Αναγνώστηκε από τον άμβωνα και έμειναν άφωνοι

PPhanny

Member
Μηνύματα
67
Likes
36
Ερση κρίμα που το σόσιαλ δεν έχει ευχαριστώ και σου το λέω από εδώ. Οσο γιά το συμφορουμίτη, λίγο αν σκεφτόταν αντικειμενικά θα έβλεπε πόσο υπερφίαλο είναι να απορρίπτεις συλλήβδην κάτι που δεν γνωρίζεις απόλυτα. Γιατί μη μου πείς ότι διάβασες τη φιλοκαλία, ή το τι γράφει ο Αγιος Αθανάσιος γιά τους "αρχαίους προγόνους". Το να ταυτίζουμε την έννοια θρησκευτικά είτε με μισαλλόδοξους φανατικούς είτε με παπάδες που γνωρίζουν κι αυτοί ελάχιατα ή έχουν ξεφύγει τελείως από την αποστολή τους και να λέμε "εγώ (ο σοφός) αυτά ως σύνολο- το περιεχόμενο- και αυτούς που ασχολούνται με αυτά ,τα απορρίπτω τελείως" είναι τουλάχιστον οίηση.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Ερση κρίμα που το σόσιαλ δεν έχει ευχαριστώ και σου το λέω από εδώ. Οσο γιά το συμφορουμίτη, λίγο αν σκεφτόταν αντικειμενικά θα έβλεπε πόσο υπερφίαλο είναι να απορρίπτεις συλλήβδην κάτι που δεν γνωρίζεις απόλυτα. Γιατί μη μου πείς ότι διάβασες τη φιλοκαλία, ή το τι γράφει ο Αγιος Αθανάσιος γιά τους "αρχαίους προγόνους". Το να ταυτίζουμε την έννοια θρησκευτικά είτε με μισαλλόδοξους φανατικούς είτε με παπάδες που γνωρίζουν κι αυτοί ελάχιατα ή έχουν ξεφύγει τελείως από την αποστολή τους και να λέμε "εγώ (ο σοφός) αυτά ως σύνολο- το περιεχόμενο- και αυτούς που ασχολούνται με αυτά ,τα απορρίπτω τελείως" είναι τουλάχιστον οίηση.
Kαι συ τι κάνεις που προσπαθείς να θολώσεις τα νερά με αγίους και άλλα φαιδρά? Η θέση μου είναι σαφέσττη και τα αλλάζεις όπως σε συμφέρει.
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΚΑΝΕΝΟΣ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΝΟΜΕ ΝΑ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΝΩ. Ας αναλάβει επιτέλους η Εκκλησία και οι φίλοι της το κόστος.
Ελπίζω να έγινα τώρα σαφής και να μη μου αραδιάσεις πάλι απολυτίκια και της Βιογραφία της Κασσιανής.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Το να ταυτίζουμε την έννοια θρησκευτικά είτε με μισαλλόδοξους φανατικούς είτε με παπάδες που γνωρίζουν κι αυτοί ελάχιατα ή έχουν ξεφύγει τελείως από την αποστολή τους
Παντως και η πλειονοτητα αυτων εχουν κανει οτι "καλυτερο" μπορουσαν σε πλειστες οσες περιπτωσεις επι αιωνες, ωστε να εχουμε φτασει να τους σιχαινομαστε και δικαιως να προξενειται εναντιον τους καθε επιθετικη ταση. Εκεινους που συνηθως εκτιμουμε και θαυμαζουμε εχουν βρεθει με τον εναν η τον αλλο τροπο εκτος η και εναντιον του οργανισμου της εκκλησιας και συνηθως εχουν πολεμηθει αγριως και απο αυτον.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Έρση μάλλον είσαι πολύ άδικη με τους Δικηγόρους, πιστεύω ότι μια πιο ανθρώπινη λύση θα ήταν να τους βάζαμε όλους σε ένα καράβι (δεμένους) και να το βουλιάζαμε.(εδώ υπάρχει ένα πράσινο ανθρωπάκι με παγωμένο χαμόγελο και κόκκινο σκούφο που δείχνει τα δόντια του).
Αν ειναι μεσα στο καραβι να συμπλεουμε και με παπαδες και θεολογους, παρακαλω πολυ να τους εχετε φιμωμενους. Δε θα αντεξω το καλεσμα σε μετανοια. Αλλιως καντε μου ευθανασια πριν την επιβιβαση! :xmas_mrgreen:
 

PPhanny

Member
Μηνύματα
67
Likes
36
Kαι συ τι κάνεις που προσπαθείς να θολώσεις τα νερά με αγίους και άλλα φαιδρά? Η θέση μου είναι σαφέσττη και τα αλλάζεις όπως σε συμφέρει.

Αυτό πάλι πόθεν τεκμαίρεται;
 

ILIA

Member
Μηνύματα
42
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Κατ' αρχήν το θέμα του μαθήματος των θρησκευτικών - αν πρέπει να καταργηθεί, διατηρηθεί ή εξελιχθεί σε ένα θρησκειολογικό - φιλοσοφικό μάθημα - είναι ένα μεγάλο ζήτημα και θέλει πολύ κουβέντα.

Προσωπικά θεωρώ ότι είναι σημαντικό να παρακολουθούμε καμιά φορά έναν εκπαιδευτικό που να αρθρώνει ένα διαφορετικό λόγο, πέρα από τα στερεότυπα και γι αυτό ήταν μια ευχάριστη έκπληξη για μένα να διαβάσω μια τέτοια ομιλία.

Επιπλέον, επειδή τον συγκεκριμένο καθηγητή έτυχε να τον γνωρίσω, ας μην ψάχνουμε για αμάξια και εξοχικά. Δεν έχουν να κάνουν με την περίπτωσή του.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Προσωπικά θεωρώ ότι είναι σημαντικό να παρακολουθούμε καμιά φορά έναν εκπαιδευτικό που να αρθρώνει ένα διαφορετικό λόγο, πέρα από τα στερεότυπα και γι αυτό ήταν μια ευχάριστη έκπληξη για μένα να διαβάσω μια τέτοια ομιλία.
Να σαι καλά Ilia που επανέφερες το πνεύμα της αρχικής δημοσίευσης.
Δεν είχα ουτε έχω καμια προθεση να ασχοληθω με το μάθημα των Θρησκευτικών, εδώ. (Φυσικά κι εχω άποψη, όπως όλοι μας, αλλά δεν ειναι της παρούσας στιγμής)
Απλά να ρωτήσω ήθελα:

  • Θα θέλατε εναν καθηγητή αυτής της ποιότητας να κάνει μάθημα (οποιασδήποτε ειδικότητας) στο βλαστάρι σας;
  • Συνηθίζετε κι εσείς να βάζετε ταμπέλες και να κρίνετε με βάση αυτές;
  • Κάνουμε την αυτοκριτική μας, που και πού;
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Να σαι καλά Ilia που επανέφερες το πνεύμα της αρχικής δημοσίευσης.
Δεν είχα ουτε έχω καμια προθεση να ασχοληθω με το μάθημα των Θρησκευτικών, εδώ. (Φυσικά κι εχω άποψη, όπως όλοι μας, αλλά δεν ειναι της παρούσας στιγμής)
Απλά να ρωτήσω ήθελα:

  • Θα θέλατε εναν καθηγητή αυτής της ποιότητας να κάνει μάθημα (οποιασδήποτε ειδικότητας) στο βλαστάρι σας;
  • Συνηθίζετε κι εσείς να βάζετε ταμπέλες και να κρίνετε με βάση αυτές;
  • Κάνουμε την αυτοκριτική μας, που και πού;
Πρωτη ερωτηση: Ναι
Δευτερη ερωτηση: Περισσοτερο συχνα απο οσο θελω.
Τριτη ερωτηση: Πολυ λιγοτερο συχνα απο οσο πρεπει.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
Να σαι καλά Ilia που επανέφερες το πνεύμα της αρχικής δημοσίευσης.
Δεν είχα ουτε έχω καμια προθεση να ασχοληθω με το μάθημα των Θρησκευτικών, εδώ. (Φυσικά κι εχω άποψη, όπως όλοι μας, αλλά δεν ειναι της παρούσας στιγμής)
Απλά να ρωτήσω ήθελα:

  • Θα θέλατε εναν καθηγητή αυτής της ποιότητας να κάνει μάθημα (οποιασδήποτε ειδικότητας) στο βλαστάρι σας;
  • Συνηθίζετε κι εσείς να βάζετε ταμπέλες και να κρίνετε με βάση αυτές;
  • Κάνουμε την αυτοκριτική μας, που και πού;
1)ναι ,αλλα δυστυχως ειναι λιγοι
2)ναι,δυστυχως
3)ναι αλλα σπανιως:xmas_rolleyes:
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
  • Θα θέλατε εναν καθηγητή αυτής της ποιότητας να κάνει μάθημα (οποιασδήποτε ειδικότητας) στο βλαστάρι σας;
  • Συνηθίζετε κι εσείς να βάζετε ταμπέλες και να κρίνετε με βάση αυτές;
  • Κάνουμε την αυτοκριτική μας, που και πού;
vagantos πολύ σωστά τα ερωτήματά σου..έχω μόνο μια ένσταση:
όταν λες" αυτής της ποιότητας",τι εννοείς???γιατί το κείμενο μπορεί να μας βρίσκει σύμφωνους ή όχι,αλλά δεν είναι ασφαλής δείκτης για το είδος της ποιότητας του καθηγητή...
άρα
1.αν ρωτάς αν θα ήθελα ένα καθηγητή/δάσκαλο για τα παιδιά μου που να είναι ανοικτός στο τρόπο σκέψης,που να ασκεί τους μαθητές του στη κριτική σκέψη,που να τους ωθεί στη αυτοκριτική ,που να τους βοηθάει ν' ανακαλύψουν το καλό και αγαθό μέσα τους..που ν' ανοίγει ορίζοντες ..που να διδάσκει ήθος...ναι θα ήθελα(αν και ξέρω πως αυτό θα έχει το ρίσκο της απόρριψης αργότερα αυτών των παιδιών απ΄τη κοινωνία,αφού δεν θα μπορούν να λειτουργήσουν με τους κανόνες της που μόνο σύμφωνοι με τα παραπάνω διδάγματα του καθηγητή δεν είναι)
2.προσπαθώ να μη βάζω ταμπέλες πια..
3.αυτοκριτική??/ποτέ δεν είναι αρκετή!
 

ILIA

Member
Μηνύματα
42
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Να σαι καλά Ilia που επανέφερες το πνεύμα της αρχικής δημοσίευσης.
Δεν είχα ουτε έχω καμια προθεση να ασχοληθω με το μάθημα των Θρησκευτικών, εδώ. (Φυσικά κι εχω άποψη, όπως όλοι μας, αλλά δεν ειναι της παρούσας στιγμής)
Απλά να ρωτήσω ήθελα:

  • Θα θέλατε εναν καθηγητή αυτής της ποιότητας να κάνει μάθημα (οποιασδήποτε ειδικότητας) στο βλαστάρι σας;
  • Συνηθίζετε κι εσείς να βάζετε ταμπέλες και να κρίνετε με βάση αυτές;
  • Κάνουμε την αυτοκριτική μας, που και πού;
Τσιμπάω και εγώ στα παραπάνω ερωτήματα:
  • Εάν όσο δείχνει ανοιχτόμυαλος, έχει άλλο τόσο μεράκι για τη δουλειά του και αγάπη για τα παιδιά, τότε βέβαια.
  • Έχω διαπιστώσει ότι στο παρελθόν έβαζα πολλές ταμπέλες και κατηγοριοποιούσα τους ανθρώπους, π.χ με βάση τα πιστεύω τους. Προσπαθώ να αφαιρέσω όσο το δυνατόν περισσότερες ταμπέλες.
  • Προσπαθώ. Αλλά είναι αρκετό?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.541
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Θα θέλατε εναν καθηγητή αυτής της ποιότητας να κάνει μάθημα (οποιασδήποτε ειδικότητας) στο βλαστάρι σας;

Όχι. Πέραν του ότι δεν ενθουσιάστηκα με το περιεχόμενο της ομιλίας, δε θα ήθελα κανείς θεολόγος να έχει επαφή με τα παιδιά μου στο σχολικό περιβάλλον. Προσωπικά δε θα ήθελα καν να έχουν καθηγητή που να πιστεύει ότι ο Ιησούς υπήρξε, ότι πήγε σ' ένα γάμο κι έκανε τα νερά τα κρασιά, ότι έβρεχε ψάρια, ότι άνοιξε η θάλασσα στα δυο, που να πιστεύει σε καλικάτζαρους, εξωγήινους κλπ.Φυσικά το να είναι κάποιος άθεος δεν αποτελεί εγγύηση πως είναι σοβαρός καθηγητής, αλλά -για τα δικά μου πιστεύω- τουλάχιστον αποτελεί εγγύηση πως δε θα τους κάνουν πλύση εγκεφάλου με θρησκευτικές μισαλλοδοξίες.

Συνηθίζετε κι εσείς να βάζετε ταμπέλες και να κρίνετε με βάση αυτές;

Ποτέ! Πλάκα κάνω, μόλις το έκανα...

Κάνουμε την αυτοκριτική μας, που και πού;

Φου και φου, που λέει και ο Γεωργίου... (στο 0:48):
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.864
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom