Μολδαβία Αμφισβητούμενα Εδάφη Μέρος 'Α: Υπερδνειστερία

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική

Το "κυρίως πιάτο"

Είχαμε μείνει στο σημείο που οι συμπαθέστατες φοιτήτριες με άφησαν κάπου κοντά στις όχθες του Δνείστερου και πήγαν να απολαύσουν την ταινία τους. Μόνη μου πια, συνέχισα να περπατάω χαρωπή προς το διασημότερο αξιοθέατο της χώρας, το τεράστιο και επιβλητικό κτίριο που στεγάζει την Κυβέρνηση της Υπερδνειστερίας. Μπροστά του δεσπόζει και το διαβόητο άγαλμα του Λένιν, το οποίο αποτελεί ίσως το πιο πολυφωτογραφημένο σημείο του κρατιδίου.

Αγάλματα του Λένιν βρίσκει κανείς σε όλες τις χώρες της πρώην ΕΣΣΔ, αποτελώντας αναπόσπαστα στοιχεία και σύμβολα της σοβιετικής περιόδου. Πάρα πολλά από αυτά έχουν βέβαια "ξηλωθεί" ή μεταφερθεί σε λιγότερο κεντρικές τοποθεσίες από εκείνες που είχαν τοποθετηθεί αρχικά για συμβολικούς λόγους, αλλά κι επειδή πολλοί άνθρωποι θέλουν να αφήσουν πίσω εκείνες τις εποχές. Το "κυνήγι των Λένιν" βέβαια έχει καταλήξει συνήθειο πολλών ταξιδιωτών που επισκέπτονται αυτές τις χώρες. Υπάρχουν σχετικές λίστες στο διαδίκτυο, ακόμα και λογαριασμοί στο instagram αφιερωμένοι στα αγάλματα και τις προτομές του σοβιετικού ηγέτη. Κανένα άλλο όμως δεν είναι σαν αυτό στο Τιρασπόλ, που εν έτει 2018 δεσπόζει τεράστιο μπροστά από το σημαντικότερο κυβερνητικό κτίριο μιας πρωτεύουσας. Μιας αμφιλεγόμενης πρωτεύουσας ενός πολύ περιορισμένα αναγνωρισμένου κρατιδίου, συμφωνώ. Αλλά και πάλι σου δημιουργεί δέος. Προσωπικά πέρασα αρκετή ώρα μπροστά από κτίριο και έβγαλα πλήθος φωτογραφιών κι ας ήξερα ότι απαγορεύεται. Χαλάλι του.




Η συγκεκριμένη περιοχή δεν αποτελεί όμως το "κυρίως πιάτο" αυτού του ταξιδιού-χρονοκάψουλας μόνο λόγω του κτιρίου. Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρεις πού να πρωτοκοιτάξεις. Στο μνημείο με την Αιώνια Φλόγα και τα ονόματα των πεσόντων του πολέμου με τη Μολδαβία; Στα αγάλματα και τα σύμβολα; Ή μήπως στο δεύτερο πιο πολυφωτογραφημένο σημείο της "χώρας", εκεί όπου το σοβιετικό τανκ στέκεται αγέρωχο δίπλα σε μια μικρή ρωσο-ορθόδοξη εκκλησία;







Τα πάντα είναι πομπώδη εκεί. Πομπώδη και πληθωρικά, περνώντας εύκολα τα μηνύματά τους. Και όσο προετοιμασμένος κι αν είσαι για ό, τι θα δεις, όσα κι αν έχεις διαβάσει πιο πριν, δεν παύεις να εντυπωσιάζεσαι. Ή εν πάση περιπτώσει έτσι συνέβη σε μένα. Κατέληξα να καθίσω κάπου και να κοιτάζω για ώρα, χαμένη στις σκέψεις μου. Μέχρι που κάποια στιγμή σα να επανήλθα στην πραγματικότητα και θυμήθηκα ότι ήταν άνοιξη, ότι ήταν όμορφα κι ότι ήμουν σε απόσταση αναπνοής από το ποτάμι. Περπάτησα προς τη γέφυρα του Δνείστερου, προσπέρασα τους φαντάρους και τη διέσχισα πεζή, χαζεύοντας την ηρεμία του νερού, το πράσινο, τα βαρκάκια. Πήρα βαθιές ανάσες και χαμογέλασα, συνειδητοποιώντας ότι σε μια ζωή όπου η ευτυχία βρίσκεται σε στιγμές εγώ βίωνα μια τέτοια.



 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ελπίζω να τελειώσεις την ιστορία πριν βρεθώ εκεί. Έχεις δηλαδή δυο βδομαδες διορία.
Σε αυτό το ποστ δε θα σε εκθειάσω γιατί μας έχουν πάρει χαμπάρι. Θα ευχηθώ μόνο τα υπόλοιπα μέρη της ΕΣΣΔ που δεν έχουμε επισκεφτεί ακόμα, να τα επισκεφτούμε μαζί ❤
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Μαρη 10 ωρες? 10 ΩΡΕΣ? τι σου εχω μαθει εγω? Δεν σου ειπα: ασε την (ψιλοαδιαφορη/τουριστικη/δηθεν) Οδησσο και συγκεντρωσου στο μάθημα? τσ τσ... τσ... Εγω μιλαω και οι μαθητες κρυβουν την Μανινα στο βιβλιο της Ιστοριας.
Στην ιδια ταξη.
Γραψε και για την κλοπη στην Οδησσο. Θελω να μαθω
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Ελπίζω να τελειώσεις την ιστορία πριν βρεθώ εκεί. Έχεις δηλαδή δυο βδομαδες διορία.
Το 'χω, το 'χω! Θα τελειώσω και του Ιράν λέμε! :p
Σε αυτό το ποστ δε θα σε εκθειάσω γιατί μας έχουν πάρει χαμπάρι. Θα ευχηθώ μόνο τα υπόλοιπα μέρη της ΕΣΣΔ που δεν έχουμε επισκεφτεί ακόμα, να τα επισκεφτούμε μαζί ❤
Soon! <3
Θα γράψεις για αυτό το περιστατικό?
Σε αυτή την ιστορία όχι, σκοπεύω να είναι ένα mini story για Υπερδνειστερία μόνο. Αν σε ενδιαφέρει μπορώ ίσως να γράψω πέντε πράγματα στο thread πληροφοριών για Οδησσό. Γενικά πάντως η πανέμορφη και υπέροχη κατά τα άλλα Οδησσός είναι διαβόητη για τους πορτοφολάδες της, κάτι που διαπίστωσα κι εγώ στην πράξη.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Μαρη 10 ωρες? 10 ΩΡΕΣ? τι σου εχω μαθει εγω? Δεν σου ειπα: ασε την (ψιλοαδιαφορη/τουριστικη/δηθεν) Οδησσο και συγκεντρωσου στο μάθημα? τσ τσ... τσ... Εγω μιλαω και οι μαθητες κρυβουν την Μανινα στο βιβλιο της Ιστοριας.
Στην ιδια ταξη.
Γραψε και για την κλοπη στην Οδησσο. Θελω να μαθω
Κυρία μη με μαλώνετε! Έσφαλα, το ξέρω (αν και όλα κι όλα, εμένα η Οδησσός μου άρεσε). :p
Το φρούριο δεν έπεσε με την πρώτη, εκεί είναι και περιμένει, μια wizz πτήση δρόμος!
Για να εξιλεωθώ προετοιμάζω ένα περιποιημένο Ναγκόρνο Καραμπάχ!

(το σχόλιο για τη Μανίνα με διέλυσε, πονάει η κοιλιά από τα γέλια!)
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Εσφαλες! Τι σου αρεσε απο την οδησσο?
Δεν σου ειπα προτιμησε χοτελι στο κεντρο ατακτο κοριτσι? Δεν ειπα ότι ολη η πολη ειναι "περασμενα μεγαλεια και διηγωντας τα να κλαις? Δεν εχω περιγραψει το Τιρασπολ ως σοβιετικη ουτοπία? Στην ιδια ταξη.
Για Ναγκορνο θα σου πω τον άλλο μηνα. Εκει θα γυρνοβολω, ελπιζω να συναντηθουμε στου Agdam τα μερη.
υγ Παλιοκοριτσο!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Εσφαλες! Τι σου αρεσε απο την οδησσο?
Δεν σου ειπα προτιμησε χοτελι στο κεντρο ατακτο κοριτσι? Δεν ειπα ότι ολη η πολη ειναι "περασμενα μεγαλεια και διηγωντας τα να κλαις? Δεν εχω περιγραψει το Τιρασπολ ως σοβιετικη ουτοπία? Στην ιδια ταξη.
Για Ναγκορνο θα σου πω τον άλλο μηνα. Εκει θα γυρνοβολω, ελπιζω να συναντηθουμε στου Agdam τα μερη.
υγ Παλιοκοριτσο!
Όχι, όχι, δεν θα συναντηθούμε δυστυχώς τότε. Θα περιμένω τα tips σας! :p
Στην Οδησσό μου άρεσε ακόμα και το αεράκι που φυσούσε. Δεν ξέρω πώς να το εξηγήσω, κάποια μέρη μας κάνουν κλικ αυτόματα.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Κριμα που δεν θα μοιραστω την παρεα σου. Θα ηθελα. Θα σου δωσω ολα τα tips που χρειαζεσαι. Και το ξερεις.
Βαλε τωρα φωτο απο την Ουτοπια.
Χωρις τσιγγουνιες περικαλω, και γραψε βρε! Θα σε περασω με 9
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Θα με ενδιέφερε να γράψεις δυό κουβέντες όποτε μπορέσεις. :)
Μες στο weekend σίγουρα! :)
Κριμα που δεν θα μοιραστω την παρεα σου. Θα ηθελα. Θα σου δωσω ολα τα tips που χρειαζεσαι. Και το ξερεις.
Βαλε τωρα φωτο απο την Ουτοπια.
Χωρις τσιγγουνιες περικαλω, και γραψε βρε! Θα σε περασω με 9
Φυσικά και το ξέρω αγαπημένη δασκάλα! :p
Και σύντομα θα γράψω τη συνέχεια! Με φωτός εννοείται! Λένιν, τανκ και ξερό ψωμί!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.663
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom