Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

aikaterinib

Member
Επόμενο Ταξίδι
Βενετια
Εμένα πάντως η Rayair που ακυρωσε ταξίδι για αρχες Ιουνιου και μου εδωσε επιλογη για επιστροφη μου τα επεστρεψε και 7 ημερες

Ntite

New Member
Πολύ ωραία ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, επειδή οσο πλησιάζει ο καιρός αντιλαμβάνομαι ολο και περισσότερο οτι δεν θα μπορέσω να κάνω αυτό το ταξίδι θα ζητήσω refund και ας αργήσει να γίνει, μπράβο η Ryan 7 μερες ειναι πολύ καλά, ο φιλος μου εχει ζητήσει refund απο την blue air περυσι τον Νοεμβριο για μια πτήση που ακυρώθηκε και ακόμα δεν εχει πάρει τπτ, κατι δεν πάει καλά με αυτή την εταιρία.

Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Καλησπέρα, να ρωτήσω αν έχει κάποιος κάτι αντίστοιχο. Αν το voucher δεν χρησιμοποιηθεί εντός των 18 μηνών που σου δίνουν γνωρίζει κάποιος αν μετά τα χρήματα στα επιστρέφουν ή τα χάνεις;

Στάθης

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καλησπέρα, να ρωτήσω αν έχει κάποιος κάτι αντίστοιχο. Αν το voucher δεν χρησιμοποιηθεί εντός των 18 μηνών που σου δίνουν γνωρίζει κάποιος αν μετά τα χρήματα στα επιστρέφουν ή τα χάνεις;
Ούτε εγώ το εχω χρησιμοποιήσει ακόμα. Είχαν πει πάντως ότι αν δεν χρησιμοποιηθεί θα επιστραφούν τα χρήματα.

North66

Member
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία

Στάθης

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Δεν υπάρχει κανένας λόγος κάποιος να κρατάει το voucher πέραν των 18 μηνών για να δοκιμάσει την πολιτική επιστροφών της Aegean.
Επιστροφή χρημάτων για το Credit Voucher
Μόλις το δοκίμασα και μου λέει ότι θα μπορέσω να κάνω αίτημα για επιστροφή χρημάτων μετά τις 2/11/21, δηλαδή μετά το πέρας των 18 μηνών.

North66

Member
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Κάποια στιγμή υπήρχαν διαφορετικοί όροι και μπορούσες να ζητήσεις εξαργύρωση με τη συμπλήρωση 12μήνου, ενώ το voucher ίσχυε για 18μηνο.

Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Κάποια στιγμή υπήρχαν διαφορετικοί όροι και μπορούσες να ζητήσεις εξαργύρωση με τη συμπλήρωση 12μήνου, ενώ το voucher ίσχυε για 18μηνο.
Σε τηλεφώνημα που είχα κάνει μου είχαν πει μετά το πέρας των 18 μηνών. Αν μπορούσα να το αξιοποιήσω θα το έκανα, αλλά δεν βολεύει με τη δουλειά και ακόμα κι αν χρησιμοποιηθεί δεν θα μπορέσω να ξοδέψω ολόκληρο το ποσό καθώς είναι 2 voucher γι αυτό ρωτάω αν έχει επιχειρήσει κάνει κάτι αντίστοιχο.

deerhunter

Member
Καλημέρα σας, είχα ένα voucher από ακυρωμένη πτήση και το χρησιμοποίησα . η πτήση ακυρώθηκε ξανά και μου έδωσαν νέο voucher. Τυχαία ανακάλυψα οτί το δεύτερο voucher δεν είναι εξαργυρώσιμο και πρέπει να το χρησιμοποιήσω μέσα σε 18 μήνες.
Πήρα τηλέφωνο στο call center και μου το επιβεβαίωσαν! είναι δυνατόν να ισχύει κάτι τέτοιο όταν είναι υπαιτιότητα της αεροπορικής?ευχαριστώ

Μάγδα

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Κάτι παρόμοιο συνέβη κι εμένα τον Γενάρη. Είχα voucher του Ιουνίου 2020 μετά από ακύρωση λόγω πανδημίας. Αγοράζω με το voucher Οκτώβρη νέα εισiτήρια. (Δεν συζητώ ότι ήταν ονομαστικά άνα άτομο, 5 διαφορετικές κρατήσεις για οικογένεια) που τελικά ακυρώνονται τον Γενάρη. Δεν μπορούσα να πάρω χρήματα πίσω γιατί αγόρασα με voucher. Τέλος πάντων μεταφέρω το ταξίδι οπού και τελικά το κάνω. Όταν αγόρασα με το voucher τα αρχικά εισιτήρια δεν αγόρασα θέσεις ενώ θα μπορούσα θεωρώντας ότι θα μπορούσα να το κάνω αργότερα. Όχι δεν μπορείς. Τελικά τις πλήρωσα με μίλια. Έχω υπόλοιπο από το αρχικό voucher 15 ευρώ επί 5 voucher, σύνολο 75 ευρώ. Για να δούμε, θα τα πάρω;
Αυτά και άλλα πολλά (low cost πρακτικές με τις αποσκευές, αλλά και άλλες αστοχίες (το σνακ σάντουιτσ-γαλοπούλα δεν έφτασε για όλους και μας έφεραν vegan χούμους που εννοείται δεν φάγαμε, τα υγειονομικά πρωτόκολλά που δεν τηρήθηκαν, υπήρχαν άτομα που δεν φόρεσαν σχεδόν καθόλου τη μάσκα σε τετράωρη πτήση και το πλήρωμα δεν μπόρεσε να κάνει κάτι, το neo που δεν ήταν neo παρά μόνο εξωτερικά στο πήγαινε (αλλά και στο έλα που ήταν οι θέσεις πολύ στενάχωρες) και άλλα πολλά που δεν ήξερα σε πιο post να γράψω και τα λέω τώρα. Για μένα προσωπικά τέλος η Aegean. Καλύτερα low cost να ξέρω τι πληρώνω.

Grtraveler

Member
Καλησπέρα, έχω ένα εισιτήριο για εξωτερικό με την aegean. δεν θα μπορέσω να πετάξω τελικά. Είναι στη κατηγορία Flex (economy/ κατηγορία ναύλου P). Αν έχω καταλάβει σωστά οι δυνατότητες που υπάρχουν είναι οι εξής:
  1. Αλλαγή ημερομηνίας πτήσης (ή και προορισμού) χωρίς rebooking fee, αλλά με καταβολή της τυχόν διαφοράς με το νέο εισιτήριο,
  2. Να κάνω το εισιτήριο "ανοικτό" μέσω τηλεφωνικού κέντρου και χρέωση 20€.
Αν θέλω επιστροφή χρημάτων γίνεται?

Ευχαριστώ

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
31.804
Μέλη
36.350
Νεότερο μέλος