Γενικά Απαραίτητα ταξιδιωτικά έγγραφα για παιδί

AndreasLooper

Member
Μηνύματα
26
Likes
15
Filippia για να είσαι 100% σίγουρη κάνε ενα πιστοποιητικό γεννήσεως με φώτο για το αγγελούδι σου και είσαι καλυμμένη!
Καλημέρα σε όλους, να κάνω μια ερώτηση κι εγώ, που μπορεί και να έχει απαντηθεί. Θα κάνω πτήση εσωτερικού με παιδί 3 χρονών που δεν έχει διαβατήριο. Στην Aegean μου είπαν ότι μπορεί να ταξιδέψει με βιβλιάριο υγείας ή ταυτοπροσωπία. Ξέρει κανείς αν ισχύει το ίδιο και για τη Ryanair;
 

sognante

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Καλημέρα, να κάνω κι εγώ μια ερώτηση, που μπορεί και να έχει απαντηθεί. Θέλω να κάνω πτήση εσωτερικού με παιδί 3 χρονών με ryanair, χρησιμοποιώντας μόνο έγγραφο ταυτοπροσωπίας. Τα στοιχειά του παιδιού συμπληρώνονται με λατινικούς χαρακτήρες (επειδή στο έγγραφο ταυτοπροσωπίας θα είναι με ελληνικούς)..?
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ναι με λατινικούς. Εγώ ταξίδεψα το σκ Θεσσαλονίκη-Αθήνα, με ταυτοπροσωπία τελικά που έβγαλα στο ΚΕΠ σε 5 λεπτά. Το όνομα της κόρης μου το έγραψα με λατινικούς χαρακτήρες στις κρατήσεις, είναι εύκολο οπότε δεν με προβλημάτισε η "ορθογραφία", φαντάζομαι ότι επειδή είναι εσωτερική πτήση δεν θα έχεις θέμα σε περίπτωση ενός λάθους γράμματος. Αλλά μη σε πάρω στο λαιμό μου, αν ξέρει κάποιος πιο υπεύθυνα να σου πει. Πήγαμε με Ryanair, γυρίσαμε με Aegean, κανένα πρόβλημα πουθενά.
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Τα παιδια μεχρι 12 ετών μπορουν να ταξιδεψουν με πιστοποιητικο ταυτοπροσωπειας το οποιο βγαινει απο ΚΕΠ ή απο τον Δημο του καθενος με την παρουσία ενος γονέα με την ταυτοτητα του, του παιδιου και μια πρόσφατης φωτογραφιας. Εναλλακτικα μπορει να πανε και οι δυο γονεις χωρίς το παιδι. Το πιστοποιητικο αυτο ειναι ουσιαστικα η ταυτοτητα του και ο αριθμος πρωτοκόλλου του ειναι το νουμερο που μπορει να μπει στο εισιτηριο. Η διάρκεια του πιστοποιητικού αυτού ειναι κανονικα 3 μήνες όσο η διαρκεια του πιστοποιητικού γεννησης. Επειδη αυτό δεν τον γνωρίζουν όμως στο αεροδρομιο μπορει να χρησιμοποιηθει και αργοτερα αρκει το παιδι να αναγνωρίζεται. Απο τα 12 και πανω ειναι υποχρεωτικό να βγαλει ταυτότητα οπότε δεν γινεται ταυτοπροσωπεια. Στο εξωτεικο μεχρι τα 12 ταξιδευει με διαβατηριο και απο τα 12 κανονικα όπως και ο ενηλικας με ταυτότητα. Στο εξωτερικο το παιδι βγαινει μόνο με την συγκαταθεση γονεων
 
Last edited:

AndreasLooper

Member
Μηνύματα
26
Likes
15
Ρε παιδια κατι ασχετο αλλα μηπως γνωριζετε τα παιδια σε μια πτηση της Ryanair για Ρωμη, χρειαζονται διαβατηριο ή κανει και ενα πιστοποιητικο γεννησεως;;;
 

Menia1979

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλντίβες
@AndreasLooper μπορείς να μου πεις αν τελικά ταξίδεψες και αν γίνετε χωρίς διαβατήριο;
Θέλουμε να πεταξουμε από Βιέννη για Βαρκελόνη και δεν βρίσκω το διαβατήριο του γιού μου. (4 ετών)
 

afrodite39

Member
Μηνύματα
103
Likes
96
@AndreasLooper μπορείς να μου πεις αν τελικά ταξίδεψες και αν γίνετε χωρίς διαβατήριο;
Θέλουμε να πεταξουμε από Βιέννη για Βαρκελόνη και δεν βρίσκω το διαβατήριο του γιού μου. (4 ετών)
Είναι απαραίτητο το διαβατήριο για πτήσεις εξωτερικού στα παιδιά.
 

Aggeliki6060

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα, θέλω να ταξιδέψω από Θεσσαλονίκη στα Χανιά με την κόρη μου που θα είναι 6 μηνών και δεν έχει βαφτίσει τι θα γράψω στο όνομα που ζητάει, επίσης το βιβλιάριο υγείασ αρκεί? Θα ταξιδέψω χωρίς τον άντρα μου θα πρέπει να έχω μαζί μου κάποιο έγγραφο;

Να σημειώσω ότι θα ταξιδεψω με ryanair
 
Last edited by a moderator:

Aorati_Pligi

Member
Μηνύματα
13
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Φινλανδία
Καλησπέρα σε όλους. Θα ταξιδέψω με την κόρη μου (16χρονών) τον Φλεβάρη για Βουδαπέστη. Η κόρη μου έχει ταυτότητα. Δεν χρειάζεται διαβατήριο ή κάποιο άλλο χαρτί σωστα ? Ευχαριστώ πολύ
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Καλησπέρα σε όλους. Θα ταξιδέψω με την κόρη μου (16χρονών) τον Φλεβάρη για Βουδαπέστη. Η κόρη μου έχει ταυτότητα. Δεν χρειάζεται διαβατήριο ή κάποιο άλλο χαρτί σωστα ? Ευχαριστώ πολύ
Μονο η ταυτοτητα αρκει. Τιποτα παραπάνω.
 

Katialondon

Member
Μηνύματα
97
Likes
217
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Σρι Λάνκα
Καλησπέρα σε όλους. Θα ταξιδέψω με την κόρη μου (16χρονών) τον Φλεβάρη για Βουδαπέστη. Η κόρη μου έχει ταυτότητα. Δεν χρειάζεται διαβατήριο ή κάποιο άλλο χαρτί σωστα ? Ευχαριστώ πολύ
Τσεκαρε αν χρειαστεί κ στα 16 η συγκατάθεση κ των δύο γονέων. Φαντάζομαι ως την ενηλικίωση θα είναι ,αλλά δεν γνωρίζω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom