Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τις παλιές καλές εποχές πριν γίνει τύπου low cost. Τώρα έχει παρατήρηση και υπόδειξη ότι αν προσωπικό αντικείμενο να το χωρέσεις στη χειραποσκευή χωρίς να υπερβαίνει όλο αυτό τα 8 κιλά. Φυσικά όλα αυτά γίναν ελέω covid...
το προσωπικο αντικειμενο δεν εχει περιορισμο βαρους.
 
Last edited by a moderator:
D

Delmem38110

Guest
Τις παλιές καλές εποχές πριν γίνει τύπου low cost. Τώρα έχει παρατήρηση και υπόδειξη ότι αν προσωπικό αντικείμενο να το χωρέσεις στη χειραποσκευή χωρίς να υπερβαίνει όλο αυτό τα 8 κιλά. Φυσικά όλα αυτά γίναν ελέω covid...
περιμένουν σαν τα κοράκια πάνω στις χειραποσκευές να στις ζυγησουν, αν περάσεις τα 8 κιλά στις χρεώνουν.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
περιμένουν σαν τα κοράκια πάνω στις χειραποσκευές να στις ζυγησουν, αν περάσεις τα 8 κιλά στις χρεώνουν.
γι αυτο, οπως εχει ηδη αναφερθει, βαζουμε ρουχα στη χειραποσκευη κ τις πετρες στο προσωπικο αντικειμενο. στο τελευταιο μου ταξιδι με την εταιρεια η χειραποσκευη ζυγιζε 8 κιλα κ το προσωπικο αντικειμενο 6.5, συνολο 14.5. μου εφυγε η πλατη βεβαια. ο ναυλος ηταν flex ( βλεπε λημμα).
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Παίδες στα economy εισιτήριδα ΔΕ προβλέπονται και τα δύο, εγώ εκεί αναφέρομαι.
Έχεις μόνο χειραποσκευή, χωρίς να επιτρέπεται προσωπικό αντικείμενο.
Το διαπίστωσα πρώτη φορά πέρυσι το καλοκαίρι και σε ακριβό μάλιστα εισιτήριο, όπου καθόμουν να πακτώσω τη τσάντα της πλάτης με το laptop μέσα στη χειραποσκευή κατά την αναχώρηση. Ευτυχώς δε με ζύγισε...
 
D

Delmem38110

Guest
Παίδες στα economy εισιτήριδα ΔΕ προβλέπονται και τα δύο, εγώ εκεί αναφέρομαι.
Έχεις μόνο χειραποσκευή, χωρίς να επιτρέπεται προσωπικό αντικείμενο.
Το διαπίστωσα πρώτη φορά πέρυσι το καλοκαίρι και σε ακριβό μάλιστα εισιτήριο, όπου καθόμουν να πακτώσω τη τσάντα της πλάτης με το laptop μέσα στη χειραποσκευή κατά την αναχώρηση. Ευτυχώς δε με ζύγισε...
η οικονομική πια στην αιγαίου έχει τρεις υποκατηγορίες.
λάιτ φλεξ και κομφορτ φλεξ. στην λάιτ μόνο σκέτη η χειραποσκευή. στην φλεξ και το προσωπικό αντικείμενο και στη Κομφορτ έχεις και βαλίτσα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Έχεις μόνο χειραποσκευή, χωρίς να επιτρέπεται προσωπικό αντικείμενο.
οχι. εχεις η το ενα η το αλλο. αν δε επιλεξεις να εχεις προσωπικο αντικειμενο, αυτο εχει περιορισμο βεβαια διαστασεων αλλα οχι βαρους. οσο θελεις μπορει να ζυγιζει.

Screenshot_20211031-162304_Chrome.jpg
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
@psilos3 εμείς απο το Σαλονιστάν επιλέγουμε Ryan γιατί θέλουμε να πάμε απευθείας στο προορισμό μας και όχι μέσω Λαμίας! Όλα τ' άλλα ίδια είναι....
1.png

2.png
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Τελεια, ευχαριστω πολυ.
Με προβληματιζουν επισης οι διαστασεις της "προσωπικης τσαντας". Υπαρχει περιπτωση να ειναι αυτες οι διαστασεις που φαινονται στη παρακατω εικονα? (η εικόνα ειναι απο τη σελιδα οπου προσθετεις baggage στο εισιτηριο επιπλεον)
View attachment 375326
Οι μέγιστες διαστασεις του προσωπικού αντικειμένου είναι 30×40×20, δηλαδή περίπου μια σχολική τσάντα polo μικρή. Δεν υπάρχει περιορισμός στο βάρος του, αλλά όταν η χειραποσκευή/ βαλίτσα ξεπερνάει τα 8 κιλά, τότε ζυγίζουν και το προσωπικό αντικείμενο και βαράνε πρόστιμα ανελέητα!!
Όλα εξαρτώνται από τα κέφια τους...
Η φίλη μου με economy light ταξίδεψε για Γερμανία με μία χειραποσκευή 8.900 γρ. και δεν πληρωσε προστιμο. Η κορη μου και οι φιλες με economy flex εισιτήριο για Πάρο πλήρωσαν προστιμο γιατί η χειραποσκευή τους ήταν 9.100 γρ. και το προσωπικό τους αντικείμενο (σακίδιο μικρό polo) που το ζύγισαν ήταν άλλα 4.000 γρ.
Οπότε προσοχή στη χειραποσκευή των 8 Kg.
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Ακριβως η ιδια εμπειρια. Και δεν ειναι η πρωτη φορα που η aegean κανει τετοιες τσιγκουνιες...
Μόλις έλαβα και εγώ επιτέλους τα χρήματα από το voucher.
-4 ευρώ για προμήθεια εισερχόμενου εμβάσματος από την Πειραιώς. Ουδεμία αναφορά για χρέωση στον παραλήπτη ή το οτιδήποτε.....
 

duty_free

Member
Μηνύματα
903
Likes
3.226
Η επιπλέον τσαντούλα μάς έδινε πολύ άνεση (έχω μια, οχι πλάτης, αλλά ας πούμε ταχυδρομικη) τώρα θα σφιχθώμεν λίαν με μονο την χειραποσκευή!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom