Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

pan82

Member
Μηνύματα
629
Likes
787
Δεν κατάλαβες. Στην Αίγυπτο (και στις άλλες χώρες που η Aegean έχει ακόμα ναύλους Saver), αν έχεις Comfortflex παιρνεις τα χρήματά σου πίσω μείον €23, ενώ αν έχεις Saver δεν παίρνεις πίσω τίποτα (εκτός αν οι φόροι είναι πάνω από €23, οπότε παίρνεις πίσω τη διαφορά). Το έμαθα με τον άγριο τρόπο, όταν είχα δοκιμάσει να ακυρώσω ένα Saver που είχα για Κάιρο τον περασμένο Ιανουάριο. Τελικά πήγα.
Μα αυτό κατάλαβα κι εγώ αλλα μου φάνηκε πολυ απίστευτο για να είναι αληθινό. Στο saver γράφει ότι δεν εχει ακύρωση είναι απλα μου φάνηκε απίθανο στο comfort flex να παίρνεις ολα τα λεφτά χωρίς πέναλτι όταν σε όλες τις άλλες πτήσεις έχει κόστος ανά διαδρομή.
Για Ιανουάριο κοιτάω κι εγώ για καϊρο, αξίζει το ταξίδι; από καιρό έχει όντως νορμάλ εκείνη τη περίοδο;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.000
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μα αυτό κατάλαβα κι εγώ αλλα μου φάνηκε πολυ απίστευτο για να είναι αληθινό. Στο saver γράφει ότι δεν εχει ακύρωση είναι απλα μου φάνηκε απίθανο στο comfort flex να παίρνεις ολα τα λεφτά χωρίς πέναλτι όταν σε όλες τις άλλες πτήσεις έχει κόστος ανά διαδρομή.
Για Ιανουάριο κοιτάω κι εγώ για καϊρο, αξίζει το ταξίδι; από καιρό έχει όντως νορμάλ εκείνη τη περίοδο;
Ε, δεν είναι και να πας για μπάνιο, αλλά τουλάχιστον έχει σχετική ζέστη σε σχέση με Ευρώπη, καί σίγουρα είναι πιο υποφερτά σε σχέση με το καλοκαίρι. Αν τώρα θες να πάς και Άνω (Νότια) Αίγυπτο, για κει είναι πρακτικά η μόνη υποφερτή περίοδος...
 

pan82

Member
Μηνύματα
629
Likes
787
Ε, δεν είναι και να πας για μπάνιο, αλλά τουλάχιστον έχει σχετική ζέστη σε σχέση με Ευρώπη, καί σίγουρα είναι πιο υποφερτά σε σχέση με το καλοκαίρι. Αν τώρα θες να πάς και Άνω (Νότια) Αίγυπτο, για κει είναι πρακτικά η μόνη υποφερτή περίοδος...
Μα ακριβώς το αντίθετο θέλω όχι να πάω για μπάνιο αλλα να μη βράζει ο τόπος στο Καιρο και στην Αλεξάνδρεια να μπορώ τα τα γυρίσω με σχετική άνεση. Χειμώνα ξέρω ότι δε θα έχει οπότε να έχει μια νορμάλ θερμοκρασία τουλάχιστον.
 

rose_dam

Member
Μηνύματα
65
Likes
147
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Kαλησπέρα σε όλους! Κλείσαμε σήμερα ταξίδι για μέσα Νοέμβρη από Αθήνα για Εδιμβούργο με aegean (κόστος 360€ το άτομο με επιστροφή) και παρατήρησα πως με τη κλασική economy θέση δεν σ' αφήνει να έχεις προσωπικό αντικείμενο. λέει ή χειραποσκευή ή προσωπικό αντικείμενο. Είμαστε σοβαροί; η αλήθεια είναι με aegean έχω να ταξιδέψω από το 2018 και δεν ήταν έτσι τότε. :/
 

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
Kαλησπέρα σε όλους! Κλείσαμε σήμερα ταξίδι για μέσα Νοέμβρη από Αθήνα για Εδιμβούργο με aegean (κόστος 360€ το άτομο με επιστροφή) και παρατήρησα πως με τη κλασική economy θέση δεν σ' αφήνει να έχεις προσωπικό αντικείμενο. λέει ή χειραποσκευή ή προσωπικό αντικείμενο. Είμαστε σοβαροί; η αλήθεια είναι με aegean έχω να ταξιδέψω από το 2018 και δεν ήταν έτσι τότε. :/
Εχει αλλαξει δυστυχως εδω και αρκετα χρονια. Με light δικαιουσαι μονο μια χειραποσκευη, δεν επιλεγεις δωρεαν θεση και υπαρχει κοστος αλλαγης εισιτηριου.
Τακτικες low cost σε τιμες premium...
 

porcelain

Member
Μηνύματα
29
Likes
6
Kαλησπέρα σε όλους! Κλείσαμε σήμερα ταξίδι για μέσα Νοέμβρη από Αθήνα για Εδιμβούργο με aegean (κόστος 360€ το άτομο με επιστροφή) και παρατήρησα πως με τη κλασική economy θέση δεν σ' αφήνει να έχεις προσωπικό αντικείμενο. λέει ή χειραποσκευή ή προσωπικό αντικείμενο. Είμαστε σοβαροί; η αλήθεια είναι με aegean έχω να ταξιδέψω από το 2018 και δεν ήταν έτσι τότε. :/
Ταξίδεψα πριν 15 μέρες. Δεν μας είπαν κάτι και μου έβαλαν και αυτοκόλλητο πως θα πρέπει να μπει κατω από το κάθισμα. Δεν ξέρω όμως αν έτυχε επειδή ήμασταν γκρουπ και όσο να ναι έχουν ευνοϊκότερη μεταχείριση..
 

rose_dam

Member
Μηνύματα
65
Likes
147
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Ναι για επιλογή θέσης το παρατήρησα , αλλά δεν πρόσεξα αυτό με το προσωπικό αντικείμενο. Τι μπορώ να κάνω τώρα ;
 

rose_dam

Member
Μηνύματα
65
Likes
147
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
@porcelain να πάμε δηλαδή και να κάνουμε πως δεν καταλάβαμε ; :p πάντως με τη skyexpress που ταξίδεψα πέρυσι δεν είχε κάτι τέτοιο. είχε μαζί χειραποσκευή και προσωπική τσάντα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.048
@porcelain να πάμε δηλαδή και να κάνουμε πως δεν καταλάβαμε ; :p πάντως με τη skyexpress που ταξίδεψα πέρυσι δεν είχε κάτι τέτοιο. είχε μαζί χειραποσκευή και προσωπική τσάντα.
Να προσθεσετε βαλιτσα, αν δεν σας φτανει η 8κιλη πριν την πτηση γιατι στο gate θα σας τη χρεωσουν διπλη τιμη.
 

rose_dam

Member
Μηνύματα
65
Likes
147
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Να προσθεσετε βαλιτσα, αν δεν σας φτανει η 8κιλη πριν την πτηση γιατι στο gate θα σας τη χρεωσουν διπλη τιμη.
να κάνω αλλαγή από light σε flex δε γίνεται, ώστε να έχω και προσωπική τσάντα? δεν θέλω να επιλέξω βαλίτσα, γιατί θα πρέπει να περιμένω για να τη παραλάβω στον ιμάντα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.048
να κάνω αλλαγή από light σε flex δε γίνεται, ώστε να έχω και προσωπική τσάντα? δεν θέλω να επιλέξω βαλίτσα, γιατί θα πρέπει να περιμένω για να τη παραλάβω στον ιμάντα.
Μπορειτε μονο να βγαλετε νεο εισιτηριο απο την αρχη και να σκισετε το παλιο για να εχετε προσωπικη τσαντα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.787
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom