Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
156
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru
Γενικά με το υπέρβαρο της αποςκευής (πέρα των 23 κιλών) στην Aegean έχετε παρατηρηςει αν ειναι ελαστικοί;
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Γενικά με το υπέρβαρο της αποςκευής (πέρα των23 κιλών) στην Aegean έχετε παρατηρηςει αν ειναι ελαστικοί;
Οχι εκει δεν ειναι ελαστικοί δυστυχώς ή πρεπει να πληρώσεις το παραπάνω ή να τα βγάλεις και να τα βάλεις στη χειραποσκευή αν χωράνε.
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντου
Γενικά με το υπέρβαρο της αποςκευής (πέρα των 23 κιλών) στην Aegean έχετε παρατηρηςει αν ειναι ελαστικοί;
Ειναι υπερβολικα θα ελεγα αυστηροί εδω ήταν πριν γίνουν οι αλλαγές αυτες με go light , flex κτλ...
Τωρα ειναι ακόμα πιο πολύ , εμενα μου έτυχε παλία να μου κάνουν χοντρό σκηνικό για 2κιλά υπέρβαρο με εισητήριο γερμανια- ελλαδα πανάκριβο για τα δεδομένα τοτε και αδειαζα πραγματα που παλι καλα πηραν οι δικοι μου πισω σπιτι στην γερμανια )
Ενω με alitalia ισπανια -ελλαδα υπέρβαρο 8 (παρακαλω !!! ) κιλά και δεν είπαν τιποτα ουτε πλήρωσα.

Πάντως η aegean εχει να προσθεσεις δεύτερη βαλιτσα , 20 ευρω εδωσα εγω τον μαρτιο απο γερμανια ελλαδα 2 άτομα ειχαμε 4 βαλιτσες και 2 χειραποσκευες (σηκώσαμε και ολη την γερμανια βεβαια :haha: τα 40 ευρω που δωσαμε για τις 2 εξτρα ηταν οκ θα ελεγα σε σχεση με παλια )
 

knightwish

Member
Μηνύματα
49
Likes
5
Να ρωτήσω η χειραποσκευή μου είναι 8,2 kg ..λέτε να έχω θέμα...
Θα έχω και τη backpack με το λαπτοπ μαζί και την τσαντα μου...
 

sourloulou

Member
Μηνύματα
103
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Λος Αντζελες-Λας Βεγκας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κινα
Να ρωτήσω η χειραποσκευή μου είναι 8,2 kg ..λέτε να έχω θέμα...
Θα έχω και τη backpack με το λαπτοπ μαζί και την τσαντα μου...
δε νομιζω!δεν την ζυγιζουν σχεδον ποτε με aegean ...τουλαχιστον σεμενα δεν ετυχε!το μεγεθος βλεπουν κυριως....την τσαντα την επιτρεπουν στις γυναικες κανονικα...οχι οπως στην ραιαν...
εντυπωση μου εκανε δε το οτι ενω ειχα πληρωσει οικονομικο εισιτηριο με χειραποσκευη μου προτειναν να την παραδοσω ως αποσκευη επειδη η πτηση ειχε πολλες χειραποσκευες!!!επειδη ομως μου εχουν χαλασει χειραποσκευη κ εκαναν τον "αλεκο" μετα δεν την εδωσα κι ας επεμεναν!!!την εδωσε ο φιλος μου ομως!
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
825
Να ρωτήσω η χειραποσκευή μου είναι 8,2 kg ..λέτε να έχω θέμα...
Θα έχω και τη backpack με το λαπτοπ μαζί και την τσαντα μου...
Ε, κι εσύ... Κόψε 200 γραμμάρια.
Αν τη ζυγίσουν, ναι θα έχεις θέμα.
Θεωρητικά αυτό που ισχύει είναι αυτό: "Ένας επιβάτης που έχει αγοράσει ένα GoLight εισιτήριο, έχει τη δυνατότητα μεταφοράς μίας χειραποσκευής βάρους έως 8 kg δωρεάν και μίας βοηθητικής χειραποσκευής ή ενός φορητού υπολογιστή." Πρόσεξε το διαζευκτικό "ή". Εσύ είσαι και 200 γρ παραπάνω, και έχεις και αντικείμενο παραπάνω από αυτά που επιτρέπουν (έχεις και λαπτοπ και εξτρά τσάντα).
Στην πράξη δεν ξέρεις τι θα κάνουν, πόσο αυστηροί είναι, αλλού τις ζυγίζουν, αλλού όχι, αλλού ασχολούνται, αλλού όχι. Πάντως συνήθως δεν τις ζυγίζουν, χωρίς αυτό να είναι απόλυτο. Κάνεις ό,τι νομίζεις και αναλαμβάνεις την ευθύνη.
 

knightwish

Member
Μηνύματα
49
Likes
5
Ευχαριστω!Εντάξει ένα πουλοβερ είναι θα το βγαλω !:p Τα εισητήριά μου γράφουν επάνω Q-Economy/Coach.Για το λαπτοπ και την εξτρα τσαντα μου ειπανε οτι δεν υπάρχει πρόβλημα από την aegean που επικοινώνησα αρκρί στην τσάντα του λαπτοπ να είναι μόνο το λάπτοπ και ο φορτιστής του.

Τη χειρααποσκευή την ανοίγουν γιατί έχω βάλλει τα ρούχα μέσα σε κάτι σακούλες που αφαιρείς τον αέρα..:p
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
156
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru
Ευτυχώς ηταν πολυ επιεικείς στο αεροδρομιο Μακεδονία και μου πέρασαν αποσκευή 28 κιλών χωρίς να πληρώσω extra. Μου ζυγισαν την χειραποσκευή (αυτή ηταν εντός ορίων) οχι ομως το backpack με το laptop και μου επέτρεψαν και την γυναικεία τσάντα.
 

knightwish

Member
Μηνύματα
49
Likes
5
Από το Μακεδονία έχω πετάξει κι εγώ με 26,8 κιλά για Γερμανία.Τώρα πετάω από Ελ.Βενιζέλος με aegean.Δλδ δεν σ άφησαν να περάσει η backpack με το λάπτοπ?
 

knightwish

Member
Μηνύματα
49
Likes
5
Στο εισητήριό μου γράφει αυτά!
Carry On Allowance Information
Carry On Allowance: 1 Piece Plan
Aegean Airlines - Eleftherios Venizelos Airport, Athens, GR - Munich Franz Josef Strauss Airport, Munich, DE
Bag 1 - NO FEE - CARRY ON HAND BAGGAGE ALLOWANCE
Carry On Allowance: 1 Piece Plan
Lufthansa - Munich Franz Josef Strauss Airport, Munich, DE - Amsterdam-Schiphol Airport, Amsterdam, NL
Bag 1 - NO FEE - UPTO18LB/8KG AND UPTO46LI/118LCM
Bag 2 - NO FEE - CARRY ON PERSONAL ITEMS
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
156
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru
Από το Μακεδονία έχω πετάξει κι εγώ με 26,8 κιλά για Γερμανία.Τώρα πετάω από Ελ.Βενιζέλος με aegean.Δλδ δεν σ άφησαν να περάσει η backpack με το λάπτοπ?
Δεν ειχα πρόβλημα με το backpack του laptop, απλά σημείωσα πως δεν μου ζυγισαν αυτο παρα μόνο την χειραποσκευή.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.545
Likes
8.032
εντυπωση μου εκανε δε το οτι ενω ειχα πληρωσει οικονομικο εισιτηριο με χειραποσκευη μου προτειναν να την παραδοσω ως αποσκευη επειδη η πτηση ειχε πολλες χειραποσκευες!!!επειδη ομως μου εχουν χαλασει χειραποσκευη κ εκαναν τον "αλεκο" μετα δεν την εδωσα κι ας επεμεναν!!!την εδωσε ο φιλος μου ομως!
Μην σου κανει εντυπωση,γιατι γινεται και στην aegean αυτο,λογω "περιορισμενου χωρου αποθηκευσης αποσκευων"...
Αν σου χαλασαν αποσκευη να μην τους αφηνετε να κανουν ουτε τον "αλεκο"ουτε τον "μητσο"
να πηγαινετε στο γραφειο αποσκευων και να δηλωνετε καταστροφη και να ζητατε αντικατασταση.Ειναι υποχρεωμενοι να το κανουν...
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.743
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom