Γενικά Αεροπορικά εισιτήρια

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Επίσης να πουμε οτι οι φόροι αεδρομίων διαφέρουν..
απο χανιά για αθήνα ας πουμε (πιο φτηνο) ενώ το αντίθετο πιο ακριβό!
Εκλεισα με saver 19 ευρώ και πήγε 42 για αθήνα,ενώ η επιστροφή με saver 5 ευρώ,πήγε παραπάνω απο 42..
 

apo76

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερντάμ
Ταξίδι-Όνειρο
Fernando de Noronha
Καλησπέρα.

Θέλω να κλείσω εισητήρια για Λάρνακα και καθώς μπήκα στα site της Ολυμπιακής και της Aegean μου δημιουργήθηκε μια απορία.

Στην Ολυμπιακή ενώ η αρχική τιμή του εισητηρίου είναι 18 ευρώ για πήγαινε και άλλα 18 για την επιστροφή, στην επόμενη οθόνη σου λέει ότι η τιμή σύνολο είναι 78 ευρώ χωρίς φόρους. Κάτι λέει για επιναυλους καυσίμου και λές μάλλον αυτό είναι.

Η aegean για την ίδια μέρα και ώρα περίπου η αρχική τιμή είναι 40 και 30 ευρώ για πήγαινε και επιστροφή αντίστοιχα και σου λέει συνολο 70, μια χαρά λοιπόν η aegean.

Αυτό όμως που δεν καταλαβαίνω εγώ (το 18 + 18 = 78 το έμαθα εντάξη)
είναι ότι στο checkout ο φόρος στην ολυμπιακή είναι 73,60 ενώ στην aegean είναι 61,60 με αποτέλεσμα η ολυμπιακή που φαινομενικα είχε πολύ φθηνότερο εισητήριο να είναι ακριβότερη τελικά κατά 10 ευρώ (151,60 ολυμπιακή - 141,60 aegean)

Πρώτο ερώτημα λοιπόν: Από πότε 18 +18 = 78 ???

Δευτερον: είναι δυνατόν για τα ίδια αεροδρόμια αναχώρησης και άφιξης η κάθε εταιρία να πληρώνει - χρεώνει διαφορετικό φόρο ???

Σύγνώμη αν σας κούρασα αγαπητοί μου αλλά οποιαδήποτε διευκρίνηση είναι καλοδεχούμενη γιατί δεν καταλαβαινω τι γίνεται.....
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Ναι..η κάθε εταιρεία πληρώνει τους δικούς της φόρους στο κάθε αεροδρόμιο αφού το κόστος από τους φόρους ορίζεται από διάφορους παράγοντες όπως που θα προσγειωθεί το αεροσκάφος, που θα σταθμεύσει, για πόση ώρα, ποια ώρα και διάφορους άλλους παράγοντες (στο λέω πολύ απλά για να είναι και πιο κατανοητό).

Τώρα..η διαφορά στην αρχική τιμή έγκειται στο γεγονός ότι η τιμή της Aegean περιλαμβάνει τον επίναυλο καυσίμων ενώ αυτή της Ολυμπιακής όχι.

Μην σκέφτεστε αρνητικά λοιπόν και γι' αυτό οφείλουμε να ελέγχουμε πάντα την τελική τιμή του εισιτηρίου.
 

apo76

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερντάμ
Ταξίδι-Όνειρο
Fernando de Noronha
Ναι..η κάθε εταιρεία πληρώνει τους δικούς της φόρους στο κάθε αεροδρόμιο αφού το κόστος από τους φόρους ορίζεται από διάφορους παράγοντες όπως που θα προσγειωθεί το αεροσκάφος, που θα σταθμεύσει, για πόση ώρα, ποια ώρα και διάφορους άλλους παράγοντες (στο λέω πολύ απλά για να είναι και πιο κατανοητό).

Τώρα..η διαφορά στην αρχική τιμή έγκειται στο γεγονός ότι η τιμή της Aegean περιλαμβάνει τον επίναυλο καυσίμων ενώ αυτή της Ολυμπιακής όχι.

Μην σκέφτεστε αρνητικά λοιπόν και γι' αυτό οφείλουμε να ελέγχουμε πάντα την τελική τιμή του εισιτηρίου.
Σ'ευχαριστώ πολύ για την άμμεση απάντηση.
 

vaios

Member
Μηνύματα
25
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
eyjafjallajokull
Φθηνά αεροπορικά εισιτήρια

Πρόκειται να ταξιδέψω τον Οκτώβριο 14-18 για Χανιά.
Αξίζει να κλείσω από τώρα??
Και ποιά εταιρεία είναι φθηνότερη και που να βγάλω τα φθινότερα εισιτήρια ?
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Απότι βλέπω αυτή τη στιγμή με aegean το πηγαινε έλα είναι στα 80 ευρώ. Αρκετά καλή τίμη, στην καλύτερη τις έχω πληρωσεί 55 ευρώ αυτές τις διαδρομές αλλά αμφίβολο αν θα ξαναδώσουν τέτοιες τιμές.. Στη θέση σου θα τα έκλεινα.
 

Nikos!

Member
Μηνύματα
15
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαυαρία - Romantic Road
Στα εισιτήρια με επιστροφη χρεώνεται μία φορά το κόστος κράτησης ενω σε κάθε ξεχωριστό από μία φορά..
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Πρόκειται να ταξιδέψω τον Οκτώβριο 14-18 για Χανιά.
Αξίζει να κλείσω από τώρα??
Και ποιά εταιρεία είναι φθηνότερη και που να βγάλω τα φθινότερα εισιτήρια ?
Η Ολυμπιακή τα δίνει 96 ευρώ και η aegean 84. Στη θέση σου κι εγώ θα τα έκλεινα, βλέπω η δεύτερη έχει λίγες θέσεις ακόμη στο saver.
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
και αν τα κλείσεις απο το airtickets γλιτώνεις και το κόστος κράτησης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom