Αθήνα για 4-5 μέρες

angelucky

Member
Μηνύματα
68
Likes
59
Επόμενο Ταξίδι
Καλαμάτα-Μεσσηνια
Καλησπερα σε ολους, επειδη σχεδιαζω ενα αντιστοιχο ταξιδακι 3,4 ημερες Αθηνα ψαχνω καποιο καταλυμα - ξενοδοχειο σε περιοχες Γλυφαδα- Αλιμο- Βουλα. Καποια καλη προταση μπορω να εχω για οικογενεια με ενα μικρο παιδι? Αρχες Ιουνιου το ταξιδι, επομενως θελω σε εκεινες τις περιοχες για να εχω και τη δυνατοτητα για μια βολτα παραλιακα το απογευμα! Σε αυτα που θελω να επισκεφτουμε ειναι:
1. Ακροπολη
2. Νιαρχος
3. Φλοισβος - Θωρηκτο Αβερωβ
4. Παρκο Ελληνικο
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Αγαπημένα από Αθήνα πέρα από τα πολύ προτεινόμενα.
Η οδός Ευριπίδου με τα αρώματα από τα μπαχαρικά.
Η οδός Αθηνάς με τα ιδιαίτερα μαγαζιά της και τα μωβ δέντρα.
Η οδός Αιόλου με τα ωραία μαγαζιά της και με την Ακρόπολη να φαίνεται στο βάθος.
Τα Εξάρχεια με τα συνθήματα, τα γκράφιτυ τα αυτοδιαχειριζόμενα πάρκα και τους τύπους με τα διαφορετικά στυλάκια.
Τα Αναφιώτικα με τα απίστευτα στενά δρομάκια. Ένα νησί μέσα στην πόλη. Πολύ κεντρικό σημείο αλλά πολλοί που επισκέπτονται την Πλάκα τα προσπερνάνε.
Η διακόσμηση του Little Kook στην περιοχή Ψυρρή που κάθε φορά που περνάω από έξω είναι και διαφορετική.
Ο εθνικός κήπος. Μια πανέμορφη όαση μέσα στην πόλη. Οκ γνωστός αλλά πολλοί δεν τον επισκέπτονται.
Η πινακοθήκη του Χατζηκυριάκου Γκίκα με το σπίτι και το εργαστήρι του καλλιτέχνη μέσα σε αυτήν αλλά και προσωπικά αντικείμενα από πολλούς καλλιτέχνες.
Το νεκροταφείο του Μετς. Η μεγαλύτερη υπαίθρια γλυπτοθήκη της Ελλάδας
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Καλησπερα σε ολους, επειδη σχεδιαζω ενα αντιστοιχο ταξιδακι 3,4 ημερες Αθηνα ψαχνω καποιο καταλυμα - ξενοδοχειο σε περιοχες Γλυφαδα- Αλιμο- Βουλα. Καποια καλη προταση μπορω να εχω για οικογενεια με ενα μικρο παιδι? Αρχες Ιουνιου το ταξιδι, επομενως θελω σε εκεινες τις περιοχες για να εχω και τη δυνατοτητα για μια βολτα παραλιακα το απογευμα! Σε αυτα που θελω να επισκεφτουμε ειναι:
1. Ακροπολη
2. Νιαρχος
3. Φλοισβος - Θωρηκτο Αβερωβ
4. Παρκο Ελληνικο
Νομίζω ότι καλύτερη επιλογή είναι να μείνεις στην Γλυφάδα. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι βρίσκεται μακρυά από την Ακρόπολη.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Καλημέρα. Βρίσκομαι στον Πειραιά και αύριο θα πάμε στο ΟΑΚΑ να δούμε την Εθνική Ελλάδος στο μπάσκετ εναντίον της Σλοβενίας. Από ότι έμαθα έχει ηλεκτρικό για να πάμε μέχρι το ΟΑΚΑ. Αν ισχύει αυτό από πού περίπου το παίρνουμε; Επίσης ίσως πάμε με μέτρο σήμερα στο Μοναστηράκι. Από που παίρνουμε το μετρό εδώ στον Πειραιά Γιατί δεν γνωρίζω καθόλου;
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
Καλημέρα. Βρίσκομαι στον Πειραιά και αύριο θα πάμε στο ΟΑΚΑ να δούμε την Εθνική Ελλάδος στο μπάσκετ εναντίον της Σλοβενίας. Από ότι έμαθα έχει ηλεκτρικό για να πάμε μέχρι το ΟΑΚΑ. Αν ισχύει αυτό από πού περίπου το παίρνουμε; Επίσης ίσως πάμε με μέτρο σήμερα στο Μοναστηράκι. Από που παίρνουμε το μετρό εδώ στον Πειραιά Γιατί δεν γνωρίζω καθόλου;

Τον ηλεκτρικό για ΟΑΚΑ τον παίρνετε από το λιμάνι του Πειραιά. Η στάση είναι απέναντι από την πύλη Ε7 στην Ακτή Ποσειδόνως. Έχει ηλεκτρικό και στο ΣΕΦ. Δεν ξέρω ποιος σας εξυπηρετεί (ανάλογα που μένετε στον Πειραιά).

Το μετρό το παίρνετε από το Δημοτικό Θέατρο Πειραιά.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Τον ηλεκτρικό για ΟΑΚΑ τον παίρνετε από το λιμάνι του Πειραιά. Η στάση είναι απέναντι από την πύλη Ε7 στην Ακτή Ποσειδόνως. Έχει ηλεκτρικό και στο ΣΕΦ. Δεν ξέρω ποιος σας εξυπηρετεί (ανάλογα που μένετε στον Πειραιά).

Το μετρό το παίρνετε από το Δημοτικό Θέατρο Πειραιά.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση. Με βολεύει σίγουρα να πάω από το λιμάνι του Πειραιά γιατί τώρα είμαι στην ηρώων Πολυτεχνείου οπότε είμαι αρκετά κοντά.
Οπότε και το μέτρο από τη στιγμή που είναι στο δημοτικό θέατρο Πειραιά είναι αρκετά κοντά σε εμένα. Και πάλι ευχαριστώ πολύ
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.369
Likes
3.418
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Να αναφέρω επίσης πως εκτός από το σταθμό του μετρό στο Δημοτικό Θέατρο, υπάρχει και ο σταθμός μετρό Πειραιάς που συνδέεται με τον ομώνυμο σταθμό του ηλεκτρικού οπότε δείτε ποιός από τους 2 σας κάνει καλύτερα
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επειδή όσες φορές κατεβαίνω Αθήνα συνήθως είμαστε με αμάξι γνωστών δεν έχω κινηθεί με τα μέσα. Βασικά ενδιαφερόμαστε σήμερα να πάμε να δούμε τον αγώνα της Εθνικής Ελλάδας με τη Σλοβενία στο ΟΑΚΑ. Μας είπαν περίπου ότι κάνει γύρω στα 50 λεπτά για να φτάσω στο Μαρούσι. Η στάση του ηλεκτρικού στο Μαρούσι πόσο μακριά είναι από το ΟΑΚΑ; Από εκεί και πέρα η στάση του μετρό στον Πειραιά πού είναι ακριβώς; Αν και πιστεύω με τον ηλεκτρικό θα μας βολέψει μία χαρά. Και κάτι άλλο μέχρι τι ώρα λειτουργεί ο ηλεκτρικός το βράδυ;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.502
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Επειδή όσες φορές κατεβαίνω Αθήνα συνήθως είμαστε με αμάξι γνωστών δεν έχω κινηθεί με τα μέσα. Βασικά ενδιαφερόμαστε σήμερα να πάμε να δούμε τον αγώνα της Εθνικής Ελλάδας με τη Σλοβενία στο ΟΑΚΑ. Μας είπαν περίπου ότι κάνει γύρω στα 50 λεπτά για να φτάσω στο Μαρούσι. Η στάση του ηλεκτρικού στο Μαρούσι πόσο μακριά είναι από το ΟΑΚΑ; Από εκεί και πέρα η στάση του μετρό στον Πειραιά πού είναι ακριβώς; Αν και πιστεύω με τον ηλεκτρικό θα μας βολέψει μία χαρά. Και κάτι άλλο μέχρι τι ώρα λειτουργεί ο ηλεκτρικός το βράδυ;
Στην Ειρήνη κατεβαίνεις, όχι ΜΑρούσι για το ΟΑΚΑ. Όταν έχει ματς ο ηλεκτρικός τραβάει ώστε να εξυπηρετήσει. Από τη στάση Ειρήνη είναι δεν είναι 10 λεπτά το κλειστό του μπάσκετ. Τα βρώμικα έξω από κλειστό είναι για πολύ τολμηρούς.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Στην Ειρήνη κατεβαίνεις, όχι ΜΑρούσι για το ΟΑΚΑ. Όταν έχει ματς ο ηλεκτρικός τραβάει ώστε να εξυπηρετήσει. Από τη στάση Ειρήνη είναι δεν είναι 10 λεπτά το κλειστό του μπάσκετ. Τα βρώμικα έξω από κλειστό είναι για πολύ τολμηρούς.
Ευχαριστώ πολύ. Η Ειρήνη είναι μία στάση πριν το Μαρούσι;
Επίσης όταν λες βρώμικα εννοείς φαγητό;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.278
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom