Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Ε ναι..γι'αυτό είπα ότι δεν μπορεί κανένας να μιλήσει με σιγουριά.Καλό είναι πάντα να τηρείς τους κανένας για να μην υπάρχουν εκπλήξεις και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
825
56x35x30 κάτω από το κάθισμα δεν χωράει με τίποτα.
Είναι το ύψος του ντουλαπακίου λιγότερο από 30 εκ.; Δεν νομίζω.
Πάντως έχω βρει την υγειά μου με την καινούρια βαλίτσα samsonite 55x40x20 1,6 κιλά.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
56x35x30 κάτω από το κάθισμα δεν χωράει με τίποτα.
Είναι το ύψος του ντουλαπακίου λιγότερο από 30 εκ.; Δεν νομίζω.
Πάντως έχω βρει την υγειά μου με την καινούρια βαλίτσα samsonite 55x40x20 1,6 κιλά.
Μου έχει τύχει σε αεροσκάφος της olympic (για πτήση της aegean) να χωράει με το ζόρι η δικιά μου που είναι 25εκ. Στα Α320 της aegean χωράει άνετα η 25εκ. αλλά για βαλίτσα 30εκ δε ξέρω..
Αν δε την ελέγξει κανείς αλλά η βαλίτσα δε χωράει ούτε κατω απ'το κάθισμα του μπροστινού ούτε στο ντουλάπι, τι γίνεται;
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
825
Μου έχει τύχει σε αεροσκάφος της olympic (για πτήση της aegean) να χωράει με το ζόρι η δικιά μου που είναι 25εκ. Στα Α320 της aegean χωράει άνετα η 25εκ. αλλά για βαλίτσα 30εκ δε ξέρω..
Αν δε την ελέγξει κανείς αλλά η βαλίτσα δε χωράει ούτε κατω απ'το κάθισμα του μπροστινού ούτε στο ντουλάπι, τι γίνεται;
Ναι είναι πρόβλημα, γι' αυτό καλύτερα να είναι στις σωστές διαστάσεις.
Δεν μπορώ να σκεφτώ τώρα τι ύψος μπορεί να έχει το ντουλαπάκι αλλά ναι μπορεί να μην είναι 30 εκ.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Παιδιά μισό λεπτό. Βαλίτσα κάτω από κάθισμα είναι έγκλημα. Κι αυτό γιατί σε περίπτωση ενός εκτάκτου evacuation απειλείται η ασφάλεια των επιβατών της τριάδας καθισματων. Οποιαδήποτε αεροσυνοδός που κάνει σωστά τη δουλειά της δεν μπορεί να επιτρέψει κάτι τέτοιο.
Στο κυρίως θέμα τώρα η βαλίτσα φυσικά και χωράει στο ντουλάπι. Όμως εναποκειται στην κρίση του προσωπικού εδάφους αν θα το επιτρέψει. Κατά κανόνα δε μετράνε τις βαλίτσες αλλά αν η πτήση είναι φουλ θα πρέπει και εθελοντικά κάποιες αποσκευές να μπουν στο καργκο. Τώρα αν κάνεις μόνος το τσεκ ιν και δε χρειάζεται να περάσεις από γκισέ το πιο πιθανό είναι να περάσεις απαρατήρητος.
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Μα οι ίδιες οι εταιρίες το λένε ότι μπορεί να μπαίνει κάτω από το κάθισμα..και στο safety demo νομίζω.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Για στείλε μου ένα λινκ να το γράφει... Εκτός κι αν μπερδεύεις την απλή τσάντα /σακούλα κλπ με τη βαλίτσα.
Το μεγαλύτερο αντικείμενο που μπαίνει κάτω από κάθισμα είναι το σακίδιο η σπιτάκι σκύλου/γάτας. Και είναι πολύ μικρότερο από βαλίτσα.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Με μια πρόχειρη ματιά δε βλέπω να γράφει κάτι για βαλίτσα κάτω από κάθισμα.
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
825
Λέει Just make sure they fit into the overhead bin or under the seat in front of you. Εννοείται ότι πρέπει να χωράει. Η βαλιτσούλα η cabin size δεν χωράει. Υποτίθεται πως θες και χώρο για τα πόδια σου. Σακίδιο τύπου σχολική τσάντα χωράει.
 

miclo2121

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς αν επιτρέπεται να κουβαλάμε το laptop μαζί μας στα χέρια στο αεροπλάνο; Έχω μια χειραποσκευή στις διαστάσεις που δίνουν μια σταντα μικρή στον ώμο και ένα laptop 17''. Θα έχω κάποιο πρόβλημα στο αεροπλάνο;
Και μια ερώτηση ακόμα πετάω με aegean και lufthansa πόσο αυστηρό είναι το όριο των 8 κιλών που δίνουν;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom