Γαλλία Γερμανία Αλσατία Μέλανας Δρυμός

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
???
Η αρχική μας σκέψη ήταν για Φρανκφούρτη μόνο όμως για την άφιξη και θα φεύγαμε κατευθείαν για Χαϊδελβέργη. Βρήκα περισσότερα ενδιαφέροντα στη Στουτγκάρδη σε σχέση με τη Φρανκφούρτη που θα συμφωνήσω ότι είναι μια γκρίζα πόλη.
Μόλις έκλεισα οριστικά την επιστροφή μου για Ελλάδα από Βασιλεία, μέσα Αυγούστου, με easyjet και με καλούτσικη τιμή. Για την άφιξη λέω να προτιμήσω τελικά την Φρανκφούρτη με διαμονή μόνο ένα βράδυ, γιατί η Στουτγκάρδη θα ήθελε περισσότερο χρόνο. Ε, να μην την κάψω έτσι, μήπως και την επισκεφτώ μελλοντικά.
Προβληματίζομαι πού να μείνω το τελευταίο βράδυ, ώστε να έχω και εύκολη πρόσβαση με τα ΜΜΜ προς το αεροδρόμιο της Βασιλείας. Εσύ τι έκλεισες;
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Προβληματίζομαι πού να μείνω το τελευταίο βράδυ, ώστε να έχω και εύκολη πρόσβαση με τα ΜΜΜ προς το αεροδρόμιο της Βασιλείας. Εσύ τι έκλεισες;
Σκεφτόμαστε να μείνουμε Βασιλεία το τελευταίο βράδυ, αν και στο πίσω μέρος του μυαλού μας έχουμε και τη Μυλούζη. Από Βασιλεία πάντως παίρνεις το λεωφορείο Νο 50 από το κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό. Εδώ θα βρεις πως θα φτάσεις στο αεροδρόμιο όπου και αν επιλέξεις να μείνεις το τελευταίο βράδυ.
 
Last edited:

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
???
Σκεφτόμαστε να μείνουμε Βασιλεία το τελευταίο βράδυ, αν και στο πίσω μέρος του μυαλού μας έχουμε και τη Μυλούζη. Από Βασιλεία πάντως παίρνεις το λεωφορείο Νο 50 από το κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό. Εδώ θα βρεις πως θα φτάσεις στο αεροδρόμιο όπου και αν επιλέξεις να μείνεις το τελευταίο βράδυ.
Εμείς για τελευταίο βράδυ είμαστε ανάμεσα σε Κολμάρ, Φραίμπουργκ ή Βασιλεία.
Από Κολμάρ δεν έχει τακτικά δρομολόγια για το αεροδρόμιο. Από Φράιμπουργκ οι τιμές είναι τσιμπημένες, για 2 άτομα θέλει 50ρικο αν τα είδα σωστά και από Βασιλεία που είναι δίπλα στο αεροδρόμιο τα ξενοδοχεία είναι στο θεό!!!
Για Μυλούζη, από φίλη που έχει επισκεφτεί την περιοχή, δεν άκουσα κάτι το ιδιαίτερο και δε θα πάμε καθόλου.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Εμείς για τελευταίο βράδυ είμαστε ανάμεσα σε Κολμάρ, Φραίμπουργκ ή Βασιλεία.
Από Κολμάρ δεν έχει τακτικά δρομολόγια για το αεροδρόμιο. Από Φράιμπουργκ οι τιμές είναι τσιμπημένες, για 2 άτομα θέλει 50ρικο αν τα είδα σωστά και από Βασιλεία που είναι δίπλα στο αεροδρόμιο τα ξενοδοχεία είναι στο θεό!!!
Για Μυλούζη, από φίλη που έχει επισκεφτεί την περιοχή, δεν άκουσα κάτι το ιδιαίτερο και δε θα πάμε καθόλου.
Έκλεισα νωρίτερα ξενοδοχείο στην Βασιλεία, δύσκολα θα την επισκεφτώ σε μελλοντικό ταξίδι, οπότε είναι ευκαιρία να δούμε έστω και για λίγο τη πόλη. Μυλούζη που κοίταζα τα αξιοθέατα δεν βρήκα κάτι το συγκλονιστικό πέρα από το Εθνικό Μουσείο Αυτοκινήτου και το Σιδηροδρομικό Μουσείο.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
???
Έκλεισα νωρίτερα ξενοδοχείο στην Βασιλεία, δύσκολα θα την επισκεφτώ σε μελλοντικό ταξίδι, οπότε είναι ευκαιρία να δούμε έστω και για λίγο τη πόλη.
Έκλεισα τελικά στο ibis Styles Basel City με τιμή πολύ νορμάλ θα έλεγα για Ελβετία (110ευρώ περίπου), με δωρεάν ακύρωση και με πρωινό και με δωρεάν κάρτα για τα μέσα, στα οποία συμπεριλαμβάνεται και το λεωφορείο προς το αεροδρόμιο.
Την κράτηση την έκανα από το site της accor κι ως μέλος είχα 10%.
Το αναφέρω μήπως σε ενδιαφέρει ή οποιονδήποτε παρακολουθεί τη συνομιλία μας.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
???
Έχει νοικιάσει κανείς μηχανάκι από Στρασβούργο ή Κολμάρ;
Τα αυτοκίνητα δεν τα προτιμώ και είναι στο θεό οι τιμές.
 
Μηνύματα
19
Likes
2
Καλησπέρα σε όλους,
σκέφτομαι για τον Αύγουστο να παώ 10 βράδια Στουτγκάρδη-Στρασβούργο- και είμαι ανάμεσα σε Βασιλεία ή Ζυρίχη απο 3-4.. διανυκτέρευση σε 3 μέρη δλδ.. πως θα τα χωρίζατε?? πχ 3-3-4 κτλ
σκέφτομαι για κοντινές εκδρομές Κολμαρ Βασιλεία ή Ζυρίχη σε όποι μείνω στο άλλο να πάω αυθημερόν μια βόλτα.. αλλά γενικά ειμαστε του ''χαλαρού'' προγραμμάτος δεν θέλω να βάλω 10 μέρες 10 πόλεις κάθε μερα σε διαφορετική πχ δεν ξέρω για βράδυ που ειμαι ανάμεσα σε Βασιλεια ή Ζυρίχη ποια έχει καλύτερη νυχτερινή ζωή ( όχι κάτι έξαλλο) αλλά να βρίσκεις να πιείς καμιά μπύρα να μην είναι νέκρα.. και οποιοδήποτε άλλο μέρος ''κοντινό'' για βόλτα ευπρόσδεκτο.. :D
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
για Βασιλεια δεν ξερω αλλα Ζυριχη δεν νομιζω να μην βρεις κατι για ενα ποτακι...

Die Bar an der Limmat
Bar am Wasser
RIMINI BAR

τωρα το ποσο θα πληρωσεις το ποτο, αν θες κρατηση κλπ δεν ξερω...
αλλα απο οτι θυμαμαι ηταν σουπερ για καλοκαιρακι κοντα στο ποταμι....
 

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
141
Likes
99
Ονειρεμένο Ταξίδι
γαλλικη πολυνησια
Φευγουμε πρωι πρωι απο Gutach Μελανα Δρυμο οικογενεια 4μελης και αφηνουμε μεσημερι στις 15.00 αυτοκινητο στο αερoδρομιο της Στουτγκαρδης απο οπου και επιστρεφουμε .Σκεφτομαι 1,2 ή 3 σταση:1) Tubingen ,2)καστρο Χοεντσολλερν3)τπτ απο τα δυο γιατι δεν προλαβαινουμε?To αεροδρομιο απέχει 2 ωρες και ενα τεταρτο απο εκει που θα μενουμε .
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
χθες που βρεθηκα στο αεροδρομιο για επαγγελματικους λογους, στις αναχωρησεις γινοταν ο χαμος
χθες ξεκινησαν και οι σχολικες διακοπες εδω, οποτε ενας λογος παραπανω.

Αν πετουσατε απογευμα ok, αλλα σιτς 15.00 πρεπει να ειστε εκει...εγω προσωπικα δεν θα το ρισκαρα....αν οπωσδηποτε δεν θες να χασεις την μερα ισως μια βολτα στο tübingen στην παλια πολη για κανα παγωτο

δεν ξερεις και τι κατασταση θα επικρατει και στους δρομους και αεροδρομιο
 

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
141
Likes
99
Ονειρεμένο Ταξίδι
γαλλικη πολυνησια
χθες που βρεθηκα στο αεροδρομιο για επαγγελματικους λογους, στις αναχωρησεις γινοταν ο χαμος
χθες ξεκινησαν και οι σχολικες διακοπες εδω, οποτε ενας λογος παραπανω.

Αν πετουσατε απογευμα ok, αλλα σιτς 15.00 πρεπει να ειστε εκει...εγω προσωπικα δεν θα το ρισκαρα....αν οπωσδηποτε δεν θες να χασεις την μερα ισως μια βολτα στο tübingen στην παλια πολη για κανα παγωτο

δεν ξερεις και τι κατασταση θα επικρατει και στους δρομους και αεροδρομιο
απογευμα πεταμε,στις3 παραδιδουμε αμαξι ,προκειται για 21 Αυγουστου .Η επισκεψη στο καστρο Χοεντσολλερν βγαινει ?
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
κοιτα...21 Αυγ ειναι κυριακη, μεσα στις διακοπες τις καλοκαιρινες σε ολη την νοτια Γερμανια
θεωρητικα βεβαια βγαινει. Αρκει να ειστε εκει στις 10 που ανοιγει.
Αλλα υπαρχει παντα το ρισκο να πεσεις σε μποτιλιαρισμα κλπ κλπ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.517
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom