Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Στο Χήθροου απ'ότι έχω καταλάβει την πληρώνουν όσοι έχουν να παραδώσουν βαλίτσα πέραν της χειραποσκευής, ή δεν έχουν κάνει ηλεκτρονικό τσεκ-ιν. Έχω ακούσει κόσμο να παραπονιέται γι αυτό, και έχω δει επίσης κόσμο να μπαίνει στο αεροπλάνο με μεγάλη χειραποσκεύη+τσάντα χειρός+3-4 σακκούλες ψώνια από τα γνωστά πολυκαταστήματα της πόλης.

Εμείς τελικά δεν είχαμε κανένα θέμα υποθέτω λόγω του μικρού μεγέθους του backpack...Σακουλίτσα με ψώνια κι εμείς είχαμε αλλά από κατάστημα του αεροδρομίου....
 

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Για αυτό στο heathrow βάζουν νωρίς boarding time. Για να έχουν άπλετο χρόνο να ζυγιζουν να ζυγιζουν όλες τις χείραποσκευες χαχα. Πάντως ήταν εξαιρετικά ευγενικοι και ελαστικοι για ένα μέχρι ένα κιλό επιπλέον σε ορισμένους επιβάτες. Γιατί μέχρι να καταφέρουν να βρουν πως η Θεσσαλονίκη είναι ο τελικός προορισμός μας και να το εκτυπώσουν στο baggage tag έβλεπα και άλλους επιβάτες της πτήσης μου που "τσιμπησε" ο check in agent από το χώρο αναμονής μπροστά στο gate.
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Και στο Charles de Gaulles, ζυγίζουν όλες τις χειραποσκευές πριν τον έλεγχο.
Πριν από 2 εβδ επέστρεφα από CDG με Aegean και δεν μας ζυγησαν καμία βαλίτσα ούτε αντιλήφθηκα να ζυγίζουν γενικά στη πτήση προς Αθήνα
Άσχετο αλλά έχουν βάλει πιλοτικά εσωτερικό wifi σε κάποια αεροσκάφη για in flight entertainment
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.420
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Πριν από 2 εβδ επέστρεφα από CDG με Aegean και δεν μας ζυγησαν καμία βαλίτσα ούτε αντιλήφθηκα να ζυγίζουν γενικά στη πτήση προς Αθήνα
Άσχετο αλλά έχουν βάλει πιλοτικά εσωτερικό wifi σε κάποια αεροσκάφη για in flight entertainment
Όχι πιλοτικά, έχει μπει μόνο σε πτήσεις ATH-BRU & ATH- CDG
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Δεν ταξίδεψα με Aegean από CDG. Πριν περάσεις τον έλεγχο, ζύγιζαν όλες τις χειραποσκευές, ανεξάρτητα με ποιά αεροπορική ταξίδευες.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.911
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Δεν ταξίδεψα με Aegean από CDG. Πριν περάσεις τον έλεγχο, ζύγιζαν όλες τις χειραποσκευές, ανεξάρτητα με ποιά αεροπορική ταξίδευες.
Φαντάζομαι πως δεν ζύγιζαν τις χειραποσκευές όσων ταξίδευαν με easyjet μιας και δεν υπάρχει όριο βάρους στη συγκεκριμένη εταιρία.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ήμουν στο terminal που πετάει η Air France.
Η AF πετάει απο 2-3 εκει..αρα το ζυγισμα της χειραποσκευης οντως φαινεται ακατανοητο. χώρια που οι εταιρειες εχουν αλλα ορια μεταξυ τους. οι ζυγιστες τα κατεχουν αραγε?
 
Last edited:

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Τι να πω... Κι εμένα μου έκανε μεγάλη εντύπωση...
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Υπάρχει περίπτωση ακύρωσης εισητηρίου go light με Aegean.
Σύμφωνα με το σάιτ της
"Η αξία του εισιτηρίου δεν επιστρέφεται σε περίπτωση ακύρωσης". Υπάρχει περίπτωση να πάρω τίποτα πίσω αν το ακυρώσω;Έχει καμία διαφορά από το να μην εμφανιστεί κανείς την ημέρα της πτήσης στο αεροδρόμιο;
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Παίρνεις πίσω μόνο τους φόρους μείον το πρόστιμο ακύρωσης και τα μίλια αν το έχεις κλείσεις με μίλια.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.366
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom