Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

stgn

Member
Μηνύματα
39
Likes
3
Καλησπέρα σε όλο το forum! Είναι το πρώτο μου ποστ εδώ και θα χρειαζόμουν λίγη βοήθεια. Καλώς σας βρίσκω by the way ;-)

Κατευθείαν στο θέμα μας λοιπόν:
Πετάω για Χίο την Πέμπτη 27/2 με Aegean, και αυτό που με προβληματίζει είναι πώς θα μεταφέρω dSLR και χειραποσκευή με ρούχα για 1 βδομάδα χωρίς να ξεπεράσω το όριο των 8 κιλών. Πράγμα αρκετά δύσκολο με μια μηχανή που ζυγίζει 1,7 κιλά και τη χειραποσκευή άδεια στα 2,4 (σύνολο 4,1 kg), μένουν μόνο 3,9 κιλά για ρούχα, παπούτσια, κτλ, για 7 διανυκτερεύσεις.
Εδώ λοιπόν θα ήθελα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους στις μετακινήσεις με Aegean, για τις διαθέσιμες εναλλακτικές που έχω.
  • Η 1η και πιο προφανής είναι να τα χωρέσω όλα (μηχανή και ρούχα-όσα χωρέσουν τεσπά) μέσα στην χειραποσκευή και να είναι κάτω από 8kg.
  • Η 2η είναι το παραπάνω σενάριο αλλά να είναι ελαφρώς παραπάνω από 8 κιλά (το πολύ κανα κιλό παραπάνω, μπας και χωρέσω ακόμα 2-3 μπλούζες και κανα παντελόνι). Σε αυτό το σενάριο θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι πιθανό το ενδεχόμενο να ζητήσουν να ζυγίσουν την χειραποσκευή.
  • Η 3η επιλογή είναι να φορέσω τη μηχανή στο λαιμό και να κυκλοφορώ σαν τουρίστας στο αεροδρόμιο αλλά η χειραποσκευή με τα ρούχα να είναι κάτω από 8 κιλά. Θα μου επιτρέψουν να έχω την μηχανή στο λαιμό/χέρι?
  • Και η 4η επιλογή είναι να έχω την χειραποσκευή με τα ρούχα μόνο μέσα, και την μηχανή μέσα στην ειδική τσάντα της στον ώμο μου. Το επιτρέπουν αυτό το σενάριο ή υπάρχει ενδεχόμενο να θεωρήσουν την τσάντα της μηχανής ως 2η χειραποσκευή?
Ευχαριστώ προκαταβολικά για την όποια βοήθεια και σόρρυ για το "σεντόνι".
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Εδώ http://el.aegeanair.com/hrisimes-plirofories/katigories-theseon/economy-class/suhnes-erotiseis/
λέει ότι Ένας επιβάτης που έχει αγοράσει ένα GoLight εισιτήριο, έχει τη δυνατότητα μεταφοράς μίας χειραποσκευής βάρους έως 8 kg δωρεάν και μίας βοηθητικής χειραποσκευής ή ενός φορητού υπολογιστή.
Αυτό θεωρητικά σημαίνει ότι εκτός από τη χειραποσκευή (8 κιλά) μπορείς να έχεις ξεχωριστά την τσάντα της μηχανής. Πάντα σε λογικά πλαίσια βέβαια, δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος να πάρει εξτρά μαζί του μία από εκείνες τις τεράστιες τσάντες για φωτογραφική μηχανή που είναι σαν βαλιτσάκια και συνήθως είναι για επαγγελματίες.
Το αν ζυγίζουν τη χειραποσκευή στην πύλη με ενδιαφέρει κι εμένα, καθώς δεν έχω ταξιδέψει από τότε που άρχισαν να ισχύουν οι ναύλοι GoLight.
Πριν το GoLight πάντως ταξίδευα πάντα με χειραποσκευή και επιπλέον την τσάντα της κάμερας. 8 κιλά η χειραποσκευή, γύρω στα 3 η τσάντα με την κάμερα κτλ.
Πάντως θα σου πρότεινα μελλοντικά να βρεις χειραποσκευή πιο ελαφριά, κάτι σαν αυτό http://www.amazon.co.uk/Dussel-Prof...ie=UTF8&qid=1393177406&sr=8-1&keywords=dussel δεν ζυγίζει πάνω από ένα κιλό.
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Ο Γυρος του Κοσμου
αν καποιος ξερει ας μας πει αν ζυγιζουν την χειραποσκευη στο golight...
 

stgn

Member
Μηνύματα
39
Likes
3
Ευχαριστώ και τους 2 για τα χρήσιμα links, οπότε κατα 99% θα πάω για το τέταρτο σενάριο... Θα κανω και μια εκτύπωση τη σελίδα όπου αναφέρεται το: "Ένας επιβάτης που έχει αγοράσει ένα GoLight εισιτήριο, έχει τη δυνατότητα μεταφοράς μίας χειραποσκευής βάρους έως 8 kg δωρεάν και μίας βοηθητικής χειραποσκευής ή ενός φορητού υπολογιστή." να το έχω μαζί μου για παν ενδεχόμενο.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Καλό ταξίδι και καλές φωτογραφίες :)
Πολυ γελιο πεφτει τωρα τελευταια..και με την Aegean..την περασμενη εβδομαδα πεταξα απο Αθηνα-Ηρακλειο..αφου επεστρεφα απο Κωσταντινουπολη. Ακουστε τι κρατουσα!!! Ενα σακο γυμναστηριου! φουλ στο ρουχο μεσα...μια τσαντα γυναικεία πλάτης...φουλ εξτρα φορτωμένη ..τον υπολογιστη στο χερι ανοιγμένο γιατι δεν πρεπει να ειναι μεσα σε βαλιτσα η στη θηκη..και μια σακουλα μεγαλη με 5 κουτια του ενος κιλου μπακλαβαδες ........η πτηση αν και εκτος σεζον ηταν φουλ...ειχα στο μυαλο μου οτι θα με γυρνουσαν πισω να δωσω τον σακο κατω και να πληρωσω εξτρα αλλα τελικα ΠΕΡΑΣΑ!!!.. :clap:τι να πω..τύχη?ή οτι δεν ειναι τοσο αυστηροι σαν τις low cost εταιρείες

αν καποιος ξερει ας μας πει αν ζυγιζουν την χειραποσκευη στο golight...
Δεν την ζυγίζουν ..αν ειναι μια μικρη βαλιτσα ή ενας μετριος σακος γυμναστηρίου..
 
Last edited by a moderator:

underwater

Member
Μηνύματα
2.713
Likes
11.264
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Παιδιά εγώ τις 3-4 φορές που έχω ταξιδέψει με go light εντός Ελλάδος όχι απλά δεν έχουν ζυγίσει τις αποσκευές, αλλά ούτε έχει γίνει ο οποιοσδήποτε έλεγχος. Έχω δει να περνούν ανενόχλητοι πολλοί επιβάτες με χειραποσκευές με διαστάσεις σαφώς μεγαλύτερες των αναγραφόμενων, αλλά και με περισσότερα τεμάχια από το επιτρεπτό. Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να συμβεί και η στραβή, φαντάζομαι άλλωστε ότι κάποια στιγμή θα εντείνουν τους ελέγχους καθώς συχνά στα ντουλαπάκια της καμπίνας επικρατεί το χάος.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Ευχαριστώ και τους 2 για τα χρήσιμα links, οπότε κατα 99% θα πάω για το τέταρτο σενάριο... Θα κανω και μια εκτύπωση τη σελίδα όπου αναφέρεται το: "Ένας επιβάτης που έχει αγοράσει ένα GoLight εισιτήριο, έχει τη δυνατότητα μεταφοράς μίας χειραποσκευής βάρους έως 8 kg δωρεάν και μίας βοηθητικής χειραποσκευής ή ενός φορητού υπολογιστή." να το έχω μαζί μου για παν ενδεχόμενο.
Εσυ θα παρεις μια μικρη βαλίτσα...θα παρεις τη φωτογραφικη σου μεσα στη θηκη( που θα σε βαλουν να την ανοιξεις και να την βγαλεις απο τη θηκη..να βγαλεις καπακια κλπ.. και θα εχεις και τον υπολογιστη ανοιχτο το καπακι στο χερι( αν παρεις)...και περνας μια χαρα...(οταν λεω μικρη εννοω περιπου 40Χ50Χ20)
 

vasilis.gkik

Member
Μηνύματα
186
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Ο Γυρος του Κοσμου
Δεν την ζυγίζουν ..αν ειναι μια μικρη βαλιτσα ή ενας μετριος σακος γυμναστηρίου..
Και γω φιλε το ιδιο δρομολογιο θα κανω...ηρακλειο-αθηνα
Θα εχω μαζι μου χειραποσκευη στις μεγιστες επιτρεπτες διαστασεις 55χ40χ20
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Και γω φιλε το ιδιο δρομολογιο θα κανω...ηρακλειο-αθηνα
Θα εχω μαζι μου χειραποσκευη στις μεγιστες επιτρεπτες διαστασεις 55χ40χ20
περνας ανετα!.μπορεις να εχεις και + μια σακουλα με καλτσουνακια!..( προσεχε ομως μην εχεις τπτ σε υγρο μεσα στη βαλιτσα..ρακη ας πουμε..:twisted:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.513
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom