λοιπόν, αποφασίζοντας το μέγεθος που χρειάζεσαι. Εγώ με ένα backpack 20 λίτρων βγάζω ταξίδι 3-4 ημερών, μπορεί και περισσότερες το καλοκαίρι (με απλά ρούχα που τα αλλάζω μια φορά τη μέρα και χωρίς να βάλω μπουγάδες). Πρόσφατα έβγαλα και ταξίδι ΠΣΚ στη Βαρκελώνη (καύσωνα) με σακίδιο 11 λίτρων. Με 40 λίτρα βγάζεις βδομάδα το καλοκαίρι, ή 4-5 μέρες το χειμώνα (π.χ. τετραήμερο στο Εδιμβούργο των 10-15 βαθμών Κελσίου με σακίδιο 36 λίτρων). Αν τώρα θες να έχεις και ειδικό ρούχο για κάθε περίσταση, να αλλάζεις φούτερ κάθε μέρα, να έχεις μαζί σου και δεύτερα παπούτσια, πετσέτες, σεντόνια, ταξιδιωτικούς οδηγούς και να ψωνίζεις και σουβενίρ, τότε πάς σε μεγαλύτερη κατηγορία, ή σε βαλίτσα. Αν θες να βγάλεις παραπάνω μέρες, καλύτερα υπολόγισε πως θα βάλεις μπουγάδες στο ταξίδι σου παρά να φορτώνεσαι πράγματα. Αν ταξιδεύεις με αυτοκίνητο, μπορείς να έχεις ένα μικρό backpack που θα παίρνεις μαζί σου στα ξενοδοχεία, και να έχεις τη βαλίτσα με περισσότερα πράγματα μόνιμα στο πορτ-μπαγκάζ.
Εξτρα γυναικεια τιπς:
● Παιρνω δευτερα παπουτσια και δευτερη τσαντα και ρουχα για καθε περισταση ακομη και σε 20λιτρη. Μεχρι τριημερο βγαζει η 20λιτρη, μετρημενα ολα να φτασουν σε περιπτωση που καθυστερησει η παραδοτεα.
Για να χωρεσουν ολα αυτα, εχω ειδικη γκαρνταρομπα, δηλαδη τρομερα ελαφρια δευτερη τσαντα που διπλωνει, παναλαφρες γοβες και ποτε κανενα τζιν και φουτερ μεσα στο σακιδιο αλλα προτιμουνται τα μαλακα και λεπτα φορεματα και ενα μονο λεπτο παντελονι. Ο,τι ογκωδες και βαρυ φοριεται στις πτησεις. Προφανως η ειδικη γκαρνταρομπα κοστιζει σε χρημα περισσοτερο απο το σακιδιο και εχω ξοδεψει περισσοτερη φαια ουσια για να τη φτιαξω. Αλλα ντυνομαι ετσι για καθε περισταση.
● Στανταρ εχω μαζι και δευτερο πανωφορι. Σε περιπτωση που αλλαξουν οι θερμοκρασιες, για εξοδο το βραδυ, αν βραχει η λερωθει το πρωτο κλπ. Φοραω στην πτηση οποιο απο τα δυο ειναι ογκωδες κι εχει μεγαλες τσεπες που τις γεμιζω.
● Εχω στανταρ παλετα χρωματων στα ρουχα των ταξιδιων για να μη διαλεγω τι θα φορεσω.
● Δεν παιρνω ρουχα με πιετες η χοντρα βαμβακερα. Ακομη κι οι πιτζαμες πρεπει να πιανουν ελαχιστο χωρο.
●Στην 35λιτρη βαλιτσα τα ρουχα με τα εσωρουχα πιανουν ενα 20λιτρο packing cube για μια εβδομαδα. Στο 20λιτρο σακιδιο αρκει ενα 10λιτρο packing cube οπου χωρανε 3 αλλαξιες για 3 μερες.
● Βαζω στη βαλιτσα παντα κατι που εχω σκοπο να φορεσω και μετα να πεταξω αντι να το φερω πισω για πλυσιμο, αν προκειται να φερω ψωνια. Πεταω κατι που ειναι πολυφορεμενο η εχει μηδαμινη αξια για να αντικαταστησω τον ογκο του με ψωνια μεγαλυτερης αξιας.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.775
Τελικά ποια vfm χειραποσκευη μέχρι 60€ προτείνετε;
Πηγαινε μια βολτα απο το στοκ του Bag Stories στην Καλλιθεα. Βρηκα μισοτιμης τον Ιουνιο τη Movom που περασε πολυ σκληρα τεστ σε 3 ταξιδια. Στα 50 ευρω απο 100 που εχει κανονικα.
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
292
Likes
921
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Πηγαινε μια βολτα απο το στοκ του Bag Stories στην Καλλιθεα. Βρηκα μισοτιμης τον Ιουνιο τη Movom που περασε πολυ σκληρα τεστ σε 3 ταξιδια. Στα 50 ευρω απο 100 που εχει κανονικα.
Εμείς της επαρχίας επαρχίας δηλαδή καλύτερα να πάμε μια βόλτα στο πλησιέστερο αστικό κέντρο Ε? Για να δοκιμάσουμε και την εφαρμογή της αποσκευής στην πλάτη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.775
Εμείς της επαρχίας επαρχίας δηλαδή καλύτερα να πάμε μια βόλτα στο πλησιέστερο αστικό κέντρο Ε? Για να δοκιμάσουμε και την εφαρμογή της αποσκευής στην πλάτη.
Δεν προτιμω πλατης. Δεν ξερω. Εχω χρονια το ιδιο σακιδιο και δεν θα το αλλαξω γιατι το χρησιμοποιω σπανια. Προτεινα για χειραποσκευη που στο μυαλο μου ειναι συνηθως βαλιτσακι.
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
292
Likes
921
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Δεν προτιμω πλατης. Δεν ξερω. Εχω χρονια το ιδιο σακιδιο και δεν θα το αλλαξω γιατι το χρησιμοποιω σπανια. Προτεινα για χειραποσκευη που στο μυαλο μου ειναι συνηθως βαλιτσακι.
Ααααα οκ! Το θέμα βαλιτσάκι το έχω λύσει και οσο για το πακετάρισμα.... Με έκανε εξπέρ το ταξίδι αρχαία Ολυμπία - Κομοτηνή που γινόταν για μια εξαετία χαχχαχαχαχα!
 

domino

Member
Μηνύματα
289
Likes
269
● Βαζω στη βαλιτσα παντα κατι που εχω σκοπο να φορεσω και μετα να πεταξω αντι να το φερω πισω για πλυσιμο, αν προκειται να φερω ψωνια.
Σωστά. Ξεχειλωμένα εσώρουχα και κάλτσες, παντόφλες προς αντικατάσταση κτλ
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.775
Σωστά. Ξεχειλωμένα εσώρουχα και κάλτσες, παντόφλες προς αντικατάσταση κτλ
Οχι και ξεχειλωμενα η @paefstra :D. Πραγματα που εχω βαρεθει η κυριως του γιου αυτα που του χωρανε οριακα και θα πηγαιναν για αντικατασταση γιατι ψηλωσε, παντελονια η μπλουζες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom