Αγορά βαλίτσας – χειραποσκευής

Sof Guru

Member
Μηνύματα
222
Likes
1.266
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Σαν τα packing cubes του ΙΚΕΑ τιποτε
Φτανουν ολα ατσαλάκωτα. Τα ειχα παρει 5 ευρω το σετ για 40λιτρη.
Σωστή και σε αυτό ! Κάπου τόσο τα είχα πάρει κ εγώ απλά δεν τα χρησιμοποιώ και πολύ ( κακώς :) )
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018

drDorothy

Member
Μηνύματα
120
Likes
1.027
Σαν τα packing cubes του ΙΚΕΑ τιποτε
Φτανουν ολα ατσαλάκωτα. Τα ειχα παρει 5 ευρω το σετ για 40λιτρη.
Μια και λέμε για ΙΚΕΑ εγώ έχω πάρει αυτό

VARLDENS travel back pack, 36 l, Black

για backpack, 36 λίτρα, 700 γρ., ανοίγει σα βαλίτσα και όχι σα σακος που ψάχνεις τα πράγματα, έχει θήκη για λαπτοπ, αντικαθιστά άνετα τη χειραποσκευη. Είναι λίγο "ψηλό" 55 εκ. αλλά πιστεύω πάντα θα μπορεί να πατικωθει για να χωρέσει σε περίπτωση ελέγχου, άσε που τα backpack ελέγχονται κατά κανόνα λιγότερο από τα trolley.

Νομίζω το χα πάρει λίγο φτηνότερα από την τιμή που λέει εδώ, δεν είμαι και σίγουρη.
 
D

Delmem38110

Guest
.............- Όχι, δεν ετελείωσα. Ησύχασα που λέτε για μια στιγμή και έλεγα ότι τελείωσε αυτό το βάσανο. Μαύρη ησυχία. Έξαφνα η κυρία ανοίγει την μεγάλη τσάντα, βγάζει το μικρό τσαντάκι, κλείνει την μεγάλη τσάντα, ανοίγει το μικρό τσάντακι, βγάζει ένα καθρεφτάκι, κλείνει το μικρό τσαντάκι, ανοίγει την μεγάλη τσάντα, βάζει μέσα το μικρό τσαντάκι, κλείνει την μεγάλη τσάντα. Κοιτάζεται λίγο στο καθρεφτάκι. Κι ύστερα ανοίγει την μεγάλη τσάντα, βγάζει το μικρό τσαντάκι, κλείνει την μεγάλη τσάντα, ανοίγει το μικρό τσάντακι, βάζει μέσα το καθρεφτάκι, κλείνει το μικρό τσαντάκι, ανοίγει την μεγάλη τσάντα, βάζει μέσα το μικρό τσαντάκι, κλείνει την μεγάλη τσάντα........
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Βασικος εξοπλισμος και στρατηγικο σχεδιο για αυτους που αναχωρουν με πληρωμενη βαλιτσα ομως επιστρεφουν χωρις πληρωμενη βαλιτσα αλλα μονο μικρη χειραποσκευη 40x30x20.
Για να το δυσκολεψω λιγο ακομη, η Aegean δεν θεωρει τσαντα χειρός αυτη την αποσκευη γιατι ειναι μεγαλη, αρα:

1) Χρειαζονται σακιδια που μαζευουν και γινονται μια σταλια. Μετα το ταξιδι και αφου αδειασουμε, χρησιμοποιησουμε η και πεταξουμε το εσωτερικο της οπως θα πω παρακατω. το σακιδιο διπλωνεται, μπαινει σε μια τσεπη και επιστρεφουμε κυριλε με την 40x30x20 μονο.

2) Δεν πεταμε παλια σακιδια η βαλιτσες που τα βαρεθηκαμε η εχουν καποιες φθορες. Θα τα χρησιμοποιησουμε στην Aegean για να χωσουμε μεσα την 40x30x20 και στα λιτρα που περισσευουν βαζουμε ρουχα που μετα θα καταληξουν στον καδο των απορριμματων, οπως πιτζαμες, μπλουζες κσι φορμες που μισουμε αλλα ειναι μια χαρα για εναν υπνο στο ταξιδι. Στο τελος του ταξιδιου αφηνουμε στο ξενοδοχειο τη φθαρμενη βαλιτσα και τα ρουχα που δεν θελουμε πισω μαζι και επιστρεφουμε κυριλε με την 40x30x20 μονο.
3) Γυναικεια τσαντα που διπλωνει γιατι η Aegean την επιτρεπει εξω απο τη βαλιτσα αλλα οι low cost τη θελουν διπλωμενη μεσα στην 40x30x20.
Εχω υπαρξει και πιο ακραια πετωντας παλια παπουτσια, φυσικα σαγιοναρες και ο,τι εχει αμελητεα αξια. Επισης κραταω ρουχα που ο σκοπος της υπαρξης τους ειναι να χρησιμοποιηθουν σε ταξιδι και μετα να μην επιστρεψουν για να γυρισουμε πισω σουπερ λαιτ και να εχω λιγοτερα για πλυσιμο..
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Τελευταιως αν παω σε προορισμο που εχει ηλ. σκουπα (πχ σε σπιτι φιλων στο εξωτερικο) βαζω τα ρουχα σε σακουλα συμπιεσης κι ετσι εξοικονομω χωρο.
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
222
Likes
1.266
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Τελευταιως αν παω σε προορισμο που εχει ηλ. σκουπα (πχ σε σπιτι φιλων στο εξωτερικο) βαζω τα ρουχα σε σακουλα συμπιεσης κι ετσι εξοικονομω χωρο.
Tο έκανα πρόσφατα σε ταξίδι , αλλά δεν θα το ξανακάνω. Γιατί τα ρούχα που έβαλα ήταν όλα πλεκτά και χοντρά και στην τελική δεν είχα μεγάλη εξοικονόμηση χώρου. Μια λύση αν εκεί που μένεις δεν έχει ηλ.σκούπα ρουφάς τον αέρα με το πίσω μέρος από ένα πιστολάκι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Τα βαζω σε μικρα packing cubes και τα πιεζω για να κλεισουν. Δεν θελω να εξαρτιεμαι απο πιστολακια, η δε ηλεκτρικη σκουπα δεν παιζει στα ξενοδοχεια.
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
222
Likes
1.266
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Τα βαζω σε μικρα packing cubes και τα πιεζω για να κλεισουν. Δεν θελω να εξαρτιεμαι απο πιστολακια, η δε ηλεκτρικη σκουπα δεν παιζει στα ξενοδοχεια.
Και εγώ μία φορά και τελευταία το δοκίμασα αλλά δεν ήταν βολικό τελικά. Ας αφήσουμε τη σακούλα συμπίεσης για παπλώματα κλπ :) :p
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Τα βαζω σε μικρα packing cubes και τα πιεζω για να κλεισουν. Δεν θελω να εξαρτιεμαι απο πιστολακια, η δε ηλεκτρικη σκουπα δεν παιζει στα ξενοδοχεια.
Πάντως μια χαρά λειτουργεί και αν απλά καθίσεις επάνω με φόρα, κάνει παααφφφφ ! φεύγει όλος ο αέρας και εξοικονομείς χώρο άμεσα. Fun fact ακόμα αποτελεσματικότερο αν έχεις τσουπωτό πισινό :haha:
 
Last edited:

Sof Guru

Member
Μηνύματα
222
Likes
1.266
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Πάντως μια χαρά λειτουργεί και αν απλά καθίσεις επάνω με φόρα, φεύγει όλος ο αέρας και εξοικονομείς χώρο άμεσα. Fun fact ακόμα αποτελεσματικότερο αν έχεις τσουπωτό πισινό :haha:
[/QUOTΕ
Χαχαχα γελάω με την όλη περιγραφή , όντως παίζει η λύση σου να είναι πιο αποτελεσματική από τη σκούπα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom