Aegean Airlines Ακυρώσεις, αλλαγές, voucher, επιστροφή χρημάτων

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
να κάνω αλλαγή από light σε flex δε γίνεται, ώστε να έχω και προσωπική τσάντα? δεν θέλω να επιλέξω βαλίτσα, γιατί θα πρέπει να περιμένω για να τη παραλάβω στον ιμάντα.
Μπορεις να κανεις αλλαγη σε flex αλλα θα πρεπει να πληρωσεις rebooking fee 70 ευρω ανα τικετ + το επιπλεον κοστος του εισιτηριου, που δεν αξιζει. Καλυτερα αγοραστε βαλιτσα και αν ειναι μεχρι 8 κιλα και εντος διαστασεων οταν πατε στο check-in ζητηστε να την παρετε στην καμπινα και πιθανον δεν θα εχετε θεμα. Αν σας βαλουν αυτοκολλητο στο checkin, δεν θα σας ελεγξουν στο gate. Αν δεν δεχθει ο υπαλληλος στο checkin να την παρετε στην καμπινα, απλα την παραδιδετε χωρις επιπλεον κοστος.
 
Last edited:

drDorothy

Member
Μηνύματα
121
Likes
1.030
να κάνω αλλαγή από light σε flex δε γίνεται, ώστε να έχω και προσωπική τσάντα? δεν θέλω να επιλέξω βαλίτσα, γιατί θα πρέπει να περιμένω για να τη παραλάβω στον ιμάντα.
Εξαρτάται τι θες να έχεις σαν προσωπικό αντικείμενο. Αν είναι κάτι μικρό κανόνισε να μπορεί να μπει μες στη χειραποσκευη αν τυχόν στο gate σου πουν κάτι.
Τα ευρύχωρα backpack που λέει παραπάνω η @paefstra τυπου cabin max, cabin zero είναι παναλαφρα και χωράνε πολύ παραπάνω από τις σκληρές χειραποσκευες. Καλύτερα να επενδυσεις σε κάτι τέτοιο απο το να πληρώνεις βαλίτσα και πρόστιμα στην Aegean
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
να κάνω αλλαγή από light σε flex δε γίνεται, ώστε να έχω και προσωπική τσάντα? δεν θέλω να επιλέξω βαλίτσα, γιατί θα πρέπει να περιμένω για να τη παραλάβω στον ιμάντα.
H skyexpress εχει κρατησει τη χειραποσκευη και προσωπικο αντικειμενο ως δελεαρ μιας κ η ετζιαν σε αναγκαζει πλεον να παρεις 1 απο τα μαζι σου απο τον κοβιντ και μετα!αλλαγη ναυλου δε σε συμφερει να κανεις αναγκαστικα πας μονο με χειραποσκευη κ ισως κανενα μικρο τσαντακι τυπου πορτοφολι οπου μεσα απο καποιο μπουφαν να μη πολυφανει..μη κανετε κανενα αστειο και εμφανιστειτε με backpack και χειραποσκευη διοτι η χειραποσκευη θα μπει κατω και θα την πληρωσετε χρυση!θα προτεινα αν εχετε ομως πολλα ρουχα που θελετε να παρετε μαζι να αγορασετε βαλιτσα(ισως με εξαργυρωση μιλιων ρθει καπως φθηνοτερα)..εξαλλου μην ειστε σιγουροι οτι δε θα χρειαστει να περιμενετε στον ιμαντα διοτι αν η πτηση φυγει full booked θα σας παρουν κ την χειραποσκευη κατω με το ζορι με την δικαιολογια οτι δεν εχει χωρο στα ντουλαπακια,οποτε την αναμονη δε τη γλυτωνετε!
 

rose_dam

Member
Μηνύματα
65
Likes
147
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Σας ευχαριστώ πολυ😊 όλους για τις απαντήσεις! Τελικά έκανα ένα τηλ στην aegean και μ είπαν πως αλλαγή σε κατηγορία ναύλου δεν κάνουν δλδ απο light σε flex, θα πρέπει λέει να ακυρώσω τα εισιτήρια που έκλεισα και να κάνω νεα κράτηση! Φυσικά δε μπήκα σ'αυτή τη διαδικασία, προτίμησα να προσθέσω απλά μια 23κιλη αποσκευή για να τελειώνω μια και καλή! Οπότε απλά δεν θα πάρω χειραποσκευη και θα έχω το σακίδιο μου στην καμπίνα. Μετά από τόσα λεφτά για εισιτήρια που δώσαμε τα 64 ευρώ έξτρα δεν μου ξινισαν τελικά 😅
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Τώρα στο Μακεδονία και μέτρηση και ζύγισμα στις χειραποσκευες. Μιλάμε για ψιλοσφαγη.

Εν τω μεταξύ με την Ελλάδα κομμένη στα δύο, κατά την γνώμη μου, μπορούσε να δείξει λίγο "ανθρωπιά" για 2 κιλά ή για μια τσάντα λάπτοπ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.051
Τώρα στο Μακεδονία και μέτρηση και ζύγισμα στις χειραποσκευες. Μιλάμε για ψιλοσφαγη.

Εν τω μεταξύ με την Ελλάδα κομμένη στα δύο, κατά την γνώμη μου, μπορούσε να δείξει λίγο "ανθρωπιά" για 2 κιλά ή για μια τσάντα λάπτοπ.
ΤΕΡΝΑ οι γκρινιες, οι εταιρειες δεν ειναι δημοσια κοινωφελη ιδρυματα.
 

thrykika

Member
Μηνύματα
102
Likes
304
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Τώρα στο Μακεδονία και μέτρηση και ζύγισμα στις χειραποσκευες. Μιλάμε για ψιλοσφαγη.

Εν τω μεταξύ με την Ελλάδα κομμένη στα δύο, κατά την γνώμη μου, μπορούσε να δείξει λίγο "ανθρωπιά" για 2 κιλά ή για μια τσάντα λάπτοπ.
Στην πύλη ή στο check in;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.007
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τώρα στο Μακεδονία και μέτρηση και ζύγισμα στις χειραποσκευες. Μιλάμε για ψιλοσφαγη.

Εν τω μεταξύ με την Ελλάδα κομμένη στα δύο, κατά την γνώμη μου, μπορούσε να δείξει λίγο "ανθρωπιά" για 2 κιλά ή για μια τσάντα λάπτοπ.
Αν και βέβαια, η σωστή κίνηση με "ανθρωπιά" τώρα με τις πλυμμήρες θα ήταν να κατεβάσει προσωρινά την τιμή της παραδοτέας αποσκευής στο ATH-SKG-ΑΤΗ στα €0.01 στις νέες κρατήσεις, για να μπορεί ο κόσμος που αναγκάζεται να πάει αεροπορικώς να πάρει πράγματα μαζί του.
Ο επιβάτης που πλήρωσε αποσκευή ή flex ή περιόρισε τα πράγματα που πήρε μαζί του, δε φταίει σε κάτι να χρειάζεται να συνωστίζεται στα ντουλάπια της καμπίνας με τα πράγματα όλων όσων αγνόησαν τους κανόνες και πήραν παραπάνω.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Αν και βέβαια, η σωστή κίνηση με "ανθρωπιά" τώρα με τις πλυμμήρες θα ήταν να κατεβάσει προσωρινά την τιμή της παραδοτέας αποσκευής στο ATH-SKG-ΑΤΗ στα €0.01 στις νέες κρατήσεις, για να μπορεί ο κόσμος που αναγκάζεται να πάει αεροπορικώς να πάρει πράγματα μαζί του.
Ο επιβάτης που πλήρωσε αποσκευή ή flex ή περιόρισε τα πράγματα που πήρε μαζί του, δε φταίει σε κάτι να χρειάζεται να συνωστίζεται στα ντουλάπια της καμπίνας με τα πράγματα όλων όσων αγνόησαν τους κανόνες και πήραν παραπάνω.
Κοίτα πάντα θα υπάρχει κάποιος αδικημένος. Τώρα μιλαμε για μια ιδιαίτερη περίπτωση, έχει κοπεί όχι μόνο η χώρα στα δύο, υπάρχουν χωριά που δεν μπορείς να φτάσεις από το ενα στο άλλο και αυτά βρίσκονται σε απόσταση χιλιομέτρου και πρέπει να κάνεις τον γύρο της Ελλάδας αν έχεις αυτοκίνητο μαζί σου και δεν το χρειάζεται κάποιος άλλους για να τρέξει για τις άλλες δουλειές που χρειάζεται εκεί.

Εδώ τώρα μιλάμε πως πετούσαν άνθρωποι οι οποίοι από τα αποκλεισμένα χωριά της Λάρισας με δίοδο μόνο προς Θεσσαλονίκη, πήραν αεροπλάνο για Αθήνα και από εκεί με λεωφορείο για Λάρισα, για να μπορέσουν να δουν τα σπίτια τους στη Λάρισα.

Ας τους έλεγαν να τις βάλουν δωρεάν στις αποσκευές, τωρα πλήρωναν πρόστιμο για ένα κιλό.
Άντε ψάξε να βρεις ζυγαριά, ποιος να σε πάει στο αεροδρόμιο, που να αφήσεις τα πράγματα που δεν θες, αν σε αυτόν που θα αφήσεις πράγματα θα πάει σε άλλο χωριό να αφήσει άλλους κτλ κτλ.

Αν και μου έκανε εντύπωση, εγώ βρήκα ζυγαριά από τουρίστες σε ξενοδοχείο φίλου στον Πλαταμώνα , βαλίτσα που την ζύγισα 5 κιλά, στο αεροδρόμιο μου την έβγαλε 8, ενώ ενός φίλου που τη ζύγισε 5.5 την έβγαλε 9.4.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Εκτός από την 8kg, με flex ξέρει κάποιος αν όντως περνάει σαν προσωπικό αντικείμενο το σακίδιο της φωτο;
Με τα προσωπικά αντικείμενα όσων είχαν flex δεν ασχολήθηκαν, τουλάχιστον όσο είδα εγω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.863
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom