Μολδαβία Αμφισβητούμενα Εδάφη Μέρος 'Α: Υπερδνειστερία

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική

Μοναχικός περίπατος

Φεύγοντας από την περιοχή με το κτίριο της Κυβέρνησης είχα δει όλα τα βασικά αξιοθέατα της πόλης. Εντάξει, τα αγάλματα και τα σφυροδρέπανα δεν τελειώνουν ποτέ στο Τιρασπόλ, όλο και έπεφτε το βλέμμα μου σε κάποιο. Και φυσικά must see αποτελούν οι προσβείες της Νότιας Οσετίας και της Αμπχαζίας, τις οποίες και φωτογράφησα επιστρέφοντας.



Εγώ όμως, αφού είχα ικανοποιήσει τη δίψα μου για Λένιν και σοβιετικά κατάλοιπα, ήθελα να χαρώ λίγο ακόμα την ανοιξιάτικη φύση και την ηρεμία του ποταμού. Το γεγονός ότι το καινούριο μου σανδάλι μου είχε χτυπήσει το πόδι δεν βοηθούσε βέβαια πολύ την κατάσταση (ναι, είμαι από "αυτές" που αρρωσταίνουν με τα ρούχα-ταξιδιωτικές στολές και επέλεξα να πάω στην Υπερδνειστερία με κόκκινο πουά φουστάνι και χρωματιστά σανδάλια-με τα επακόλουθα αποτελέσματα :p ). Κάθε λίγο κοντοστεκόμουν και προσπαθούσα με χαρτομάντηλα να διορθώσω την κατάσταση. Σε μια από αυτές τις στάσεις είχα και τη μόνη δυσάρεστη "γνωριμία" της εκδρομής, όταν ένας νεαρός άντρας με εμφανή ζητήματα ψυχολογικής φύσης άρχισε να με κυνηγά, να μου μιλάει ακατάληπτα και να με αγγίζει. Μέρα μεσημέρι δεν μπορώ να πω ότι φοβήθηκα, αλλά σίγουρα ήταν μια ενοχλητική κατάσταση, η οποία συνδυαστικά με το πληγιασμένο μου πόδι μου είχε δημιουργήσει ένταση. Αποφάσισα λοιπόν να βρω καταφύγιο σε ένα υπαίθριο εστιατόριο στις όχθες του Δνείστερου, όπου έφαγα μια από τις χειρότερες πίτσες που έχω δοκιμάσει ποτέ (η οποία ήταν όμως το μόνο χορτοφαγικό πιάτο που είχαν), αλλά και απόλαυσα μια παγωμένη μπύρα που με βοήθησε να χαλαρώσω.

Η βόλτα στις όχθες του ποταμού συνεχίστηκε για κάμποση ώρα. Η περιοχή είναι όμορφη και χαλαρωτική, θα μπορούσε βέβαια να είχε αξιοποιηθεί περισσότερο. Κάθε λίγο σταματούσα και χάζευα τον κόσμο που περπατούσε, τους εφήβους που πλατσούριζαν στο ποτάμι ή έκαναν βόλτα με τις βάρκες τους, τους συνταξιούχους που ψάρευαν αμέριμνοι, τα ζευγάρια που μοιράζονταν παθιασμένες αγκαλιές. Απολάμβανα τη στιγμή και συνειδητοποιούσα ότι οι άνθρωποι αυτοί ζουν μια κανονική ζωή, όπως όλων μας. Ότι έχουν μια καθημερινότητα, μια κανονικότητα, μια πραγματικότητα. Πως ζουν σε μια χώρα που δεν αναγνωρίζεται, πως οι πολλοί δεν ξέρουν καν ότι υπάρχει και οι λίγοι την αντιμετωπίζουν σαν έναν cult προορισμό, για εκείνους όμως αυτός είναι ο τόπος τους, οι ιστορίες τους, οι αναμνήσεις που χτίζουν. 'Ενιωσα ότι η "παράλληλη πραγματικότητα" την οποία θεωρούμε ότι αυτοί οι άνθρωποι ζουν είναι απλά μια δική μας νοητή κατασκευή. Ίσως σας φαίνεται χαζό, αλλά προσωπικά μπορεί να πήγα εκεί για τα τανκς, τα σφυροδρέπανα και τους Λένιν, αυτό που μου έμεινε όμως περισσότερο από την μονοήμερη επίσκεψή μου στην Υπερδνειστερία ήταν εκείνη η βόλτα, οι μυρωδιές του ποταμού, οι άνθρωποι και οι σκέψεις μου.

Από το εσωτερικό μου μονόλογο με έβγαλε η φωνή μιας νεαρής μαμάς, η οποία έκανε βόλτα το μωρό της με το καρότσι του. Με σπασμένα αγγλικά μου είπε "σε βλέπω που υποφέρεις τόση ώρα με το πόδι σου. Πάρε αυτά αν θες" δίνοντάς μου ένα πακέτο χανζαπλάστ. Έτσι απλά. :) Χαμογέλασα και την ευχαρίστησα με την καρδιά μου. Έβαλα δυο χανζαπλάστ και άρχισα να περπατάω πάλι προς το κέντρο, χαζεύοντας κτίρια και αγάλματα. Καθώς ο δρόμος για τη στάση των λεωφορείων ήταν μακρύς, μπήκα σε ένα κατάστημα υποδημάτων να αγοράσω ένα ζευγάρι σαγιονάρες για να ανακουφίσω το πονεμένο ποδάρι μου όπου, καθώς η ιδιοκτήτρια δεν μιλούσε αγγλικά και δεν πολυκαταλάβαινε και τη νοηματική μου, επιστράτευσε τις πελάτισσες να βοηθήσουν την κατάσταση. :p Έφυγα χαμογελαστή φορώντας ένα παλιομοδίτικο ζευγάρι, το οποίο μου άφησε σε καλή τιμή. :)

Λίγα λεπτά αφότου άρχισα να ανηφορίζω την οδό Λένιν καθοδόν για το σταθμό, είδα μπροστά μου μια μαρσρούτκα που με κυριλλικά γράμματα έγραφε στην ταμπέλα "Κισινάου". Βιαστικά νοήματα και χοροπηδητά και θρονιάστηκα χαρούμενη στη θέση μου, πληρώνοντας το αντίτιμο σε τοπικά ρούβλια.

Η επιστροφή ήταν ευχάριστη. H έξοδος από το κρατίδιο γρήγορη, με τις σημαίες, τα τανκς και τα σφυροδρέπανα ως αποχαιρετιστήρια εικόνα. Η μολδάβικη φύση καταπράσινη και το μουσικό χαλί και πάλι 90s.


Και ναι, μια μονοήμερη εκδρομή σίγουρα δεν έχει τον πλούτο μιας ολοκληρωμένης εξόρμησης στην Υπερδνειστερία. Μπορεί να είναι όμως πολύ ιδιαίτερη, διδακτική, χορταστική. Και να αποτελέσει αφετηρία για ακόμα περισσότερες επισκέψεις στην περιοχή. Εγώ πάντως έχω αφήσει λογαριασμούς ανοιχτούς. :)

Καλά ταξίδια σε όλους μας!


ΤΕΛΟΣ
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.419
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ελπίζω να τελειώσεις την ιστορία πριν βρεθώ εκεί. Έχεις δηλαδή δυο βδομαδες διορία.
Σε αυτό το ποστ δε θα σε εκθειάσω γιατί μας έχουν πάρει χαμπάρι. Θα ευχηθώ μόνο τα υπόλοιπα μέρη της ΕΣΣΔ που δεν έχουμε επισκεφτεί ακόμα, να τα επισκεφτούμε μαζί ❤
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Μαρη 10 ωρες? 10 ΩΡΕΣ? τι σου εχω μαθει εγω? Δεν σου ειπα: ασε την (ψιλοαδιαφορη/τουριστικη/δηθεν) Οδησσο και συγκεντρωσου στο μάθημα? τσ τσ... τσ... Εγω μιλαω και οι μαθητες κρυβουν την Μανινα στο βιβλιο της Ιστοριας.
Στην ιδια ταξη.
Γραψε και για την κλοπη στην Οδησσο. Θελω να μαθω
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ελπίζω να τελειώσεις την ιστορία πριν βρεθώ εκεί. Έχεις δηλαδή δυο βδομαδες διορία.
Το 'χω, το 'χω! Θα τελειώσω και του Ιράν λέμε! :p
Σε αυτό το ποστ δε θα σε εκθειάσω γιατί μας έχουν πάρει χαμπάρι. Θα ευχηθώ μόνο τα υπόλοιπα μέρη της ΕΣΣΔ που δεν έχουμε επισκεφτεί ακόμα, να τα επισκεφτούμε μαζί ❤
Soon! <3
Θα γράψεις για αυτό το περιστατικό?
Σε αυτή την ιστορία όχι, σκοπεύω να είναι ένα mini story για Υπερδνειστερία μόνο. Αν σε ενδιαφέρει μπορώ ίσως να γράψω πέντε πράγματα στο thread πληροφοριών για Οδησσό. Γενικά πάντως η πανέμορφη και υπέροχη κατά τα άλλα Οδησσός είναι διαβόητη για τους πορτοφολάδες της, κάτι που διαπίστωσα κι εγώ στην πράξη.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μαρη 10 ωρες? 10 ΩΡΕΣ? τι σου εχω μαθει εγω? Δεν σου ειπα: ασε την (ψιλοαδιαφορη/τουριστικη/δηθεν) Οδησσο και συγκεντρωσου στο μάθημα? τσ τσ... τσ... Εγω μιλαω και οι μαθητες κρυβουν την Μανινα στο βιβλιο της Ιστοριας.
Στην ιδια ταξη.
Γραψε και για την κλοπη στην Οδησσο. Θελω να μαθω
Κυρία μη με μαλώνετε! Έσφαλα, το ξέρω (αν και όλα κι όλα, εμένα η Οδησσός μου άρεσε). :p
Το φρούριο δεν έπεσε με την πρώτη, εκεί είναι και περιμένει, μια wizz πτήση δρόμος!
Για να εξιλεωθώ προετοιμάζω ένα περιποιημένο Ναγκόρνο Καραμπάχ!

(το σχόλιο για τη Μανίνα με διέλυσε, πονάει η κοιλιά από τα γέλια!)
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Εσφαλες! Τι σου αρεσε απο την οδησσο?
Δεν σου ειπα προτιμησε χοτελι στο κεντρο ατακτο κοριτσι? Δεν ειπα ότι ολη η πολη ειναι "περασμενα μεγαλεια και διηγωντας τα να κλαις? Δεν εχω περιγραψει το Τιρασπολ ως σοβιετικη ουτοπία? Στην ιδια ταξη.
Για Ναγκορνο θα σου πω τον άλλο μηνα. Εκει θα γυρνοβολω, ελπιζω να συναντηθουμε στου Agdam τα μερη.
υγ Παλιοκοριτσο!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εσφαλες! Τι σου αρεσε απο την οδησσο?
Δεν σου ειπα προτιμησε χοτελι στο κεντρο ατακτο κοριτσι? Δεν ειπα ότι ολη η πολη ειναι "περασμενα μεγαλεια και διηγωντας τα να κλαις? Δεν εχω περιγραψει το Τιρασπολ ως σοβιετικη ουτοπία? Στην ιδια ταξη.
Για Ναγκορνο θα σου πω τον άλλο μηνα. Εκει θα γυρνοβολω, ελπιζω να συναντηθουμε στου Agdam τα μερη.
υγ Παλιοκοριτσο!
Όχι, όχι, δεν θα συναντηθούμε δυστυχώς τότε. Θα περιμένω τα tips σας! :p
Στην Οδησσό μου άρεσε ακόμα και το αεράκι που φυσούσε. Δεν ξέρω πώς να το εξηγήσω, κάποια μέρη μας κάνουν κλικ αυτόματα.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Κριμα που δεν θα μοιραστω την παρεα σου. Θα ηθελα. Θα σου δωσω ολα τα tips που χρειαζεσαι. Και το ξερεις.
Βαλε τωρα φωτο απο την Ουτοπια.
Χωρις τσιγγουνιες περικαλω, και γραψε βρε! Θα σε περασω με 9
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Θα με ενδιέφερε να γράψεις δυό κουβέντες όποτε μπορέσεις. :)
Μες στο weekend σίγουρα! :)
Κριμα που δεν θα μοιραστω την παρεα σου. Θα ηθελα. Θα σου δωσω ολα τα tips που χρειαζεσαι. Και το ξερεις.
Βαλε τωρα φωτο απο την Ουτοπια.
Χωρις τσιγγουνιες περικαλω, και γραψε βρε! Θα σε περασω με 9
Φυσικά και το ξέρω αγαπημένη δασκάλα! :p
Και σύντομα θα γράψω τη συνέχεια! Με φωτός εννοείται! Λένιν, τανκ και ξερό ψωμί!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.284
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom