Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

rafaela 14

Member
Μηνύματα
31
Likes
91
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Εξαρτάται... Αν η καθυστέρηση οφείλεται στην απεργία (όχι του προσωπικού της αεροπορικής, αλλά γενικής) κατά 99% δε δικαιούσαι αποζημίωση
μου ήρθε μήνυμα στην εφαρμογή για καθυστέρηση αναχώρησης 30 λεπτών . Βέβαια η αναχώρηση έγινε 1 ώρα και δέκα λεπτά αργότερα, ενώ η επιβίβαση είχε ξεκινήσει κανονικά. και μάλιστα όταν μπήκα στο αεροπλάνο και ενημέρωσα την αεροσυνοδό ότι έχω ανταπόκριση Αθήνα , μου λέει μην αγχώνεσαι θα έχει καθυστέρηση από Αθήνα και θα την προλάβεις …
 

nick07

Member
Μηνύματα
295
Likes
563
Καλησπέρα, θέλω τη βοήθεια σας. Είχα πτήση την Κυριακή από μιλανο για κυκλαδες με ανταπόκριση αθηνα με Aegean. είχε καθυστέρηση η πτήση από μιλανο, είχε και απεργία στο μαλπενσα με αποτέλεσμα να χάσω την επόμενη πτήση. Μου παρείχαν ξενοδοχείο και με έβαλαν στην πρωινή πτήση. Γνωρίζετε εάν δικαιούμαι αποζημίωση ?
Εφοσον καθυστερησες να φτασεις στον τελικο προορισμο σου 3 ωρες ή περισσοτερες δικαιουσαι αποζημιωση, εκτος αν η καθυστερηση ωφειλεται αποκλειστικα στην απεργια (π.χ. περιμεναν τη ληξη της για να αναχωρησετε) κατι που δεν ειναι ξεκαθαρο απο το μηνυμα σου.
 

rafaela 14

Member
Μηνύματα
31
Likes
91
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Εφοσον καθυστερησες να φτασεις στον τελικο προορισμο σου 3 ωρες ή περισσοτερες δικαιουσαι αποζημιωση, εκτος αν η καθυστερηση ωφειλεται αποκλειστικα στην απεργια (π.χ. περιμεναν τη ληξη της για να αναχωρησετε) κατι που δεν ειναι ξεκαθαρο απο το μηνυμα σου.
η ιστοσελίδα του αεροδρομίου μαλπενσα από το πρωί έδειχνε ποιες πτήσεις θα πραγματοποιηθούν. Και την δίκη μου έδειχνε ότι θα φύγει κανονικά. το μήνυμα που έλαβα από την Aegean (όσο περιμέναμε την επιβίβαση ) έλεγε απλά ότι η πτήση θα καθυστερήσει και την νέα ώρα επιβίβασης και αναχώρησης, δεν έλεγε την αιτία. Και δεν ρώτησε και κανείς μας 😕. Αξίζει τον κόπο να κανω αίτηση για αποζημίωση ή τσάμπα χρόνο θα χάσω? Διότι πιστεύω ότι θα επικαλεστούν την απεργία.
 

nick07

Member
Μηνύματα
295
Likes
563
η ιστοσελίδα του αεροδρομίου μαλπενσα από το πρωί έδειχνε ποιες πτήσεις θα πραγματοποιηθούν. Και την δίκη μου έδειχνε ότι θα φύγει κανονικά. το μήνυμα που έλαβα από την Aegean (όσο περιμέναμε την επιβίβαση ) έλεγε απλά ότι η πτήση θα καθυστερήσει και την νέα ώρα επιβίβασης και αναχώρησης, δεν έλεγε την αιτία. Και δεν ρώτησε και κανείς μας 😕. Αξίζει τον κόπο να κανω αίτηση για αποζημίωση ή τσάμπα χρόνο θα χάσω? Διότι πιστεύω ότι θα επικαλεστούν την απεργία.
Συμφωνα με την πολιτικη αεροπορια της Ιταλιας, η πτηση σας που ηταν προγραμματισμενη για τις 18:50 δεν επηρεαζεται απο την απεργια:

NOTE: during the strikes there are the protection time slots, from 7 to 10 and from 18 to 21, in which the flights must still be made.
Furthermore, detailed information on the operation of your flight can be requested from the relevant airline.

Συμφωνα με την πολιτικη αεροπορια της Ιταλιας, η πτηση σας που ηταν προγραμματισμενη για τις 18:50 δεν επηρεαζεται απο την απεργια:

NOTE: during the strikes there are the protection time slots, from 7 to 10 and from 18 to 21, in which the flights must still be made.
Furthermore, detailed information on the operation of your flight can be requested from the relevant airline.
Επισης βλεπω πως το αεροσκαφος εφτασε στο MXP με 32 λεπτα καθυστερησης επομενως ενας απο τους λογους καθυστερησης ειναι και αυτος.
 

rafaela 14

Member
Μηνύματα
31
Likes
91
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Επισης βλεπω πως το αεροσκαφος εφτασε στο MXP με 32 λεπτα καθυστερησης επομενως ενας απο τους λογους καθυστερησης ειναι και αυτος.
Σε ευχαριστώ πολύ. Έκανα ήδη αίτημα στην Aegean. Που μπορείς να δεις αφίξεις και αναχωρήσεις προηγούμενων ημερών ? Το έψαχνα προηγουμένως και δεν βρήκα κάτι. 🧐
 

nick07

Member
Μηνύματα
295
Likes
563

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Θέλω να κλείσω αεροπορικά τον Οκτώβριο για Τυνησία αλλά ξέρω ότι το φθινόπωρο του 2022 ακύρωσε πολλά δρομολόγια. Πιστεύετε ότι παίρνω μεγάλο ρίσκο; Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν θα επιστρέψω Ελλάδα οπότε με αγχώνει ότι θα κλείσω και εισιτήρια από Τυνησία για μια τρίτη χώρα.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.369
Likes
6.854
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Αν δεν σε αφήσουν, το προσωπικό αντικείμενο, τι το κάνεις; Σε βάζουν να το πληρώσεις έξτρα και σε αφήνουν τελικά να το πάρεις;
Ρωτάω γιατί αγόρασα light ναύλο αλλά μετά πρόσεξα ότι δεν έχει προσωπικό αντικείμενο που στην περίπτωση μου δεν γίνεται να μην έχω και το προσωπικό αντικείμενο βλ φορτιστές για τα γκατζετ, drone cams, power bank κα
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αν δεν σε αφήσουν, το προσωπικό αντικείμενο, τι το κάνεις; Σε βάζουν να το πληρώσεις έξτρα και σε αφήνουν τελικά να το πάρεις;
Ρωτάω γιατί αγόρασα light ναύλο αλλά μετά πρόσεξα ότι δεν έχει προσωπικό αντικείμενο που στην περίπτωση μου δεν γίνεται να μην έχω και το προσωπικό αντικείμενο βλ φορτιστές για τα γκατζετ, drone cams, power bank κα
Το βάζεις μέσα από τη μπλούζα η το μπουφάν σου.
 

afrodite39

Member
Μηνύματα
103
Likes
96
Εγώ πάντως τα τελευταία χρόνια που έχω ταξιδέψει με light είχα πάντα γυναικεία τσάντα τεραστίων διαστάσεων όπως και το μισό αεροπλάνο και δε μου χουν πει ποτέ ποτέ απολύτως τίποτα……
 

vanda

Member
Μηνύματα
887
Likes
4.251
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Εγώ πάντως τα τελευταία χρόνια που έχω ταξιδέψει με light είχα πάντα γυναικεία τσάντα τεραστίων διαστάσεων όπως και το μισό αεροπλάνο και δε μου χουν πει ποτέ ποτέ απολύτως τίποτα……
Είστε τυχερή. Εμένα στο αεροδρόμιο της Σάμου πριν από μερικά χρόνια με υποχρέωσαν να βάλω μέσα στην cabin bag και τη τσάντα με το laptop και την προσωπική μου (χαμός!)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom