Γενικά Αντικατάσταση/επισκευή φθαρμένης αποσκευής

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Αμέσως μετά την παραλαβή από τον ιμάντα έπρεπε να το δηλώσεις.
Και θα σου έδιναν καινούρια βαλίτσα ή θα σου έφτιαχναν την υπάρχουσα.
Τουλάχιστον αυτό έχει συμβεί σε μένα, 3 φορές στο παρελθόν.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Και θα σου έδιναν καινούρια βαλίτσα ή θα σου έφτιαχναν την υπάρχουσα.
Τουλάχιστον αυτό έχει συμβεί σε μένα, 3 φορές στο παρελθόν.
Στην μια περίπτωση που έτυχε ήρθαν και πήραν την βαλίτσα για επισκευή.Προτίμησαν όμως να την αντικαταστήσουν με καινούρια.΄Ολα αυτά με παραλαβή και παράδοση στο σπίτι φυσικά.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
To έκανα πριν 7 μέρες και περιμένω!
Τότε είσαι εντάξει.Λογικά πρέπει να κάνουν ένα από τα παραπάνω.Επισκευή η αντικατάσταση με καινούρια.Η Aegean ηταν στην περίπτωση μου αλλά δεν θυμάμαι σε πόσες μέρες πήρε την βαλίτσα.Νομίζω λιγότερο από εβδομάδα.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
To έκανα πριν 7 μέρες και περιμένω!
Είσαι Οκ. Έχοντας προσωπική άποψη από Turkish μου αντικατέστησαν την σπασμένη βαλίτσα με καινούργια. Αν θυμάμαι καλά πέρασαν 2- 3 βδομάδες. Με πήραν τηλέφωνο και την παρέλαβα από το αεροδρόμιο Μακεδονία.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Γυρνώντας από την Κωνσταντινούπολη και κατά την παραλαβή της βαλίτσας που είχαμε πάρει από τα factory (μια American tourister σε τιμή σοκ) @paefstra (θυμασαι;) παρατηρώ ότι η βαλίτσα έχει σπάσει πάνω στην γωνία.

Πάω στο ανάλογο τμήμα του αεροδρομίου, έχοντας φυσικά τραβήξει και τις ανάλογες φωτογραφίες ώστε να δω τι θα γίνει και αρχίζει εκεί η τρελή υπάλληλος με ύφος να φωνάζει ότι δεν θα πάρω καμιά αποζημίωση και να μην χάνω το χρόνο μου.

Παίρνω τηλ την AEGEAN και μιλάω με την εξυπηρέτηση και μου λένε να στείλω email μαζί με τις φώτο.

Σήμερα, μετά απο 1.5 εβδομάδα μου απαντούν και λένε:

Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε μαζί μας.

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι, σύμφωνα με την πολιτική της εταιρείας μας και την πληροφόρηση που λάβατε στο αεροδρόμιο της Αθήνας, η εταιρεία μας δεν αναλαμβάνει ευθύνη για συγκεκριμένους τύπους φθοράς, συμπεριλαμβανομένων και γρατσουνιών που δεν επηρεάζουν τη γενικότερη λειτουργικότητα μιας αποσκευής.
Ως εκ τούτου, ευελπιστούμε στην κατανόησή σας ότι δεν μπορούμε να ανταποκριθούμε θετικά στο αίτημά
σας.

Και ρωτάω εγώ. Εφόσον η AEGEAN ΔΕΝ καλύπτει ροδάκια και χερούλια και γρατζουνιές, αυτό εδώ το ριμαδι, γιατί δεν το καλύπτει;

Εσείς το βλέπετε για σπάσιμο η γρατζουνιά;

20220512_122549.jpg

20220512_133520.jpg
 

poised

Member
Μηνύματα
858
Likes
6.309
Ε, αφού σου το λέει ότι δεν καλύπτουν όταν δεν επηρεάζεται η γενικότερη λειτουργικότητα της αποσκευής, δηλαδή τα πράγματα έμειναν μέσα και δε μάζευες βρακιά από τον ιμάντα.

Αν θες να την κρατήσεις σαν καινούρια θα πρέπει να την πακετάρεις μέσα στο πλαστικό με ότι κόστος έχει αυτό αλλιώς θα αποδεχθείς αισθητικά προβλήματα και φυσιολογική φθορά όσο την χρησιμοποιείς.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ε, αφού σου το λέει ότι δεν καλύπτουν όταν δεν επηρεάζεται η γενικότερη λειτουργικότητα της αποσκευής, δηλαδή τα πράγματα έμειναν μέσα και δε μάζευες βρακιά από τον ιμάντα.

Αν θες να την κρατήσεις σαν καινούρια θα πρέπει να την πακετάρεις μέσα στο πλαστικό με ότι κόστος έχει αυτό αλλιώς θα αποδεχθείς αισθητικά προβλήματα και φυσιολογική φθορά όσο την χρησιμοποιείς.
Καταλαβαίνω πως το εννοείς, αλλά δεν έχει καμία σχέση το κρατάω την βαλίτσα σαν καινούργια με το σου την σπάμε! :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.919
Likes
40.746
Θυμαμαι. Δεν δινω για παραδοση την American Tourister ποτε γιατι τη θεωρω ευαισθητη. Τα πλαινα της μου ειχαν φανει λιγοτερο ενισχυμενα απο αλλη ημισκληρη που εχω, και φτηνα τη γλιτωσες με σκισιμο εκει. Το ειχα γραψει εδω μολις την παρελαβα.
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Ε, αφού σου το λέει ότι δεν καλύπτουν όταν δεν επηρεάζεται η γενικότερη λειτουργικότητα της αποσκευής, δηλαδή τα πράγματα έμειναν μέσα και δε μάζευες βρακιά από τον ιμάντα.

Αν θες να την κρατήσεις σαν καινούρια θα πρέπει να την πακετάρεις μέσα στο πλαστικό με ότι κόστος έχει αυτό αλλιώς θα αποδεχθείς αισθητικά προβλήματα και φυσιολογική φθορά όσο την χρησιμοποιείς.
Δεν κάνει για βαλίτσα, αλλά για το backpack μου με έχει σώσει αυτό:
https://www.amazon.de/gp/product/B00S9MXJ68
 
D

Delmem38110

Guest
Εσείς το βλέπετε για σπάσιμο η γρατζουνιά;

View attachment 394088
είναι σκίσιμο που προκλήθηκε από τριβή γιατί δεν φαίνεται να άνοιξε από την κάτω μεριά στην ραφή.
αν άνοιγε από την κάτω μεριά μπορεί θα οφείλονταν στο κακό ράψιμο σε συνδυασμό με τον υπερβολικό όγκο (όχι βάρος) Και στο ύφασμα.
το ύφασμα φαίνεται κακής ποιότητας λινάτσα (με πλέξη λίγο πιο χοντρή από αυτή που χρησιμοποιούν στα τσουβάλια.
αλλα και πάλι όσο κακής ποιότητας να είναι δεν δικαιολογεί το σκίσιμο από μονο του.
μόνο με δυνατή τριβή γιατί άνοιξε και το χαρτο ύφασμα από κάτω.
κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να την αντικαταστήσουν γιατί μετά από αυτό η βαλίτσα δεν είναι αξιόπιστη για ένα μελλοντικό ταξίδι. μπορεί να σπάσει στις ραφές.
προτιμήστε σκληρές βαλίτσες και προϊόντα μάρκας.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.919
Likes
40.746
είναι σκίσιμο που προκλήθηκε από τριβή γιατί δεν φαίνεται να άνοιξε από την κάτω μεριά στην ραφή.
αν άνοιγε από την κάτω μεριά μπορεί θα οφείλονταν στο κακό ράψιμο σε συνδυασμό με τον υπερβολικό όγκο (όχι βάρος) Και στο ύφασμα.
το ύφασμα φαίνεται κακής ποιότητας λινάτσα (με πλέξη λίγο πιο χοντρή από αυτή που χρησιμοποιούν στα τσουβάλια.
αλλα και πάλι όσο κακής ποιότητας να είναι δεν δικαιολογεί το σκίσιμο από μονο του.
μόνο με δυνατή τριβή γιατί άνοιξε και το χαρτο ύφασμα από κάτω.
κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να την αντικαταστήσουν γιατί μετά από αυτό η βαλίτσα δεν είναι αξιόπιστη για ένα μελλοντικό ταξίδι. μπορεί να σπάσει στις ραφές.
προτιμήστε σκληρές βαλίτσες και προϊόντα μάρκας.
Το σημειο αυτο δεν εχει καμια σχεση με τις ραφες. Δεν ανοιγουν απο το σημειο της ενισχυσης, η κλωστη της ραφης δεν κοπηκε. Αξιοπιστη θα ειναι, μονο αισθητικα ειναι προβληματικο.
Παρολα αυτα φαινεται πολυ καταπονημενο. Ειχα τετοια ζημια σε αλλη βαλιτσα μετα απο καταπονηση 20-30 ταξιδιων σωρευτικα. Μου κανει εντυπωση που εγινε σε ενα ταξιδι.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.492
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom