Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.432
Likes
4.416
κατάλαβα, τραγική πολιτική, ούτε ένα μικρό τσαντάκι δεν μπορείς να έχεις?
Το "τραγική" είναι σχετικό, όπως το βλέπει ο καθένας.
Σύμφωνα με τον κανονισμό, το τσαντάκι θα πρέπει να είναι μέσα στην αποσκευή σου.
Πάντα υπάρχει περίπτωση να μη σου πουν κάτι και να σε αφήσουν, αλλά στη θέση σου δε θα το ρίσκαρα
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
κατάλαβα, τραγική πολιτική, ούτε ένα μικρό τσαντάκι δεν μπορείς να έχεις?
Γι αυτο σε ρωταει πριν αγορασεις αν συμφωνεις με τους ορους του εισιτηριου που επελεξες, ωστε αν θες και αλλη τσαντα να το ξανασκεφτεις.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Εφοσον ήταν flex δεν σε συνεφερε να το μεταφερεις εστω και Οκτωβρη - Δεκεμβρη που εχει εισιτηρια με 80-90 ευρω; Εκτος προφανως αν, για καποιο λογο, δεν θελεις ή δεν μπορεις να ταξιδεψεις πλεον στο Μπιλμπαο.
80αρια-90αρια one way για το Αθήνα-Μπιλμπάο και το γύρνα 60+. Έβγαινε πάνω από 60 ευρώ η αλλαγή.
 

domino

Member
Μηνύματα
297
Likes
276
Καλησπέρα παιδια
έχω πτήση για Λισαβόνα από 1/5 έως 5/6 με την easyjet και σήμερα μου ακύρωσαν μόνο την πτήση της 1/5
για να βγάλω καινούργιο εισιτήριο τώρα για να πάω μόνο είναι πολύ ακριβά .
υπόψιν έχω ήδη πληρώσει και Airbnb στην Λισαβονα
ΤΙ με συμβουλεύετε να κάνω ???
+15 μερες πριν δεν δικαιουσαι αποζημιωσης.
Τι σου προτειναν ; Τους ρωτησες για την πτηση επιστροφης ;
 

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
Εχω προσπαθησει να κανω αλλαγη εισιτηριου σε περιοδο που τρεχει καποια προσφορα 20-30% εκπτωσης και ενω η τιμη της νεας πτησης (μετα την εφαρμογη της εκπτωσης) ειναι χαμηλοτερη απο την τιμη που αγοραστηκε το αρχικο εισιτηριο, το συστημα βγαζει επιπλεον κοστος για την αλλαγη.
Αναρωτιεμαι: Η αλλαγη του ναυλου υπολογιζεται στην αρχικη τιμη και οχι στην τρεχουσα τιμη μετα την εκπτωση;
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Εχω προσπαθησει να κανω αλλαγη εισιτηριου σε περιοδο που τρεχει καποια προσφορα 20-30% εκπτωσης και ενω η τιμη της νεας πτησης (μετα την εφαρμογη της εκπτωσης) ειναι χαμηλοτερη απο την τιμη που αγοραστηκε το αρχικο εισιτηριο, το συστημα βγαζει επιπλεον κοστος για την αλλαγη.
Αναρωτιεμαι: Η αλλαγη του ναυλου υπολογιζεται στην αρχικη τιμη και οχι στην τρεχουσα τιμη μετα την εκπτωση;
Με το κόστος αλλαγής τα έχουν κάνει σαλάτα πολλές φορές. Θα σου πω το τελευταίο παράδειγμα για να καταλάβεις.

Είχα κλείσει Μιλάνο-Αθήνα flex με την απογευματινή πτήση, η απογευματινή έκανε 100 ευρώ και η πρωινή 160. Μπαίνω μετά από 3 μέρες να δω για αλλαγή εισιτηρίου και στα κανονικά εισιτήρια έκανε η πρωινή 220 και η απογευματινή 130. Για την αλλαγή στη πρωινή μου ζητούσε 23 ευρώ, ενώ για την ίδια πτήση που πετούσα μου έλεγε ότι για την "αλλαγή" θα χρεωνόμουν 100 ευρώ..

Στο παράδειγμα σου, εάν η αλλαγή είναι τύπου 3-6 ευρώ τότε μπορεί να είναι λόγω κάποιας διαφοράς στην αναλογία μεταξύ τιμής εισιτήριου και φόρων. Άμα είναι τόσο μικρή η διαφορά καλό θα ήταν να το κλείσεις.
 

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
Με το κόστος αλλαγής τα έχουν κάνει σαλάτα πολλές φορές. Θα σου πω το τελευταίο παράδειγμα για να καταλάβεις.

Είχα κλείσει Μιλάνο-Αθήνα flex με την απογευματινή πτήση, η απογευματινή έκανε 100 ευρώ και η πρωινή 160. Μπαίνω μετά από 3 μέρες να δω για αλλαγή εισιτηρίου και στα κανονικά εισιτήρια έκανε η πρωινή 220 και η απογευματινή 130. Για την αλλαγή στη πρωινή μου ζητούσε 23 ευρώ, ενώ για την ίδια πτήση που πετούσα μου έλεγε ότι για την "αλλαγή" θα χρεωνόμουν 100 ευρώ..

Στο παράδειγμα σου, εάν η αλλαγή είναι τύπου 3-6 ευρώ τότε μπορεί να είναι λόγω κάποιας διαφοράς στην αναλογία μεταξύ τιμής εισιτήριου και φόρων. Άμα είναι τόσο μικρή η διαφορά καλό θα ήταν να το κλείσεις.
Η αλλαγη δεν αφορουσε 3-5 ευρω μονο. Για παραδειγμα εχω κλεισει εισιτηριο 170 ευρω επειδη ηταν η φτηνοτερη πτηση καποιας ημερας. Μπαινει εκπτωση και μπαινω να αλλαξω την παραπανω πτηση σε καποια αλλη πτηση της ιδιας ημερας που κοστιζει πλεον 145 ευρω και το συστημα μου ζηταει νσ πληρωσω 25 ευρω.
Γενικα δεν βγαζει νοημα.
Μιλησα με την Aegean δεν εβγαλα και πολυ ακρη. Μου ειπαν κατι περιεργα οτι ισως αλλαζει το booking class σε ακριβοτερο. Απορω τι σημασια εχει το booking class εφοσον εγω βλεπω οτι το φτηνοτερο εισιτηριο πωλειται εκεινη την ημερα και ωρα στα 145 ευρω?!
 

thanos34

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα, θα πετάξω με Aegean - airbus 320. Οι σειρές 1-4 είναι οι business ενώ οι 5 και έπειτα είναι οι economy. Αν κάτσω στην 5η σειρά, γνωρίζετε αν μπορώ να βάλω προσωπικό αντικείμενο κάτω από μπροστινό κάθισμα (4η σειρά business); Ρωτάω γιατί πχ αυτός που είναι business και κάθεται 1η σειρά, εφόσον δεν έχει μπροστινό κάθισμα που βάζει κάποιο προσωπικό αντικείμενο; Ευχαριστώ
 

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
Καλησπέρα, θα πετάξω με Aegean - airbus 320. Οι σειρές 1-4 είναι οι business ενώ οι 5 και έπειτα είναι οι economy. Αν κάτσω στην 5η σειρά, γνωρίζετε αν μπορώ να βάλω προσωπικό αντικείμενο κάτω από μπροστινό κάθισμα (4η σειρά business); Ρωτάω γιατί πχ αυτός που είναι business και κάθεται 1η σειρά, εφόσον δεν έχει μπροστινό κάθισμα που βάζει κάποιο προσωπικό αντικείμενο; Ευχαριστώ
Στην πρωτη σειρα τα βαζουν τα προσωπικα αντικειμενα στα ντουλαπακια απο πανω. Στην 5η σειρα, θα βαλεις το προσωπικο σ αντικειμενο κατω απο το καθισμα της 4ης σειρας. Αλλα προσωπικα νομιζω η 6η σειρα ειναι καλυτερη, γιατι με κλειστο το κουρτινακι της business, στην 5η σειρα ειναι σαν να εισαι τιμωρια μπροστα σε τοιχο.
 

rafaela 14

Member
Μηνύματα
31
Likes
91
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Καλησπέρα, θέλω τη βοήθεια σας. Είχα πτήση την Κυριακή από μιλανο για κυκλαδες με ανταπόκριση αθηνα με Aegean. είχε καθυστέρηση η πτήση από μιλανο, είχε και απεργία στο μαλπενσα με αποτέλεσμα να χάσω την επόμενη πτήση. Μου παρείχαν ξενοδοχείο και με έβαλαν στην πρωινή πτήση. Γνωρίζετε εάν δικαιούμαι αποζημίωση ?
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.432
Likes
4.416
Καλησπέρα, θέλω τη βοήθεια σας. Είχα πτήση την Κυριακή από μιλανο για κυκλαδες με ανταπόκριση αθηνα με Aegean. είχε καθυστέρηση η πτήση από μιλανο, είχε και απεργία στο μαλπενσα με αποτέλεσμα να χάσω την επόμενη πτήση. Μου παρείχαν ξενοδοχείο και με έβαλαν στην πρωινή πτήση. Γνωρίζετε εάν δικαιούμαι αποζημίωση ?
Εξαρτάται... Αν η καθυστέρηση οφείλεται στην απεργία (όχι του προσωπικού της αεροπορικής, αλλά γενικής) κατά 99% δε δικαιούσαι αποζημίωση
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom