Αναλήψεις στο εξωτερικό

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Student Card

Η Κάρτα για ήρεμους γονείς και έξυπνους φοιτητές!

Τώρα υπάρχει η κάρτα που σας λύνει τα χέρια και δίνει σε σας και το παιδί σας που σπουδάζει ό,τι χρειάζεστε. Η Student Card είναι η κάρτα για ήρεμους γονείς και έξυπνους φοιτητές αφού κάνει τη ζωή όλων πιο εύκολη. Ξεχάστε την ταλαιπωρία στις ουρές για εμβάσματα και το άγχος αν το παιδί σας θα πάρει έγκαιρα τα χρήματα. Με τη Student Card o φοιτητής μπορεί να έχει χρήματα όποτε τα χρειαστεί αφού μπορείτε να του τα στείλετε άμεσα στο λογαριασμό του 24 ώρες το 24ωρο. Παράλληλα μπορείτε να διαχειρίζεστε το λογαριασμό του μέσω Direct Banking.

Η Student Card βοηθάει το παιδί σας να κατακτήσει τους στόχους του ξεπερνώντας κάθε δυσκολία, χωρίς να του λείψει τίποτα καθόλη τη διάρκεια των σπουδών του.

Η Student Card περιλαμβάνει τα ακόλουθα:

Διεθνής Χρεωστική Κάρτα «Student Card» (Direct Visa Electron)

Για τις καθημερινές αγορές του φοιτητή ή αναλήψεις μετρητών με απευθείας χρέωση του τρεχούμενου λογαριασμού του στην Κύπρο και το εξωτερικό 24 ώρες το 24ωρο. Η Student Card ευκολύνει τόσο τη ζωή του φοιτητή δίνοντάς του ό,τι πραγματικά χρειάζεται, όσο και τη δική σας. Παράλληλα, ο φοιτητής μπορεί να συμμετάσχει στο σχέδιο Με 1000.

Τρεχούμενος Λογαριασμός

Ο Τρεχούμενος Λογαριασμός (ηλεκτρονικός ή μη) προσφέρεται με ή χωρίς όριο και παρέχει ευχέρεια κινήσεων στις καθημερινές συναλλαγές του φοιτητή και πρόσβαση στις σύγχρονες τραπεζικές υπηρεσίες μας. Ο φοιτητής μπορεί να χρησιμοποιεί τα διαθέσιμα χρήματα του λογαριασμού του για απευθείας πληρωμή των αγορών του (με χρεωστική κάρτα ή/και προσωπικές επιταγές), αυτόματη εξόφληση των λογαριασμών του (π.χ κοινής ωφελείας, συνδρομές, δόσεις δανείων, κλπ) ή ανάληψη μετρητών. Κι όλα αυτά με ταχύτητα και ασφάλεια!

Πλεονεκτήματα:


  1. Προνομιακό Χρεωστικό Επιτόκιο του τρεχούμενου λογαριασμού

    [*]
    Δωρεάν πρόσβαση στο Direct Banking (τηλέφωνο, διαδίκτυο και wap) για άμεση διαχείριση λογαριασμού

    [*]
    Εκπτώσεις από καταστήματα μέσω του εκπτωτικού σχεδίου εκπτώμετρο



Για τους γονείς:


  • Άμεση Μεταφορά χρημάτων στο λογαριασμό του φοιτητή 24 ώρες το 24ωρο

    [*]
    Διαχείριση λογαριασμού μέσω Direct Banking


Για τους Φοιτητές:


  • Αναλήψεις Μετρητών από Αυτόματες Ταμειακές Μηχανές (ΑΤΜ) του εξωτερικού χωρίς χρέωση*

    [*]
    Εκπτώσεις από καταστήματα μέσω του εκπτωτικού σχεδίου εκπτώμετρο

    [*]
    Προνομιακό χρεωστικό επιτόκιο του τρεχούμενου λογαριασμού μέχρι την αποπεράτωση των σπουδών του φοιτητή

    [*]
    Ειδικά οι φοιτητές κάτοχοι λογαριασμού Student Card, για αναλήψεις μετρητών από Αυτόματες Ταμειακές Μηχανές (ΑΤΜ) του εξωτερικού από το λογαριασμό τους, δεν θα χρεώνονται με δικαιώματα ανάληψης μετρητών



.....απο τη σελιδα της τραπεζας κυπρου...για ισοτιμιες δεν ξερω ακριβως τι παιζει, αλλα τουλαχιστον σε χρεωσεις απο Ατμ γλιτωνεις τα λεφτα
 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.963
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αποφάσισε κατ' αρχή αν ο λογαριασμός θα ειναι σε ευρώ ή σε λίρες.

Αν είναι σε λίρες, πήγαινε σε κάποια Αγγλική τράπεζα, και δες τι προσφέρουν, δεν εχω ιδέα.

Εγώ πάντως θα πήγαινα σε Ελληνική τράπεζα με λογαριασμό σε Ευρώ, και ανάληψη με maestro (1-3 ευρώ ανά συναλλαγή). Τις φτηνότερες χρεώσεις συναλλαγών έχουν σήμερα η Εθνική και η Citibank, αν θυμάμαι καλά.
Επίσης, βγάλε και πιστωτική από την ίδια τράπεζα (ή από άλλη): Στις συναλαγές με πιστ. κάρτα δεν εχει καθόλου προμήθεια.
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Να ρωτήσω κάτι.

Όταν ήμουν στη Νέα Υόρκη και έκανα αναλήψεις από τα ΑΤΜ 4 στο σύνολο μου έβγαζε προμήθεια 1.75 δολάρια και επιστρέφοντας στην Ελλάδα έκανα μια ενημέρωση στο βιβλιάριο.
Εκεί είδα έξοδα για κάθε ανάληψη 4 ευρώ.

Τελικά τι λέτε να συμβαίνει;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.963
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Να ρωτήσω κάτι.

Όταν ήμουν στη Νέα Υόρκη και έκανα αναλήψεις από τα ΑΤΜ 4 στο σύνολο μου έβγαζε προμήθεια 1.75 δολάρια και επιστρέφοντας στην Ελλάδα έκανα μια ενημέρωση στο βιβλιάριο.
Εκεί είδα έξοδα για κάθε ανάληψη 4 ευρώ.

Τελικά τι λέτε να συμβαίνει;
Για αναλήψεις από τις ΗΠΑ, οι προμήθειες είναι 2. Η προμήθεια τις εκεί τράπεζας/ΑΤΜ, και η προμήθεια της τράπεζάς σου.
Αν εσύ θες να πάρεις π.χ. $100.00 από το μηχάνημα, το τελευταίο θα σε ενημερώσει για προμήθεια π.χ. $1.75, και αν εσύ την αποδεχτείς θα σου δώσει $100.00 και θα χρεώσει το λογαριασμό σου για $101.75. Τη μετατροπή σε ευρώ την κάνει η δική σου τράπεζα, με το rate που αυτή πουλάει συνάλλαγμα, και τελικά στο λογαριασμό σου εμφανίζεται μια χρέωση που αντιστοιχεί στο αθροιστικό ποσό.
Σ' αυτά πρέπει να προσθέσεις και την προμήθεια της δικής σου τράπεζας, που λογικά θα εμφανίζεται ως χωριστή συναλλαγή στην κίνηση του λογαριασμού σου (και για κάποιες τράπεζες είναι όντως στα επίπεδα των 4 ευρώ).

Γι αυτό τα χω γράψει και ξαναγράψει και ξαναγράψει αλλά δε με ακούτε: Πληρώνετε όπου μπορείτε με πιστωτικές κάρτες, και για τα μετρητά, υπολογίστε τα χρήματά, και κάντε μία και μόνο μία ανάληψη.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.785
Likes
18.176
Γι αυτό τα χω γράψει και ξαναγράψει και ξαναγράψει αλλά δε με ακούτε: Πληρώνετε όπου μπορείτε με πιστωτικές κάρτες, και για τα μετρητά, υπολογίστε τα χρήματά, και κάντε μία και μόνο μία ανάληψη.
Αυτά είναι σωστότατα, αλλά μόνο για ταξίδια σε πόλεις, σε καλά ξενοδοχεία κτλ. Αν πας ένα ταξίδι πιο "δύσκολο", δε μπορείς να κουβαλάς μαζί σου πολλά μετρητά. Οπότε πιστωτική όπου σε παίρνει και όσες λιγότερες αναλήψεις μπορείς, αλλά με μέτρο.....δε χάθηκε κι ο κόσμος σε ένα ταξίδι των 2000 ευρώ να δώσει και 20-30 παραπάνω...
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Κοιτάξτε μου κόστισε το 10 ημερο ταξίδι κοντά στα 1300 ευρώ ( έμενα σε συγγενή ).

Εντάξει και αν πλήρωσα και 15 ευρώ επιπλέον στις χρεώσεις δεν πειράζει.

Δεν μπορείς να υπολογίσεις πόσα λεφτά θα χρειαστείς από την αρχή.

Πιστωτική μακρυαααα !!!!!!!!!!
 

Demetrius

Member
Μηνύματα
32
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Australia-N.Zealand
PROBANK VISA...απλά δεν πληρώνεις καμμιά προμήθεια για αναλήψεις στο εξωτερικό, όπως και στο εσωτερικό απο ΑΤΜ άλλης τράπεζας...
 

orbit

Member
Μηνύματα
48
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ένα άλλο που έψαξα είναι να ανοίξω τοπικο λογαριασμό σε τράπεζα της Σκωτίας και να στέλνει ο πατέρας μου με έμβασμα ενα μεγάλο ποσό το οποίο θα χρεώνεται κάθε φορά μονάχα 20 ευρώ. Πχ θα μου βάλει μια φορα 10.000 ευρώ και θα χρεωθει αυτα τα 20 ευρώ και εγω θα τραβάω όλο το χρόνο απο εκεί. Δεν θα ήθελα αυτη τη λύση βέβαια.
Εγώ είχα κάνει αυτό, στη Royal Bank of Scotland.
Μου έδωσε Student Card (για το λογαριασμό μου) και μπλοκ επιταγών (για μικροποσά εννοείτε).
 

efara

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
gnwrizei kaneis?

phgainw agglia gia metaptyxiako kai exw to idio provlima...exw agrotikh visa...gnwrizei kaneis ti ginetai me thn agrotikh kai thn promitheia....symferei na anoiksw ekei logariasmo???
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom