Ryanair Αναλυτικός Οδηγός Κράτησης για Ryanair - Βήμα Προς Βήμα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Φίλε, ούτε η Πάτρα ούτε η Αθήνα ούτε καμία άλλη πόλη έχει ή κατέχει αεροδρόμιο (επίσης η λέξη πόλη δεν είναι θεσμική, υπάρχουν μόνο διοικητικοί δήμοι) γιατί τα αεροδρόμια ανήκουν στο δημόσιο. Δεν υπάρχουν αντιστοιχίες πόλη-αεροδρόμιο .Στα ταξίδια σου θα έχεις δει οτι υπάρχουν αεροδρόμια 1-2 ώρες μακριά απο την κοντινή μεγάλη πόλη γιατί εκεί βόλευε να φτιαχτεί. Στο αεροδρόμιο του Αράξου η Ryanair προγραμμάτισε πτήσεις για να κερδίσει απο τους κατοίκους της Πάτρας, της τρίτης μεγαλύτερης πόλης της Ελλάδας που μπορούν να καλύψουν πληθυσμιακά τα δρομολόγια και όχι για τα χωριά εκεί γύρω. Όλα αυτά τα " η Πάτρα δεν έχει αεροδρόμιο" κλπ. είναι άτοπα. Καμία πόλη δεν "έχει" αεροδρόμιο.Και πολλά αεροδρόμια έχουν άσχετα με την κοντινή πόλη ονόματα στην IATA. Μακάρι να ήταν και στην Πάτρα πιο κοντά αλλά δε νομίζω να φτιαχτεί ποτέ γιατί δεν υπάρχει χώρος ούτε πολιτική βούληση ,αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω προς τι αυτή η εμμονή σου με τον Άραξο.
2 ωρες μακρια απο την πολη μονο αεροδρομια που πεταει η Ryan ειναι, και για να αποδειξω τα λεγομενα μου some numbers
CDG 25km απο το κεντρο του Παρισιου
FRA 12km απο το κεντρο της Φρανκφουρτης
LHR, JFK, TXL εντος των οριων της εκαστοτε πολης

Τωρα αμα πας Skavsta με την Ryan που ειναι αν δεν κανω λαθος 90χμ απο την πολη... Η Πατρα δεν εχει αεροδρομιο γιατι ειναι πολυ κοντα στην Αθηνα και αν ειχε με μια καλη σιδηροδρομικη γραμμη θα βολευοταν μια χαρα η πολη εκμεταλλευομενη τις καλες συνδεσεις του Βενιζελος
 

feugatos

Member
Μηνύματα
30
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Brescia Verona
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο όνειρο........
Δε με ενδιαφέρει αν ο άραξος,θεωρείται η όχι,αεροδρόμιο της πάτρας.Εγώ αυτό που ξέρω σαν άνθρωπος που ζω στην πάτρα,είναι πως τις δυο τρεις φορες που χρησιμοποίησα το αεροδρόμιο του αράξου έκανα τα πιο ξεκούραστα ταξίδια που έχω κάνει ποτε!!!
 

karxariaki

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
παιδιά πήρα τηλέφωνο στην ryan και μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με το όνομα :) σας ευχαριστώ πολύ!!!! όσον αφορά την Πάτρα η αλήθεια είναι ότι ακόμα και αυτοί που δουλεύουν στο αεροδρόμιο του Άραξου δυσανασχετούν με τον δρόμο, δεύτερον η Πάτρα δεν είναι η 3η μεγαλύτερη πόλη της Ελλάδας και δεν νομίζω η ryan να έβαλε τα δρομολόγια για να εξυπηρετήσει τους Πατρινούς...
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.753
Οχι δεν θα έχει πρόβλημα.
Σε ευχαριστώ πολύ πολύ!!!! μόλις απέτρεψες μια αδελφοκτονία... :)
παιδιά πήρα τηλέφωνο στην ryan και μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με το όνομα :) σας ευχαριστώ πολύ!!!!
Στο είχα πει ότι δεν θα έχει πρόβλημα. ;)
Η δικιάμου έχει 3 ονόματα και σιγά μην κάθομαι να τα γράφω όλα.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
παιδιά πήρα τηλέφωνο στην ryan και μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με το όνομα :) σας ευχαριστώ πολύ!!!! όσον αφορά την Πάτρα η αλήθεια είναι ότι ακόμα και αυτοί που δουλεύουν στο αεροδρόμιο του Άραξου δυσανασχετούν με τον δρόμο, δεύτερον η Πάτρα δεν είναι η 3η μεγαλύτερη πόλη της Ελλάδας και δεν νομίζω η ryan να έβαλε τα δρομολόγια για να εξυπηρετήσει τους Πατρινούς...
Ποια ειναι τοτε η 3η μεγαλυτερη πολη της χωρας?:roll:
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.753

karxariaki

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
:klaps: Πρέπει να αναγνωρίσω ότι έκανα λάθος... η αλήθεια είναι ότι νόμιζα ότι θα ήταν ή το Ηράκλειο ή η Λάρισα :roll:
 

kostasdoboj

Member
Μηνύματα
53
Likes
35
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Έτσι κουβέντα να γίνεται...

Αν και έχω ταξιδέψει πολλές φορές με Ryanair, ένα πράγμα δεν το έχω καταλάβει ακόμα.
Γιατί σε κάθε αεροδρόμιο, οι υπάλληλοι εφαρμόζουν τους κανονισμούς της εταιρείας κατά το δοκούν;Αλλού ελέγχουν το βάρος της αποσκευής,αλλού όχι...αλλού ελέγχουν το μέγεθος της χειραποσκευής, αλλού όχι...αλλού ελέγχουν 'δειγματοληπτικά', αλλού ελέγχουν τις χειραποσκευές μια μια αν χωράνε στο κουτί...και γιατί καλή μου κοπελιά δεν ελέγχεις το μέγεθος της χειραποσκευής στο check in αλλά το κάνεις κατά την επιβίβαση και άμα δεν χωράει αρπάζεις το πενηντάρικο με συνοπτικές διαδικασίες;Φυσικά για το βάρος της χειραποσκευής ούτε συζήτηση.Δεν το κοιτάνε ποτέ. Βάζεις ότι παραπανίσιο έχεις στη χειραποσκευή και δεν πάει να ζυγίζει και 200 κιλά. Την προηγούμενη εβδομάδα, η τσάντα της γυναίκας μου σκότωνε άνθρωπο.Και φυσικά, με ένα μαγικό τρόπο, τα 50 ευρώ κάνουν μια oversized αποσκευή ικανή να ταξιδέψει on board.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.382
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom