Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.579
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αν έχεις κουβανική προφορά, 25 με 30 το κεφάλι. Ε οι ξένοι λίγο παραπάνω. Έχω πάει και με 20
 

chillysauce

Member
Μηνύματα
106
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ομάν, ωχ αμάν!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφγανιστάν,Ειρηνικός
Αν έχεις κουβανική προφορά, 25 με 30 το κεφάλι. Ε οι ξένοι λίγο παραπάνω. Έχω πάει και με 20
Ευρώ μιλάμε ή CUC? βρήκα ένα αντίστοιχο thread στο tripadvisor το οποίο μιλάει για εξωφρενικές τιμές για Aβάνα έξω από το αεροδρόμιο τoυ Βαραδέρο, ειδικά όταν δεν υπάρχει άλλο λεωφ μέσα στην μέρα (άρα και όχι εναλλακτική για τον επισκέπτη).. Μιλάω λίγα Ισπανικά, όχι κάτι φοβερό.
 

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
cuc=dollars=euro.
Εμείς αλλάζαμε 500€ για 530cuc.
Με το που κατεβείτε στο αεροδρόμιο και θα περιμένετε να πάρετε βαλίτσες (αρκετή ώρα) ρωτάς ΟΛΟΥΣ αν θέλετε να μοιραστείτε ταξί για Αβάνα.
Αν φτάνεις βράδυ, εναλλακτική να μείνεις σε ένα casas στο Βαραδέρο και να ξεκινήσεις την επομένη για το τουρ σου.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.579
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όλα cuc. Ειλικρινά το Tripadvisor ειναι εντελώς παραπλανητικό. Αφού μεταξύ μας όταν μιλάμε στην Κούβα λέμε "τιμές tripadvisor ή κανονικές;". Είναι απίστευτα τα πράγματα που γράφονται εκεί...
 

John_Vam

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Καλησπέρα και απο εμένα, έχουμε κλείσει Αύγουστο για Κούβα και για 2 μέρες θέλουμε απο Αβάνα να πάμε στο Varadero (έχουμε κλείσει κανονικά casa). Πάω να κλείσω σήμερα viazul και ούτε για δείγμα θέση! Έχετε να προτείνει κάποιον άλλο budget τρόπο για να πάμε (είμαστε 2 άτομα)? Το ταξί απο ότι είδα δεν συμφέρει για κανέναν λόγο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια βοήθεια
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.579
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπέρα και απο εμένα, έχουμε κλείσει Αύγουστο για Κούβα και για 2 μέρες θέλουμε απο Αβάνα να πάμε στο Varadero (έχουμε κλείσει κανονικά casa). Πάω να κλείσω σήμερα viazul και ούτε για δείγμα θέση! Έχετε να προτείνει κάποιον άλλο budget τρόπο για να πάμε (είμαστε 2 άτομα)? Το ταξί απο ότι είδα δεν συμφέρει για κανέναν λόγο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια βοήθεια
Μέσα σε οποιοδήποτε ξενοδοχείο πουλάνε τρανσφερ με το όνομα conectando. Είναι νέα του υπηρεσια, σε παίρνει από το κοντινότερο σου ξενοδοχείο, απείρως πιο βολική από βιασουλ, με 10 κουκια το άτομο για βαραδερο
 

chillysauce

Member
Μηνύματα
106
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ομάν, ωχ αμάν!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφγανιστάν,Ειρηνικός
Μέσα σε οποιοδήποτε ξενοδοχείο πουλάνε τρανσφερ με το όνομα conectando. Είναι νέα του υπηρεσια, σε παίρνει από το κοντινότερο σου ξενοδοχείο, απείρως πιο βολική από βιασουλ, με 10 κουκια το άτομο για βαραδερο
Αυτό είναι μόνο από αβάνα προς βαραδέρο και μόνο για διαμένοντες σε ξενοδοχεία - όχι πχ σε κάσας ή από αεροδρόμιο προς πόλη?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.579
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αν μένεις σε κάσα σε παραλαμβάνουν στο πλησιέστερο ξενοδοχείο. Δεν παίζει ρόλο το πού διαμένεις. Και είναι από κάθε πόλη προς παντού. Όχι, από το αεροδρόμιο δεν υπάρχει υπηρεσία, πλην της βιασουλ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.579
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μου περισσεύουν δύο βίζες για 30€ έκαστη, όποιος ενδιαφέρεται στέλνει πμ
 

psilosgeo

Member
Μηνύματα
26
Likes
5
Καλησπέρα σας! Εχω διαβασει τα περισσοτερα για Κούβα και επειδή μετα απο προτροπή φίλου που πήγε τον Ιανουάριο μόνος του με προλαβε λιγο πριν κλεισω απο τουριστικο να το κανω μονος μου εχω καποιες ερωτήσεις.

Λέμε για 5-10 οκτωβρίου! Τουριστικό ήταν 2000€ όλα μέσα φόροι κλπ για 9 μέρες 8 νύχτες.

Ψάχνοντας λοιπόν για 09/10 μέχρι 20/10 μας βγαίνει 1500€!!!
Και το προσχέδιο μου είναι:
1 νυχτα αμστερνταμ λογω πτησης
Airbnb τις πρωτες 3 μερες παλιά Αβανα
Μετά trinidad 2 ημερες ξενοδοχειο; δεν βρηκα επιλογες πολλες
Μετά santiago de cuba 2 ημερες ξενοδοχειο
Και τελος cayo coco σε ενα all inclusive!

θα ειναι οκ για να δουμε τα παντα;

Βαραδέρο το σκεφτομαι ως μονοημερο απο την παλια πολη.

Επισης θελουμε να νοικιασουμε αμαξι ειναι κανονικα οπως παντου; χρηση πιστωτικης κλπ; με το διπλωμα θέλει κατι αλλο απο ελπα μηπως;
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.448
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ταξίδι-Όνειρο
περου
ειναι οκ για να δουμε τα παντα;
Τι εννοεις αν ειναι οκ για να δεις τα παντα;; Θεωρεις δλδ οτι σε 10 μερες θα δεις ολοκληρη την Κουβα;;
Να σε ενημερωσω οτι η Κουβα δεν ειναι Ροδος.. Ειναι κομματακι μεγαλυτερη, οποτε δυσκολα να τα χωρεσεις ολα σε 10 μερες. Κι αφου λες οτι εχεις διαβασει τα περισσοτερα εδω μεσα για Κουβα θα προσεξες οτι σχεδον ολοι διαθετουν 2βδομαδες για το μισο νησι.
Οι αποστασεις που εχεις βαλει ειναι τεραστιες για μολις 10μερες κ μαλλον θα ειστε μονο στους δρομους χωρις να δειτε ουσιαστικα τιποτα..
Το Σαντιαγο δε Κουμπα ειναι παρα πολυ μακρια.. Καλυτερα να το αφαιρουσες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.027
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom